Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 93

Wątek: Wywołanie rawa, co to znaczy

  1. #1
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Wywołanie rawa, co to znaczy

    Zauważyłem ostatnio, w związku z "superpoprawką", problem z z dokładną definicją wywoływania rawa. Nie wszyscy uczestnicy podzielają zdanie prowadzącego.
    Jedni uważają, że wszystkie operacje, które pozwalają przejść od rawa do innego edytowalnego formatu to wywoływanie. Inni uważają, że wywoływanie w pewnym momencie się kończy a dalej to już edycja.
    Czym wg Was jest wywoływanie, które operacje mieszczą się a które już wykraczają poza to pojęcie?
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    nJpierw trzeba zapoznać się z tym: -->> http://home.agh.edu.pl/~sniecho/prezentacje_pdf/RAW.pdf
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    nJpierw trzeba zapoznać się z tym: -->> http://home.agh.edu.pl/~sniecho/prezentacje_pdf/RAW.pdf
    Przeczytałem, znalazłem definicję:

    Konwersja, lub jak kto woli, eksport obrobionych plików RAW do innego formatu (np. JPG, TIFF) nazywana jest wywoływaniem cyfrowego negatywu.
    Czyli wszystko od otwarcia rawa do zapisania w np jpgu.
    No to mam pierwszą odpowiedź ale czy wszyscy się z tym zgodzą?
    Ja nie.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  4. #4
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    No to mam pierwszą odpowiedź ale czy wszyscy się z tym zgodzą?
    Ja nie.
    Dlatego, że każda wywoływarka pozwala na inną ingerencję z zdjęcie, nim zapisze się plik wynikowy do tiff-a lub jpg-a
    Linuxowe Darktable jest wywoływarką stricte modułową. To co ona potrafi, zależy od tego jakie moduły załadujemy do głównego programu. Możemy wszystkie, możemy też wszystkie usunąć - jeśli się nie mylę zostaje tylko krzywa bazowa.
    Jak ktoś kumaty, to można samemu sobie moduł z jakiegoś profilu wyprodukować i załadować do programu.
    W tym przypadku zabronienie używania modułów (pluginów) jest udupieniem delikwenta na starcie. Nic nie będzie mógł.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu z 2017-12-12 13-33-07.png
Wyświetleń:	464
Rozmiar:	853,9 KB
ID:	196852
    Ostatnio edytowane przez Bodzip ; 12.12.17 o 14:42
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki Awatar ogc13
    Dołączył
    May 2017
    Mieszka w
    Wieliczka
    Posty
    952
    Siła reputacji
    132
    Moja galeria
    Wiem, że moje zdanie z racji małego stażu i doświadczenia to takie mało istotne jest , ale podzielę się swoim odczuciem.

    Dla mnie wyrażenie "wywołanie RAW" oznacza wszelkie przeróbki do momentu wyeksportowania do pliku o innym typie (jpg, tifff itp).
    Nie trzymałbym się analogii do kliszy i odbitki bo obróbka cyfrowa pozwala na więcej.

    Temat prawi o wywołaniu RAW'a, ale powstał w związku z superpoprawką więc się do niej odniosę:

    Definicja "wywołanie RAW" nie powinna być raczej stosowana do określania zasad "superpoprawki".
    Narzędzia ewoluują i może się zdarzyć, że np. w takim LR pojawią się dodatkowe toolsy np. z PS i dzięki temu przed eksportem do JPG zrobimy bardziej zaawansowaną edycję zdjęcia.
    Wg mnie zasady superpoprawki powinny raczej brać pod uwagę wyrównanie szans uczestników.
    Czyli należałoby spośród znanych, używanych programów (darmowych i komercyjnych) wyłonić wspólny zbiór dostępnych funkcji/narzędzi, które można będzie stosować wg ustalonego regulaminu.
    Czyli np. takie kadrowanie bym jak najbardziej dopuścił bez ograniczeń bo raczej każdy program graficzny na to pozwala, a operacja ta może znacząco wpłynąć na odbiór zdjęcia przez oglądających.

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Przeczytałem, znalazłem definicję:

    "Konwersja, lub jak kto woli, eksport obrobionych plików RAW do innego formatu (np. JPG, TIFF) nazywana jest wywoływaniem cyfrowego negatywu."

    Czyli wszystko od otwarcia rawa do zapisania w np jpgu.
    No to mam pierwszą odpowiedź ale czy wszyscy się z tym zgodzą?
    Ja nie.
    Co mam się nie zgodzić, na przekór się zgodzę, przy zastosowaniu typowych programy do wywołania RAW jak np. (LR, DxO, C1, RT, DT) bez użycia zewnętrznych wtyczek, czy modułów w samym programie.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Co mam się nie zgodzić, na przekór się zgodzę, przy zastosowaniu typowych programy do wywołania RAW jak np. (LR, DxO, C1, RT, DT) bez użycia zewnętrznych wtyczek, czy modułów w samym programie.
    Andrzej - edytowałem. Przecztaj co wyżej napisałem.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    mamy dwa różne, skrajne spojrzenia:

    1. Konwersja RAW do pliku graficznego, bez "własnego" gmerania w obrazie - np. dcraw (chociaż on też ma kilka przełączników modyfikujących efekt końcowych)
    2. Wczytanie RAW np. przez ACR do Photoshop, edycja i zapisanie pliku wynikowego.

    W pierwszym przypadku można zrobić praktycznie nic, w drugim wszystko. Każdy inaczej będzie interpretował - w zależności od używanego programu, umiejętności, światopoglądu, widzimisię itp.

    Dla mnie wywołanie raw to generalnie mniej-więcej to samo co takie podstawowe wywołanie odbitek z kliszy. Kadrowanie, jasność, kontrast, nasycenie, balans bieli, odszumianie, wyostrzenie + usuwanie błędów jak dystorsja, aberracje, winietowanie.

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    ...
    Czym wg Was jest wywoływanie, które operacje mieszczą się a które już wykraczają poza to pojęcie?
    Moim zdaniem jest to tak, jak z określeniem na zdjęciu poziomu czerni i bieli. Nie da się. Chyba, że podchodzimy do tematu ortodoksyjnie, czerń to 000,000,000, a biel to 255,255,255. Wtedy wywołanie rawa kończy się na balansie bieli i ekspozycji. Dyskusja, czy 005,005,005 to jeszcze biały, może trwać w nieskończoność. Dla mnie bez sensu. PopRAWka, to powinien być RAW do dyspozycji, a dalej róbta co chceta. Bez dodawania innych plików graficznych, z ograniczeniem kadrowania (50% jest ok) i klonowania (do klonowania tła przy usuwaniu zbędnych elementów).
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Moje spojrzenie na wywoływanie RAW a obróbką zdjęcia to:
    Tu oprę się na fotografii analogowej. Wtedy z naświetloną klatką nie wiele można było zrobić. Do koreksu i wywołać.
    Teraz programy umożliwiają nam więcej i z tej możliwości należy korzystać. Dopóki wykonujesz operacje na zdjęciu i ta operacja odnosi się do całego zdjęcia to takie czynności zaliczam do wywoływania RAW-a.
    W momencie kiedy masz możliwość zadziałania na pikselu, wybiórczo na części zdjęcia, na poszczególnych kolorach, to już jest obróbka, czyli tak jak kiedyś naświetlanie papieru światłoczułego.

Podobne wątki

  1. Co to znaczy GO i EV???
    By krecik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16.07.06, 22:04
  2. Wywolywanie RAWa
    By kisi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.06.06, 08:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.