Poka wyniki od 1 do 7 z 7

Wtek: Problem z koem czuoci Olympus OM-10

Problem z koem czuoci Olympus OM-10

Witam wszystkich Forumowiczw. Jest to mj pierwszy post, jedyny aparat marki Olympus z jakim mam do czynienia jest wspaniaa OM-10, ktr kupiem rok temu i przywrciem do dobrego stanu... no wanie, do perfekcji brakuje mi jedynie sprawnego koa czuoci.
    Kliknij obrazek, aby uzyska wiksz wersj

Nazwa:	Untitled 2.jpg
Wywietle:	34
Rozmiar:	143.6 KB
ID:	196243
    Ot problem dotyczy prawdopodobnie zaniedziaych stykw, ktre raz cz raz nie, w zalenoci od ustawienia danego ISO i od wasnego widzimisi. Moe le sprecyzowaem: gdy nie dziaa to w wizjerze lampka czasw wskazuje stale czerwone pole lub 1. bez znaczenia czy patrz w ciemno czy w mocne wiato, gdy dziaa to poprawnie wskazuje czasy. Dodatkowo nadmieni, e nawet gdy ta lampka nie dziaa poprawnie, to czasy s dobre. Czy kto kiedy rozbiera to pokrto lub wie jak to zrobi? Dodam, e przeszukaem internety, youtube oraz przegldnem instrukcj serwisow tego aparatu lecz nie znalazem jasnej odpowiedzi jak si do tego dobra, aby nie uszkodzi koa
    Licz na posiadaczy OM-10

Prawdopodobnie wadliwy jest impulsator (czyli styk sterowany) tym pokrtem. Miaem taki problem z koem nastawa pod kciukiem i jedynym wyjciem by serwis i wymiana elementu.

Z dostaniem takiej czci a tym bardziej z serwisem moe by problem... Gdybym chocia da rad si do tego jako dosta

Awatar Makromaniak
    Doczy
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Sia reputacji
    41
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kubekwkubek Zobacz posta
    Prawdopodobnie wadliwy jest impulsator (czyli styk sterowany) tym pokrtem. Miaem taki problem z koem nastawa pod kciukiem i jedynym wyjciem by serwis i wymiana elementu.
    Tutaj chodzi o stary aparat analogowy, nie ma adnego impulsatora ani koa pod kciukiem Same staromodne styki........

Przy obecnych cenach analogw, zwaszcza tak masowych jak OM-10, taniej bdzie kupi sprawny egzemplarz ni dawa ten do serwisu.....a bez naprawy - raczej trudno poprawnie nawietla filmy. Tylko na pk i pstrykania "na sucho"

Jeeli jeste uparty, mona prbowa. Naprawianie samemu starych analogw to wcigajca zabawa, ale wymaga wiedzy i sprawnoci manualnej......
    Zacznij od Google, wpisania "OM-10 service manual" Znajdziesz wtedy oryginaln instrukcj serwisow tego aparatu, czyli opisy czynnoci naprawczych i instrukcj demontau aparatu z opisem wszystkich czci i kolejnoci czynnoci. Tam zobaczysz jak zbudowany jest ten element i jak rozmontowa pokrto do przeczyszczenia. Czy si da naprawi domowymi metodami to inna sprawa. Jako ewentualne rdo czci zamiennych moe suy tylko jaki "trupek" OM-10 a wiec te wydatek.

Tak na marginesie, mimo ze ten model by wielkim sukcesem Olympusa i chyba wyprodukowano jakie miliony sztuk, to wczesne serie byy awaryjne, nawalaa elektronika. Uwaam e z "dwucyfrowych" Olympusw (OM-10,20,30,40) najciekawsze s OM-20 i OM-40, zwaszcza ten ostatni......

Dziki Makromaniak, pisaem od razu, e przejrzaem service manual i co ciekawe, nic dokadnego na ten temat nie znalazem, ale ju taki bana jak dwigienka do przewijania filmu + przecznik pod spodem jest ju dokadnie opisany jak rozebra, cho na oko wida, e jest rubka i si j bezproblemowo odkrca... Wiem, e 10 nie jest idealna, przed zakupem znaem jej wady, polowaem na 20 (ewentualnie 40) ale ogldajc portale aukcyjne aparaty byy w rednich pienidzach i ich stan wizualny by okropny, ja swoj 10 upolowaem w pobliskim miecie, miaem obiektyw wic od razu posprawdzaem, cena bya atrakcyjna stan jak na tak stary aparat bardzo dobry. Jestem zadowolony bardzo, jedynie ten mankament... Wiadomo, marzeniem dalej pozostanie cakowicie mechaniczny Olumpus OM-1 lub jego nowsza odsona w tytanowym wykoczeniu...

Awatar Makromaniak
    Doczy
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Sia reputacji
    41
    Moja galeria
    Skoro nawietla poprawnie, to chyba jakie poczenie po drodze, a nie sam przecznik ISO. Czasy s dobre, bo wskazania w wizjerze s orientacyjne, a rzeczywisty czas nawietlania ustala si w trakcie ekspozycji, przez pomiar odbity od filmu i rolety migawki. Wynika z tego, ze odczyt czuoci trafia jednak do automatyki aparatu, a problem jest jedynie z informacja w wizjerku. Czy na rnych ISO masz dobre nawietlenia? Bo moe by te tak, ze przy braku informacji o nastawionym ISO, automatyka bierze warto sta, np. 100 ISO

nie wiem czy widziae tego magika - ok. 2:40 wida interesujc ci cz - wydaje si e aby dosta si do jej mechanizmu trzeba zdj gr......rezystor odpowiedzialny za zmiany ISO jest nadrukowany na pytce znajdujcej si pod pokryw. Chyba jednak bym si na to nie pisa........
    https://www.youtube.com/watch?v=70Z5j1_6mzs

PS. Na OM 3 TI to adny kawaek grosza musisz odoy.....Aparat wyceniany obecnie bardziej jako "kolekcjonerska rzadko" ni wg rzeczywistej wartoci "fotograficznej"
    Ostatnio edytowane przez Makromaniak ; 20.11.17 o 16:45

Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    nie wiem czy widziae tego magika - ok. 2:40 wida interesujc ci cz - wydaje si e aby dosta si do jej mechanizmu trzeba zdj gr......rezystor odpowiedzialny za zmiany ISO jest nadrukowany na pytce znajdujcej si pod pokryw. Chyba jednak bym si na to nie pisa........
    https://www.youtube.com/watch?v=70Z5j1_6mzs
    Pikne dziki, bardzo wymowny filmik. Chyba nie bd go rusza, gdy zmiana ISO na kole przekada si na czasy co jest najwaniejsze, przed chwil sprawdziem dla pewnoci Nie ma co grzeba, tylko adowa film
    Ostatnio edytowane przez Bartosz_T ; 20.11.17 o 17:47

Podobne wtki

1. Automatyczne przeczanie wizjera - zmiana czuoci
    By easy_rider in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30.01.14, 18:56
  2. olympus e-400 problem!!!!
    By markus 156 in forum HydePark
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 2.12.07, 12:51
  3. Problem z Olympus SP 310
    By tomaszczempin in forum Aparaty kompaktowe