Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 56

Wątek: Zmiana systemu. Czy warto???

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2006
    Posty
    16
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Zmiana systemu. Czy warto???

    Od lat ponad 20 lat jestem związany z Olympusem. Najpierw OM, potem E - system. Po sprzedanym E-1 zostało mi pół szafy gadżetów: optyka (ZD 14-54, ZD 70-150, Zuiko 28; 50/1.4; 50/1.8; 135/2.8 oraz przejsciówka OM/4;3), flesze FL-40 i T20, nie mówiąc o 3 korpusach OM-1n i 2x OM-2n... . Planowałem zakup E-3, ale ostatecznie do transakcji nie doszło. Mam niestety nieodparte (moze fałszywe) wrażenie, ze format 4:3, to ślepy zaułek, a aktualny flagowy model Olka jest nie do końca przemyślaną konstrukcją. Optyka 4:3 miała być bardziej poręczna i tańsza - ja nie zauważyłem zasadniczego zmniejszenia jej gabarytów ani ceny. Kusi mnie mówiąc krótko przejście do obozu Nikona. Na początek D300, potem może D700 lub jego następca. Znacznie lepsza ergonomia aparatów Nikona - logiczniej rozmieszczona guzikologia oraz zdecydowanie mniejsze szumy generowane przez matrycę - kuszą. Zniechęca natomiast brak stabilizacji w korpusach Nikona ( zawsze mozna zbić troche kasy sprzedając stabilizowane obiektywy).Przeraża mnie również pozbywanie się się tej masy sprzętu i kupowanie wszystkiego od początku. Czy któryś z szanownych Kolegów przechodził podobną drogę? Może jakieś refleksje: Za i Przeciw! Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Na pewno je wykorzystam podejmując ostateczną decyzję. M.

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Porównaj sobie optykę, która Cię w obu systemach interesuje.

    Podlicz ile kosztowałoby cie zmienienie systemu.

    Zrób prosta kaukulacje...

    Zalety olka + koszty zmiany systemu - zalety nikona =

    Jezeli wynik będzie ujemny to zmień Nikt dla za Ciebie nie zadecyduje, bo wszystko zalezy od tego co ty fotografujesz... i jakie masz wymagania...


    Co do kosztów to w sumie będą minimalne i tak nie masz praktycznie nic ze szkalrni olka poza 14-54, które spokojnnie sprzedasz...

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar wujek.samo.h
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Lublin, Poland, Poland
    Posty
    1.131
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    To jak z autem. Albo sprzedać, albo jeśli się nie opłaca - zajeździć do śmierci.

    Sam osobiście przeszedłem odwrotną drogę - z Nikona przesiadłem się na Olympusa. Dlatego też mam szacunek do stajni Nikona.

    Osobiście jestem zdania, że Twój sprzęt to Twoja własność i możesz nią swobodnie dysponować. Sądzę też że cokolwiek nie zrobisz będziesz się czuł źle. Nie sprzedasz systemu - będziesz się zastanawiał czy aby na pewno była to dobra decyzja, sprzedasz - będziesz się zastanawiał czy zrobiłeś słusznie
    MK

  4. #4
    | OlyJedi Awatar lucas_g
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    996
    Siła reputacji
    153
    Moja galeria
    Też czasami mam takie dylematy, a nowości ze stajni N i C kuszą. Mnie przy Olku trzymają moje szkiełka 14-54 + 50-200. Jeśli chodzi o tele ze stajni C to wybrałbym 70-200 f4 IS, natomiast jasne tele ze stajni N to: 80-200 brak stabilizacji, 70-200 VR szkiełko niedostępne dla mnie ze względu na cenę. Jeśli chodzi o odpowiednik 14-54 pod N i C za te pieniądze, to hmm... nic takiego nie widzę, niby wszystko jest, ale za drogie dla mnie (jedynie Tamron 17-50). Dlatego trzymam się Olka i tyle.
    Ostatnio edytowane przez lucas_g ; 27.10.08 o 22:08

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Pokaż jakieś zdjęcia jakie robisz

  6. #6
    | OlyJedi Awatar czmielek
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Sierakowice
    Posty
    999
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria

    Talking

    Chętnie wezmę 14-54 w rozsądnej cenie i już jednego "kłopotu" będziesz miał mniej

  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    M.U. - masz dobre rozeznanie, trudno Ci radzić cokolwiek. Co by nie pisać o zaletach/wadach systemów to nie takie ważne czym się fotografuje. Z drugiej strony zmiana obiektywu, puszki czy całego systemu bywa odświeżająca, pozwala poczuć pewne rzeczy na nowo. Zrób jak czujesz, w życiu warto zaspokajać swoje pragnienia o ile człowieka na to stać.
    Osobiście mam różne dylematy sprzętowe, które najprawdopodobniej zakończą się jednak zakupem E-3.
    Gdybym kupował aparat z bagnetem Nikona teraz nie byłby to D300. To świetna puszka ale dość droga jak na cropa. Kupiłbym S5Pro ew. D80/D90 bo argumentem do zmiany systemu byłaby chęć zakupu aparatu pełnoklatkowego za jakiś czas i gotówkę raczej bym wolał wydać na rozwojowe (czyt. FF) szkła.
    Ostatnio edytowane przez Karol ; 27.10.08 o 22:11
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    O masz... rozważania jak by to była sprawa wagi życiowej...
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  9. #9
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Eddie Zobacz posta
    O masz... rozważania jak by to była sprawa wagi życiowej...
    Wiesz, de facto jest. Każde 10 złotych wydanych więcej to zaciskanie pasa 1 dzień dłużej
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  10. #10
    | OlyJedi Awatar lokin
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Talibowo Dolne
    Posty
    339
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez M.U. Zobacz posta
    Po sprzedanym E-1 zostało mi
    biadolenie?
    Cytat Zamieszczone przez M.U. Zobacz posta
    Mam niestety nieodparte (moze fałszywe) wrażenie, ze format 4:3, to ślepy zaułek, a aktualny flagowy model Olka jest nie do końca przemyślaną konstrukcją.
    a najciekawsze że robisz to na podstawie obecnie już zabytkowego E-1 i jednego szkła 14-54, a ten nieprzemyślany flagowiec zbiera nagrody i wysokie oceny "za łapówki"
    Cytat Zamieszczone przez M.U. Zobacz posta
    Optyka 4:3 miała być bardziej poręczna i tańsza - ja nie zauważyłem zasadniczego zmniejszenia jej gabarytów ani ceny.
    żeby coś zauważyć trzeba patrzeć, a mi się wydaje że nie patrzyłeś, większość twoich szkieł to analogi, a robiłeś zdjęcia ZD 50/2 lub ZD 50-200, szukałeś zamienników u nikona w tej jakości i cenie, a może znalazłeś zamiennik dla 14-54 w jego cenie i jakości?
    Cytat Zamieszczone przez M.U. Zobacz posta
    Kusi mnie mówiąc krótko przejście do obozu Nikona.
    no fakt tam to masz poręczne i tanie szkła z super jakością.
    .
    Sory, ale cały Twój wywód jest mocno naciągany, w takie bajki może bym uwierzył (że są faktycznie czyjąś opinią o E systemie) gdyby pisał to człowiek nie używający nigdy E-1 i 14-54, ale w tym przypadku...
    No... jest jedna ewentualność, E-1 kupiłeś używaną 2 m-ce temu i rozczarowałeś się jej porównaniem do D700, ale to chyba musiałbym nazwać inaczej niż bajką.
    Mimo wszystko Pozdrawiam.
    25/1,4; 45/1,8; 9/8

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 201
    Ostatni post / autor: 12.03.15, 00:16
  2. E-30 czy zmiana systemu?
    By rojs1 in forum E-System
    Odpowiedzi: 97
    Ostatni post / autor: 5.04.12, 07:36
  3. Zmiana systemu jakie obiektywy.?
    By malyd77 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 16.02.11, 13:02
  4. czy az tak warto? (zmiana szkielka w e-500)
    By belmotybe in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25.03.06, 17:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.