Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456
Pokaż wyniki od 51 do 57 z 57

Wątek: Czy warto "wbić" się w M43 czyli prośba o poradę

  1. #51
    Moderator Awatar FreddieChopin
    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    102
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Nie licząc kitów i wynalazków typu dekielek z dziurką, to jedynym tanim (czyt. mniej kosztownym, niż u bezlusterkowej konkurencji) szkłem Olka jest m.ZD 45 f/1,8. Dwa czy trzy obiektywy w okolicach 1500 zł, a cała reszta 2000 zł z duuużym hakiem. Cenowo toczka w toczkę jak w Fuji.
    Są jeszcze obiektywy Panasonica, w końcu też pasują do Olympusa [; Generalnie rozchodzi mi się o to, że ocenianie Olympusa jako "tak drogi jak Fuji" bo najdroższe możliwe stałki i najdroższe możliwe body mają porównywalną cenę z nowym modelem Fuji wydaje mi się dosyć naciąganym porównaniem. Przez analogię mógłbym wysnuć teorię, że Ferrari i Nissan to ta sama półka cenowa, bo przecież Nissan GT-R kosztuje tyle co nowe Ferrari 488 (nie sprawdziłem ile który kosztuje [; ).

  2. #52
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez FreddieChopin Zobacz posta
    Są jeszcze obiektywy Panasonica, w końcu też pasują do Olympusa [; Generalnie rozchodzi mi się o to, że ocenianie Olympusa jako "tak drogi jak Fuji" bo najdroższe możliwe stałki i najdroższe możliwe body mają porównywalną cenę z nowym modelem Fuji wydaje mi się dosyć naciąganym porównaniem. Przez analogię mógłbym wysnuć teorię, że Ferrari i Nissan to ta sama półka cenowa, bo przecież Nissan GT-R kosztuje tyle co nowe Ferrari 488 (nie sprawdziłem ile który kosztuje [; ).
    Zgodziłbym się z Tobą, gdyby te nie najdroższe obiektywy były tańsze, ale też jakoś wcale nie są...
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #53
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Ale masz proporcje boków 3:2. Na szerokość kadr pomieści więc więcej, niż przy 14 mm ekw. i proporcjach 4:3. A w tym roku będzie jeszcze XF 8-16 f/2,8.
    Ciekawa teoria, chętnie bym poczytał o szczegółach.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  4. #54
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jkr Zobacz posta
    Ciekawa teoria, chętnie bym poczytał o szczegółach.
    Hmm... Podręcznik do matematyki, szkoła podstawowa, rozdział "Geometria" Kąt obiektywu liczony jest po przekątnej kadru. Przy tej samej przekątnej prostokąt o proporcjach boków 3:2 będzie szerszy i niższy, niż prostokąt o proporcjach boków 4:3.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #55
    Moderator Awatar FreddieChopin
    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    102
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Zgodziłbym się z Tobą, gdyby te nie najdroższe obiektywy były tańsze, ale też jakoś wcale nie są...
    Ej... (; 35/2 do Fuji - 1700 zł, 25/1.7 od Panasonica - połowa tego. No i obiektywy to tylko połowa debaty - w najtańszych Olympusach - kosztujących 1/4 tego co wzmiankowany Fuji - jest stabilizacja matrycy. Dlatego właśnie pisałem o niesprawiedliwym porównaniu Nissana do Ferrari, jeśli uznać że GT-R to dobry kandydat na "ogólnego" przedstawiciela marki. W Olympusie za 4000 zł można dostać świetne body E-M5 II. Za tyle kasy w Fuji co się kupi? X-E3, X-T1 i X-T20 - każdy bez stabilizacji.

  6. #56
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez FreddieChopin Zobacz posta
    Ej... (; 35/2 do Fuji - 1700 zł, 25/1.7 od Panasonica - połowa tego.
    No dobrze, ale to jest tylko jeden obiektyw. W każdy systemie jest jakaś dobra i tania perełka, na którą się wabi klientów, aby przy okazji wydali kasę na inne obiektywy. Fuji też ma takie szkła, np. XF 18-55 f/2,8-4, który w kicie kosztuje chyba coś koło 1000 zł. Ceny trzeba porównywać w szerszym ujęciu, patrząc na cały system.

    A co do stabilizacji, to jest to niewątpliwa zaleta Olka i Panasa, ale nie każdy będzie chciał zamienić lepszą jakość na wyższych czułościach na stabilizację. Są ludzie, który potrzebują/preferują krótkie czasy ekspozycji i ich tym nie przekonasz, więc argument stabilizacji może przemawiać do czyichś subiektywnych potrzeb, ale obiektywnie stabilizacja nie może być traktowana jako substytut wyższego użytecznego ISO.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #57
    | OlyJedi Awatar psl
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    589
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    ale obiektywnie stabilizacja nie może być traktowana jako substytut wyższego użytecznego ISO.
    Ile to powstało zdjęć, gdy tło ostre jak żyletka, a ludzie, którzy mieli być fotografowani nierozpoznawalni, "rozmazani". Stabilizacja zrobiła swoją świetną robotę i kadr perfekcyjnie utrzymany na długim czasie, a zdjęcie do kosza. Znam temat.

Podobne wątki

  1. "Blachy, płatki i inne przypadki" czyli robtor love story
    By robtor in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 2681
    Ostatni post / autor: 15.04.16, 20:04
  2. Przykładowe zdjęcia "Olumpusa C-4000" - prośba do
    By ŁUKASZ_GAJER in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18.05.03, 20:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.