Zobacz wyniki ankiety: Czy waszym zdaniem warto nabywac orginalne karty tylko dla funkcji panoramy?

Głosujących
9. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak, czesto kozystam z tej funkcji a nie potrafie laczyc zdjec w pc

    2 22,22%
  • Nie, szkoda pieniedzy na drozsze karty tylko dla tego bajeru skoro z powodzeniem mozna "skleic" zdjecia w programie graficznym na pc.

    7 77,78%
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Formatowanie kart xD a fukcja panoramy

  1. #1
    Awatar dadol
    Dołączył
    Apr 2004
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    16
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Formatowanie kart xD a fukcja panoramy

    Witam

    Podobno formatujac karty pamieci xD sygnowane znaczkiem Olympusa czy to w aparacie czy to w czytniku podlaczonym do pc mozna usunac funcje panoramy.

    Czy to prawda? Czy kazde pierwsze formatowanie usuwa ja z pamieci karty (pytam dlatego, ze wyczytalem gdzies nastepujaca informacje:
    "formatowanie w aparacie i czytniku może usunąc tą funkcję"). Moze? Tzn nadpisana Panorama moze zniknac ale nie musi?

    Czy na sformatowana karte mozna ponownie zapisac ta funkcje czy przepada ona bezpowrotnie?

    Uklony
    Olympus C-765 UZ; 128MB + 16MB xD OLYMPUS; filtr UV KING; polar HAKUBA, Velbon DX-888; mnóstwo chęci... i klubowa smycz

  2. #2
    Awatar No-shadow Kick
    Dołączył
    Jun 2004
    Mieszka w
    Gdańsk Zawsze Wietrzny
    Posty
    905
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Szczerze mówiąc, to nie za bardzo rozumiemem w jaki sposób formatowanie karty w aparacie miałoby usunąć z niej funkcję panoramy.
    A po za tym dalej będę stał przy swoim, że karty xD Olympusa wcale nie są najdroższe

    Pozdrawiam
    Olympus C-765UZ + parę dodatków
    Zapraszam do Galerii

  3. #3
    Awatar *_radosny_*
    Dołączył
    Jul 2004
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    102
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Hehe - najsmieszniejsze jest to że o tym że podobno formatowanie karty Olympusa usuwa funkcje panoramy uslyszalem od goscia w punkcie fotograficznym w ktorm chcialem nabyc karte...
    Nie wiem kto wymysla takie plotki - moze konkurencja :P
    Nie wiem na jakiej zasadzie funkcja panoramy miala by nagle znikac po formatowaniu..??
    A nawet jakby technicznie zrobic takie karty - to po co?? Po co komu "jednorazowa" panorama?

    Formatowalem karty Olympusa i funkcja panoramy nadal jest!!!

    Co do ceny to zgadzam sie z No-shadow Kick - jak sie dobrze poszuka to karty Olympusa sa w tej samej canie a nawet tansze

  4. #4

    Dołączył
    Mar 2004
    Posty
    104
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    ??

  5. #5
    Awatar No-shadow Kick
    Dołączył
    Jun 2004
    Mieszka w
    Gdańsk Zawsze Wietrzny
    Posty
    905
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Aleksander
    tu nie chodzi o formatowanie karty w aparacie. Formatowanie w aparacie nie niszczy tej funkcji. Są czytniki zewnętrzne kart z możliwoćią formatowania np. przez kompa. Wtedy właśnie tracisz możliwość robienia panoramy
    OK, pewnie masz rację, co do zewnętrznych czytników się nie wypowiadam, bo po prostu nigdy nie miałem z czymś takim do czynienia.
    Kolega pytał się m.in. o formatowanie w aparacie.
    Z tego co mówisz wynika, że formatując kartę poza aparatem gubi się informację o jej producencie. Jedyną uwagę jaką wyczytałem w manualu do karty xD jest wzmianka o tym, że po sformatowaniu jej w zewnętrznym źródle może być niepoprawnie wyświetlana w aparacie liczba zdjęć jaka pozostała do zrobienia. Nie wiem jak to Olympus/Fuji wymyślili z tą panoramą.
    Najlepiej jakby ktoś sprawdził to praktycznie
    A tak na marginesie, to chyba nie ma sensu formatować kart na zewnątrz skoro w aparacie trwa to 5 sekund?

    Pozdrawiam
    Olympus C-765UZ + parę dodatków
    Zapraszam do Galerii

  6. #6

    Dołączył
    Mar 2004
    Posty
    104
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    ??

  7. #7
    Awatar No-shadow Kick
    Dołączył
    Jun 2004
    Mieszka w
    Gdańsk Zawsze Wietrzny
    Posty
    905
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Racja, pisałem ze swojego punktu widzenia. Dodatkowo zainteresował mnie ten temat i poszperałem na zagranicznych forach dyskusyjnych. Wprawdzie o samej panoramie nic nie znalazłem, ale dowiedziałem się więcej na temat samych kart. Otóż prawdopodobnie (bo nigdzie oficjalnie tego nie wyczytałem, tylko opinie na forum) karty sformatowane są w systemie FAT16, przez co sformatowanie jej w Windows np. na FAT32 rzeczywiście uniemożliwi jej wykorzystywanie w aparacie, co więcej aparat nie będzie w stanie jej spowrotem sformatować.
    Drugą kwestią jest istnienie nagłówka danych na karcie. Właśnie ten nagłówek zawiera informację odnośnie producenta karty i włącza lub wyłącza funkcję Panorama. Po sformatowaniu karty poza aparatem i nie korzystając np. z dedykowanego oprogramowania do kart Olympusa, traci się cały nagłówek.
    Jeśli ktoś ma na tyle odwagi, to można w edytorze binarnym zmienić odpowiednie wartości pól odpowiedzialnych za firmę i zmienić kartę np. Fujifilm na Olympusa. Ale jest to operacja raczej ryzykowna, no i traci się gwarancję.
    To tyle ile wyczytałem wczoraj ze źródeł nieoficjalnych

    Pozdrawiam
    Olympus C-765UZ + parę dodatków
    Zapraszam do Galerii

  8. #8

    Dołączył
    Jun 2004
    Mieszka w
    Lubiechowa, Jelenia Góra
    Posty
    192
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Zastanawia mnie jedno: po co za każdym razem formatować, wystarczy chyba zaznaczyć wszystkie zdjęcia (pliki) i je usunąć! Przecież w aparacie też mamy do wyboru "format" i "erase all". Usunięcie plików przez czytnik zewnętrzny nie wpłynie na funkcjonalność karty. A jak ktoś odczuwa potrzebę formatowania, to może co jakiś czas sformatować w aparacie...
    C-740 +tulejka +filtry +dekielek +[censored]

  9. #9
    Awatar dadol
    Dołączył
    Apr 2004
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    16
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzieki No-shadow Kick za udzielenie wyczerpujacej odpowiedzi. Cos mi switalo, ze powodem problemow z formatowana w PC karta moze byc system plikow jaki stosuje producent a jaki pojawi sie po formacie. Swoja droga wyczytalem kiedys wzmianke, ze "Majkrosoft" roszczy sobie prawa do patentu syst. zapisu danych na wiekszosci nosnikow tak w Fat16, Fat32, Ntsc.... zadajac tantiem od praktycznie wszystkich producentow aparatow cyfrowych.

    A dla swietego spokoju poslucham rady Aleksandra. Zmecze sie przekladajac karte spowrotem do aparatu i raz na kwartal tam wlasnie ja sformatuje

    Uklony
    Olympus C-765 UZ; 128MB + 16MB xD OLYMPUS; filtr UV KING; polar HAKUBA, Velbon DX-888; mnóstwo chęci... i klubowa smycz

  10. #10

    Dołączył
    Feb 2004
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.287
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    A ja na ankiete nie odpowiem, bo zadna z odpowiedzi mi nie pasuje. Ja kupilem karte Olympusa bo byl tansza od pozostalych (wtedy tylko Fuji), a ze ma funkcje panoramy to tylko lepiej
    Olympus C-750, 2 x 128MB + 16MB xD Olympus, Tuleja + UV King + PL-CIR HOYA STD + Filtr gwiazdkowy 6x + Dekielek, Velbon DX-888

Podobne wątki

  1. Bateria LI-50B - formatowanie?
    By nixon7 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 7.08.08, 18:27
  2. formatowanie RAW na TIFF
    By dżemik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24.09.07, 15:55
  3. Formatowanie SM dla C-840L Jak to sie robi?
    By lechkrak in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19.11.05, 14:55
  4. Formatowanie kart komputerem ?
    By emer in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17.06.04, 15:47

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.