Strona 1 z 17 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 162

Wątek: Pytania i odpowiedzi dotyczace E-510. Zanim zapytasz przeczytaj!

  1. #1
    | OlyJedi Awatar WildLight
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    257
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Pytania i odpowiedzi dotyczace E-510. Zanim zapytasz przeczytaj!

    Jako ze często zauważyłem ze pojawia sie masa pytań moderatorzy później muszą sprzątać wywalać tematy na wysypisko a mi osobiście znudziło sie czytanie poraź n-ty tego samego pytania postanowiłem zrobić kompendium wiedzy dla tych którzy maja jakieś pytanie dotyczące tego aparatu, bądź dla tych którzy z instrukcjami sie nie lubią

    P. Po wyłączeniu aparatu wyczuwam drgania/ nie wyczuwam ich a wcześniej były
    O. Nie ma czym sie martwić, jest to uruchomienie stabilizacji. Stabilizacje możesz włączyć poprzez wciśniecie IS (zaraz kolo ekranu LCD)wtedy aparat drga natomiast przy wyłączonej nie drga

    P. Po przechyleniu aparatu w środku tak jakby "coś" się przesuwało, czy to możliwe, że w korpusie aparatu jakaś część się ułamała i "lata"?
    O. nie ma powodu do zmartwień jest to czujnik położenia aparatu, który służy między innymi do ustalenia pozycji pion/poziom na wyświetlaczu przy oglądaniu zdjęć. Nie jest to defekt aparatu i wszystkie egzemplarze mają to samo.

    P. Gdy używam podglądu na żywo (LV) i kadruje czasem obraz wyświetlany zmienia sie na czarno białe.
    O. Jest to uaktywniona funkcja "nocne kadry" aby ja wyłączyć wejdź w menu aparatu i wybierz zakładkę klulcz1

    P. Jak zmienić orientacje wyświetlania zdjecia podczas przeglądania zdjęc na aparacie?
    O. Aby zmienić orientacje wyświetlania trzeba wcisnąć na korpusie aparatu przycik korekcji ekspozycji +/- (zaraz pod przyciskiem wyzwolenia migawki). Pamiętaj aby w menu włączona była opcja rotacja zdjęć
    ( menu -> znaczek PLAY -> i symbol prostokąta ze strzałkami w lewym górnym rogu )


    P. Jaki czas potrzebuje aby naładować akumulator BLM1 oraz na ile zdjęć powinno mi starzec.
    O. Według opinii własnej i użytkowników czas ładowania wynosi około 4-5godzin i powinien starczyć na około 800 zdjęć. Wszystko zależy w jaki sposób wykonujesz zdjęcia i czy używasz dużo wyświetlacza LCD lub kadrowania poprzez LV

    P. Zrobiłem zdjęcie w RAW/JPG, Po powrocie do domu zgrałem zdjęcia i przystąpiłem do obróbki zdjęć w Olympus Master/Olympus Studio. Niestety byłem negatywnie zaskoczony, zdjęcia SA bardzo zaszumione.
    O. Jest to "problem" z tym oprogramowaniem gdy otworzysz normalnie zdjęcie zobaczysz ze tego juz nie ma tak samo przy wywoływaniu RAWow problem znika po zapisaniu zdjęcia. Innymi słowy - nie masz sie czym martwic z aparatem wszystko jest ok.

    P. gdy wszedłem w opcje stabilizacji obrazu (IS) zauważyłem wartość "ogniskowa" o co chodzi?
    O. Olympus wraz z oprogramowaniem (o ile sie nie mylę) 1.3 wprowadził stabilizacje do obiektywów innych niż Zuiko Digital. Przykładowo jeśli podepniesz obiektyw manualny i wprowadzisz ręcznie ogniskowa będziesz mógł wtedy śmiało używać stabilizacji obrazu.

    P. Martwię sie o migawkę ile zdjęć nią mogę zrobić?
    O. Według nieoficjalnych pogłosek cykl migawki wynosi około 100 tys. zdjęć. Ale tak czy siak bez obaw używaj aparatu bez obaw i rob zdjęcia nie zastanawiając sie na ten temat.

    P. Ostrość jest dużo gorsza niż w E-410. Czy wysłać aparat do serwisu?
    O. Pod żadnym pozorem nie jest to wada, to celowe i świadome słabszego wyostrzania. Zadaniem takiego podejścia jest to aby dąć użytkownika e-510 większa swobodę w wyostrzaniu zdjęć podczas obróbki.

    P. Czasem gdy robie zdjęcia gdy juz jest ciemniej podnosi mi sie lampa błyskowa czy wszystko ok?
    O. Jak najbardziej, aparat włącza ja właśnie gdy jest zbyt ciemno wspomaga tez AF nocą. Oczywiście te funkcje możesz wyłączyć w aparacie wchodząc w menu i wybierając klucz francuski1 i wyłączając opcje "auto podn"

    P. Jaka karta Bedzie lepsza do mojego E-510? CF czy XD?
    O. Generalnie CF Bedzie lepszym rozwiązaniem, przede wszystkim chodzi o to CF ma większe pojemności są szybszymi kartami i tańszymi. XD natomiast daje Ci możliwość robienia zdjęć panoramicznych, warto czasem mieć taka kartę gdyż może okazać sie ostatnia deska ratunku gdy zapomnimy wziąć dodatkowych kart - a tak karta jest włożona do aparatu.

    P. Aparat w ogóle nie ustawia ostrości co jest nie tak?
    o. Prawdopodobnie masz włączona opcje Manuał Focus (MF). Aby zmienić na automat musisz na korpusie aparatu wcisnąć AF i wybrać przykładowo S-AF (więcej informacji o trybach i ich zastosowaniu znajdziesz w instrukcji aparatu)

    P. Wcisnąłem migawkę, ale zanim zrobiło sie zdjęcie minęło kilka sekund
    O. Sprawdź czy nie masz włączonego samowyzwalacza (korpus aparatu na górze po prawej stronie przycisk pod znaczkiem lampy błyskowej) Druga opcja może to być włączona blokada lustra. opcje możesz wyłączyć wchodząc w menu aparatu wybierając ikonę aprat2 i zmieniając ustawienia w opcje "anti-shock" więcej informacji znajdziesz w instrukcji na str.54

    P.Mocowałem właśnie obiektyw i zauważyłem dziwny luz jakby obiektyw przekręcił sie trochę jeszcze po "zatrząśnięciu sie"
    O. Wszystko ok nic złego sie nie dzieje taka jest konstrukcja aparatu oraz obiektywu.

    P. kupiłem aparat i nie było w nim polskiej instrukcji skąd ja mogę ściągnąć?
    O. http://www2.olympus.pl/consumer/208_...dID=P_N2930192

    P. Dlaczego nie mogę wykonywać zdjęć seryjnych?
    O. Prawdopodbnie masz włączona funkcję redukcje szumu. Aby wyłączyć ja przejdź do menu aparatu, zakladka aparat 1 i Red szum zmień na wyłączone.

    P. Mam w aparacie karte CF i XD. Chcialem zgrać zdjęcia na komputer poprzez dołączony kabel. Natomiast zgrywają się zdjęcia wyłącznie z jednej karty co robie źle?.
    O. Wybierając dana karte do zapisywania zdjęć aparat widzi tylko tę jedną wybrana w tym momencie i na niej zapisuje. Również tak samo się dzieje gdy zgrywasz zdjęcia na komputer. Program zgra zdjęcia z domyślnie wybranej karty. Aby zmienić domyślną kartę musisz wejść do menu aparatu zakładka klucz 2 i wybrać właściwą karte w opcji CF/XD

    P. W programach tematycznych nie mogę wybrać opcji panoramy - dlaczego?
    O. Aby wykonywać zdjęcia panormamiczne potrzebujesz zakupić karte XD oraz wybrać ją jako domyślną. W przypadku gdy masz włożoną karte XD oraz CF a domyślna jest CF funkcja nie będzie działać.

    P. Kupiłem aparat za granicą domyślny język jest inny niż polski. Jak ustawić aby był język polski?
    O. Musisz wejść w menu aparatu, wybrać zakładkę klucz2. Ikona zmiany języka przypomina twarz człowieka z obłokiem. Wystarczy wejść w te opcje i wybrać język menu którego chcesz używać.

    P. Zauważyłem, że gdy patrzę przez wizjer mam jakąs plame. Po wykonaniu zdjęcia nie widzę tego na wyświetlaczu LCD. Czy muszę wysłać aparat do serwisu?
    O. Musisz pamiętać, że aparat jest urządzeniem optycznym bardzo delikatnym i trzeba z nim się obchodzić w odpowiedni sposób. W takiej sytuacji prawdopodbnie zabrudziło Ci się lustro i wystarczy użyć gruszki do zdmuchnięcia "paprochów". Wiecej informacji znajdziesz w dyskusji znajdującej się pod tym adresem https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=3924 Pamiętaj, że czyścisz aparat wyłącznie na własną rekę!.

    Mam nadzieje ze komuś to sie przyda znajdując tu odpowiedz na swoje pytanie. Pragne zauwazyc ze nie uwazam sie za wszechwiedzacego i nie wyczerpalem dokladnie kazdej odpowiedzi. Mam nadzieje ze piszac odpowiedzi nie zrobilem jakis bledow podajac bledne informacje jesli tak prosze o poprawienie. Bede staral sie co jakis czas ten temat aktualizowac dodajac jakies nowe pytania i odpowiedzi. Przypominam ze na wiekszosc pytań odpowiedz mozna znalezc w intrukcji wiec warto jest miec ja przy sobie.
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez dobas ; 26.05.08 o 16:06

  2. #2
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    SUPER! Dodalabym jeszcze:

    P: Dlaczego nie moge ustawic zdjec seryjnych?
    O: Masz wlaczona redukcje szumow [noise reduction], wylacz ją.
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar zimny
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    273
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    WildlIght przepuść to przez Worda.

    Oby tylko ktoś najpierw tu zerknął zamiast pisał nowego posta.
    Ostatnio edytowane przez zimny ; 17.05.08 o 21:37

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Fakt, było koszmarnie. To na pewno dys coś tam

  5. #5
    | OlyJedi Awatar ch4rlie
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Legnica
    Posty
    310
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Kawał dobrej roboty WildLight, gratki , można by było to gdzieś na forum w widocznym miejscu wkleić i uaktualniać o nowe problemy i ich rozwiązania, takie kompendium wiedzy (czyt. streszczenie instrukcji obsługi) , no ale nie mnie o tym decydować.

    pozdrawiam
    E-M10 Mark IIIs, 14-42 EZ, E-520, 14-54 ...

  6. #6
    | OlyJedi Awatar WildLight
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    257
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Dziekuje Smerf za pomoc pisalem to na szybko w notatniku. Bede starał sie wynajdowac nowe pytania zeby aktualizowac. Mam nadzieje ze komus to sie przyda.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    dodałem kilka pytan i odpowiedzi jesli ktos ma sugestie jeszcze jakies prosze pisac tutaj badz wysylajac prywatna wiadomosc
    Ostatnio edytowane przez WildLight ; 17.05.08 o 23:00 Powód: Automatyczne scalenie postów

  7. #7

    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Żory
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki!!! Bardzo dobry pomysł!!! Nigdy nie wiadomo, co się może przydać w przyszłości a tak wystarczy spojrzeć i skorzystać! Pozdrawiam!

  8. #8

    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    "Po włączeniu aparatu wyczuwam drgania/ nie wyczuwam ich a wcześniej były"

    Witam
    odnośnie pierwszego pytania chciałbym sprecyzować ponieważ jasno napisaliście Państwo iż po włączeniu aparatu z włączoną funkcją stabilizacji aparat może lekko drgać (normalne ponieważ o ile dobrze wiem to po prostu system silniczków wprawia w ruch matrycę) ale ja w moim od pierwszego momentu zauważyłem, ze podczas samego wyłączania aparatu zaczyna dość głośno trzaskać i tak naprawdę solidnie trząść się
    czy to normalne (nie chodzi mi o lekkie drgania podczas pracy aparatu)
    Pozdrawiam i mam nadzieję ze nie złamałem regulaminu itd. moim postem
    Ostatnio edytowane przez RadioErewan ; 20.05.08 o 15:01 Powód: Wielkie bukwy

  9. #9
    | OlyJedi Awatar raven66
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    KRáK/oFF
    Posty
    310
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    To może jeszcze z pytań, które kojarzę w kilku wcieleniach:

    Po przechyleniu aparatu w środku tak jakby "coś" się przesuwało, czy to możliwe, że w korpusie aparatu jakaś część się ułamała i "goni"?
    Prawdopodobnie jest to czujnik położenia aparatu, który służy między innymi do ustalenia pozycji pion/poziom na wyświetlaczu przy oglądaniu zdjęć. Nie jest to defekt aparatu i wszystkie egzemplarze mają to samo.

    a może coś takiego też?

    W trybie LV przy kadrowaniu czasami słychać ciche "pyknięcia", czy to oznaka uszkodzenia aparatu?
    Jest to prawdopodobnie objaw przymykania przysłony i nie jest objawem uszkodzenia aparatu.


    headu IS nie drga przy włączaniu aparatu, a faktycznie przy jego wyłączaniu (jeśli ta funkcja jest uaktywniona). Jest to normalny objaw. Być może wydaje ci się, że te drgania są masakrycznie wielkie i powinny być mniejsze - być może dlatego, że nigdy wcześniej nie miałeś styczności z takim systemem i nie masz porównania. Aby podłapać nieco spokoju ducha najlepiej udać się do najbliższego MM/sklepu fotograficznego, wyrwać panu sprzedającemu z rąk 510-tkę i odpalić a następnie wyłączyć aparat i porównać, czy drgania są identyczne co w twoim egzemplarzu domowym.
    "Wszyscy jesteśmy Morrisami" (Chuck Morris, Guantanamo, 1974)

  10. #10
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Grrrrrrrrrr, tryk. To normalne przy wyłączaniu E510.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

Podobne wątki

  1. OlyRulez - Pytania i odpowiedzi.
    By grizz in forum Konkurs Oly Rulez
    Odpowiedzi: 149
    Ostatni post / autor: 27.02.17, 20:20
  2. Rady dla początkujących - pytania i odpowiedzi
    By Gregov in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 8.04.05, 16:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.