Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 78910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 93

Wątek: Wywołanie rawa, co to znaczy

  1. #81
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria
    Patrzcie jak to drzewiej ludzie fajnie się bawili, bez doktoratów z RAWologii
    taka była zabawa i uciechy co nie miara!!
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  2. #82
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    Patrzcie jak to drzewiej ludzie fajnie się bawili ...
    I patrz jaki prosty i czytelny był regulamin:

    Proszę was o "wywołanie" RAW'a i jeżeli to zasadne ingerencje w obraz(wycinanie, zamazywanie, przekadrowywanie )
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  3. #83
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    Patrzcie jak to drzewiej ludzie fajnie się bawili, bez doktoratów z RAWologii
    taka była zabawa i uciechy co nie miara!!
    Dokładnie i jaki krótki Regulamin . Odnośnie RAW wystarczał na wstępie zapis:
    "Do obróbki pliku ORF można stosować jakikolwiek bądź edytor obsługujący format .ORF"
    Nie było wnikania, że jeden edytor RAW może więcej inny mniej i jak tu wyrównać szanse

    Tylko jeden punkt mówiący co wolno, a czego nie:
    "Obróbka powinna polegać na, ogólnie rzecz biorąc, retuszu zdjęcia. Nie robimy montaży z innymi zdjęciami, nie przycinamy więcej niż 15-20%"
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 13.12.17 o 00:46
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #84
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.589
    Siła reputacji
    82
    Moja galeria
    Fajnie, że tak rzeczowo tu piszecie, bo w wiadomym wątku to niby to wszystko było takie jasne ...
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Przeczytałem.
    To co tam opisano to prawda. To robiło się podczas naświetlania papieru. Coś przysłoniłeś, więc krócej się naświetliło i było ciemniejsze.
    ..
    przysłoniłeś coś papierem o wymyślnym kształcie który wcześniej sobie przygotowałeś i znowu coś przysłoniłeś. Reszta nie przysłonięta część zdjęcia była jaśniejsza, bo dostała więcej światła..
    Jesteś tego pewien?
    Tzn znam sytuacje, gdzie jest to prawdą, tylko że to taki wyjątek, o którym większość nawet nie wie. Papier odwracalny, Cibachrome. Nie naświetlony papier był ... czarny, a czym więcej światła tym jaśniej. Kiedys kupiłem paczke tego papieru (i chemii - strasznie droga, 50 marek małe opakowanie) w RFN Praca z tym była delikatnie mówiąc hardkorowa (składnikiem chemii był m.in całkiem stężony kwas rozkładający barwniki tam, gdzie ich nie powinno być). Fajne wspomnienia.

    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    ..Na moje prywatne potrzeby, ważna jest dla mnie moje rozumienie pojęcia "wywoływanie rawa" i mogę dyskutować o tym z tymi, którzy mają inne zdanie
    Zdefiniowanie reguł zabawy musi się sprowadzać do jednoznacznego opisania co wolno a czego nie. Do tego jest potrzebne zdefiniowanie używanych pojęć. Można też nie używać pojęć, których nie da się jednoznacznie opisać
    W przypadku popRAWki i superpoprawki takie pojęcie (wywołanie rawa) występuje, mimo różnego ich postrzegania przez uczestników.
    Dlatego przemawia do mnie pomysł
    Nie byłoby tłumaczenia "zrobiłem tak, bo moje "wołarka" na to pozwala.
    Jak napisał Bogdan, do Darktable można wrzucić całe mnóstwo modułów a taki OlympusViewer ma możliwości mniej niż skromne. Już na starcie szanse więc nie są równe. Na potrzeby konkursu zdefiniujmy jednak pojęcie "wywoływanie rawa" albo przestańmy go używać w regulaminie.
    Z całości tej dyskusji widać, że ze zdefiniowaniem co oznacza samo wywołanie RAW, a co jest juz obróbką będzie problem.
    Prościej więc będzie zapisać jakie działnia są zakazane. Aczkolwiek wcale nie będzie czasami łatwo wyłapac tego, że ktoś uzył czegoś zakazanego. Więc dozwolimy prawie wszystko (bez wklejania, kopiowania, montażu)
    Ktoś wyżej napisał, że trzeba wyrównac szanse (a wywoływarki są różne, jak wiemy), ale kto inny gdzie indziej, że chodzi o najlepszą wersję zdjęcia, więc powinno się móc z nim robić wszystko. Tylko, że w tym przypadku właściwie możemy w tytule zabawy nie umieszczać słowa RAW, tylko nazwać ją "pokaż najładniejsze zdjęcie". I konkursy RAWkowe na forach diabli wzięli bo nazwa nieadekwatna i też dlatego, że zaczęli wygrywać je graficy

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Podczas wywoływania kliszy w koreksie według mojej wiedzy nie można było. I nadal nie wiem jak by to było możliwe, żeby połowę klatki wywołać dłużej lub krócej, albo w czasie wywoływania zmienić dla połowy klatki chemię.
    W małym obrazku to tak jak piszesz, ale potrafię sobie wyobrazić, że ktoś zadziałał wywoływaczem na fragment gdy wywoływał błony cięte 4x5 cala i większe. Ale to było pewnie rzadsze niż śnieg w lipcu (w Afryce na dodatek )
    Przy okazji - dało się na moment podglądnąć wywoływaną kliszę BW przy bardzo słabym zielonym (nie oliwka) świetle. Widziałem jak ktos to robi, sam też kiedyś spróbowałem.

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Ja uważam, że korekta lokalna będzie dopuszczona, bo nie jest możliwa do wykrycia, jak jest zrobiona z głową.
    Dopuścimy to w tej zabawie na 3 fora.

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Samo zastosowanie maski świadczy o tym że zaczynasz pracę wybiórczo. Wykonasz pracę na całym zdjęciu, a odniesie się ona tylko do nieba, czyli wybiórczo. A to już obróbka zdjęcia.
    To dam ci taką zagwozdkę. Zadziałasz na całym zdjęciu (bez maski) zmieniając nasycenie niebieskiego. A niebieskie na zdjęciu będzie tylko niebo (reszta to żółta plaża). Robisz cos na całym zdjęciu, a zmienia sie jego frament. To działasz wtedy całościowo, czy lokalnie?
    Jeśli chodzi o regulamin zabawy to tak się nie da definiować co jest wybiórcze, a co całościowe.

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Tego nie odróżnisz. Tylko Ty wiesz co zrobiłeś ze zdjęciem. Jeżeli higligt/shadow albo krzywa zostały zastosowane do całości to OK. Jeżeli nie to już nie jest OK
    Czyli to nie da się zastosować do ewentualnych ograniczeń w konkursie. Patrzę pod tym kątem z wiadomych względów.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 13.12.17 o 01:55

  5. #85
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    ...
    "Obróbka powinna polegać na, ogólnie rzecz biorąc, retuszu zdjęcia. Nie robimy montaży z innymi zdjęciami, nie przycinamy więcej niż 15-20%"
    I dokładnie o to chodzi
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  6. #86
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Fajnie, że tak rzeczowo tu piszecie, bo w wiadomym wątku to niby to wszystko było takie jasne ...
    Jesteś tego pewien?
    Tzn znam sytuacje, gdzie jest to prawdą, tylko że to taki wyjątek, o którym większość nawet nie wie. Papier odwracalny, Cibachrome. Nie naświetlony papier był ... czarny, a czym więcej światła tym jaśniej. Kiedys kupiłem paczke tego papieru (i chemii - strasznie droga, 50 marek małe opakowanie) w RFN Praca z tym była delikatnie mówiąc hardkorowa (składnikiem chemii był m.in całkiem stężony kwas rozkładający barwniki tam, gdzie ich nie powinno być). Fajne wspomnienia.


    Z całości tej dyskusji widać, że ze zdefiniowaniem co oznacza samo wywołanie RAW, a co jest juz obróbką będzie problem.
    Prościej więc będzie zapisać jakie działnia są zakazane. Aczkolwiek wcale nie będzie czasami łatwo wyłapac tego, że ktoś uzył czegoś zakazanego. Więc dozwolimy prawie wszystko (bez wklejania, kopiowania, montażu)
    Ktoś wyżej napisał, że trzeba wyrównac szanse (a wywoływarki są różne, jak wiemy), ale kto inny gdzie indziej, że chodzi o najlepszą wersję zdjęcia, więc powinno się móc z nim robić wszystko. Tylko, że w tym przypadku właściwie możemy w tytule zabawy nie umieszczać słowa RAW, tylko nazwać ją "pokaż najładniejsze zdjęcie". I konkursy RAWkowe na forach diabli wzięli bo nazwa nieadekwatna i też dlatego, że zaczęli wygrywać je graficy

    W małym obrazku to tak jak piszesz, ale potrafię sobie wyobrazić, że ktoś zadziałał wywoływaczem na fragment gdy wywoływał błony cięte 4x5 cala i większe. Ale to było pewnie rzadsze niż śnieg w lipcu (w Afryce na dodatek )
    Przy okazji - dało się na moment podglądnąć wywoływaną kliszę BW przy bardzo słabym zielonym (nie oliwka) świetle. Widziałem jak ktos to robi, sam też kiedyś spróbowałem.

    Dopuścimy to w tej zabawie na 3 fora.

    To dam ci taką zagwozdkę. Zadziałasz na całym zdjęciu (bez maski) zmieniając nasycenie niebieskiego. A niebieskie na zdjęciu będzie tylko niebo (reszta to żółta plaża). Robisz cos na całym zdjęciu, a zmienia sie jego frament. To działasz wtedy całościowo, czy lokalnie?
    Jeśli chodzi o regulamin zabawy to tak się nie da definiować co jest wybiórcze, a co całościowe.

    Czyli to nie da się zastosować do ewentualnych ograniczeń w konkursie. Patrzę pod tym kątem z wiadomych względów.
    Dobrze to wszystko skomentowałeś.
    Odniosę się do kilku rzeczy.

    1. "jesteś tego pewien?
    Tzn znam sytuacje, gdzie jest to prawdą, tylko że to taki wyjątek, o którym większość nawet nie wie. Papier odwracalny, Cibachrome. Nie naświetlony papier był ... czarny, a czym więcej światła tym jaśniej. Kiedys kupiłem paczke tego papieru (i chemii - strasznie droga, 50 marek małe opakowanie) w RFN Praca z tym była delikatnie mówiąc hardkorowa (składnikiem chemii był m.in całkiem stężony kwas rozkładający barwniki tam, gdzie ich nie powinno być). Fajne wspomnienia."

    - Tego nie wiedziałem i nie miałem okazji się bawić. Ale to i tak jest działanie na papier, gdzie można było dokonywać naświetlań wybiórczo.

    2. "W małym obrazku to tak jak piszesz, ale potrafię sobie wyobrazić, że ktoś zadziałał wywoływaczem na fragment gdy wywoływał błony cięte 4x5 cala i większe. Ale to było pewnie rzadsze niż śnieg w lipcu (w Afryce na dodatek )
    Przy okazji - dało się na moment podglądnąć wywoływaną kliszę BW przy bardzo słabym zielonym (nie oliwka) świetle. Widziałem jak ktoś to robi, sam też kiedyś spróbowałem."

    - Teoretycznie w małym obrazku też mogłeś zadziałać na kliszę selektywnie. Wystarczyło ją pociąć i kazdy kawałek wywoływać osobno, w różnych odczynnikach i czasach. Potem złożyć i miałeś różnie wywołane różne partie zdjęcia. Tylko z takiej pociętej kliszy to niewiele można by zrobić.

    3. "To dam ci taką zagwozdkę. Zadziałasz na całym zdjęciu (bez maski) zmieniając nasycenie niebieskiego. A niebieskie na zdjęciu będzie tylko niebo (reszta to żółta plaża). Robisz coś na całym zdjęciu, a zmienia się jego fragment. To działasz wtedy całościowo, czy lokalnie?
    Jeśli chodzi o regulamin zabawy to tak się nie da definiować co jest wybiórcze, a co całościowe."

    - W przykładzie jaki podałeś to zadziałasz nie tylko na niebo, ale na wszystkie niebieskie piksele, które są na zdjęciu. Jeśli to plaża to pewnie będzie i woda. Jak woda to jakiś piksel niebieski się znajdzie. Ale jak będzie niebo i pustynia to raczej na niebie tylko zadziałasz kolorem niebieskim. Moim zdaniem jak nie zastosowałeś maski to zadziałałeś na całym zdjęciu. A, że niebieski piksel jest tylko na niebie, to nie Twoja wina.

  7. #87
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ... właściwie możemy w tytule zabawy nie umieszczać słowa RAW, tylko nazwać ją "pokaż najładniejsze zdjęcie". I konkursy RAWkowe na forach diabli wzięli bo nazwa nieadekwatna ...
    Właśnie o to mi chodzi a jaka będzie Twoja decyzja?
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  8. #88
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.589
    Siła reputacji
    82
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Dobrze to wszystko skomentowałeś.
    Odniosę się do kilku rzeczy.

    1. "jesteś tego pewien? .
    Zerknij jeszcze raz na to co napisałem, nie o papierze ciba, ale co wytłuściłem w twojej wypowiedzi o pracy w ciemni. Wysłałem także PW. W tym co napisałeś jest błąd i powinno to być skorygowane.

    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Właśnie o to mi chodzi a jaka będzie Twoja decyzja?
    Niech będzie nadal RAW w nazwie, bo rozsyłamy sobie RAW. Na takiej samej zasadzie jest nazwa w konkursie andtora2 popRAWka.

    Są narzędzia, których jeszcze wywoływarki nie mają, np to co się stosuje w obróbce portretu - dodge & burn czy separacja częstotliwościowa.

  9. #89
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria
    RAW, jest plikiem zawierającym najwięcej informacji o przechowywanym obrazie. Może być?
    Czy jeszcze mało smutnych definicji, dorabianie ideologi jest bez sensu(ale generuje ruch na forum).
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  10. #90
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    RAW, jest plikiem zawierającym najwięcej informacji o przechowywanym obrazie. Może być?
    Czy jeszcze mało smutnych definicji, dorabianie ideologi jest bez sensu(ale generuje ruch na forum).
    W wątku jest pytanie, o pojęcie "wywołanie RAW-a, co to znaczy", a nie jego definicję i tu nigdy nie będzie jednomyślności. Można się co najwyżej na taką "umówić" (w regulaminie), nawiązując już do konkursów na forum (bo w tym kontekście pytanie zostało zadane).
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 18.12.17 o 20:14
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Co to znaczy GO i EV???
    By krecik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16.07.06, 22:04
  2. Wywolywanie RAWa
    By kisi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.06.06, 08:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.