Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 57

Wątek: Czy warto "wbić" się w M43 czyli prośba o poradę

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Czy warto "wbić" się w M43 czyli prośba o poradę

    Witajcie.

    Udzielam się na Waszym forum gdyż pozostałe marki nie mają swoich portali, a na innych forach niekoniecznie są pomocni.

    Potrzebuję wymienić mojego leciwego Nikona D300 na coś nowego. Z aparatem dużo chodzę więc chciałbym bezlusterkowca. O ile opinię o moim faworycie mam już wyrobioną o tyle Olympusy są dla mnie całkowitą zagadką.
    Podkreślmy sprawy
    Cena około 4300 z obiektywem.
    Aparat w dużej mierze do zdjęć plenerowych, częściowo również portrety.
    Miła lecz niekonieczna uszczelniona obudowa.
    Całkowicie zbędne kręcenie filmów czy dotykowy ekran.
    Niezbędny wizjer.
    Mile widziane "szybkie" sposoby zrzucania zdjęć na komputer/telefon

    1. Mój faworyt - Sony A7. Duża zaleta - cena i pełna klatka, bardzo dobry kitowy 28-70. Wady: troche stara konstrukcja, katastrofalnie z obiektywami (pozostają Samyangi). Cena 3999 z kitem
    2. Mój faworyt nr II - Fujifilm X-T20 - podobno klasa sama w sobie. Fajny system obiektywów 4399 z 16-50 mm
    3. Olympus MD10 Mark II - bardzo atrakcyjna cena, metalowy korpus. Fajny system obiektywów. Które zestawy i w jakiej cenie - nie wiem ale interesujący byby kit + 60 mm macro 2.8
    4. Olympus MD10 Mark III - podobno... sporo stracił. Fajny system obiektywów. Które zestawy warte uwagi i w jakiej cenie - nie wiem
    5. Panasonic G80 - uszczelniany korpus. Fajny system obiektywów. Które zestawy warte uwagi i w jakiej cenie - nie wiem

    Nie ukrywam również, że nie celuję w więcej niż 2 obiektywy. Idąc w plener z dziećmi/psem nie zawsze jest kiedy myśleć o zmianie obiektywu.

    Prosiłbym Was o poradę. Może ktoś stał przed podobnym dylematem wśród tych modeli. Z racji wieku i stagnacji sprzętowej jestem całkowicie w plecy ze znajomością sprzętu i ciężko mi dobrać pod kątem cena/jakość odpowiedni zestaw. Trochę boję się uderzać w M43 mając do wyboru FF, a samemu schodząc z APS-c. Może zmienicie moje myślenie.

    Jeszcze raz proszę o jak największą pomoc bo z wyborem walczę od kilku miesięcy
    Ostatnio edytowane przez Gniewu ; 3.03.18 o 15:10

  2. #2
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Sam też jestem na etapie kupowanie bezlusterkowca i w zasadzie myślałem o podobnych modelach.
    ad.1 A tak czasem to nie ten aparat, który ma fatalny autofocus? Jest jeszcze alfa 6300, alfa 6500.
    ad.2 Oj fajny, fajny, ale obiektywy raczej droższe niż do M4/3
    ad.3 To z kolei mój faworyt, taki już na 99% wybrany. Obecnie bardzo dobra cena.
    ad.4 Obudowa z plastiku, mniej funkcji, jedynie ciutkę nowszy procesor. Niby lepszy autofocus niż w mkII, ale niektóre testy tego nie potwierdzają.
    ad.5 tutaj raczej nie mam pojęcia. Chyba, że chcesz skupić się bardziej na filmowaniu niż robieniu zdjęć to wtedy zdecydowanie Panasonic, bo Olympusy mistrzami filmowania nie są.

    Jeśli budżet Ci pozwoli to pomyślałbym jeszcze o Olympus O-MD E-M5 Mark II, ma uszczelniany korpus, fajniejszy mechanizm obracania obiektywu, ale za to brak wbudowanej lampy.

    Co do rozmiaru matryc, sam długo myślałem, czy m4/3 czy APS-C... I z tego co mówią to owszem różnice na plus dla APS-C są, ale nie są bardzo duże, zwłaszcza jak wywołujesz zdjęcia do max. formatu A3...

    Ale pewnie bardziej doświadczeni koledzy coś podpowiedzą więcej

  3. #3

    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    E-M5 odpada. Niestety nie ten budżet. Zdjęcia najczęściej A4 sporadycznie większe. do Alfy 6xxx nie moge się przekonać. Nie ukrywam że wygląd Fuji i Olympusa Mark II odgrywa rolę bo są to aparaty pięknie wykonane.

    Byłbym skłonny rozważyć Olympusa Mark II zwłaszcza dlatego że z obiektywem 14-42 mm kosztuje 2500 zł (opisane jako EZ albo IIR nie ogarnąłem jeszcze numeracji). Tylko dalej obawiam się czy nie jest to kompromis (zejście z D300 którego mam na APSC do dużo nowszego aparatu ale jednak z mniejszą matrycą)

  4. #4
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Gniewu Zobacz posta
    Do Alfy 6xxx nie moge się przekonać. Nie ukrywam że wygląd Fuji i Olympusa Mark II odgrywa rolę bo są to aparaty pięknie wykonane.
    Mam dokładnie tak samo! Alfa 6XXX zupełnie mi nie podchodzi z wyglądu, całkowicie nijaka. Retro design Fuji i Olka jest ekstra.

    Cytat Zamieszczone przez Gniewu Zobacz posta
    Byłbym skłonny rozważyć Olympusa Mark II zwłaszcza dlatego że z obiektywem 14-42 mm kosztuje 2500 zł (opisane jako EZ albo IIR nie ogarnąłem jeszcze numeracji). Tylko dalej obawiam się czy nie jest to kompromis (zejście z D300 którego mam na APSC do dużo nowszego aparatu ale jednak z mniejszą matrycą)
    EZ to tak zwany pancake (naleśnik), jak gdzieś kiedyś ktoś tutaj napisał, dużo mniejszy od IIR, trochę gorszy, trochę droższy

  5. #5

    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No i może się okazać że poczatkowy faworyt A7 zostanie zdetronizowany przez któryś z tych dwóch pięknych aparatów. Pełna klatka kusi ale ilość obiektywów i wiekowość konstrukcji martwią. Zobaczymy :]

  6. #6
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Co do A7 to poczytaj recenzje, bo ja także przez moment napaliłem się na niego jak szalony, bardzo obniżyli ceny przed premierą MKIII, ale spojrzałem na komentarze pod artykułem i odpuściłem.

    Z tańszego wariantu jest jeszcze starszy Fuji X-T10.

    Choć też trzeba przyznać, że m4/3 ma bardzo duży wybór szkieł i od Olka i od Panasa. Zawsze znajdzie się coś w dobrej cenie.

  7. #7

    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Recenzje A7 są bardzo mieszane. Fuji T10 już prawie nigdzie nie ma.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Z takimi potrzebami, stary poczciwy EM5 (nie dwójka) by Ci całkowicie wystarczył Używam jednocześnie EM5 i G9 i jeżeli nie potrzebuję bajerów, albo filmu, to EM5 ciągle bardzo ładne zdjęcia robi. Wszystkie Olympusy poza EM1, EM1II i PenF mają ciągle tą samą matrycę z czasów EM5. Możesz też pomyśleć o EM1. Używkę w dobrym stanie kupisz za 2500 zł (sam niedawno taką sprzedałem), DZiwię się ludziom, że chcą dać 3000 na EM10 III (plastik fantastik - używałem przez 3 tyg.), gdzie obok mają doskonały aparat EM1 z pięknym, dużym wizjerem, wsparciem dla starych obiektywów 4/3 i magnezowym korpusem. Aparat na lata, jeżeli nie myśli się o filmie i nie potrzeba dobrego AFC.

    Jeźeli nowy, to G80. Niedawno kolega miał podobny dylemat. Tez przechodził z D300, kupił D500, a teraz dokupił A6300. Trochę się bawiłem tą A6300 i dla mnie wizjer w porównaniu nawet z EM1 to jakieś nieporozumienie. Do G9 nawet nie porównuję, bo G9 to obecnie najlepszy wizjer na rynku.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  9. #9
    | OlyJedi Awatar POLM
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Okolice Wrocławia
    Posty
    911
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    Przy cenie A7II coś ok 4600zł w sklepie można wyrwać używane dość tanio - szczególnie gdy cześć użytkowników będzie chciało przejść na A7III. A7II ma już bardzo dobry AF (no E-M1 Mark II miał lepszy - wejście w system Sigmy, Tamrona i Tokiny - oraz seria szkieł Samyanga z AF wróży dobrze systemowi.
    OM-D E-M5 (Black) + parę stałek

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar cissic
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    2.036
    Siła reputacji
    222
    Moja galeria
    W mojej opinii w m4/3 warto wejść tylko wtedy gdy głównym warunkiem wyboru systemu jest jego mobilność. Ewentualnie sentyment do marki

Podobne wątki

  1. "Blachy, płatki i inne przypadki" czyli robtor love story
    By robtor in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 2681
    Ostatni post / autor: 15.04.16, 20:04
  2. Przykładowe zdjęcia "Olumpusa C-4000" - prośba do
    By ŁUKASZ_GAJER in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18.05.03, 20:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.