Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Wywoływanie RAW & EXIF

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    26
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Wywoływanie RAW & EXIF

    Witam.

    Mam małe pytanko do klubowiczów, jestem właściwie początkującym amatorem w RAW, ale ostatnio się zająłem troszkę wywoływaniem fotek z RAW. Spotkał mnie jeden problem i niestety brakuje mi wiedzy. A mianowicie w czasie wywoływania mam możliwość zmiany ustawień np. Ekspozycja i wszystko jasne ale jeśli zmienię ekspozycja na (+1 EV) i zapisuje to potem w postaci tiff, albo jpg, to się okazuje że w EXIF nadal mam 0.00. Żadna zmiana w programie do wywoływania nie jest widziana w EXIF-e co np. w HDR jest dość istotne. Wywoływałem w 2 programach Adobe CS3 i Olympus Master ( w tym drugim zaznaczone było zapisywanie tiff+EXIF) i nadal żadnej zmiany. Czy ja cos pomijam, czy to normalne.


    Pozdrawiam
    Jarek
    Ostatnio edytowane przez Yarek1971 ; 10.09.08 o 11:02

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    to jest normalne.

    Exif mówi o zdjęciu zrobionym, a nie przerobionym...

    zresztą jak robisz dla zdjęcia +1 i chcesz z jednego rawa robić hdr, to nie jest to hdr

  3. #3

    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    26
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Tak też myślałem, ale na stronie olympusclub jest artykuł mówiący o HDR i tam autor napisał że używa RAW potem je wywołuje z EXIF z zmianą EV, zapisuje i przeważa w HDR. Więc chciałem to sprawdzić, ale spotkałem się z tym że mam wszędzie EV 0,00.

    "Każdy program wywołujący RAWy powinien zdać egzamin (testowałem na: OlympusViewer 1.5 / OS 1.x / OS 2.x / dcraw).
    Zdjęcia zapisuje w 8 bitowych TIFFach które posiadają EXIF (program łączący posiada wtedy informacje o odstępie miedzy ujęciami, nie trzeba tego ustawiać ręcznie).
    "

    Cytat z artykułu, ale nie wiem czy autor ma na myśli EV.

    Dzięki za odpowiedź, trochę mi to wyjaśnia.

  4. #4
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Yarek1971 Zobacz posta
    ...potem je wywołuje z EXIF z zmianą EV, zapisuje i przeważa w HDR. Więc chciałem to sprawdzić, ale spotkałem się z tym że mam wszędzie EV 0,00.
    W programie Dynamic-Photo HDR jest tak, że albo ręcznie wpisujesz przy pomocy suwaka (2) prawidłowe (tak jak wywołałeś) wartości EV do każdego zdjęcia (1) i potem OK (4), albo mając kilka takich samych zdjęć, kazać programowi dopasować EV wszystkich na raz (3) i potem OK (4)
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez_tytułu_1.jpg
Wyświetleń:	299
Rozmiar:	41,8 KB
ID:	7655  
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  5. #5

    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    26
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    W tym co z opisu na olympusclub tez tak można, brak tego w Adoba, no ale myślałem że ja źle robię z tym RAW.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    W programie Dynamic-Photo HDR jest tak, że albo ręcznie wpisujesz przy pomocy suwaka (2) prawidłowe (tak jak wywołałeś) wartości EV do każdego zdjęcia (1) i potem OK (4), albo mając kilka takich samych zdjęć, kazać programowi dopasować EV wszystkich na raz (3) i potem OK (4)
    Właśnie zakupiłem w/w program, ma pan jakąś instrukcje czy rady co do niego.
    Ostatnio edytowane przez Yarek1971 ; 10.09.08 o 15:40 Powód: Automatyczne scalenie postów

  6. #6

    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    może rochę przybliży obcowanie z tym softem
    Ostatnio edytowane przez dudarobe ; 16.09.08 o 17:25

Podobne wątki

  1. Wywoływanie RAW (.orf) z Olka E-30
    By Ziootek1971 in forum E-System
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 27.12.11, 12:47
  2. Wywoływanie RAW
    By bogdan1 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 4.08.11, 16:58
  3. Wywoływanie negatywów - ekonomiczny warsztat :-)
    By pat.p in forum Ciemnia analogowa
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 12.12.10, 23:22
  4. wywoływanie raw w olympusie master
    By macieknr1 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27.11.10, 23:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.