Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Awaria E-M1. Mróz.

  1. #1
    | OlyJedi Awatar WUJEK MARO
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    485
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Awaria E-M1. Mróz.

    No i stało się. Był ze mną kilka razy w Arktyce i Antarktyce, w wysokich górach, na morzu i wielu wyspach
    Niestety niedzielna wycieczka na Śnieżkę dała mu wycisk. Blokada kurtyny migawki - opuszczone lamelki nie chcą wrócić na miejsce.
    Miał ktoś podobny przypadek?
    EDIT:
    Po napisaniu tekstu ponownie sprawdziłem aparat. Cóż, migawka odmarzła, zajęło to co najmniej 24 godziny.
    Ciepło faktycznie nie było: temp. -20,8 °C, wiatr 18 m/s, co daje jakieś -37 °C temperatury odczuwalnej. Dobrze, że udało mi się zrobić choć kilka zdjęć.
    Mimo wszystko mam teraz obawę, czy sytuacja się nie powtórzy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P2250146b_stitch.jpg
Wyświetleń:	362
Rozmiar:	408,8 KB
ID:	198784
    Full speed ahead!

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Możliwe, że trochę wilgoci zebrało się we wnętrzu aparatu, a temperatura zrobiła swoje.
    Wykręć obiektyw, aparat połóż w ciepłym miejscu, otwór po obiektywie przykryj czystą szmatką, i czekaj na odparowanie wilgoci przez parę dni.
    Może pomoże.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    To ten ode mnie, co kupiłeś?
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  4. #4
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Podobnego przypadku nie miałem, bardzo mało fotografuję na mrozie, nie mam też E-M1. Zastanawiałem się nad możliwymi przyczynami Twojego przypadku i możliwościami zapobiegania. Podejrzewam, że powietrze w aparacie musiało jeszcze przed wyjściem na mróz zawierać sporo pary wodnej. Gdy po wyjściu na mróz elementy aparatu zaczęły się ochładzać nastąpiła na nich kondensacja wilgoci z powietrza w postaci maleńkich kropelek wody, które później zamarzły blokując migawkę. Co do możliwych środków zaradczych - może przed wyjściem na takie ekstremalne warunki umieścić aparat i obiektyw (odłączony od aparatu, aby umożliwić przewietrzenie wnętrza aparatu) na kilka godzin w zamkniętym worku foliowym wraz z kilkoma woreczkami żelu do osuszania powietrza? O ile wiem, w przypadku braku odpowiedniego żelu jego niezłym substytutem są ziarenka ryżu. Potem można by spróbować zamontować na aparat obiektyw jeszcze we wnętrzu worka z suchym powietrzem - w ten sposób mielibyśmy dokładnie wysuszony uszczelniony zestaw i po wyjściu na mróz nie byłoby w jego wnętrzu pary wodnej która mogłaby ulec kondensacji. Ale - to tylko wywód teoretyczny, gdyż osobistych doświadczeń praktycznych z podobnymi sytuacjami nie mam.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #5
    | OlyJedi Awatar WUJEK MARO
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    485
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    To ten ode mnie, co kupiłeś?
    Nie, ten jest do fotografowania z teleobiektywami i od zapewniania komfortu psychicznego
    Full speed ahead!

  6. #6
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Muminek
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    4.025
    Siła reputacji
    330
    Moja galeria
    Miałem podobny przypadek kilka lat temu, aparat wyjmowałem z plecaka w schronisku, gdzie było bardzo ciepło i wilgotno, para wodna osadziła się się nawet we wnętrzu obiektywu (obiektyw uszczelniony), po wyjściu na mróz, po kilku godzinach aparat zablokował się. W zeszłym roku używałem go przy minus 20-25 stopniach codziennie przez tydzień i nic się nie blokowało.
    E-M1, E-3, E-30, TG-2, Stylus XZ-2, E-PL2, C-2100 UZ, ZD 8, ZD 7-14, ZD 14-54 II, 12-60 SWD, 50-200 SWD, 35 ED Macro, 50 ED Macro, ED 90-250, EC-20, EC-14, EX-25, FL-50 R, FS-SRF-11, Sigma 150 HSM

Podobne wątki

  1. E-3 a mróz do -30
    By kris70 in forum E-System
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 2.02.12, 21:46
  2. OM-4 - zacinanie się spustu. Mróz?
    By suchar in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23.02.08, 17:43
  3. Awaria E1
    By dorian in forum E-System
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 12.11.07, 15:52
  4. Awaria ZD 14-54 ?
    By Hal in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14.07.07, 10:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.