Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Wątek: kalibracja monitora a odbitki

  1. #1
    Awatar soboliero
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warsaw by night good?
    Posty
    80
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    kalibracja monitora a odbitki

    Witam. Mam pytanie dotyczace kalibracji monitora LCD i profili kolorów. Ostatnio gdzieś wyczytałem, że aby poprawnie wyedytować zdjęcia do wywołania na papierze, trzeba mieć dobrze skalibrowany monitor i zainstalowany profil kolorów. Chce wywołać kilka zdjęć w większym rozmiarze a gdzieś wyczytałem, że wtedy maszyny u fotografa albo labie mogą niepoprawnie odwzorować kolory, bez zainstalowania właściwego profilu koloru. Coś w ten deseń, gdzieś dzwonią, ale nie wiem w którym kościele. Czy wogóle nie zawracać sobie tym gitary?

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Wywołaj jedno foto, które wygląda według Ciebie na monitorze ok.

    Porównaj efekt na papierze.

    Jesteś zadowolony z odbitki (zakładając, ze lab jest dobry )?

    Tak --> nie zawracaj sobie głowy kalibracją.

    Nie --> możesz podrążyc dalej, zacznij od szukajki.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Po 1. aby skalibrować poprawnie monitor potrzebujesz kalibratora kolorymetrycznego. On ustawi Ci kolory, jasność i kontrast tak jak powinny wyglądać.

    Po 2. Potrzebujesz kalibratora do wydruków, dzięki któremu stworzysz profil maszyny z wydruku obrazka wygenerowanego przez program do kalibracji. Taki obrazek zanosisz do labu/drukarni i drukujesz/wywołujesz na interesujących Cię maszynach. Następnie przynosisz do domu i przejeżdżasz kalibratorem po tych wydrukach, a program w kompie tworzy profil, ktory zapisujesz.

    Po 3. Po obrobieniu zdjęcia np w PSie zapisujesz je z profilem urządzenia na którym będzie drukowane/wywoływane. Dzięki temu kolory które sam dopracowałeś na wczesniej skalibrowanym monitorze będą takie same na wydruku.

    Po 4. Niektóre laby udostępniają profile swoich maszyn, wtedy nie potrzebujesz robić kalibracji na wydrukach i kalibrujesz jedynie monitor.

    Kalibrator w najtańszej wersji kosztuje do 300 zł. Owszem skalibrujesz nim tylko monitor. Kalibrator z możliwością robienia proofingu (kalibracji wydruków z maszyn i porównywania kolorów wydruku ze wzorcami) kosztuje minimum 1300 zł.

    Ja posiadam coś takiego:
    Ostatnio edytowane przez dzemski ; 16.12.08 o 10:48

  4. #4
    Awatar soboliero
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warsaw by night good?
    Posty
    80
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    hmmm, po pierwsze faktycznie musze najpierw iść i wywołać zdjęcie, pogadać z obsługą labu, dopiero potem zaczne sie martwić. Myślałem o tym, żeby skalibrować swój monitor na oko, dzięki jakimś tam programom, ale widzę, że to nie takie łatwe i proste a i pozbawione troche sensu. Poza tym pozostaje jeszcze klasa monitora-samsung 19" za 500 zł. Tak sie zastanawiam ile osób z robiących zdjęcia kalibruje swoje monitory.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Widzisz, to zależy co z tymi zdjęciami potem robisz. Miałem niejednokrotnie przypadki (kiedyś), że zamiast koloru fioletowego widzianego na monitorze na wydruku był różowy, a wiesz pokazanie plakatu na konferencji naukowej w tym kolorze może niejednego rozśmieszyć Jeśli pstrykasz niezawodowo to spokojnie skalibruj sobie na oko. Z autopsji wiem, że monitory LCD w większości przypadków mają za dużo niebieskiego i czerwonego, a za mało żółtego. Tylko w przypadku EIZO spotkałem się z czymś takim, że kalibracja nie zmieniła kompletnie nic. Kolory były idealne.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Popieram Kolegę grizz... Dodam, iż nawet najlepiej skalibrowany monitor nie gwarantuje Ci poprawnych zdjęć, jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie. Kolory na monitorze wyglądają inaczej (większa dynamika), gdyż obraz "świeci" w przeciwieństwie do papieru.
    Radzę metodą prób i błędów wykonać wzorcowe zdjęcia dla charakterystycznych motywów i używać potem tych plików porównawczo na monitorze przy korygowaniu następnych...--pozdrawiam
    ps: Przy kolejnych zleceniach można dołączać taki porównawczy plik, aby kontrolować stabilność parametrów danego labu . Należy uwzględnić także stosowany rodzaj papieru.
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 16.12.08 o 11:29

  7. #7
    Awatar soboliero
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warsaw by night good?
    Posty
    80
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Chce wywołać kilka zdjęć w większym rozmiarze około 20x30, czy jakoś tak i spróbować je komuś podarować. Chodzi mi o to, żeby to co widze na monitorze i wygląda wg mnie całkiem wporzo nie okazło się w rzeczywistości jakimś rozmazanym, mdłym i w całkiem innych kolorach "arycydziełem".

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    az takich różnic, o których piszesz, być nie powinno. Jasnośc dopasuj do dostępnych skal (np. na dpreview.com przy każdym teście masz skalę szarości). Jak sobie z jasnością i kontrastem poradzisz, to same kolory powinny być ok, pamiętaj tylko o tym by pracować w 6500K (temperatura barwowa, ustawiamy ją w menu monitora).
    Ostatnio edytowane przez dzemski ; 16.12.08 o 11:44

  9. #9
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Kolega dzemski ma rację, że najważniejsze to "wstrzelić się" we właściwą jasność - to podstawa . Polecam także wyłączenie wszelkich korekcji w labie...--pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 16.12.08 o 12:05

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Szogo
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Wisznia Mała
    Posty
    213
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Z własnych doświadczeń dorzucę by unikać MediaMarkt mam złe wspomnienia, po odbiorze odbitek okazało się że kolory są oziębione o jakieś 2000K-2500K w stosunku do tego co miałem na monitorze. Po tym wypadku zainwestowałem w kalibrator monitora a odbitki zamawiam w zakładzie fotograficznym, wychodzę z założenia, że jeżeli ktoś żyje z fotografii (śluby, foto produktów itp.) to maszyny trzymają poziom a ich eksploatacja nie jest na siłę wydłużana do granic widzialności odbitki.
    "Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania." Benjamin Franklin

Podobne wątki

  1. Kalibracja monitora
    By Imil in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 17.05.10, 06:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.