Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31

Wątek: Olympus OM-D E-M5 Mark II - użyteczny zakres ISO?

  1. #11
    Moderator Awatar FreddieChopin
    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    102
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    OK, nie jestem teraz pewien czy to jest RAW od dokładnie tego właśnie wycinka który zamieściłem, ale jest to ta sama "sesja" i plik pokazuje te same problemy (; Generalnie różne ustawienia odszumiania w Darktable sprawiają, że szum ze ściany po prawej zamienia się w "duże" kolorowe plamy (tak jakby ściana była popryskana kolorową farbą), a do tego oczywiście wszystkie detale typu faktura materiału koszulki giną praktycznie całkowicie (widać to dosyć dobrze na tych cienkich czerwonych paskach na rękawach) - załączam jeszcze dwa wycinki po jakiejś tam prostej obróbce i odszumianiu, które to pokazują.

    Przy okazji może od razu dodam, że ja nie mam oczywiście żadnych profesjonalnych aspiracji, a zdjęcia to tylko hobby (powiedzmy że nie jestem totalnym lamerem w tych tematach, a przynajmniej tak mi się wydaje [; ). Chodzi tylko o to, żeby ustalić jakie są użyteczne zakresy tej nowej zabawki. Przesiadłem się z (amatorskiej) lustrzanki - w przeciwieństwie do większości zmian systemu o których czytałem, dla mnie główną motywacją był ciągły back focus przy jasnych obiektywach. Oczywiście lustrzanka (Nikon D5100) też szumiała na ISO 3200 (chyba wyższego ISO nigdy nie używałem), więc bynajmniej nie liczę na jakiś cud zaprzeczający aktualnej technologii, choć szum z tamtej matrycy przy takim ISO przy ciemnych scenach był dużo bardziej "drobny" i nie tak mocny - jakiś taki mniej widoczny. Oczywiście odszumianie tak samo powodowało stratę detali itd.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot from 2017-12-27 08-48-50.png
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	171,8 KB
ID:	197229   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot from 2017-12-27 08-49-06.png
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	390,8 KB
ID:	197230  
    Załączone pliki Załączone pliki

  2. #12
    Zwycięzca popRAWki
    Dołączył
    Nov 2016
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    84
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Program DxO OpticsPro, kilka kliknięć w zakładce noise reduction, chyba tak źle nie jest, na pewno można zrobić dużo lepiej i dokładniej.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC210043.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	2,80 MB
ID:	197235  
    Ostatnio edytowane przez a123 ; 27.12.17 o 11:25

  3. #13
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez FreddieChopin Zobacz posta
    ...Generalnie różne ustawienia odszumiania w Darktable sprawiają, że szum ze ściany po prawej zamienia się w "duże" kolorowe plamy (tak jakby ściana była popryskana kolorową farbą), a do tego oczywiście wszystkie detale typu faktura materiału koszulki giną praktycznie całkowicie (widać to dosyć dobrze na tych cienkich czerwonych paskach na rękawach) - załączam jeszcze dwa wycinki po jakiejś tam prostej obróbce i odszumianiu, które to pokazują. ...
    Jak wcześniej pisałem Darktable zupełnie sobie nie radzi (te moduły, które tam są do usuwania szumu) z szumem kolorowym i powstają właśnie takie kolorowe "ciapki", a tego zupełnie nie powinno być. Owszem, może trochę tego szumu pozostać, ale nie tak jak w załączonych przez ciebie fragmentach.

    Tu odszumiłem programem Lightroom (może nieco przesadziłem ) i po zmniejszeniu w PS Elements jeszcze dodatkowo lekkie odszumianie zastosowałem. Do internetu te iso 6400 się nadaje moim zdaniem, a nawet do odbitki na papierze i to w nie tak małym rozmiarze. 13x18 cm spokojnie.

    Nazwa:  PC210043.jpg
Wyświetleń: 372
Rozmiar:  772,0 KB


    większa wersja (klikamy do oporu na zdjęciu):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC210043a.jpg
Wyświetleń:	451
Rozmiar:	1,46 MB
ID:	197233

    krop 1:1: (zauważ, nie ma tu na rękawie tych kolorowych "placków")
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krop.jpg
Wyświetleń:	399
Rozmiar:	268,1 KB
ID:	197234


    Nie wątpię, że można to zrobić lepiej.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 27.12.17 o 11:16
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #14
    Moderator Awatar FreddieChopin
    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    102
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Ciekawe czy da się wyklikać odpowiednie krzywe w module Equalizer w Darktable, aby można było osiągnąć zbliżony efekt (; Często spotykam się z opinią, że Equalizer to jeden z najpotężniejszych modułów w tym programie, włącznie z zastosowaniami typu odszumianie... Anyway - wychodzi na to, że jednak ISO 6400 jest faktycznie użyteczne, pod warunkiem że ktoś nie oczekuje bardzo wysokiej ilości szczegółów (i że potrafi to odszumić w sofcie).

  5. #15
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez FreddieChopin Zobacz posta
    Ciekawe czy da się wyklikać odpowiednie krzywe w module Equalizer w Darktable, aby można było osiągnąć zbliżony efekt (; Często spotykam się z opinią, że Equalizer to jeden z najpotężniejszych modułów w tym programie, włącznie z zastosowaniami typu odszumianie...
    Na to Ci nie odpowiem. Dla mnie Darktable jest zbyt skomplikowane, a efekty mnie nie zadowalają. Choćby to odszumianie ma bodajże 4 zakładki.
    Jedna z nich, gdzie znajduje się suwak do usuwania szumu kolorowego (chrominancja) wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odszumianie (średnie nielokalne).jpg
Wyświetleń:	399
Rozmiar:	53,4 KB
ID:	197236
    jakieś maski, tryby mieszania, suwak na 100, a efekt marny...
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #16
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Z Darktable, tak naszybko...
    wykorzystałem odszumianie profilowe + lokalnie odszumianie z filtrem bilateralnym

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC210043.jpg
Wyświetleń:	394
Rozmiar:	843,1 KB
ID:	197237
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #17
    Moderator Awatar FreddieChopin
    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    102
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    OK, trochę poczytałem, trochę pooglądałem.

    Po obejrzeniu screencasta na temat odszumiania ( https://www.youtube.com/watch?v=4nBzAeM0tpI ) oraz zerknięciu do wzmiankowanego tam opisu funkcji "denoise (profiled)" z manuala, postanowiłem spróbować wieloinstancyjności i blendingu. Wnioski na szybko są takie:
    1. ustawienie tego modułu na "mode: wavelets", "blend: uniformly", "blend mode: color" w zasadzie usuwa 100% szumu kolorowego przy (subiektywnie) zerowej stracie detali - zostaje szum jasności;
    2. sugerowane w filmie połączenie dwóch instancji - "wavelets + color" oraz "non-local means + lightness" akurat w przypadku tego zdjęcia się nie sprawdza - kolorowego szumu nie ma, za to na ciemnej ścianie są jasno-ciemne ciapki, a do tego występuje spory zanik detali;
    3. widoczny w filmie opis złożenia trzech instancji daje naprawdę bardzo dobre efekty - "wavelets + color", "wavelets + lightness" na ~50% oraz "non-local means + lightness" z opacity wg uznania (starcza nawet 25%);

    Jeszcze muszę trochę bardziej poexperymentować, ale efekt jest naprawdę zadowalający. Implementacja skomplikowana (dużo klikania), ale pewnie da się to zapisać jako styl i aplikować jednym kliknięciem i - w razie potrzeby - zmieniać jedynie opacity dla poszczególnych instancji.

    Darktable jest w istocie skomplikowany i modułów do odszumiania jest sporo, jednak z zalinkowanego screencasta wynika, że w zasadzie wszystkie moduły poza "denoise (profiled)" i "equalizer" można schować i mieć je z głowy (;

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Z Darktable, tak naszybko...
    wykorzystałem odszumianie profilowe + lokalnie odszumianie z filtrem bilateralnym
    Jak teraz poexperymentowałem, to nawet samo "denoise (bilateral filter)" daje całkiem niezłe efekty. Natomiast samo "denoise (profiled)" bez włączenia jakiegoś blendingu albo usuwa zbyt dużo szczegółów albo zostawia zbyt dużo szumu.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot from 2017-12-27 13-13-03.png
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	392,5 KB
ID:	197238   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot from 2017-12-27 13-13-40.png
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	443,0 KB
ID:	197239  

  8. #18
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Z Darktable, tak naszybko...
    wykorzystałem odszumianie profilowe + lokalnie odszumianie z filtrem bilateralnym ...
    Tak na szybko porównałem fragment:


    Lightroom Darktable
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC210043_LR.jpg
Wyświetleń:	400
Rozmiar:	236,3 KB
ID:	197240 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC210043_DT.jpg
Wyświetleń:	381
Rozmiar:	248,0 KB
ID:	197241

    Jak widać w DT szum kolorowy widoczny i na krawacie w oryginale raczej czerwonych pasków nie było.
    Pomimo mocniejszego odszumienia, moim zdaniem szczegółowość (choćby ten wyłącznik i jego osłona na ścianę) jest w LR także lepsza.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 27.12.17 o 14:35
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #19
    Moderator Awatar FreddieChopin
    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    102
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Wrzucam to co wyprodukowałem na Darktable teraz dla porównania - tylko 3 instancje "denoise (profiled)", bez żadnych dodatkowych obróbek i bez wyostrzania. Nie wiem na ile takie porównanie jest miarodajne, bo chyba wiele zależy od tego czy obrazek jest wyostrzany po zmniejszeniu czy nie - nie ma sensu porównywać plików uzyskanych różnymi sposobami. Wrzuciłem na razie pełną rozdzielczość, gdyż nie jestem pewny właśnie tej kwestii wyostrzania po zmniejszeniu...

    Jak widać w DT szum kolorowy widoczny i na krawacie w oryginale raczej czerwonych pasków nie było.
    To tam jest jakiś krawat? (; Jeśli mówimy o tym czymś niebieskim wiszącym na drążku po lewej stronie, to jest to płaska taśma wspinaczkowa - niebieska, ale ma pasma czerwonej nitki. Tyle że pod tym kątem i z takim światłem te czerwone nitki są ledwo widoczne.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2017-12-21-19-07-02-0001_02.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	3,67 MB
ID:	197242  
    Ostatnio edytowane przez FreddieChopin ; 27.12.17 o 15:02

  10. #20
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez FreddieChopin Zobacz posta
    Wrzucam to co wyprodukowałem na Darktable teraz dla porównania - tylko 3 instancje "denoise (profiled)", bez żadnych dodatkowych obróbek i bez wyostrzania. ...
    I to już jest w pełni do przyjęcia Nie widać tego uciążliwego szumu kolorowego, jak miałeś na początku. Po zmniejszeniu na potrzeby internetu (powiedzmy 1200 pix dłuższy bok) i lekkim podostrzeniu będzie całkiem OK jak na tak wysokie ISO. Może nawet nie gorzej, czy porównywalnie jak w LR
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Olympus AC-3 Zasilacz do E-M5 mark I i II, E-M1 Mark 1
    By apz in forum [K] Akcesoria micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22.10.16, 16:33
  2. Zakres tonalny w E
    By dembik79 in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 25.10.10, 17:54
  3. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 19:25
  4. Zakres kąta widzenia obiektywu w Olympus C-5050Z
    By Xysiu in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21.10.05, 11:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.