Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Wątek: Poziomowanie podstawy statywu

  1. #11
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    @ogc13, płytki które pokazałeś są bardzo dobrym rozwiązaniem. Podejrzewam, że dają się zamocować pod głowicą kulową. Ma ona montaż gwintowany, można ją wymieniać na inne głowice. Przy poziomowaniu nie będzie super precyzyjna, np. poniżej 0,5 stopnia odchylenia kolumny od pionu, ale do fotografii to wystarczy.

    Moja propozycja jest podobna do tych płytek, ale opiera się na dwóch libellach rurkowych (takich jak w poziomicach budowlanych), ułożonych horyzontalnie na podstawce (płytce mocowanej prostopadle do kolumny statywu), których osie podłużne są prostopadłe do siebie. To rozwiązanie ma podobną precyzje co jedna libella okrągła, ale kontrola przy ustawianiu poziomu odbywa się w dwóch osiach niezależnie. Z praktyki mogę powiedzieć, że szybciej ustawia się instrumenty na dwie libelle rurkowe. Poza tym można ustawić precyzyjnie sprzęt tylko w jednej wybranej osi.

    By rozwiać wątpliwości. Libelle pudełkowe (okrągłe) czy rurkowe (podłużne) są wystarczająco precyzyjne do zastosowań fotograficznych, budowlanych, montażowych. Trzeba mieć pecha lub uszkodzony przyrząd (np. luźna libella na płytce lub w poziomicy budowlanej) by przy jej pomocy coś zepsuć.

    Przyszła mi do głowy jeszcze jedna myśl. Większość smartfonów ma czujniki badające kąt nachylenia urządzenia w 3 osiach. Wystarczy uruchomić odpowiednią aplikację w telefonie i przystawić telefon dłuższym bokiem do kolumny (warto by telefon miał tą ściankę niezakrzywioną ). Oczywiście należy zbadać pion w dwóch osiach prostopadłych do siebie, czyli od miejsca jednego przyłożenia odłożyć 90 stopni i przyłożyć znowu do krawędzi. Mogę narysować, jeśli opis nie jest klarowny.

    Drugi pomysł na zastosowanie smartfona, to sztywna płytka, podłożona pod spód głowicy kulowej (czyli będzie z założenia prostopadła do osi pionowej kolumny), która będzie na tyle duża by utrzymać płasko ułożony telefon. Aplikacja do poziomowania zadziała podobnie jak w poprzednim przykładzie.

    To powinno załatwić temat bez dodatkowego sprzętu.

  2. #12
    Zwycięzca popRAWki Awatar ogc13
    Dołączył
    May 2017
    Mieszka w
    Wieliczka
    Posty
    952
    Siła reputacji
    132
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Mogę narysować, jeśli opis nie jest klarowny.
    Nie trzeba. Wiadomo o co chodzi.

    Używanie komórki do poziomowania odrzucam. Niewygodne i nie wierzę w dokładność i powtarzalność. Jakaś elektronika i oprogramowanie przetwarzają te dane.
    Co fizyka to fizyka.

    Co do dokładności wskaźników okrągłych to chyba im większa średnica tym lepiej.
    Jest takie coś jak SUNWAYFOTO LP-76 i średnica libelli to 14,8mm. To już chyba może pokazywać z jakąś akceptowalną dokładnością.
    Trochę drogawe to to jest, ale jak nie znajdę nic innego to chyba zakupię.

  3. #13
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Na aliexpres masz poziomiczki za dolara. Dowolne, czy to rurowe, czy z dużym oczkiem. https://pl.aliexpress.com/w/wholesal...archText=level

    Dokładność i powtarzalność z komórki dostaniesz w przypadku poziomicy na pewno lepszą niż przy takim kawałku plastiku. Czy to za dolara czy za 75zł.

  4. #14
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Miałem kiedyś taką poziomicę w postaci małego kółeczka wkładaną w sanki lampy błyskowej aparatu - i pamiętam, że trzeba było dość silnie przechylić aparat, by poziomica pokazała, że jest przechylony - na tyle silnie, że i bez poziomicy na oko było widać, że nie jest ustawiony poziomo.
    Libella musi mieć pewne mocowanie. Sanki lampy mają zwykle jakieś metalowe elementy dociskające, które mogą powodować lekkie podniesienie się płaszczyzny libelli względem osi optycznej aparatu. Ale nie badałem tego, to moje przypuszczenia jednej z przyczyn. Poza tym statywy fotograficzne i same aparaty są pozbawione precyzyjnego poziomowa dodatkowymi śrubami, więc to nie problem libelli tylko... niestety słabości całej konstrukcji i precyzji rąk operatora. Aha, i jeszcze dochodzi tu efekt miękkich nóg (zwykle gumowych podkładek i czasami słabego podłoża na którym stoi statyw) i lekkości statywów. Warto dociążyć sam statywy jakimś pół czy nawet kilogramowym obciążnikiem (ale nie tylko wagą samego aparatu). Oczywiście jeśli jest dla nas ważne by statyw był stabilny i np. nie zmieniał przypadkowo położenia czy swojego pionowego ustawienia.

    Warto w tym miejscu odnieść się trochę do pracy z instrumentami geodezyjnymi. Poziomowanie instrumentów pomiarowych zwykle odbywa się w trzech krokach: osadzenie statywu na stabilnym podłożu (statywy geodezyjne mają ostre zakończenia i można je wbić w ziemię dla lepszej stabilizacji), poziomowanie instrumentu na statywie za pomocą nóg statywu (są teleskopowe i dają się łatwo rozsuwać), a na koniec poziomowanie samego instrumentu śrubami leniwymi (mały skok gwintu zapewnia powolny przechył i precyzje) jego własnej podstawy. To coś nazywa się spodarką i wygląda mniej więcej tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	i-spodarka-z-pionem-optycznym.jpg
Wyświetleń:	361
Rozmiar:	33,7 KB
ID:	199005

    Libelle okrągłą widać. Śruby są poniżej. Ta wersja ma jeszcze pion optyczny (taka mała lunetka z pryzmatem w centrum skierowanym w dół) do ustawienia instrumentu pionowo nad punktem. Jak widać spodarka ma 3 śruby (tu jedna niewidoczna) i nimi można poziomować precyzyjnie instrument. Są wersje spodarek bez pionu optycznego z gwintem umożliwiającym mocowanie np. głowicy fotograficznej (średnica śruby mocującej jest ustandaryzowany), ale wymagają statywu geodezyjnego czy innego z szeroką podstawą. Spodarka jest do niego mocowana też śrubą, ale o dużo większej średnicy. Widoczna na powyższym zdjęciu libella w spodarce w praktyce (z instrumentem geodezyjnym) wygląda tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	343
Rozmiar:	58,6 KB
ID:	199003

    Takie zespolenie libelli umożliwia ustawienie sprzętu dość precyzyjnie w poziomie, dlatego resztę można wykonać śrubami leniwymi, mającymi naprawdę niewielki skok, a dodatkową kontrolę zapewnia jeszcze jedna libella w samym instrumencie:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	350
Rozmiar:	48,0 KB
ID:	199004

    Te dwie libelle są w jednym instrumencie pomiarowym. Są one zabudowane i skorelowane z osią poziomą i pionowa instrumentu, w tym osią optyczną lunety oraz laserem pomiarowym. Ale to oczywiście inna skala precyzji, więc wymagania tu są obłędne w stosunku do fotografii. Poza tym instrument ma jeszcze elektroniczną wersje libelli do kompensowania błędów w trakcie obliczeń.

    I tak to wygląda w precyzyjnym wydaniu. Ale to służy np. do pionowania konstrukcji betonowych czy stalowych, wyznaczania punktów z milimetrową precyzją pod dowolnym kątem, etc. W fotografii zupełnie wystarczy jedna, góra dwie libelle, a resztę (jeśli da się ją zauważyć) da się skompensować w obróbce.

    To tak w skrócie w kwestii rozwinięcia tematu precyzji libelli. Ich precyzja zależy od sposobu montażu. To jak zadbamy o nie daje nam odpowiednią precyzje.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez ogc13 Zobacz posta
    Używanie komórki do poziomowania odrzucam. Niewygodne i nie wierzę w dokładność i powtarzalność. Jakaś elektronika i oprogramowanie przetwarzają te dane.
    Co fizyka to fizyka.
    Ale żeby elektronika mogła coś zarejestrować musi być jakaś "fizyka", więc może nie do końca, że tylko przetwarzanie danych.

    Cytat Zamieszczone przez ogc13 Zobacz posta
    Co do dokładności wskaźników okrągłych to chyba im większa średnica tym lepiej.
    Napisałem o tym wyżej. Za dokładność odpowiada sposób mocowania i oczywiście skorelowanie płaszczyzny libelli z pionem, tego co poziomujemy.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Dodam jeszcze, że jeśli chcesz mieć precyzje to warto zadbać o podziałkę na libelli. To ważny punkt odniesienia przy ustawianiu. Przykład z linku, który podałeś: https://pl.aliexpress.com/item/Varie...ceBeautifyAB=0

    Da się znaleźć takie libelle u nas.

  5. #15
    | OlyJedi Awatar yac
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    k/3M
    Posty
    2.387
    Siła reputacji
    286
    Moja galeria
    Zgadzam się z Hadesem. Jeśli to ma być porządnie i solidnie zrobione to tylko rozwiązania geodezyjne się sprawdzą.
    Pracowałem z różnymi instrumentami typu niwelator, teodolit a następnie dalmierz laserowy i w Twoim wypadku poszukał bym starego instrumentu i wykorzystał tzw spodarkę.
    Nie widzę lepszego sposobu niż makro regulacja na trzech śrubach.
    Ja mam statyw manfrotto z poziomicą i praktycznie z niej nie korzystam.
    Jacek

  6. #16
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    Ja mam dwa statywy fotograficzne i statyw geodezyjny + niwelator. Że też nie przyszło mi do głowy poziomować aparatu. Kilkadziesiąt lat zabawy w fotografię straciło zupełnie sens!

  7. #17
    Zwycięzca popRAWki Awatar ogc13
    Dołączył
    May 2017
    Mieszka w
    Wieliczka
    Posty
    952
    Siła reputacji
    132
    Moja galeria
    DzejPi - Nie mam takiego wytrenowanego oka coby poziom złapać

    Dzięki wszystkim za porady.

  8. #18
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Jeszcze nie dziękuj, bo pisząc komentarz coś mi się przypomniało: https://fotoblogia.pl/4497,acadalus-...lowica-statywu

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Można też zaprząc fizykę i zbudowac głowice samopoziomującą samodzielnie za parę złotych. Tą zagadkę pozostawiam do rozwiązania samodzielnie każdemu zainteresowanemu. Nie jest trudna.

  9. #19
    Zwycięzca popRAWki Awatar ogc13
    Dołączył
    May 2017
    Mieszka w
    Wieliczka
    Posty
    952
    Siła reputacji
    132
    Moja galeria
    Się możecie śmiać, ale rozwiązałem swój problemik
    Nie mogłem żyć w świadomości, że mam krzywo ustawiony statyw
    Zakupiłem u chińczyka takie ustrojstwo:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Snap59.jpg
Wyświetleń:	363
Rozmiar:	128,7 KB
ID:	199600

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Snap60.jpg
Wyświetleń:	345
Rozmiar:	67,7 KB
ID:	199601

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Snap61.jpg
Wyświetleń:	328
Rozmiar:	45,5 KB
ID:	199602

  10. #20
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    OK, jaka cena? Jak się spisuje? Dobre wykonanie? Obsługa?

Podobne wątki

  1. początki bolesne ;) podstawy
    By marcopolo in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 79
    Ostatni post / autor: 9.05.12, 13:45
  2. podstawy
    By pawe_adam in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14.03.09, 17:23
  3. Oświetlenia w fotografii portretowej - podstawy
    By zbyma72age in forum Studio
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.02.09, 22:26
  4. Podstawy fotografii panoramicznej (z Olympus-em SP-570UZ).
    By zbyma72age in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29.08.08, 00:23
  5. Podstawy fotografii z Olympus C-765
    By Noterek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28.09.05, 06:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.