Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26

Wątek: White Balance CAP – filtr do pomiaru balansu bieli - czy warto zakupić?

  1. #21

    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Warszawa/Siemiatycze
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziekuje serdecznie za odpowiedzi, rzeczywiście nie poszukałem wcześniej - przepraszam, dalej się zastanawiam czy warto kupić, czekam na dalsze posty co o tym sadzicie. Bowiem ja się nie znam na RAW-ach i nie wiem jak sie je obrabia i dlatego szukam co mi pomoże troszkę w pracy z aparatem
    Mój sprzęt: Olympus E-510, Double Kit ED 14 - 42 mm + ED 40 - 150 mm, Lampa Metz 48-AF1, Statyw Velbon 50, akumulatorki, torba i dużo chęci

  2. #22

    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Według mnie zawracanie sobie głowy WB to strata czasu od tego jest RAW żeby to edytować i jest to banalnie proste w Olympus Master,nie trzeba być "fachowcem" .

    Poza tym prawidłowy WB wcale nie musi dawać najlepszego efektu na zdjęciu,gwarantuje Ci że po kilku zabawach z takimi dekielkami szybko ci się to znudzi,lepiej zapoznaj się z RAW w OM.Wybierasz zdjęcie,u góry wybierasz ikonkę RAW i już możed edytować m.in WB nie ma nic prostszego.

  3. #23
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez k.szkatulnik Zobacz posta
    Dziekuje serdecznie za odpowiedzi, rzeczywiście nie poszukałem wcześniej - przepraszam, dalej się zastanawiam czy warto kupić, czekam na dalsze posty co o tym sadzicie. Bowiem ja się nie znam na RAW-ach i nie wiem jak sie je obrabia i dlatego szukam co mi pomoże troszkę w pracy z aparatem
    Wiesz,ja tez za bardzo sie nie znam,ale tyle co wiem to Ci napisze.Skoro nie chcesz bawic sie RAWami Twoja wola,jednak ja bym Ciebie namawial.Najlepiej pomoze Ci w zabawie w focenie wlasna glowa,konkretnie mozg.Pojecie koloru i tzw WB wychodzi wlasnie z niego,i to Ty jestes odbiorca tego co widzisz.Kolor czerwony u mnie i u Ciebie bedzie sie roznil,ale nie dlatego,ze jest inny,tylko inaczej go odbieramy.Jesli tonacja zrobionego przez Ciebie zdjecia bedzie Ci odpowiadala i bardzo bardzo podobna do tej jaki jest orginal,to efekt masz.Nie wierz w zadne cuda co pomagaja aparatowi za takie pieniadze ustawic WB.
    Pomimo tego samego bezchmurnego nieba w pelnym sloncu o tej samej godzinie inaczej bedzie na Slasku i na Szeszelach.

  4. #24
    Awatar kevin
    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    73
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Balans bieli

    Lucca masz w/g mnie 100% racji. Zaryzykowałbym nawet twierdzenie że nie ma czegoś takiego jak obiektywny balans bieli danej sceny. Dam może banalny przykład: moj warsztacik oświetlony jest niezbyt silną, zwykłą żarówką, wszystkie przedmioty na oko zdają się być pomarańczowo-żółte, ale nie odbieram tego jako anomalii. Zdjęcie zrobione w pozycji Auto WB w miarę wiernie oddaje żarówkową barwę. Czy to jest poprawny balans bieli? Przecież kartka nie wygląda biało, ale "pomarańczowawo". Po korekcji do ok 2600K wzorcowa kartka staje się śnieżno-biała, wszystkie przedmioty zdają się mieć swoją barwę, ale zdjęcie nie oddaje prawdziwej tonacji całej sceny. Który balans jest poprawny? Oba! - ale w zależności jaki efekt chcemy osiągnąć. Dobry Wojak Szwejk miał na każdą okoliczność jakąś przypowieść z życia to i ja opowiem. Swego czasu pracując na sprzęcie telewizyjnym wyszedł problem z balansem bieli na kamerze cyfrowej. Okazało się, że koledzy operatorzy jako wzorca bieli używali przypadkowej białej kartki, wyciągniętej badajże z drukarki. Otóż owa kartka wyniesiona na dwór, szczególnie przy wysokich temperaturach barwowych, a więc w słoneczny, bezchmurny dzień, nawet na oko zadawała się mieć fioletowawo-niebieskawy oddcień. Zarzuciłem firmowe schody rozmaitymi kawałkami papieru i po wielu testach rzeczywiście dało się dobrać stosowny wzorzec. Najlepszy okazał się jednak test Simensa do ustawiania ostrości, a wykonany na papierze fotograficznym. Był dyskretnie matowy i nie przyjmował dziwnych oddcieni nawet w skrajnych warunkach oświetleniowych! Papier drukarkowy okazał się wyjątkowo badziewny do tego celu - nie wiem- może odbijał bliski ultrafiolet, czy inne dziwne frakcje.

  5. #25
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Papier drukarkowy ma w dzisiejszych czasach duże ilości wybielaczy optycznych, dlatego właśnie używa się szarej karty kodaka, wzorców GretagaMacbetha.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  6. #26
    | OlyJedi Awatar Szogo
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Wisznia Mała
    Posty
    213
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Też jestem zdania, że RAW-y to wspaniały format umożliwiający bezstratne korygowanie zdjęć. Wszystko jest super jak mamy dobrze skalibrowany monitor który świeci 6500K. A co jeśli nie mamy poprawnie skalibrowanego monitora? Zrobiliśmy zdjęcie zasuwamy do kompa siadamy przed nieskalibrowanym monitorem, zabieramy się za suwaczek WB i robimy ze zdjęcia fotkę życia, a po odebraniu odbitek szlak nas trafia. W takim wypadku wydaje mi się, że lepiej zrobić sobie pomiar WB na miejscu czy to przy użyciu kartki (najlepiej zainwestować we wzorzec np. na www.wzorniki.eu ) czy dekielka choć co do tego nie jestem pewien bo nigdy nie używałem i zrobić zdjęcie w JPEG wydaje mi się, że jak dla początkującego fotoamatora to w zupełności wystarczy w szczególności jeśli ktoś twierdzi że wywołanie z RAW-a to dla niego czarna-magia.
    Ostatnio edytowane przez Szogo ; 18.10.08 o 10:42
    "Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania." Benjamin Franklin

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28.01.10, 20:20
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19.09.08, 09:08
  3. Korekta balansu bieli na warstwach
    By west73 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12.03.08, 01:34
  4. Użyj "one touch" white balance w E-300...
    By Joki in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27.12.05, 14:44
  5. White Balance
    By (A)rturo in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 5.01.04, 17:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.