Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Wątek: Micro4/3 kontra reszta świata

  1. #1
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria

    Micro4/3 kontra reszta świata

    Temat umieszczam w HydeParku, bo wydaje mi się, że to najlepsze miejsce do takiej luźnej dyskusji o fotografii.
    Niemniej jednak liczę, że rzeczową dyskusję popartą faktami i waszymi doświadczeniami.
    Ok, więc do rzeczy.
    Kupując aparat przeczytałem mnóstwo opisów, recenzji, testów, opinii, komentarzy itp. Z całej tej lektury wyłonił mi się pewien dość ciekawy obraz i ogólna opinia o m4/3.
    Otóż zazwyczaj przeważały głosy mówiące, że aparaty z m4/3 w zasadzie do niczego się nie nadają, to tylko taka zabawka dla amatorów, do pracy zawodowej to generalnie wstyd tego używać, aparaty bardzo drogie, obiektywy jeszcze droższe, słaba głębia ostrości itd (sami pewnie wiecie co piszą i myślą ludzie).
    Natomiast z drugiej strony aparaty z matrycą APS-C uchodzą za takie już bardzo dobre i w zasadzie profesjonalne, a różnicy w stosunku do FF wielkiej nie ma i spokojnie dadzą sobie radę w każdej sytuacji.
    FF to wiadomo inna liga, ale też inne ceny więc tutaj kończymy dywagacje.
    Teraz to co mnie zastanawia to czysta matematyka.
    FF ma powierzchnię matrycy 8,6 cm2
    APS-C ma powierzchnię matrycy 3,73cm2
    4/3 ma powierzchnię matrycy 2,25cm2

    Z prostego rachunku wynika, że APS-C jest do FF mniejsza 2,31 raza.
    Natomiast 4/3 jest mniejsza od APS-C 1,66 raza.
    Czyli bezwartościowa różnica w wielkości pomiędzy APS-C a FF jest znacznie większa niż różnica pomiędzy 4/3 a APS-C.

    Moje pytanie brzmi, dlaczego 4/3 uchodzi za zdecydowanie zbyt małą matrycę, zaś APS-C uchodzi za matrycę zdecydowanie wystarczającą?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar psl
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    589
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    To są często kwestie psychologiczne wynikające z redukcji dysonansu poznawczego lub chwilowe stany wywołane oceanem informacji z Internetu. Co jest uważane za co to kwestia przyłożenia ucha. Jedno jest większe i to jest fakt, a jak on się przekłada na oceny, potrzeby i inne to już kwestie psychiki.

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Ja powiem ze swojego doświadczenia. Pracując przez dwadzieścia lat na lustrzankach analogowych też wchodząc w cyfrę kupiłem lustrzankę, dziś przekonałem się do bezlusterkowców i szkoda, że wcześniej tego nie wybrałem. Tak samo może wyglądać podejście do matryc.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  4. #4
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Temat wałkowany milion razy na różnych forach, portalach. Wałkowanie milion jeden, nie ma naprawdę sensu.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    taaak, te flejmy przerabialiśmy gdzieś do 2012 roku. Potem przyszło E-M5 i w zasadzie spór stał się bezprzedmiotowy- dotyczy tych promili zawodowców robiących np zdjęcia sportowe, przy czym bardziej chodzi o AF fazowy niż o samą matrycę.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  6. #6
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Ja się z tym spotkałem w 2018 roku, po części nawet na tym forum.
    Pewne osoby twierdziły, że nawet amator zauważy różnicę w jakości zdjęć pomiędzy MFT a APS-C.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    na zdjęciu w forumowym formacie 1200x900.. albo przemielonym przez Fejsbuka. na pewno
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  8. #8
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    No już powiedzmy, że na wydruku w formacie A3, zdjęcie zrobione w maksymalnej rozdzielczości. Lub zdjęcie wyświetlone na TV 50cali 4k, oglądany z 5m.

    P.S wczoraj pstrykając sobie fotki w parku (M10 MkII, Panas 25mm, osłonka przeciwsłoneczna, także zestaw "prawie PRO) ), usłyszałem fajny tekst. Pani robi zdjęcie telefonem (tak, telefonem nie smartfonem), patrzy na mnie, odwraca się do męża i mówi: " patrz Andrzej ten mój telefon robi lepsze zdjęcia niż profesjonalny aparat"

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    Pierwszy przypadek czasem tak, drugi- niemal na pewno nie.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  10. #10
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    To zadam jeszcze głupie pytanie. Skoro nie ma aż tak dużych różnic to po co robić tak duże matryce?
    Bo z kolei zakładam, że w Olympusie nie pracują idioci i wiedzieli co robią tworząc format 4/3.

    P.S na forum jestem od 2014, tematy związane z MFT, ogarniam od 2018, więc nie dziwcie się, że mam pewne braki w stosunku do tego co było w 2012.
    Ostatnio edytowane przez stpman ; 15.04.18 o 22:42

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 1.12.12, 22:41
  2. 3d w micro4/3
    By Roba66 in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 2.03.10, 18:23
  3. Niedzielne focenie na działce - reszta zdjęć.
    By Olymp in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20.04.07, 23:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.