Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Zestaw dla amatorki.

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2017
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Zestaw dla amatorki.

    Cześć.

    Siostra poprosiła mnie o pomoc w temacie zakupu aparatu więc ja zwracam się z prośbą do Was.

    O ile nie miałbym większych problemów ze znalezieniem jej odpowiedniego sprzętu jeśli chodziłoby o lustrzanki i szkła do nich dedykowane o tyle jeśli chodzi o bezlusterkowce jestem zielony w temacie dlatego piszę.
    Balans bieli, rawy, lightroom, przesłona i cała reszta to dla niej obcobrzmiące pojęcia ale skoro się uparła to obiecałem jej pomoc w zakupie czegoś co będzie jej robić "ładne zdjęcia" i wyglądać profesjonalnie Ma Iphona 8 i nie przyjmuje do wiadomości, że bez nauki nie będzie robić lepszych fot niż ten tel, ale się uparła i o co zrobić. Piszę pół żartem, pół serio ale tak to mniej więcej wygląda. Przechodząc do konkretów, szukam i liczę na poradę w temacie i założeniach, które wypunktuję poniżej.

    - budżet w granicach 6000zł
    - jak najlepszy obrazek z puszki, raw-y znając życie nie będą w użyciu w ogóle
    - max. dwa obiektywy, w założeniu jeden spacerzoom i jasna stałka do portretu (marzy jej się "rozmycie"
    - zdjęcia typowo rodzinne i "instagramowe", jeśli tak wyrazić mogę to co pstryka obecnie.
    - możliwość nagrania przyzwoitego filmiku, siostra prowadzi bloga
    - wifi

    To chyba tyle jeśli chodzi o główne wymagania.

    Samemu rozglądając się w temacie stawiam na OM-D E-M10 Mark II lub Fuji X-T10 czyli prawdopodobnie najrozsądniejszy wybór do powyższych zastosowań. Większy problem mam ze szkłami, które miałby jej zestawić. O ile aparat ma być nowy o tyle szkła mogą być używane, choć lepiej gdyby były ze sklepowej półki.
    E-M10 II + 12-42 PRO ?
    X-T10 + 35 1.4 +?

    Ma to sens w tej kwocie i zastosowaniach wypisanych powyżej? Ew. czy są na rynku jakieś kompakty, które zapewnią jej radość?

    Z góry dzięki za porady. Post nieco chaotyczny ale ciężko mi zebrać w całość myśli

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Olek wypuścił specjalny model dla blogerek/szafiarek. Do tego 45/1,8 i masz problem z głowy
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    E-PL5 (wyżej nie ma sensu, bo nic nie wnoszą), a jak wizjer potrzebny to OM-D EM-5, ew. jeżeli ma być nowy to EM10II.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  4. #4

    Dołączył
    Dec 2017
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za propozycję, poczytam.

    Czytając to co napisałem wcześniej, mogę to skrócić do jednego zdania. Potrzebuję aparatu z jak najlepszymi jpg-ami w cenie do 6000zł, z wifi i maskymalnie dwoma obiektywami pokrywającymi zakres +- 16-80 dla APS-C. W uzupełnieniu dodając, że cenię zasadę słabsze body, lepsze szkło

    Co do bloga - siostra prowadzi go o swoim niepełnosprawnym synie, do szafiarki jej daleko

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Tak jak wyżej, do tego 12-40 i 45, a za resztę zafundować chłopakowi trochę radości.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  6. #6

    Dołączył
    Dec 2017
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    12-40 Pro to koszt +-4400zł
    45 to 1200zł.

    Zostaje 600zł na body. Dobrze liczę czy wyprowadzisz mnie z błędu?

  7. #7
    Moderator Awatar FreddieChopin
    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    102
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Jak dla mnie 12-40/2.8 jest na tyle jasny i dobry, żeby można sobie spokojnie darować obiektyw dłuższy o ledwo 5 mm i trochę jaśniejszy - zwłaszcza gdy budżet jest napięty. Znaczącej różnicy w rozmyciu tła nie będzie, co można sobie oczywiście sprawdzić w dowolnym kalkulatorze głębi ostrości. Oczywiście to tylko moje zdanie (;

  8. #8
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Z korpusem sprawa jest prosta - jeśli musi być nowy to Olympus E-M10II. Olympusy E-M5 i EP-L5 też wydają się rozsądnym rozwiązaniem (jakość matrycy identyczna jak w E-M10II) ale nowych już się raczej nie kupi. Co do obiektywów możliwości jest więcej. Można wybrać np. Olympusa 14-150f4-5.6 jako spacerzoom (niestety dość ciemny) i Panasonica 25f1.7 jako jasną stałkę do portretu (godząc się z tym, ze będzie nieco krótka). Można rozważyć świetnego optycznie ale dużego, drogiego i ciężkiego jasnego zooma Olympus 12-40f2.8 i wtedy można się zastanawiać jaki drugi - albo też Panasonic 25f1.7 (ale - jeśli ekstremalnie mała głębia ostrości nie będzie potrzebna - do portretów zazwyczaj 12-40f2.8 też wystarczy) albo coś dłuższego - np. taniutki Olympus 40-150f4-5.6.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 29.12.17 o 18:38
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Może Sony RX10? Spory jest, ale nie trzeba się martwic obiektywami. Załatwi spacery i zapewni rozmycie.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rmk Zobacz posta
    12-40 Pro to koszt +-4400zł
    45 to 1200zł.

    Zostaje 600zł na body. Dobrze liczę czy wyprowadzisz mnie z błędu?
    Pisałeś, ze obiektywy mogą być używane. 12-40Pro w idealnym stanie na gwarancji masz szansę upolować za mniej niż 3000zł. Nie pamiętam, po ile chodzą używane 45, ale sądzę, że z zestawem nowy E-M10II+ używany 12-40PRO+ używany 45f1.8 w budżecie ok. 6000zł się zmieścisz. Można zresztą się zastanawiać, czy w ogóle 45f1.8 będzie Ci potrzebny - sugerowałbym jako alternatywę taniutkiego Panasonica 25f1.7 (wiem, do portretu nieco przykrótki, ale skoro dotąd siostra Iphonem zdjęcia robiła to i tak odczuje znaczący przyrost możliwości). Może zresztą się okazać, ze sam 12-40 wystarczy.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. Zestaw do 10k
    By Pucy in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 19.02.17, 21:05
  2. Rozterki życiowe kompletnej amatorki
    By usmiechnieta in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 25.03.07, 20:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.