Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Zuiko 50/3,5 MAKRO - jaka skala odwzorowania?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar marcinpolniak
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Przemyśl
    Posty
    257
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Zuiko 50/3,5 MAKRO - jaka skala odwzorowania?

    Witam,
    Jaka jest skala odwzorowania obiektywu ZUIKO 50/3.5 w Makro?
    A mogłem wziąć Nikona D40 lub Canona 400D, wtedy nikt by się nie dziwił, że te zdjęcia to wina aparatu... A tak mam E-510... i na co tu zwalić winę?

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria

  3. #3
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Yyy, jakiego?

    50/2 - 1:2
    35/3.5 - 1:1
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  4. #4
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dog_master Zobacz posta
    Yyy, jakiego?

    50/2 - 1:2
    35/3.5 - 1:1
    patrz na dział

  5. #5
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Uh, ok, nie bylo, nie zauwazylam
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Witam
    Wiem że tego było już wiele no, ale jeszcze raz.
    Jaką skale odwzorowania będzie miała 50 f3,5 macro OM pod E-systemem.
    Muszę przyznać (niestety), że ten temat nie jest jeszcze dla mnie ostatecznie rostrzygnięty.
    Chodzi mi konkretnie o zachowanie się obiektywów macro na różnych (wielkość) "matrycach"
    Ja to na tą chwilę rozumuję w ten sposób:
    Skala odwzorowanie wg mnie to: 1:1 =1cm w realu daje 1cm na "matrycy", a więc tym sposobem w macro fotografii uprzywilejowane są mniejsze matryce.

    Owa 50 daje (dane ze specyfikacji) odwzorowanie 0,5x inaczej 1:2 czyli takie jak cyfrowa zd50, ale na FF, czyli na klatce filmu (24x36mm) da kadr o powierzchni 48x72mm (jak dla mnie żadne macro). Podpięte do 4/3 da też 1:2, ale tu na powierzchni 17x13mm zmieścimy kadr 34x26mm, a więc już coś.

    No nie potrafię sobie tego wytłumaczyć w inny sposób, ponieważ cały czas zakładam że pomimo zmiany wielkości matrycy minimalna odległość ostrzenia się nie zmienia w przeciwieństwie do kątów patrzenia obiektyw.

    WRAZ ZE WZROSTEM WIELKOŚCI "MATRYCY" NA JAKĄ OBIEKTYW RZUTUJE OBRAZ "ZDOLNOŚĆ MACRO'' DANEGO OBIEKTYWU MALEJE.

    Czy dobrze to wszystko kumam?????

  7. #7
    | OlyJedi Awatar rodia
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    883
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Witam
    Wiem że tego było już wiele no, ale jeszcze raz.
    Jaką skale odwzorowania będzie miała 50 f3,5 macro OM pod E-systemem.
    Muszę przyznać (niestety), że ten temat nie jest jeszcze dla mnie ostatecznie rostrzygnięty.
    Chodzi mi konkretnie o zachowanie się obiektywów macro na różnych (wielkość) "matrycach"
    Ja to na tą chwilę rozumuję w ten sposób:
    Skala odwzorowanie wg mnie to: 1:1 =1cm w realu daje 1cm na "matrycy", a więc tym sposobem w macro fotografii uprzywilejowane są mniejsze matryce.

    Owa 50 daje (dane ze specyfikacji) odwzorowanie 0,5x inaczej 1:2 czyli takie jak cyfrowa zd50, ale na FF, czyli na klatce filmu (24x36mm) da kadr o powierzchni 48x72mm (jak dla mnie żadne macro). Podpięte do 4/3 da też 1:2, ale tu na powierzchni 17x13mm zmieścimy kadr 34x26mm, a więc już coś.

    No nie potrafię sobie tego wytłumaczyć w inny sposób, ponieważ cały czas zakładam że pomimo zmiany wielkości matrycy minimalna odległość ostrzenia się nie zmienia w przeciwieństwie do kątów patrzenia obiektyw.

    WRAZ ZE WZROSTEM WIELKOŚCI "MATRYCY" NA JAKĄ OBIEKTYW RZUTUJE OBRAZ "ZDOLNOŚĆ MACRO'' DANEGO OBIEKTYWU MALEJE.

    Czy dobrze to wszystko kumam?????
    Trochę źle to "kumasz".

    Niezależnie jaka jest matryca to jeżeli jest odwzorowanie optyki 1:1 to 1 centymetr obrazu zajmuje 1cm na matrycy.
    Róznica polega na tym, że na mniejszych matrycach mniej tych centymetrów się zmieści.

    Rozumowanie odnośnie skali odwzorowania jest zaburzone przez różne upakowanie pikseli na matrycach. Weźmy dla przykladu matrycę 10 MPix systemu 4/3. Rzucany na nią obraz przez obiektyw 1:1 - otrzymujemy zdjęcie na którym sfotografowaliśmy obszar 17x13mm (mniej wiecej).

    A teraz zastąpmy tą matrycę, matrycą FF o takim samym upakowaniu pikseli. Będziemy mieli wtedy matrycę 40MPix.

    Zarówno w jednym i drugim przypadku fotografując ten sam kadr prostokącik o rozmiarach 17x13 bedzie mial dokladnie tyle samo pixeli czyli 10M.
    Tyle, że w matrycy 4/3 będzie to stanowić 100% powierzchni obrazu, a w matrycy FF będzie to stanowic 25% powierzchni obrazu.


    Różnica robi się wtedy gdy mamy matrycę o różnym upakowaniu pixeli. Dla przykadlu załóżmy, że i rozpatrywana matryca 4/3 i FF mają po 10MPix.
    Wtedy fotografując prostokącik 17x13 przy skali 1:1 na matrycy 4/3 bedzie on mial 10Mpix a na matrycy FF będzie miał tylko 2.5MPix.


    Z powyższych rozważań wynika jasno, że skala odwzorowania tyczy się wyłącznie obiektywu. Matryca nie ma na nią wpływu.

    Dla uproszczenia można rozumować, że na matrycy 4/3 uzyskasz powiększenie 2x większe w stosunku do FF. Ale wynika to tylko i wyłącznie z gęstości pixeli a nie rozmiarów fizycznych matrycy.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Dzięki rodia
    Mój sposób "kumania" owego tematu jest właśnie taki sam jak to opisałeś.
    Przy większych matrycach pomimo że właściwośći obiektywu pod względem odwzorowania się nie zmieniają to otrzymujemy "gorsze efekty" z racji wielkości matrycy.

Podobne wątki

  1. Olympus Zuiko Digital 50 1:2 makro
    By Jeronimo in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 424
    Ostatni post / autor: 6.06.20, 18:36
  2. Zuiko 50/2 i makro pod wodą
    By Jacek S. in forum E-System
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 24.01.09, 20:05
  3. Ogniskowa, kąt widzenia a skala odwzorowania...
    By Fr3dzia in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 28.02.08, 00:15
  4. skala odwzorowania dla robali
    By lessie in forum E-System
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 7.04.07, 20:32

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.