Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Proszę o radę e-om10 mk3 lub Sony e6300

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Proszę o radę e-om10 mk3 lub Sony e6300

    Witam, dawno mnie tu nie było....
    Miałem sobie przez 10 lat e-520 z obiektywem chyba niezłym - 14-54 2,8-3,5 II i do tego 70-300. Niestety ( a może w końcu) zepsuł się.
    Nie byłem już dawno zadowolony z niego - problemy z focusem, duże szumy przy iso 400 a 800 już w ogóle bezużyteczne. Aż w końcu obiektyw się popsuł, korpus właściwie też.
    Mam teraz dylemat. Naczytałem się o Sony a6300 który mieści się w moim budżecie. Naoglądałem się zdjęć, filmów, wszystko mi się podobało.
    Zdjęcia zawsze kadruję do proporcji 3/2 więc wybór matrycy APS-C wydał mi się logiczny. W m4/3 z mniejszej fizycznie matrycy i mniejszej rozdzielczości musiałbym jeszcze wycinać...
    Korpus już jedzie, a mnie ogarniają wątpliwości. Postanowiłem że nie wrócę do formatu 4/3 - trochę się zawiodłem, ale może jednak... raz czytam, że matryce w Olkach są stare technologicznie i nic więcej tam nie wcisną a innym razem, że m4/3 bije na głowę Sony.

    1. Czy odczuję różnicę w jakości zdjęć przesiadając się z 10-letniego e520 na om10 mkIII? Szczególnie że na początku miałbym tylko kitowy obiektyw. Wiem, że wyższe ISO jest użyteczne... ale co z rozdzielczością?
    2. Czy stabilizacja filmów jest aż tak dobra? To właśnie mnie zniechęciło do Sony. Nie dość że olbrzymi rolling shutter to jeszcze wszystko drga, a tu nagle oglądam filmy z ręki robione Olympusem i wszystko w miarę płynnie, widać że z ręki ale bez drgań. Filmy nie są moim priorytetem ale zacząłem się tym bawić, jako dodatek do filmów z drona, i liczyłem na jakieś w miarę dobre 4k.
    3. Czy są problemy z autofokusem? Wszyscy wychwalają Sony że sobie dobrze radzi zarówno w zdjęciach, jak i w filmach...
    4. Czy jest jakiś uniwersalny zoom o znośnych parametrach na wycieczki, tak do 2k? W systemie APS-C miałem wybrany 18-105 f4 (ekwiwalent 27-157)

    Jestem zupełnym amatorem, aparat głównie na wycieczki górskie, zdjęcia i krótkie filmy - raczej prywatne rodzinne, albo amatorsko do yt.
    Bardzo proszę o pomoc w decyzji. Przyznam, że już zamówiłem a6300 i pozostaje mi go odesłać w razie czego. Wszyscy pisali jaki on dobry do zdjęć i filmów a tu filmy owszem - ale tylko z gimbalem

    Mam teraz dylemat, otwożyc a6300 i potestować, pewnie mi wystarczy, pewnie mi się spodoba, najwyżej odsprzedam, albo odesłać...
    Ostatnio edytowane przez atomic77 ; 22.08.18 o 19:34

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Nie ma to jak najpierw kupić aparat, a potem pytać na forum jaki aparat kupić
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez atomic77 Zobacz posta
    Zdjęcia zawsze kadruję do proporcji 3/2
    Po co psujesz zdjęcia?

    Cytat Zamieszczone przez atomic77 Zobacz posta
    Czy jest jakiś uniwersalny zoom... tak do 2k... miałem wybrany 18-105 f4
    Ale ten obiektyw nie kosztuje 2k - raczej w okolicy 5k5

    Cytat Zamieszczone przez atomic77 Zobacz posta
    ale co z rozdzielczością?
    No właśnie... co z rozdzielczościią?
    Drukujesz zdjęcia metr na dwa?

    Cytat Zamieszczone przez atomic77 Zobacz posta
    krótkie filmy... amatorsko do yt.
    A, tak - to 4k jest niezbędne...

  4. #4
    Moderator - opiekun giełdy Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Iwo
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.473
    Siła reputacji
    48
    Moja galeria
    Ad 1 - przepaść a nie różnica. Miałem e510, a teraz em10 pierwszej wersji.
    Ad 2 - jest
    Ad 3 - problematyczne jest af-c i praca z szkłami jakie masz.
    Z af-s jest przepaść względem e520.
    Ad 4 - jest... Twój 14-54mm. O ile nie wykończy Cię nerwowo praca AF z em10, to jak znalazl.
    Z mikro4/3 to tylko używane mZD 12-40 Olympusa lub 12-35mm 2,8 Panasonica za ok 2500 kupisz.
    Lepiej już kupić kilka staloogniskowych np. 25mm f1,7 Panasonica i 45mm f/1,8 Olympusa.
    A tak poza tym to nie wiem po co teraz pytasz, skoro zaraz przyjedzie do Ciebie kupiony i sam zobaczysz.
    Ostatnio edytowane przez Iwo ; 23.08.18 o 21:22

  5. #5

    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Iwo dziękuję bardzo za merytoryczną odpowiedź. Właśnie miałem nadzieję, że odpowie mi ktoś, kto miał do czynienia z oboma aparatami. Nie wiedziałem jakie zmiany zaszły przez te 10 lat.
    Mój obecny 14-54 nie przyda mi się już za bardzo, bo często nie działa AF, za to planowałem wykorzystanie 70-300 - ale tylko z ręcznym ostrzeniem jak to robię teraz.
    Tak więc postanowiłem wybrać m4/3. Aparatu jeszcze nie miałem zamówionego - kupiłem a6300 ale odesłałem bez otwierania.

    epicure: Czasem coś się kupi zbyt pochopnie, na szczęście można odesłać

    easy_rider: nie wiem, czy w ogóle ma sens odpowiadać
    >Po co psujesz zdjęcia?
    Nie wiem, jakoś tak mam, że lubię je psuć. Ale czasami udaje mi się ich nie zepsuć, a nawet zepsuć jeszcze bardziej robiąc panoramy czy kwadraty. Jeszcze gorzej jest z moją żoną. Ona bezlitośnie psuje zdjęcia wywołując je w proporcjach 3/2.

    >Ale ten obiektyw nie kosztuje 2k - raczej w okolicy 5k5
    nowy Sony 18-105 f4 kosztuje nieco ponad 2k, tak jak pisałem, a ja szukałem przyzwoitej alternatywy w tej cenie w m4/3

    >No właśnie... co z rozdzielczościią?
    >Drukujesz zdjęcia metr na dwa?
    Nie pisałem, że będę drukować zdjęcia. Pytałem o wpływ mniejszej matrycy z mniejszą rozdzielczością na możliwości kadrowania.

    >A, tak - to 4k jest niezbędne...
    Nie pytałem, co jest mi niezbędne, tylko co chciałbym mieć. A chcąc odpowiedzieć merytorycznie: w postprocessingu 4k daje mnóstwo możliwości, nawet przy renderowaniu do HD. Dla amatora. Bo jak ktoś jest dobry to nagra dobrze w HD.

    easy_rider twój post dużo wniósł, jestem dozgonnie wdzięczny za cenne rady.
    Nie wiem, skąd na polskich forach tyle jadu, braku życzliwości i "nie znasz się to nie pytaj". Wchodząc na angielskojęzyczne fora jest zupełnie inaczej (mam na myśli nie tylko fotografię) - albo ktoś pomaga (jestem zaskoczony jak ludzie potrafią być pomocni) albo się nie odzywa. I to jeszcze facet z sąsiedztwa.

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Podepnę się aby nie tworzyć nowego wątku.
    Mam pytanie o szybkość AF obiektywów ZUIKO (nie M.ZUIKO) na korpusach micro 4/3.
    Na korpusach Olympusa (poza OMD EM1) szybkość AF jest jaki jest tzn. jakby go nie było. Mówię o doświadczeniach z posiadanym E-P5.
    Pytanie:
    Czy korpusy micro 4/3 marki Panasonic dają ZAUWAŻALNIE szybszy AF z obiektywami ZUIKO ?

  7. #7
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.091
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    W przypadku korpusów Panasonic, szybkość jest taka sama z tymi obiektywami , czyli nędza. Jedynie korpusy E-M1 i E-M1II będą szybsze , ale też nie aż tak jak z obiektywami dedykowanymi do micro.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.629
    Siła reputacji
    326
    Moja galeria
    Obiektywy z 4/3 takie jak : 14 - 54, 12 - 60, 50 - 200 z oryginalną przejściówką Olympusa z korpusem OMD - EM1 działają tak samo jak z korpusem E - 5, całkiem sprawnie.
    Jedynie 50 - 200 w gorszych warunkach oświetleniowych i mało kontrastowych obiektach fotografowanych minimalnie spowalniał, ale nie tak, żeby włosy rwać z łona.
    Sprawdzone na własnym sprzęcie.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    A ja mam takie odczucie, że 50-200 bez SWD ostrzy szybciej niż 12-60 SWD.
    Mówie o E-M1 z przejściówką MMF2.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.629
    Siła reputacji
    326
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Koriolan Zobacz posta
    A ja mam takie odczucie, że 50-200 bez SWD ostrzy szybciej niż 12-60 SWD.
    Mówie o E-M1 z przejściówką MMF2.
    Ani Ty, ani ja nie stosowaliśmy pomiarów laboratoryjnych, ale własne odczucia, a one mogą być lekko zawodne.
    Poza tym dwa takie same aparaty nie muszą zachowywać się identycznie, pewien rozrzut parametrów w produkcji seryjnej występuje, i musimy się z tym pogodzić.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

Podobne wątki

  1. E-5 vs e-30 prosze o rade
    By molek25pll in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 25.04.13, 22:00
  2. proszę o radę
    By macieknr1 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 14.05.11, 19:37
  3. małe studio prosze o rade
    By taxman in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 7.07.08, 11:37
  4. co mam kupić?? prosze o rade
    By igiełka in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18.11.05, 19:18
  5. prosze o rade
    By leszek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13.12.04, 22:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.