Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Obiektyw 4/3 na przejściówce MMF-2 przy korpusie m4/3 - nie ostrzy

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2024
    Mieszka w
    polska
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Obiektyw 4/3 na przejściówce MMF-2 przy korpusie m4/3 - nie ostrzy

    Dzień dobry!
    Zderzyłem się z następującym problemem. Jakiś czas temu do aparatu OM-d e-m10 mark II dokupiłem sobie obiektyw ZUIKO digital 70-300mm. Jest na systemie 4/3, więc dokupiłem też oryginalny adapter Olympus digital MMF-2. No i w sumie wszystko działało, autofocus bez zarzutu, nie było żadnych kłopotów. Niestety aparat się zepsuł, naprawa okazała się nieopłacalna i koniec końców używam obecnie nowego OM-d e-m10 mark IV. Niestety, ten sam obiektyw, na tym samym adapterze, na tym korpusie już nie chce działać prawidłowo - autofocus przestał funkcjonować.

    Zastanawiam się więc, czy ten adapter ze starym aparatem był kompatybilny, a z nowym modelem już nie i nie da się z tym nic zrobić, czy może jest jakaś szansa, że zacznie to działać? Lubiłem ten obiektyw, a bez autofocusa jest mi właściwie nieprzydatny...

    Pozdrawiam!

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.016
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    70-300 to obiektyw lustrzankowy, ostrzenie działa na podstawie czujników fazowych na matrycy.
    Obiektywy do m4/3 działają na zasadzie kontrastu.
    Sprawdź czy przypadkiem w menu AF jest ustawione tylko na ostrzenie po kontraście - czy nie ma tzw. ostrzenia hybrydowego. Takie coś było w lustrzankowym E-30, być może w m10 v.4 też tak jest.
    Ja miałem M10 v.2 i ten obiektyw działał mi perfekcyjnie. Wersji 4 nie miałem, więc nie mogę się wypowiedzieć. Podsuwam tylko to co mi na myśl przyszło.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Muminek
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    4.025
    Siła reputacji
    330
    Moja galeria
    Z instrukcji wynika, że ani OM-d e-m10 mark II ani OM-d e-m10 mark IV nie mają możliwości ustawiania ostrości na zasadzie detekcji fazy ( a to jest najważniejsze by AF działał prawidłowo), dlatego autofokus działającym w oparciu o detekcję kontrastu nie będzie odpowiednio wydajny, ale powinien działać (zdecydowanie wolniej)
    Można przeczyścić styki w adapterze i w obiektywie i sprawdzić jakie są ustawienia AF w aparacie (może jest włączony tylko ręczny MF), jeszcze na obiektywie jest przełącznik AF może się przyblokował na pozycji MF?
    Pozdrawiam
    E-M1, E-3, E-30, TG-2, Stylus XZ-2, E-PL2, C-2100 UZ, ZD 8, ZD 7-14, ZD 14-54 II, 12-60 SWD, 50-200 SWD, 35 ED Macro, 50 ED Macro, ED 90-250, EC-20, EC-14, EX-25, FL-50 R, FS-SRF-11, Sigma 150 HSM

  4. #4

    Dołączył
    Feb 2024
    Mieszka w
    polska
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za odpowiedzi!
    Tak, autofokus działał nieco gorzej niż na obiektywach w systemie m4/3, ale działał, dla mnie wystarczająco dobrze.
    Teraz nie działa. Na obiektywnie przełącznik AF jest w pozycji AF, w aparacie nie mam możliwości zmiany żadnych ustawień AF, bo po założeniu obiektywu automatycznie wszystko przechodzi w MF bez opcji edycji. Z obiektywami na m4/3 wszystko działa jak należy.
    Przeczyściłem trochę styki, ale nic to niestety nie dało, zresztą tam wszystko wygląda jak nowe ze sklepu.

  5. #5
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Muminek
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    4.025
    Siła reputacji
    330
    Moja galeria
    To jeszcze można przetestować obiektyw na innym korpusie, jak nie zacznie działać to tylko serwis.
    E-M1, E-3, E-30, TG-2, Stylus XZ-2, E-PL2, C-2100 UZ, ZD 8, ZD 7-14, ZD 14-54 II, 12-60 SWD, 50-200 SWD, 35 ED Macro, 50 ED Macro, ED 90-250, EC-20, EC-14, EX-25, FL-50 R, FS-SRF-11, Sigma 150 HSM

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.016
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    I jest jeszcze inna możliwość - uszkodzenie przejściówki. Ja swoją MMF-2 utopiłem w Wiśle, i przez jakiś czas działała. Teraz już nie. Może spróbuj innej przejściówki np. Viltrox. Fakt, nie jest to tania zabawa, bo Viltrox kosztuje ok. 300 zł. Może masz kogoś w pobliżu, który dysponuje albo taką przejściówką, albi innym obiektywem z dużego 4/3.
    U mnie 70-300 działał doskonale z M10 v.2 a teraz działa z M1 v.3 (który ma czujniki fazowe) jak i z G9 - który tych czujników nie ma.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 67
    Ostatni post / autor: 1.02.15, 18:45
  2. Nowa matryca w starym korpusie
    By klikacz in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 19.12.12, 12:29
  3. Symbol na korpusie
    By Gryphoon in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 10.03.12, 13:27
  4. obiektyw kitowy przy e410!
    By lewelof in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 4.03.08, 23:51
  5. Dwaj ciecie przy zagrodzie, za nimi samochód przy samochodzi
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 5.08.06, 13:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.