Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 93

Wątek: Wywołanie rawa, co to znaczy

  1. #21
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Tutaj klik pisze nieco inaczej : "Zmiany jasności i ziarnistości całego zdjęcia są stosunkowo łatwe do uzyskania, ale okazuje się, że niektóre z najpopularniejszych zdjęć były także bardzo mocno edytowane miejscowo. Wyciąganie z cieni, przygaszanie świateł, lokalna zmiana kontrastu i proporcji w jasności poszczególnych części kadru a€“ te elementy nie były obce edytorom zdjęć analogowych."
    Może teraz po prostu tylko dużo łatwiej, a możliwości jednak były i było to robione.
    Przeczytałem.
    To co tam opisano to prawda. To robiło się podczas naświetlania papieru. Coś przysłoniłeś, więc krócej się naświetliło i było ciemniejsze. Wyłączyłeś światło z rzutnika. W ciemni było tylko czerwone światło aby nie prześwietlić papieru, przysłoniłeś coś papierem o wymyślnym kształcie który wcześniej sobie przygotowałeś i znowu coś przysłoniłeś. Reszta nie przysłonięta część zdjęcia była jaśniejsza, bo dostała więcej światła.
    Robiło się różne rzeczy. Temperatura wywoływacza miała wpływ na zdjęcie itd.

  2. #22
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Tak ogólnie, to mam wrażenie, że doszło do starcia dwóch koncepcji:
    1. człowiek ma mózg i sam wyznacza sobie granice działania,
    2. człowiek nie ma dostatecznie rozwiniętego mózgu i granice działania wyznacz mu aktualnie uzywanu program.

    Jestem zwolennikiem pierwszej koncepcji.
    Pierwsza koncepcja musi uwzględniać, że ludzie mają różne mózgi - i różnie myślą. Różnie, nie znaczy źle. Ja lubię słone potrawy, moja żona nie. Jedno zdanie przy pichceniu "dodaj troch soli" wywołuje później różne skutki

    A56
    W fotografii analogowej przecież też dało się sporo zrobić na drodze klisza-odbitka, tylko sposoby były inne

  3. #23
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta

    A56
    W fotografii analogowej przecież też dało się sporo zrobić na drodze klisza-odbitka, tylko sposoby były inne
    Nie dało się sporo zrobić, bardzo mało, malutko.Chyba, że ja czegoś nie wiem. A to jest możliwe, bo nie byłem mistrzem w tej dziedzinie.

  4. #24
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Przeczytałem.
    To co tam opisano to prawda. To robiło się podczas naświetlania papieru. Coś przysłoniłeś, więc krócej się naświetliło i było ciemniejsze. Wyłączyłeś światło z rzutnika. W ciemni było tylko czerwone światło aby nie prześwietlić papieru, przysłoniłeś coś papierem o wymyślnym kształcie który wcześniej sobie przygotowałeś i znowu coś przysłoniłeś. Reszt nie przysłonięta część zdjęcia była jaśniejsza, bo dostała więcej światła.
    Robiło się różne rzeczy. Temperatura wywoływacza miała wpływ na zdjęcie itd.
    I o to mi chodziło Wywołanie z lokalną korektą
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #25
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    I o to mi chodziło Wywołanie z lokalną korektą
    Tak wywołanie papieru z lokalną korektą.
    Jak chciałeś rozmyć tło, to naświetlało się przez coś przeźroczystego, matowego, by rozproszyć światło. I trzeba było to robić metodą prób i błędów.
    Stare czasy i dobrze, że mamy teraz łatwiej.
    W technikach o profilu fotograf jeszcze uczą młodzież ciemni analogowej.

  6. #26
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Drążę to trochę tak nawiązując do Twojej wcześniejszej wypowiedzi:
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Dopóki wykonujesz operacje na zdjęciu i ta operacja odnosi się do całego zdjęcia to takie czynności zaliczam do wywoływania RAW-a.
    W momencie kiedy masz możliwość zadziałania na pikselu, wybiórczo na części zdjęcia, na poszczególnych kolorach, to już jest obróbka, czyli tak jak kiedyś naświetlanie papieru światłoczułego.
    Podejrzewam, że zaawansowany fotoamator kiedyś potrafił też wywołać z działaniem lokalnym na zdjęcie. Pytanie czy wywoływał czy dokonywał obróbki ? , a może to jest powiązane... Podobnie jest dziś, można wywołać wpływając tylko całościowo na zdjęcie lub z korektami lokalnymi. Też zależy od stopnia zaawansowania osoby to wykonującej i narzędzia (programu) którym dysponuje.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 12.12.17 o 16:49
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #27
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Drążę to trochę tak nawiązując do Twojej wcześniejszej wypowiedzi:

    Podejrzewam, że zaawansowany fotoamator kiedyś potrafił też wywołać z działaniem lokalnym na zdjęcie. Pytanie czy wywoływał czy dokonywał obróbki ? , a może to jest powiązane... Podobnie jest dziś, można wywołać wpływając tylko całościowo na zdjęcie lub z korektami lokalnymi. Też zależy od stopnia zaawansowania osoby to wykonującej.
    Nigdy nie poznałem nikogo, kto działał lokalnie na kliszy, podczas jej wywoływania. Nie wiem, czy nawet jest to możliwe. Można było przerwać wywoływanie kliszy, użyć innego wywoływacza, ale wszystko odnosiło się do całego zdjęcia. Kombinowanie z kliszą było bardzo ryzykowne, bo łatwo mogłeś stracić zdjęcie. Ja się w takie kombinacje nie bawiłem. Miałem wywołaną kliszę to mogłem naświetlając papier i kombinować, Jak zdjęcie nie wyszło tak jak chciałem, to następna próba. I tak aż do skutku.
    Na kliszy można było coś przysłonić, ale to już po wywołaniu.

  8. #28
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Pierwsza koncepcja musi uwzględniać, że ludzie mają różne mózgi...
    I właśnie regulamin jest po to, żeby te różnice wyrównać. Jak ktoś nie odróżnia 50% kadru od 15%, to coś z tym mózgiem chyba jest nie tak i wtedy wkracza arbiter/organizator konkursu
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #29
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Nigdy nie poznałem nikogo, kto działał lokalnie na kliszy, podczas jej wywoływania. Nie wiem, czy nawet jest to możliwe. Można było przerwać wywoływanie kliszy, użyć innego wywoływacza, ale wszystko odnosiło się do całego zdjęcia. Kombinowanie z kliszą było bardzo ryzykowne, bo łatwo mogłeś stracić zdjęcie. Ja się w takie kombinacje nie bawiłem. Miałem wywołaną kliszę to mogłem naświetlając papier i kombinować, Jak zdjęcie nie wyszło tak jak chciałem, to następna próba. I tak aż do skutku.
    Na kliszy można było coś przysłonić, ale to już po wywołaniu.
    Proces wywołania w analogu kojarzy mi się z efektem końcowym na papierze. W cyfrze natomiast z plikiem JPG, który później mogę oglądnąć na monitorze czy TV. Udostępnić go innym, podobnie jak odbitkę papierową.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 12.12.17 o 17:00
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #30
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Jestem zwolennikiem pierwszej koncepcji.
    Zgadzam się w pełni! (O kurczę! Ja to naprawdę napisałem?
    Na moje prywatne potrzeby, ważna jest dla mnie moje rozumienie pojęcia "wywoływanie rawa" i mogę dyskutować o tym z tymi, którzy mają inne zdanie
    Cytat Zamieszczone przez ogc13 Zobacz posta
    Nie widzę sensu w ustalaniu definicji wyrażenia "wywołanie RAW".
    Jak widać po wypowiedziach nie jest jednoznaczna i nie może być wykorzystania do definiowania zasad jakiegokolwiek konkursu.
    Trzeba zdefiniować reguły zabawy bez jego stosowania i tyle.
    Zdefiniowanie reguł zabawy musi się sprowadzać do jednoznacznego opisania co wolno a czego nie. Do tego jest potrzebne zdefiniowanie używanych pojęć. Można też nie używać pojęć, których nie da się jednoznacznie opisać
    W przypadku popRAWki i superpoprawki takie pojęcie (wywołanie rawa) występuje, mimo różnego ich postrzegania przez uczestników.
    Dlatego przemawia do mnie pomysł
    Cytat Zamieszczone przez ogc13 Zobacz posta
    Wg mnie zasady superpoprawki powinny raczej brać pod uwagę wyrównanie szans uczestników.
    Czyli należałoby spośród znanych, używanych programów (darmowych i komercyjnych) wyłonić wspólny zbiór dostępnych funkcji/narzędzi, które można będzie stosować wg ustalonego regulaminu.
    Nie byłoby tłumaczenia "zrobiłem tak, bo moje "wołarka" na to pozwala.
    Jak napisał Bogdan, do Darktable można wrzucić całe mnóstwo modułów a taki OlympusViewer ma możliwości mniej niż skromne. Już na starcie szanse więc nie są równe. Na potrzeby konkursu zdefiniujmy jednak pojęcie "wywoływanie rawa" albo przestańmy go używać w regulaminie.
    Ostatnio edytowane przez helmuth ; 12.12.17 o 17:38
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

Podobne wątki

  1. Co to znaczy GO i EV???
    By krecik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16.07.06, 22:04
  2. Wywolywanie RAWa
    By kisi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.06.06, 08:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.