Strona 2 z 66 PierwszyPierwszy 12341252 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 657

Wątek: Czatownia - Technika fotografowania ptaków

  1. #11
    | OlyJedi Awatar lucas_g
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    996
    Siła reputacji
    153
    Moja galeria
    Odświeżam wątek, gdyż dawno nikt tu nie zaglądał. Tym razem może ktoś się wypowie o robieniu zdjęć z czatowni (przykładowe fotki Waszych czatowni, odległość od celu - ptaka, co na przynętę, pora dnia). Może sławekb się wypowie, bo widzę sporo, bardzo udanych nowości jego autorstwa...

  2. #12
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Poczytaj sobie na tym forum:
    www.fotoprzyroda.pl
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar sławekb
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Łagów
    Posty
    810
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lucas_g Zobacz posta
    Odświeżam wątek, gdyż dawno nikt tu nie zaglądał. Tym razem może ktoś się wypowie o robieniu zdjęć z czatowni (przykładowe fotki Waszych czatowni, odległość od celu - ptaka, co na przynętę, pora dnia). Może sławekb się wypowie, bo widzę sporo, bardzo udanych nowości jego autorstwa...
    Cały problem w tym, że nie mam ani jednego zdjęcia czatowni bo to jakoś dla mnie nie było ważne (robię zdjęcia z czatowni a nie czatowni)
    Jak i z czego budować?
    Przede wszystkim należy używać najtańszych materiałów bo są "silni" ludzie, którzy wszystko niszczą na swojej drodze. Kilka listewek i czarna folia, no i gwoździe, zszywki. konstrukcja z listew obitych folią, na to można przymocować siatkę maskującą ale niekoniecznie. Budka o wymiarach: 150cmx80cmx80cm wystarcza.
    Do zdjęć z poziomu gruntu jak to: myszak


    trzeba się wkopać w ziemię. W tym przypadku wymiary które podałem wyżej zostały zachowane, zmieniło się tylko położenie budki z pionowego na poziome, czyli budka przykryła wykopany wcześniej dół.

    Maskowanie

    Maskowanie czatowni jest bardzo ważne. Materiały do wtapiania budek biorę zawsze z najbliższego otoczenia. To bardzo skraca czas budowy bo nie trzeba transportować materiałów z daleka no i najważniejsze , czatownia ma wyglądać jak otoczenie. Jeśli budka stoi na skraju lasu sosnowego to zamaskowana jest gałęziami z sosny itp.
    Zdjęcie powyżej zrobiłem w świeżo posadzonej uprawie sosnowo-świerkowej porośniętej wyschłymi trawami więc to co wystawało ponad ziemię jest przykryte sianem.
    Ważne jest aby budować szybko a po zbudowaniu nie kręcić się w pobliżu min. 2 tygodnie. Po tym czasie można wykładać przynętę i zacząć czaty.

    Po skończonej budowie robię zdjęcia próbne z czatowni aby zobaczyć jak będzie się prezentowało tło i znaleźć najlepszy kierunek gdzie położyć przynętę. Odległość zależy na co polujemy. Jeśli np. na myszołowa to wycinam patyk wielkości myszaka i wbijam go w ziemię. Robię fotki próbne patykowi i przesuwam go dostosowując odległość do charakteru zdjęć: statyczne ,dynamiczne. Jeśli ktoś ma zooma to oczywiście ma łatwiej.
    Ja używam stałki 300mm+telekonwerter1,4 więc na portrety ustawiam z telekonwerterem a na zdjęcia dynamiczne bez TC-14

    Pora dnia????
    Niestety nie mam najlepszej pory dnia. Wchodzę do czatowni przed świtem i wychodzę po zmroku. Zimą jest krótko, tylko 10h. W tym czasie oczywiście pełne skupienie,obserwacja,nasłuchiwanie, nie szeleścimy woreczkami itp.
    jak już gdzieś wspominałem mało jedzenia trzeba brać żeby organizm nie wytwarzał dużo odpadków, siusiu do butelki
    Przynęta.
    Ja stosuje naturalne przynęty tzn. na drapieżniki (padlinożerców) zwierzaki roztrzaskane przez samochody. Nie każdy ma do takich luksusów dostęp więc dobrze sprawdza się mięsko kupione w sklepie. Chłopaki na fotoprzyroda.pl kupują części rosołowe na myszaki. Wrzuciłem tam trochę zdjęć z ostatniej sesji i między zdjęciami są różne informacje, nie tylko moje. Zajżyj tam i nie tylko do działu ptaki http://www.fotoprzyroda.pl/myszolow-...-vt272,915.htm mój login:kacpero
    Znajdziesz tam dział "Porady" a w nim m.in. jak i gdzie budować kryjówki
    Sprzęt:
    Na dzisiaj w systemie Olympusa nie wyobrażam sobie nic innego jak E-3+50-200SWD i to jest minimum do zdjęć dynamicznych. Do zdjęć statycznych pewnie starczy E-510 ale jasny 50-200 to podstawa.
    Na dzisiaj E-3 ma najlepszy AF w systemie i gdynym miał robić olkiem to tylko E-3. Oprócz D300 mam też E-400 ale niestety to nie jest sprzęt na takie akcje. Nie znaczy to że nie można nic zdziałać np. E300 tylko jak mam siedzieć 10-14h w czatowni to nie po to żeby później kląć na niedomagania sprzętu. Ale sprzęt to już inna bajka. Każdy ma inny budżet więc pewnych ograniczeń nie przeskoczymy.

  4. #14
    | OlyJedi Awatar Piotr Grześ
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Piła
    Posty
    2.209
    Siła reputacji
    49
    Moja galeria
    Znakomicie to przedstawiłeś, dlatego dałem po reputacji. A myszaki - cudowności!
    E-3, E-300, ZD 14-54,ZD 40-150, ZD 35, ZD 50, ZD 70-300, ZD 50-200, ZD 9-18, ZD 35-100, EC-14 FL-36, FL-50R

  5. #15
    | OlyJedi Awatar sławekb
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Łagów
    Posty
    810
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    A jeszcze mały szczegół.
    Czatownie stawiam tam gdzie w ogóle są zwierzaki które chcę fotografować więc należy coś wiedzieć o biologii, znać teren, potrafić wytropić delikwenta.
    To tak dla ścisłości, bo znajomy postawił budkę i siedział tam miesiąc i nic nawet nie widział w pobliżu

  6. #16
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.004
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Też dałem plusika bo opis świetny. Nie wiedziałem że one takie płochliwe. U nas w Beskidach często spotyka się jastrzębie i orły. Czasem leci para i z daleka w powietrzu słychać ich krakanie.
    Pozdrawiam
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #17
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    okolice P-ń
    Posty
    1.064
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    No tak, dzieki za opis, uswiadomil mi, ze to nie dla mnie. Uswiadomil rowniez, ze takie zdjecia jak te to nie dzielo przypadku ale ciezkiej pracy i cierpliwosci. Czlowiek uczy sie cale zycie, rep dla Ciebie, kolego.
    Rolleicord, Canon
    flickr

  8. #18
    | OlyJedi Awatar sławekb
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Łagów
    Posty
    810
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gibberpl Zobacz posta
    No tak, dzieki za opis, uswiadomil mi, ze to nie dla mnie. Uswiadomil rowniez, ze takie zdjecia jak te to nie dzielo przypadku ale ciezkiej pracy i cierpliwosci. Czlowiek uczy sie cale zycie, rep dla Ciebie, kolego.
    Wiosną tego roku odwiedził mnie Jeronimo z E-3+50-200, nawet parę fotek ptaszków do galerii wrzucił z mojej czatowni. I stwierdził to samo: to nie dla niego zabawa raczej, a siedział tylko koło 2 godzin.

  9. #19
    | OlyJedi Awatar lucas_g
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    996
    Siła reputacji
    153
    Moja galeria
    Sławekb, dzięki, świetna robota, masz ode mnie punkcik.

  10. #20
    | OlyJedi Awatar cadman
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Szczecinek
    Posty
    364
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Ja również sobie uświadomiłem już jakiś czas temu, że wolę widoczki, gdyż one nie uciekają. Podziwiam anielską cierpliwość kolegi Sławka jak również efekty fotograficzne. Jak mi się czasem zdarzy czekać na wizytę u lekarza to z samego faktu oczekiwania jestem chory. Wolę przemierzać kilometry po okolicy, przez bezdroża i lasy, niż tkwić w miejscu. Chylę czoła przed zapalonymi podglądaczami przyrody, gdyż dzięki nim, możemy to z bliska oglądać, na zdjęciach czy w TV.
    Czarny aparat z gorszego systemu
    Moja galeria: http://picasaweb.google.com/Cadman1959

Podobne wątki

  1. Technika B&W
    By Dawid in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27.12.10, 15:21
  2. Co to za technika??
    By bigziii in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 17.11.10, 01:25
  3. sprzet do fotografii ptakow
    By lortek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25.06.09, 22:15
  4. Jaki sprzet do fotografowania ptakow ?
    By dees in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 1.04.04, 20:44

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.