Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21

Wątek: Adobe LR Tips & Tricks

  1. #11
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dobas Zobacz posta
    Darmowy ebook dotyczący programu adobe lightroom czyli potocznie zwanego lajtruma.

    http://www.image-space.com/assets/Im...Tips_eBook.pdf

    kilka cenych wskazówek zawsze może się komuś przydać
    Dzięki zasysam. Co do LR to ostatnio - odkąd testuję LR 2 Beta bardzo go polubiłem. Nawet PS poszedł w odstawkę - często korzystanie z niego to armata na zabicie muchy... A LR jest niezastąpiony jak trzeba lekko podrasować grupę fot czy wywołać RAWy - może bez wielkiego wnikania w techniczne szczegóły ale z dobrym efektem i szybko. Przekonałem się też do jego filozofii (na początku nieco irytujące) - przesuwania fot jak na powiększalniku, importu-eksportu plików zamiast standardowej edycji itp... Zdefiniowanych ustawień raczej nie używam, wybieram swoje ale stosuję je do grupy fot zrobionych w danych warunkach...
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  2. #12
    diabolique
    Gość
    A jak to jest z miejscem na dysku? Z tego co się orientuję, to LR ma inną filozofię zarządzania zdjęciami, nie naruszając oryginału. Czy nie za szybko zapełnia się dysk przy takim nadpisywaniu pliku? (musi chyba gdzieś zapisywać historię)

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar paakayttaja
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Rybnik / Jyväskylä
    Posty
    1.092
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Zdjęcia można obrabiać bezpośrednio z np. karty. AL zapamiętuje je we własnej bibliotece (działa jak historia). Oprócz tego, tworzy na dysku folder
    "Backups" oraz "Lightroom Catalog Previews.lrdata" - nie zajmuje to dużo miejsca (w tej chwili oba foldery u mnie mają jakieś 100MB łącznie). Innego "tajemniczego" zjadania miejsca na HDD nie zauważyłem.
    Tuulan ja Tuulin tuulinen tuuli tuulee talvella täällä ja tuolla.

  4. #14
    | OlyJedi Awatar zulka
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    koniec świata - ostatni dom po lewej :)
    Posty
    316
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ktotek Zobacz posta
    Nawet PS poszedł w odstawkę - często korzystanie z niego to armata na zabicie muchy...
    Trafnie ujęte

    LR jest nieoceniony, zwłaszcza jego możliwości katalogowania, zarządzania kolekcjami i słowami kluczowymi, nie sposób coś zgubić

    Zwykle używam swoich ustawień, żeby osiągnąć jakiś tam zamierzony przeze mnie efekt, nie wykorzystuję automatu, chociaż wydaje mi się, że działa nieźle. Podobają mi się suwaki i histogram, który można bezpośrednio modyfikować. No same plusy w nieskomplikowanej formie Zwykle staram się zdjęcia tylko dopieszczać,te które nie wyjdą wylatują heheh no w końcu człowiek się uczy

    Odpalam PSa tylko kiedy potrzebuje maski warstwy a to rzadko, teraz bawię się trochę camera RAW - ale LR czyta RAWy wiec to raczej dla rozrywki.


    Podsumowując Lajtrum jest fajny

    I śliczne dzięki za pdfa

  5. #15
    diabolique
    Gość
    Do mnie jakoś nie dociera ta filozofia zarządzania
    Ale próbowałem, słowo honoru

  6. #16
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Kiedy szukałem ostatnio dystrybutora natrafiłem na polskie tłumaczenie do LR. Adres: http://www.wimal.com.pl/adobe/help/l...okalizacja.htm . Instalacja nie jest skomplikowana.

  7. #17
    Awatar e-bola
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Myślenice
    Posty
    55
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    pytanie o lightroom

    Witam...

    Mam pytanie dotyczące Lightrooma, a mianowicie zainstalowałem sobie wersję 1.4 oraz mam również zainstalowanego OM2 i mam pytanie dotyczące EXIF'a i informacji zaszytych do fotki. Porównując tą samą fotkę w OM2 i LR to OM2 w "informacjach podstawowych i EXIF'ie" pokazuje więcej informacji niż LR (np. LR nie pokazuje informacji dotyczących poziomu ostrzenia i kontrastu). Dlaczego tak jest??? Może coś spaprałem podczas importu zdjęć do LR, albo mam coś źle ustawione, albo poprostu nie wiem gdzie tych informacji szukać??? A może poprostu OM2 jest pod tym względem lepszy i czyta więcej informacji???? Jeśli taki problem był już poruszany na forum to wklejcie mi link... Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź....

  8. #18
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Informacje o których wspominasz czyli saturacja, kontrast czy gradacja mogą być w ORFach zapisywane na dwa sposoby:

    Sposób 1
    W postaci jednej liczby gdzie:
    0 - Normal
    1 - Soft
    2 - Hard
    Jest to sposób mało precyzyjny ale stosowany chyba przez większość firm. Zapisywany jest w podstawowej sekcji Exif

    Sposób 2
    W postaci trzech liczb gdzie pierwsza oznacza wartość nastawioną, druga oznacza minimum a trzecia maksimum np:
    0, -2, 2 (czyli wielkość może przyjmować wartości od -2 do 2, akualnie 0)
    To byc może jest wymysł Olympusa i siedzi znacznie głębiej bo w sekcji Exif/MakerNote/CameraSettings i być może stąd OM odczytuje więcej informacji.
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    731
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Nie będę zakładał nowego wątku. Ma ktoś jakieś sprawdzone Presety do Lighrooma dla E-3?

  10. #20
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Coś by się tam znalazło. Przejrzę przez weekend i wrzucę zipa gdzieś na serwer.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 11.03.10 o 22:22

Podobne wątki

  1. Fotografowanie dzieci - tips & tricks
    By brjs in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 20.11.09, 15:38
  2. Tips: AF w E-3, drugi stopień zasilania
    By salvadhor in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 25.01.09, 12:40
  3. Tips & tricks
    By slaszysz in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31.05.07, 00:06
  4. sRGB czy Adobe RGB
    By Magus in forum E-System
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 30.01.07, 09:37

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.