Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Lekki statyw podróżny

  1. #1
    | OlyJedi Awatar innovate
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Taka wieś ;-)
    Posty
    97
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Lekki statyw podróżny

    Witajcie,

    Zanim zadam pytanie, kilka uwag technicznych
    - Przeglądałem wątek o statywach
    - Tak, wiem: lekki statyw nie będzie stabilny

    No więc poszukuję statywu, który będę mógł zabrać na zbliżający się wyjazd.
    Moje kryteria:
    - wielkość po złożeniu: ok 35cm (maks 45)
    - waga: optymalnie < 1kg
    - cena: optymalnie około 100zł (maks 200zł)
    - system składania: nie skręcany.

    Komentarz dla kryteriów (tzw wymagania funkcjonalne)
    - wielkość ma minimalizować ryzyko utraty statywu na wskutek kontroli na lotnisku (tylko bagaż podręczny).
    - przede wszystkim autoportrety na tle miasta, również robione wieczorem.
    - będzie mało czasu, dlatego preferuję coś co się szybko złoży i rozłoży.

    Moje typy:
    - Velbon Knak 335E (109zł)
    złożony 35cm / robocza do 130cm, wymiary więc ok. Martwią mnie dwie rzeczy: nie wiem jaki jest system rozkładania (czy przypadkiem nie skręcany), maksymalny udźwig 1kg (E-410+FL-36 zmierzone 1030g) i brak opisu na polskiej stronie firmy velbon.
    - Velbon CX MINI (79zł)
    złożony 30cm / robocza 64cm, czy da się z tej wysokości robić sobie typowe pamiątkowe zdjęcia, czy raczej album będzie z perspektywy żaby?
    Poza tym jest ok, waży 800g i dźwiga do 3kg.
    - Velbon P-MAX (146zł)
    złożony 34cm / robocza 131cm. Mój faworyt (z ceną się pogodzę).
    Teoretycznie wszystko idealnie (800g utrzymuje 1,5kg), ale zdjęcia z aukcji:
    http://allegro.pl/item454631864_stat...t_fv_gwar.html
    przypominają mi trochę słynną hamę-pajęcze-nóżki
    - Slik Sprint MINI GM (175zł)
    złożony 36 / robocza 111cm. Cenowo tuż za P-MAX, czy będzie lepszy?
    Teoretycznie większy udźwig (do 5kg)
    - VELBON ULTRA LUX-i SF (269zł), raczej za drogi. Ale może bezkonkurencyjny faworyt? 34cm / 111cm.

    Jeśli ktoś z was korzystał z któregoś z powyższych statywów, będę wdzięczny za jakiekolwiek info. Rady fachowców też mile widziane
    Ostatnio edytowane przez innovate ; 19.10.08 o 03:17
    Amatorszczyzna kulerów każdy komentarz na wagę złota Rotaract sposobem na życie.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    VELBON ULTRA LUX-i SF
    posiadam ale wersje f (jest wieksza po rozlozeniu) i nie moge narzekac. maly, lekki, dosc stabilny.
    Dobrze wykonany.
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

  3. #3
    | OlyJedi Awatar innovate
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Taka wieś ;-)
    Posty
    97
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez NightCrawler Zobacz posta
    VELBON ULTRA LUX-i SF
    posiadam ale wersje f (jest wieksza po rozlozeniu) i nie moge narzekac. maly, lekki, dosc stabilny.
    Dobrze wykonany.
    Możesz napisać jak się rozkłada? No i czy stópki ma na uchwycie kulowym (tak że mogą dopasować się do podłoża), mam ten patent w niedrogim, ale cieżkim i dużym statywie noname (albo first) i jest genialny bo w górach statyw przykleja się do skał )
    Amatorszczyzna kulerów każdy komentarz na wagę złota Rotaract sposobem na życie.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Mam statyw Velbon Ultra Luxi-F i nie polecę go nikomu, komu dobrze życzę. Owszem, jest lekki, może być i bardzo wysoki i bardzo niski, ale jego samo-składające się nóżki rozkładają go na łopatki. Na dodatek zbyt stabilny to on też nie jest. Aha, ma jeszcze jedną ciekawą cechę: końcówki nóżek, są przyklejone na tyle dobrym klejem, że odpadają. Nie, nie polecam. A kosztuje swoje ten statyw, niestety :/
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  5. #5
    qbic
    Gość
    Też mam ten statyw (ULTRA LUX i F), nigdy mi się same nóżki nie złożyły. Poziomica nieco przekłamuje, dosyć często odkręca się śruba która przytrzymuje blokadę kostki.

    Nie jest taki zły, jest lekki i mieści się do mojego plecaka.
    Ostatnio edytowane przez qbic ; 19.10.08 o 19:54

  6. #6
    | OlyJedi Awatar innovate
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Taka wieś ;-)
    Posty
    97
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    No dobrze panowie, ale LUX i F jest najdroższy z wymienionych wyżej a tu same wady... Jego rozmiar i wagę mają pozostałe modele.

    A P-MAX? Nikt z niego nie korzystał?

    W zasadzie waham się między nim a CX MINI, tylko boję się że CX MINI będzie za niski :-/
    Amatorszczyzna kulerów każdy komentarz na wagę złota Rotaract sposobem na życie.

  7. #7
    qbic
    Gość
    jeżeli nie masz regulacji na śrubę poziom/pion to statyw może być bardzo bezużyteczny

  8. #8
    | OlyJedi Awatar innovate
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Taka wieś ;-)
    Posty
    97
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez qbic Zobacz posta
    jeżeli nie masz regulacji na śrubę poziom/pion to statyw może być bardzo bezużyteczny
    Możesz rozwinąć swoją myśl? Co to jest regulacja na śrubę poziom/pion?
    Amatorszczyzna kulerów każdy komentarz na wagę złota Rotaract sposobem na życie.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez suchar Zobacz posta
    Mam statyw Velbon Ultra Luxi-F i nie polecę go nikomu, komu dobrze życzę. Owszem, jest lekki, może być i bardzo wysoki i bardzo niski, ale jego samo-składające się nóżki rozkładają go na łopatki. Na dodatek zbyt stabilny to on też nie jest. Aha, ma jeszcze jedną ciekawą cechę: końcówki nóżek, są przyklejone na tyle dobrym klejem, że odpadają. Nie, nie polecam. A kosztuje swoje ten statyw, niestety :/
    Mi w moim statywie nogi nigdy same nie zlozyly sie, nigdy nawet sie nie "poluzowaly".
    Co do stabilnosci - moze nie jest super stabilny - ale jak na swoja wage i A co do koncowek nozek - rowniez nic mi sie nigdy nie odkleilo. Tak wiec albo Ty masz pecha albo ja szczescie.


    Inna sprawa ze ja za swoj statyw z dodatkowa glowica kulowa manfrotto dalem 150 zl
    Ostatnio edytowane przez NightCrawler ; 22.10.08 o 13:47
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

  10. #10
    | OlyJedi Awatar innovate
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Taka wieś ;-)
    Posty
    97
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Dla potomności:

    Przed wyjazdem kupiłem Hamę Star 75. Przetrwał tygodniową wycieczkę po Europie, nigdzie nie było problemu z zabraniem go na pokład (Wizzair, Ryanair, Warszawa, Rzym, Barcelona, Paryż).

    Na plus: niska waga, nieduże wymiary (około 45cm po złożeniu), system składania (motylkowy) i szybkozłączka.
    Na minus: stabilność.

    W zasadzie to stabilność też powinna być na plus, bo co prawda statyw nie zapewnia stabilizacji przy zdjęciach nocnych / wieczorowych, ale za to do autoportretów nadał się znakomicie, nie było sytuacji zagrożenia sprzętu (potrącenie, wiatr etc).

    Jedno jest pewne, gdybym znowu miał kupić statyw niskobudżetowy do autoportretów byłaby to Hama Star 75.

    Postscriptum: niestety jakiś czas temu (już po wyjeździe) zgubiłem szybkozłączkę do tego statywu, i przed kolejnym wyjazdem właśnie nabyłem nowy: Velbon P-MAX, jest sporo droższy i trochę stabilniejszy. Jak się sprawdzi -czas pokaże.
    Amatorszczyzna kulerów każdy komentarz na wagę złota Rotaract sposobem na życie.

Podobne wątki

  1. Statyw do FE-210
    By Gryf in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 18.11.07, 01:46
  2. Lekki i dobry sprzęt w góry
    By lukaszja in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 8.11.07, 21:25
  3. Podróżny rozpraszacz na lampę
    By RadioErewan in forum E-System
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 2.09.06, 18:40

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.