Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Olympus OMD5 mark II przestal « widziec" obiektywy.

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Olympus OMD5 mark II przestal « widziec" obiektywy.

    Czesc.
    Mam problem i prosze o porade. Siedze od jakiegos czasu z Olkiem w tropikach. Mieszka on ostatnio w pokoju klimatyzowanym ale przy poprzednich pobytach radzil sobie bez klimy i dzialal ok przez kilka miesiecy. Zreszta problemy zaczely sie jeszcze w Europie. Po zmianie obiektywu aparat go nie wykrywal, trzeba bylo zalozyc pare razy, zeby bylo OK. Zreszta mial tak tylko z 2 obiektywami. Zostal przeczyszczony w serwisie i bylo ok.
    Ostatnio problem powrocil i to mocno nasilony. Na wyprawie weekendowej (lodzia, spora wilgotnosc) najpierw przestal wykrywac Panasa 100_300, potem 75 olka a po powrocie do domu juz nie kontaktowal z zadnym obiektywem. Zadne przecieranie na sucho miejsca stykow nie pomagalo. Poprawilo sie po jednym dniu w klimie i ponownym przetarciu, ale obawiam sie, ze przejsciowo.
    Nie ma tu zadnych mozliwosci serwisu. Czym mozna toto przeczyscic? Sciereczka do okularow? Wacikami do uszu? Na sucho czy np alkoholem izopropylowym? Dotychczas probowalam na sucho, bojac sie pogorszyc istniejacy problem.
    Prosze o porady, bo szkoda mi troche straconych okazji a w sobote mam znowu okazje na wypad na rzeke i bagna.

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Może przeczyść także styki w obiektywach. Jak zaśniedziało to i tu i tu.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    A nie jest to czasem kwestia kondensacji wilgoci we wnętrzu aparatu? Wiem, że to korpus uszczelniony, ale jednak nie hermetyczny i przy zmianach ciśnienia wymiana powietrza między wnętrzem a zewnętrznym środowiskiem jednak wystepuje. Spróbowałbym sprzęt przesuszyć zostawiając go w stanie rozszczelnionym (zdjęty obiektyw, pootwierane wszystkie możliwe klapki) na noc (lub dłużej jeśli będziesz mógł) w suchym powietrzu (np. w zamkniętym worku do którego wkładasz woreczki ze specjalnym żelem osuszającym a jeśli takiego żelu nie masz - można użyć zastępczo woreczków z ryżem - oczywiście rozszczelnionych by higroskopijny ryż mógł pochłaniać wilgoć z powietrza).
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4

    Dołączył
    Oct 2015
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Posty
    81
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Zauważyłem u siebie podobny efekt, ale co prawda w M10mII.

    Jak podłączałem obiektyw do body, to przy dokręcaniu "na maxa - do oporu" - zazwyczaj obiektyw nie kontaktował z korpusem
    Wystarczyło lekko "odkręcić/poluzować" w drugą stronę i już było ok. Oczywiście, blokada była cały czas poprawnie załączona (było słychać klik).

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Może coś jest nie tak z przyciskiem blokady bagnetu? To on po wciśnięciu powoduje rozłączenie styków.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #6

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Styki czyscilam i w aparacie i w obiektywach. Tylko na sucho. Czy mozna jakos inaczej (alkohol?). To zasadniczo jest glowne moje pytanie.
    Podejrzewam, ze obecnie wilgoc jakos na to wplywa, ale problem zaczal sie w Polsce, tylko na mniejsza skale. W serwisie wspominali, ze moze tasma ze stykami jest zbyt osiadla.
    Ale podniesli to tylko w jednym obiektywie, z ktorym mialam problemy na poczatku-swiezo nabytej 25 Panaleiki.
    Teraz najgorzej mam z 100-300 a akurat by sie przydal.

    Wlasnie kondensacji staram sie zapobiec. Dlatego wzielam go do kimatyzowanego pokoju. Tylko jak wychodzi z klimy na powietrze duzo cieplejsze i wilgotniejsze to wlasie w tym momencie bedzie kondensowal. Staram sie nie dawac mu zbyt duzych roznic temperatur i wilgotnsci. Ale to do diabla aparat « tropikalizowany ». Jest ze mna tutaj juz trzeci raz, i poprzednie 2 nie lezal w klimie i wszystko bylo OK.
    Obiektywy zakladam roznie, moze rzeczywiscie jak nie styka to staram sie dokrecic mocniej, a trzeba slabiej? Sprawdze.
    Przycisk blokady bagnetu wydaje sie dzialc z normalnym oporem czy sprezystoscia ale wezme pod uwage.

    Dzieki za odzew i napiszcie czy jakims alkoholem moge czyscic, bo boje sie, ze zwiekszy utlenianie.
    Trudno, najwyzej spotkane zwierzatka zostana tylko we wspomnieniach.

    Edit-wlasnie sprawdzilam, na razie po przeczyszczeniu i tygodniowym pobycie w klimatyzacji, z czego pierwszy dzien wlasnie w stanie rozszczelnionym, dziala. A w weekend zobaczymy w warunkach bojowych: bagna, rzeka, morze i ponad 90% wilgotnosci.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 28.07.18 o 02:07

  7. #7
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    182
    Moja galeria
    Najlepiej czyścić alkoholem izopropylowym, nie zostawia osadów.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

Podobne wątki

  1. Jakie obiektywy do E-M10 Mark II?
    By kejpi in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 12.10.15, 10:11
  2. "Nowe-stare obiektywy Canona i Nikona"
    By marek7001 in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 23.01.15, 16:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.