Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 93

Wątek: Wywołanie rawa, co to znaczy

  1. #41
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cóż, dalej sie nie rozumiemy. Nie pasuje mi to przykładowo:
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Nigdy nie poznałem nikogo, kto działał lokalnie na kliszy, podczas jej wywoływania. ...
    Napisałeś to w kontekście/porównując do wywoływania RAW-a. Tylko czy tak można porównać ? jak dopiero wywołana klisza to odpowiednik cyfrowego formatu RAW.
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Tak jak napisałeś. RAW to wywołana klisza.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #42
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    RAW to wywołana klisza.
    Chyba jednak nie. Jeżeli porównujesz z analogiem, raw to naświetlona klisza.
    Jest obraz zapisany na materiale światłoczułym ale go nie można obejrzeć. Dopiero po wywołaniu kliszy lub konwersji rawa do pliku edytowalnego (wywołaniu) można ten obraz obejrzeć.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  3. #43
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Cóż, dalej sie nie rozumiemy. Nie pasuje mi to przykładowo:

    Napisałeś to w kontekście/porównując do wywoływania RAW-a. Tylko czy tak można porównać ? jak dopiero wywołana klisza to odpowiednik cyfrowego formatu RAW.
    Kol. andor2 odnoszę wrażenie, że dawno wiesz o co mi chodzi, lecz starasz się wyłapywać nieścisłości. Te nieścisłości są i helmuth to fajnie wyjaśnił. Widocznie rozumiał o czym piszę.
    Nie miałem pojęcia, że można nie znać podstaw fotografii analogowej, dlatego nie bardzo rozumiałem o co w tej zabawie chodzi.

  4. #44
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    ... Dopiero po wywołaniu kliszy lub konwersji rawa do pliku edytowalnego (wywołaniu) można ten obraz obejrzeć.
    Niezupełnie chyba jest to to samo. Po wywołaniu kliszy masz półprodukt (negatyw) jak to oglądać ? Po wywołaniu RAW masz gotowy produkt - zdjęcie.
    Dlaczego też w internecie często widnieje pojecie, ze RAW to cyfrowy negatyw ?

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    ...Nie miałem pojęcia, że można nie znać podstaw fotografii analogowej, dlatego nie bardzo rozumiałem o co w tej zabawie chodzi.
    Z fotografia analogową miałem tyle wspólnego, ze miałem jakieś tam 2 aparaty, wkładałem film, po wypstrykaniu zanosiłem do labu celem zrobienia odbitek. To wszystko.
    Nie chodzi mi o wyłapywanie nieścisłości.

    Moim zdaniem raczej zrobienie odbitki na papierze z negatywu (naświetlonej i wywołanej kliszy) można porównać do wywołania RAW.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 12.12.17 o 18:51
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #45
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Niezupełnie chyba jest to to samo. Po wywołaniu kliszy masz półprodukt (negatyw) jak to oglądać ? Po wywołaniu RAW masz gotowy produkt - zdjęcie.
    Dlaczego też w internecie często widnieje pojecie, ze RAW to cyfrowy negatyw ?
    Kliszę jako negatyw oglądasz pod światło i widzisz odwrócone kolory.
    To że w internecie używa się "RAW to cyfrowy negatyw" to skrótowe myślenie. Napiszesz RAW i wszyscy wiedzą o co chodzi.
    Nie porównuj dosłownie kliszy do matrycy. To co pisaliśmy to też skrótowe myślenie. Budowa kliszy i budowa matrycy to dwie różne bajki. Ogólna zasada naświetlania jest taka sama, ale zapis tego co się naświetliło w obu bajkach jest inne. I dalsza droga do osiągnięcia zdjęcia (gotowego produktu) w obu bajkach odbywa się inaczej. Choć są punkty wspólne.

  6. #46
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Edytowałem, nie wiem czy przeczytałeś:

    "Moim zdaniem raczej zrobienie odbitki na papierze z negatywu (naświetlonej i wywołanej kliszy) można porównać do wywołania RAW. "

    Jestem w dużym błędzie? Jeśli tak, już więcej nie zabieram głosu w tych analogiach analog/cyfra
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #47
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Wywołanie RAWa to jego otwarcie i zapisanie do innego formatu. Wszystko, co się dzieje pomiędzy tymi czynnościami, to już obróbka.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #48
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Edytowałem, nie wiem czy przeczytałeś:

    "Moim zdaniem raczej zrobienie odbitki na papierze z negatywu (naświetlonej i wywołanej kliszy) można porównać do wywołania RAW. "

    Jestem w dużym błędzie? Jeśli tak, już więcej nie zabieram głosu w tych analogiach analog/cyfra
    Przeczytałem już po tym co wcześniej napisałem.
    Widzisz, robiłeś zdjęcia analogowe, więc wiesz jak to się robiło.
    Oddawałeś do wywołania i tam nikt z naświetloną kliszą nic nie kombinował, tylko ją wywołał. Teraz tak robisz z RAW nie ingerując lokalnie w obraz.
    Jeżeli to była klisza pozytywowa, to miałeś gotowe zdjęcie (przeźrocze). Teraz tak zrobione RAW i zapisany w JPEG to gotowe zdjęcie.
    Jeżeli negatyw to trzeba było na papier to przenieść.
    I to cała różnica.
    Kombinować możesz ze zdjęciem wywołując go na papier, lub w fotografii cyfrowej, gdy zaczniesz lokalnie oddziaływać.

  9. #49
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Oddawałeś do wywołania i tam nikt z naświetloną kliszą nic nie kombinował, tylko ją wywołał.
    Zaraz, zaraz, a stosowanie różnychch czasów, chemii, papierów...

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Wywołanie RAWa to jego otwarcie i zapisanie do innego formatu. Wszystko, co się dzieje pomiędzy tymi czynnościami, to już obróbka.
    Czyli jedyne wywoływanie to dcraw plik.rw2

  10. #50
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Wywołanie RAWa to jego otwarcie i zapisanie do innego formatu. Wszystko, co się dzieje pomiędzy tymi czynnościami, to już obróbka.
    Nie do końca się z tym zgodzę.
    JPEG prosto z aparatu to nic innego jak zamiana informacji o zdjęciu na gotowe zdjęcie. Robi to program, który mamy w aparacie. Wszystko co robi odnosi się do całego obrazu a nie lokalnie.
    Otwarcie RAW i zapisanie do innego formatu, bez jakiejkolwiek ingerencji to nie wywołanie RAW. Aparat zapisuje wszystko co przez obiektyw przejdzie. Mnóstwo informacji, które są nam przydatne i te, które są do odrzucenia.
    Takie zdjęcie zapisane do innego formatu bez jakiejkolwiek ingerencji jest bez wyrazu. Trzeba wcześniej coś zrobić z kontrastem, tonami, kolorami, ostrością, szumem, czasem balansem bieli itd.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Zaraz, zaraz, a stosowanie różnychch czasów, chemii, papierów...
    O tym już wcześniej pisałem. Na kliszy można było tylko zadziałać całościowo a nie wybiórczo.

Podobne wątki

  1. Co to znaczy GO i EV???
    By krecik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16.07.06, 22:04
  2. Wywolywanie RAWa
    By kisi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.06.06, 08:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.