Strona 4 z 10 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 93

Wątek: Wywołanie rawa, co to znaczy

  1. #31
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Proces wywołania w analogu kojarzy mi się z efektem końcowym na papierze. W cyfrze natomiast z plikiem JPG, który później mogę oglądnąć na monitorze czy TV. Udostępnić go innym, podobnie jak odbitkę papierową.
    A jest inaczej. W analogu była klisz, teraz jest matryca.
    W analogu trzeba było kliszę wywołać i to odnosiło się do całej kliszy.
    Zapis informacji o zdjęciu z matrycy też trzeba "wywołać". I wszystko co zrobisz z tymi informacjami i będą odnosić się do całości to będzie właśnie wywołanie RAW-a
    W analogu mogłeś naświetlając papier, kombinować ze zdjęciem i to była obróbka.
    W fotografii cyfrowej jest podobnie. Jak masz możliwość korekcji lokalnej to już jest obróbka.
    Takim wywołaniem RAW-a jest gotowy plik JPEG prosto z aparatu. Program, który mamy w naszych aparatach zamienia informacje o zdjęciu na pliku JPEG i nie działa lokalnie.

  2. #32
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Możliwe, że jest inaczej Jak pisałem o analogu nie mam pojęcia. Wydawało mi się, że w analogu jest jak w cyfrze i że wynikiem procesu wywołania jest już gotowy produkt, czyli zdjęcie, którym mogę się podzielić z innymi. Przyjmuję do wiadomości.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 12.12.17 o 17:28
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #33
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Możliwe, że jest inaczej Nie będę się sprzeczał, jak pisałem o analogu nie mam pojęcia. Wydawało mi się, że w analogu jest jak w cyfrze i że wynikiem procesu wywołania jest już gotowy produkt, czyli zdjęcie, którym mogę się podzielić z innymi.
    Tak było z przeźroczami. Klisza była zdjęciem. Ale na tej kliszy nie mogłeś zadziałać lokalnie.

  4. #34
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    W fotografii analogowej przecież też dało się sporo zrobić na drodze klisza-odbitka, tylko sposoby były inne
    Jeśli już porównywać z fotografią analogową to mam pytanie. W fotografii analogowej potrzebne były dwa wywoływania: klisza/film - negatyw i papier - odbitka.
    Na początku mojej zabawy z rawami dowiedziałem się, że wywołanie rawa to jak wywołanie filmu w analogu. Teraz słyszę, że wywołanie rawa to jak uzyskanie odbitki z kliszy.
    Czyli, gdyby to odnieść do fotografii analogowej to jakby to było? Wkładam film do koreksu i wyjmuję odbitkę?
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  5. #35
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    @A56 jeszcze jedno, w internecie często stosowane jest pojecie, że RAW to taki cyfrowy negatyw. Pytanko, czy słowo: "negatyw" nie odnosi się do wywołanej już kliszy ? Tak pytam bo jak mówiłem te pojęcia są mi obce.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #36
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Dziękuje kolegom za dyskusje o tym w którym miejscu kończy się RAW a zaczyna obróbka zdjęcia. Teraz rozumiem dlaczego niektórych nie potrafiłem zrozumieć.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    @A56 jeszcze jedno, w internecie często stosowane jest pojecie, że RAW to taki cyfrowy negatyw. Pytanko, czy słowo: "negatyw" nie odnosi się do wywołanej już kliszy ? Tak pytam bo jak mówiłem te pojęcia są mi obce.
    Tak jak napisałeś. RAW to wywołana klisza.

    Może jeszcze coś wyjaśnię Wywołana klisza to tak jak informacja o zdjęciu z matrycy zamieniona na plik do oglądania (niezależnie od formatu zdjęcia) na którym nie wykonujesz lokalnych korekcji.
    Ostatnio edytowane przez A56 ; 12.12.17 o 17:53

  7. #37
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Tak jak napisałeś. RAW to wywołana klisza.
    Ale RAW i wywołana klisza to dopiero półprodukt. Czyżby wychodziło jednak na "moje"
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #38
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Ale RAW i wywołana klisza to dopiero półprodukt. Czyżby wychodziło jednak na "moje"
    Nie rozumiem co znaczy na "moje"
    Klisza to półprodukt - tak
    RAW zamieniony na TIFF bez ingerencji lokalnej to też półprodukt.
    Naświetlenie zdjęcia na papier to gotowy produkt. I nie trzeba nic kombinować z lokalnymi naświetlaniami, ale można.
    TIFF można zapisać do JPEG i wysłać do internetu - gotowy produkt. Ale można coś z TIFF-em pokombinować i zapisać do JPEG. Wysłać do internetu. To też gotowy produkt

  9. #39
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Już sie pogubiłem
    Wcześniej za tożsame uważałeś wywołanie RAW-a do wywołania kliszy. Tylko wywołany RAW to np. JPG (gotowy produkt), a wywołana klisza to negatyw.
    Teraz napisałeś, że RAW to już wywołana klisza. I to by mi bardziej pasowało (do tych lokalnych korekt)
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 12.12.17 o 18:15
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #40
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Już sie pogubiłem
    Wcześniej za tożsame uważałeś wywołanie RAW-a do wywołania kliszy. Tylko wywołany RAW to np. JPG (gotowy produkt), a wywołana klisza to negatyw.
    Teraz napisałeś, że RAW to już wywołana klisza.
    Wywołana klisza może być też gotowym zdjęciem np. przeźrocze.
    Widzę, że dalej się nie rozumiemy.
    To postaram się inaczej to ująć.
    RAW to nic innego jak informacja o obrazie, to nie zdjęcie. Tego formatu nie można wydrukować, wysłać do internetu na jakiś serwer, gdzie można by to oglądać.
    Taką informację o zdjęciu (RAW) trzeba zamienić (wywołać, jak kliszę) na format, który będzie do druki i oglądania.
    W tym miejscu jest różnica z kliszą.
    Kliszę (jeżeli to negatyw) trzeba zamienić na papier. Jak to zrobić to wiadomo.
    Zamieniony RAW na plik do druku, oglądania np TIFF, JPEG, czy jeszcze inny format jest już zdjęcie.

Podobne wątki

  1. Co to znaczy GO i EV???
    By krecik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16.07.06, 22:04
  2. Wywolywanie RAWa
    By kisi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.06.06, 08:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.