Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 39 z 39

Wątek: Czy ktoś sam robi odbitki?

  1. #31
    | OlyJedi Awatar a_wykrota
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Pyrlandia
    Posty
    853
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Tak tylko w tym problem, że nie mam lampy ciemniowej i ciężko cokolwiek zobaczyć dlatego ten czas....
    Kątem oka mego :
    jednego - www.wykrota.wordpress.com
    drugiego - www.adrianwykrota.pl

  2. #32
    | OlyJedi Awatar ch4rlie
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Legnica
    Posty
    310
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez henry1 Zobacz posta
    Wykręcik nie przesadzaj z tym stoperem Wrzucasz naświetlony papier do wywoływacza
    i filujesz na niego .Jak już wszystko się pojawi co na nim być powinno to przerzucasz do nastepnej michy z roztworem. Stoper potrzebny jest tylko przy naświetlaniu.

    Pzdr

    Ps. Ostatni raz byłem w ciemni na przełomie 89/90.
    To były czasy, godziny spędzone w ciemni i ten dreszczyk emocji - wyjdą, nie wyjdą .
    E-M10 Mark IIIs, 14-42 EZ, E-520, 14-54 ...

  3. #33
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wykrecik Zobacz posta
    Tak tylko w tym problem, że nie mam lampy ciemniowej i ciężko cokolwiek zobaczyć dlatego ten czas....
    Filmy to wkładaj do koreksu w ciemności, bo inaczej to z koreksu wyjmiesz ciemność
    Kup żarówkę 15W czerwoną ,ustaw ją tak ,żeby podświetlała pomieszczenie z odbicia ,nie bezpośrednio i będzie OK.
    Ps
    Przypomniał mi się pewien dziwny odruch z ciemni.
    Wiekszość ludzi przy wpychaniu filmu w szpulę koreksu w ciemnym pomieszczeniu zamyka oczy. Na pytanie dlaczego tak robią mówili ,że wtedy jest ciemniej i film się nie prześwietli


    I jeszcze narożniki filmu przed wpychaniem w szpulę zaokrąglij nożyczkami ,łatwiej się wsuwa .

    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez henry1 ; 8.09.08 o 01:20

  4. #34
    | OlyJedi Awatar Tojfi
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdański
    Posty
    183
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Właśnie sobie przypomniałem, jak za czasów podstawówki, razem z kumplem zrobiliśmy sobie u niego w piwnicy ciemnie przez małe "c". Przez małe, bo jedyną rzeczą, w jaką się wtedy zaopatrzyliśmy to był właśnie koreks. Ojciec mój pracował swego czasu w stoczni i przyniósł mi z pracy czerwony szklany klosz (od jakiegoś "koguta" alarmowego). To + żarówka 60W w zupełności wystarczyło żeby się papier nie naświetlał. Klisze zawsze wsadzaliśmy do koreksu przy "tym" czerwonym świetle i jeszcze pod przykryciem ciemnego materiału. Za powiększalnik używaliśmy (i tu UWAGA ) rzutnik slajdów (wtedy taki sprzęt był na stanie w co trzecim domu ). Zdjęcia, jakie wychodziły takie wychodziły, dla nas i tak to był wielki sukces. Mieliśmy zdjęcia praktycznie za darmo (Pamiętam, że wtedy za papier, utrwalacz i wywoływacz płaciło się jakieś grosze.) Warto też wspomnieć o naszym sprzęcie foto, którym w owym czasie była poczciwa SMIENkA . Jak by mi ktoś wtedy powiedział, że za kilkanaście lat będą aparaty, z których odrazu będzie można obraz przesłać wprost na komputer (wtedy albo kilka lat później miałem 8 bitowego Atari) to bym uznał to za jakąś teorię SciFi.
    Pozdrawiam Rafał M.
    __________________________________________________

    E-520 + ZD 14-42 + ZD 14-54 + ZD 70-300 + Tumax DPT386AFZ-OP + Raynox DCR-250, DJI Mavic Air

  5. #35
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez henry1 Zobacz posta
    Wykręcik nie przesadzaj z tym stoperem Wrzucasz naświetlony papier do wywoływacza
    i filujesz na niego .Jak już wszystko się pojawi co na nim być powinno to przerzucasz do nastepnej michy z roztworem. Stoper potrzebny jest tylko przy naświetlaniu.
    Pozwolę się nie zgodzić. By móc porównać efekty różnego naświetlenia papieru trzeba go trzymać tak samo długo w wywoływaczu. Stoper jest zatem bardzo potrzebny, gdyż od pewnego momentu trudno zauważyć przy lampie ciemniowej zmiany w wyglądzie obrazu w wywoływaczu.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  6. #36
    | OlyJedi Awatar mynameisnobody
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    980
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria

    hybrydowo

    Czy proces ? "hybrydowy" też jeszcze można zaliczyć do technik analogowych?
    Otóż sam wywołuję kliszę celowo dla potrzeb skanera. Obraz podlega standardowj korekcie w LR a papier ląduje nie w powiększalniku a w drukarce A3 termosublimacyjnej (6 odcieni szarości -system CISS firmy MIS).
    Wyniki po pierwszych niepowodzeniach prześcignęły moje najśmielsze oczekiwania.
    Jedyna niedogodność to mniejsza mechaniczna trwałość odprintów -przeciwko wilgoci i porysowaniu.
    Polecam wszystkim którzy nie mają miejsca na prawdziwy powiększalnik i całe oprzyrządowanie.
    Papier jest już tani -można kupić najmniejsze opaowanie i przetestować ponieważ poszczególne rodzaje różnią się ogromnie swymi właściwościami.
    Ale po paru wydrukach już wiadomo co i jak i praktycznie na każdym rodzaju można uzyskać świetne wyniki.
    Można nawet używać satynowego , matowego a nawet papierów akwarelowych (ocz trzeba poeksperymentować z dozowaniem atramentu).
    MIS udostępnia darmowy program (sterownik drukarki) do systemu B&W gdzie możemy tuż przed wydrukiem dokonać odpowiednich korekt.
    Doszło do tego że po pierwszych próbach z cyfrówką specjalnie do tego celu zaopatrzyłem się w kompletny system do fotografii analogowej - a wcale nie muszę rezygnować z udogodnień cyfry.
    Myślę że jest to połączenie najlepszych cech obydwu technik.
    "analogowa" jakość uzyskana z pomocą technik cyfrowych...
    Ostatnio edytowane przez mynameisnobody ; 8.09.08 o 21:22

  7. #37
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria
    Przy wywoływaniu BW czas jest istotny ale można się z powodzeniem obejść bez stopera. Żarówka czerwona oczywiście nieodzowna.
    Uwaga techniczna: Zdjęcia w jej świetle wydają się ciemniejsze niż w świetle dziennym , dlatego kontrolując proces wywołania należy lekko 'przesadzić" z nasyceniem, ale bez przesady. Przegięcie w drugą stronę powoduje coraz większe zadymienie pozytywu. nie wyobrażam sobie wywoływania bez oświetlenia ciemni i kontrolowania procesu wzrokowo.

  8. #38
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Nidgy nie uzywam zegarka przy wolaniu papierow.Papier swoje musi odlezec w kuwecie.W pewnym momencie proces sie "zatrzymuje",zaczynaja dochodzic szarosci.Kiedy one beda odpowiednie nalezy zaczynac plukanie.

  9. #39
    | OlyJedi Awatar Misiaczek51
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    172
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Nidgy nie uzywam zegarka przy wolaniu papierow.Papier swoje musi odlezec w kuwecie.W pewnym momencie proces sie "zatrzymuje",zaczynaja dochodzic szarosci.Kiedy one beda odpowiednie nalezy zaczynac plukanie.
    Od razu widać starą szkołę analogu i pracy w ciemni. Naświetlanie pod powiększalnikem ma być na tyle obfite aby proces wywoływania przebiegał prawidłowo - tzn aby cienie i światła były należycie wyrobione a jednocześnie nie następowało zadymienie odbitki. Przy W-1 np ten moment "zastoju" przy pojawianiu się obrazu występował zwykle po ok 3 min. Próby ocenienia przy lampie ciemniowej jakości obrazu są obarczone dużym błędem. W praktyce przy większej ilości odbitek i pracy seryjnej wywoływało się na czas.
    Jak czytam o mękach z koreksem to się dziwię. Pamiętam swój prod. WZO który miał sprzęgiełka i wystarczyło na przemian poruszać tarczami i film się wciągał bez problemu. Warunek - zbyt silnie zwinięty początek filmu należało odciąć i zaokrąglić krawędzie. I tarcze musiały być absolutnie suche.
    Ostatnio edytowane przez Misiaczek51 ; 2.11.10 o 16:58
    Druh Smiena Zenit Zorkij Practica Canon Oly 5050 8080, Nikon D90 + 18-105 + 70-300 VR +50/1.4

Podobne wątki

  1. m. zuiko 14-150, ktos widział, ktoś ma
    By thorgal in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 97
    Ostatni post / autor: 7.09.12, 12:54
  2. fancier - ktoś ma ktoś poleca ?
    By dobas in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15.06.09, 00:27
  3. Czy ktoś tu robi zdjęcia w podczerwieni ?
    By filipjohnson in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 18.06.08, 06:09
  4. Jeszcze raz odbitki
    By Pablo in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11.06.04, 07:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.