Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Skala powiększenia

| OlyJedi Awatar psl
    Mieszka w
    Wrocław
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria

Skala powiększenia

Witam. Kiedyś chyba na forum była pokazana taka tabelka pokazująca jaką skalę odwzorowania można uzyskać z raynox250 w zależności od ogniskowej. Może ktoś z was ma link do takowej? Szczerze pisząc nie bardzo się na tym znam. Czytam na przykład, że 100mm w obiektywie 35-100 daje powiększenie "x0,80". Nic mi to nie mówi, nie wiem czy to dużo czy mało i jak to się ma do znanego mi języka: 1:1 , 1:2 czy 2:1.

Awatar Makromaniak
    Mieszka w
    Warszawa
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria
    troszkę znajdziesz tutaj ale tylko z zuiko maro 60
    http://forum.olympusclub.pl/threads/...0-zrób-to-sam-)
    Jest też gdzieś duży wpis Marka Wyszomirskiego na temat raynoxów
    stopień powiększenia z dodatkową soczewką nie zależy tylko od ogniskowej ale i od minimalnego dystansu ostrości danego obiektywu....
    Tak naprawdę najlepiej wszystko sprawdzić samemu.....

| OlyJedi Awatar psl
    Mieszka w
    Wrocław
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Rozumiem. Wolałbym jednak przed zakupem . Zastanawiam się nad M.Zumiko 40-150, Panasem 35-100 lub 12-60 pod tego raynoxa250. Jednak powiększenie na 14-42mm jest czasami niewystarczające. Zatem nie mam możliwości sprawdzenia. Dzięki za link i info o tym dystansie ostrzenia, bo w sumie nie brałem tego pod uwagę..
    Ostatnio edytowane przez psl ; 9.08.18 o 23:39

| OlyJedi Awatar psl
    Mieszka w
    Wrocław
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Trudno się tak na sucho zdecydować. Do tej pory używałem ZD35/3.5, ale nie mogłem z nim wykorzystać możliwości nowego aparatu i stąd zmiana na raynoxa. Może ktoś używał raynox250 i potrafi doradzić z jakim zoomem da on najlepsze rezultaty? Do tej pory działam z Lumix14-42 i efekty są całkiem ok (zdjęcia), ale chciałbym mieć opcję większego powiększenia i być może nawet lepszej ostrości. Z tego co pisał kolega powyżej może się okazać,że np. 35-100 da mniejsze powiększenie niż 14-42 lub 12-60, ponieważ ma on dużo większą odległość ostrzenia (0,2m vs 0,9m). Tak to zrozumiałem.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1010533.JPG
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	5,87 MB
ID:	203182Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1010463.JPG
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	6,22 MB
ID:	203184
    Ostatnio edytowane przez psl ; 11.08.18 o 12:52

Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar andtor2
    Siła reputacji
    172
    Moja galeria
    Przykładowo Reynox DCR 250 z obiektywem 40-150mm ma odległość ostrzenia ok. 10 cm od przedniej soczewki do obiektu, niezależnie od ogniskowej.
    Z obiektywem 14-42 panasonica ta odległość jest bardzo podobna ok. 11 do max 12 cm. Im dłuższa ogniskowa tym większe powiększenie. Przy 150 mm ta skala powiększenia jest ok. 1:1. Im większe powiększenie tym trudniej będzie robić zdjęcie z dobrą ostrością (bardzo mała GO dla 150 mm).
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

| OlyJedi Awatar psl
    Mieszka w
    Wrocław
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Dzięki za objaśnienie. Rozumiem zatem,że skoro obiektywy oly40-150 i Lumix 35-100 (4-5.6) mają podobną minimalną odległość ostrzenia bez raynoxa, to po założeniu raynoxa będą miały również podobną? Skoro tak to na 100mm oba będą miały podobną skale odwzorowania? Jeżeli tak to wiem na czym stoję. Warto kupić tele pod ta soczewkę i do zastanowienia mam kwestię mniejszego powiększenia oraz podwójnej stabilizacji (body, obiektyw) lub większe powiększenie, ale stabilizacja tylko w body.
    Z drugiej strony wcale tak być nie musi, bo np. L14-42 i O40-150 mają różne minimalne odległości ostrzenia, a odległość soczewka raynox-obiekt jest mniej więcej taka sama.
    Ostatnio edytowane przez psl ; 11.08.18 o 17:11

Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar andtor2
    Siła reputacji
    172
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez psl Zobacz posta
    Dzięki za objaśnienie. Rozumiem zatem,że skoro obiektywy oly40-150 i Lumix 35-100 (4-5.6) mają podobną minimalną odległość ostrzenia bez raynoxa, to po założeniu raynoxa będą miały również podobną? Skoro tak to na 100mm oba będą miały podobną skale odwzorowania?
    Moim zdaniem skala powiększenia na 100 mm będzie bardzo zbliżona, jak nie jednakowa.
    Jeśli chodzi o te odległości min/max ostrzenia, to w praktyce istotną jest ta odległość szkiełka Raynox od obiektu (zwłaszcza żywego obiektu, co by go nie płoszyć). Tu nie ma zbyt wielkiego pola manewru, niezależnie od obiektywu ta odległość jest stosunkowo mała (przedział 9 do 12 cm).
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

| OlyJedi Awatar wyszomir
    Mieszka w
    Łódź
    Siła reputacji
    189
    Moja galeria
    Rozumiem. Wolałbym jednak przed zakupem . Zastanawiam się nad M.Zumiko 40-150, Panasem 35-100 lub 12-60 pod tego raynoxa250. Jednak powiększenie na 14-42mm jest czasami niewystarczające. Zatem nie mam możliwości sprawdzenia. Dzięki za link i info o tym dystansie ostrzenia, bo w sumie nie brałem tego pod uwagę..
    Dla obiektywu naostrzonego na nieskończoność skale odwzorowania możesz wyliczyć dzieląc ogniskową obiektywu przez ogniskową makrokonwertera. Raynox DCR-250 ma ogniskową 125mm, DCR-150 - 210mm. Dystans roboczy jest w takiej sytuacji zbliżony do ogniskowej makrokonwertera. Naostrzenie obiektywu na mniejszą odległość zwiększa skalę odwzorowania i zmniejsza dystans roboczy. W przypadku obiektywów nie-makro minimalna odległość ostrzenia samego obiektywu jest dość duża i wzrost skali odwzorowania podczas ostrzenia jest niewielki, w przypadku obiektywów makro zysk na skali odwzorowania przy ostrzeniu jest duży.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

Rozumiem zatem,że skoro obiektywy oly40-150 i Lumix 35-100 (4-5.6) mają podobną minimalną odległość ostrzenia bez raynoxa, to po założeniu raynoxa będą miały również podobną?
    Będą miały podobny dystans roboczy (czyli odległość od przedniej soczewki do motywu). Odległość ostrzenia może się różnić, gdyż jest to odległość od motywu do płaszczyzny matrycy - zatem ma tu znaczenie fizyczna długość obiektywu.

Skoro tak to na 100mm oba będą miały podobną skale odwzorowania?
    Tak.

Warto kupić tele pod ta soczewkę i do zastanowienia mam kwestię mniejszego powiększenia oraz podwójnej stabilizacji (body, obiektyw) lub większe powiększenie, ale stabilizacja tylko w body.
    Mam obawy, ze po założeniu Raynoxa żadna stabilizacja nie będzie działała poprawnie - do prawidłowego działania stabilizacji konieczna jest znajomość ogniskowej - a ogniskowa zestawu obiektyw+Raynox jest mniejsza niż ogniskowa samego obiektywu. Aby stabilizacja działała poprawnie musiałbyś w jakiś sposób poinformować korpus o ogniskowej dodatkowego konwertera dołączonego do obiektywu - obawiam się , że w przypadku obiektywów systemowych które automatycznie przekazują do korpusu informację o swojej ogniskowej nie będziesz miał takiej możliwości.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 12.08.18 o 22:41
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

| OlyJedi Awatar psl
    Mieszka w
    Wrocław
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Bardzo przydatne informacje. Dziękuję.

| OlyJedi Awatar psl
    Mieszka w
    Wrocław
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Mam obawy, ze po założeniu Raynoxa żadna stabilizacja nie będzie działała poprawnie - do prawidłowego działania stabilizacji konieczna jest znajomość ogniskowej - a ogniskowa zestawu obiektyw+Raynox jest mniejsza niż ogniskowa samego obiektywu. Aby stabilizacja działała poprawnie musiałbyś w jakiś sposób poinformować korpus o ogniskowej dodatkowego konwertera dołączonego do obiektywu - obawiam się , że w przypadku obiektywów systemowych które automatycznie przekazują do korpusu informację o swojej ogniskowej nie będziesz miał takiej możliwości.
    Do tej pory miałem odczucie, że stabilizacja z soczewką raynox czy inną działała. Nigdy na to nie narzekałem szczerze mówiąc. Może jest to zależne od użycia stabilizacji w obiektywie lub matrycy. Jeżeli ta w obiektywie nie działa, to faktycznie nie ma mowy o użyciu tego dual is2, czy jak to oni tam nazywają połączenie stabilizacji obiektywu i matrycy.
    Ostatnio edytowane przez psl ; 13.08.18 o 14:41