Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Jakie filtry do obiektywu - początkujcy

  1. #1

    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Jakie filtry do obiektywu - początkujcy

    Cześć,
    jestem amatorem w fotografii ale mam duży zapał do poznawania tego świata.
    Jaki czas temu kupiłem swój pierwszy aparat OMD Mark 10 II z obiektywem D. Zuiko Pro 12-40 mm 1:2:8.
    I takie mam pytanie co do filtrów jak je wybierać i jak dopasować do w/w obiektywu i jaką najlepszą markę wybrać aby nie żałować kupna.
    I takie pytanie co do obiektywów. Myślę o obiektywie 150-300 mm albo obiektywie do zdjęć portretowych. Czy można zakupić obiektyw innej marki do body Olympusa? Oczywiście aby dobrze to wszystko współgrało, no i nie zniechęcało mnie do fotografii Ktoś mądrzejszy ode mnie może coś polecić, poradzić?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Luka

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cześć.
    Jeśli nie wiesz jaki filtr potrzebujesz to nie wiem czy jest sens kupowania.
    Jak miałbym coś doradzić to sądzę warto posiadać filtr polaryzacyjny kołowy. Dopasowuje się do średnicy gwintowej obiektywu, czyli do tego Twojego obiektywu 12-40 f2.8 -> 62mm. Markę bym polecał taką z średniej półki cenowej: Marumi, Hoya. Cena od 150 zł w górę. Tańszych, innych marek nie warto brać pod uwagę.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3

    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję za odpowiedź andtor2.
    Tak jak stwierdziłem na początku dopiero zaczynam poważną przygodę z fotografią. Wiem jaki filtr na pewno potrzebuje, to na pewno UV, ponieważ często pracuje z psami i w ekstremalnej pogodzie, szczególnie zależy mi na ochronie szkła obiektywu . Z drugiej strony często zaczepiam o tematykę monotematyczną. Inne polaryzacyjne tudzież kołowy i inne na pewno chce przetestować i na pewno w przyszłości zakupić. Chodzi mi bardziej o to jak dobierać filtry do danej średnicy obiektywów. 62 mm już wiem do wspomnianego typu obiektywu.

    A jakie obiektywy współpracują z danym modelem posiadanym przeze mnie? Ktoś wie? Czy raczej tylko dedykowane obiektywy Olympusa wchodzą w grę?

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Lukadaniorel Zobacz posta
    ...A jakie obiektywy współpracują z danym modelem posiadanym przeze mnie? Ktoś wie? Czy raczej tylko dedykowane obiektywy Olympusa wchodzą w grę?
    Wszystkie z mocowaniem mikro 4/3 będą współpracować , np. Panasonika. Poprzez odpowiednie adaptery również obiektywy z innymi mocowaniami, tylko zazwyczaj wówczas ostrość trzeba ustawiać ręcznie. Używam przykładowo z adapterem stare obiektywy jak Helios, Pentacon, Jupiter.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Nie wiem na pewno, ale może się okazać, że do tego obiektywu ze względu na ogniskową 12 trzeba będzie założyć poprzez redukcję filtr o większej średnicy.
    Ostatnio edytowane przez jkr ; 12.11.17 o 13:26
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jkr Zobacz posta
    Nie wiem na pewno, ale może się okazać, że do tego obiektywu ze względu na ogniskową 12 trzeba będzie założyć poprzez redukcję filtr o większej średnicy.
    Nie sądzę, ale wersję slim pewnie warto kupić. Przy 14 mm nie raz używałem dwu filtrów nakręconych jednocześnie (polar + szary ND) i winiety nie było.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Do psów, to raczej w 40-150/2.8 bym celował lub 35-100/2,8 Panasa. Przy okazji oblecisz portrety. Do samych portretów raczej 75/1,8. Poza tym budżet, to podstawa.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Pozwole sobie odpowiedziec , jako debiutantka o krok do przodu w stosunku do zalozyciela watku.
    Nie spiesz sie z zakupami, swiadomosc potrzeb rosnie w miare postepow i bedzie mniej zakupow nietrafionych.

    Polary to chyba bardziej do krajobrazu, wody itp. Czy duzo dadza w psach?? Chyba ze psy przez szybe? Poza dyskusyjnym UV to rzeczywiscie pierwszy filtr, ktory wiekszosc kupuje. Mowiac kolowy, ludzie mieli na mysli kolowego polara (kolowy to charakterystyka techniczna i nie dotyczy ksztaltu, ulatwia prace AF). I jesli masz tylko jeden obiektyw to mozesz go kupic jako nakrecany (uwaga to nie to samo co kolowy). Wersja slim nie wlazi ci w obiektyw i mniej grozi winietowaniem, to wazne na szerszych ogniskowych.
    Na szare i szare polowki przyjdzie czas, nie widze na logike wielkiego zastosowania do psow, za to spore w pejzazu (podobnie jak polar)
    Jesli masz kilka obiektywow to dopasowujesz filtry do najszerszego (srednica, nie ogniskowa) i poprzez holder lub holder plus pierscienie mozesz uzywac do tych mniejszych obiektywow jednego zestawu filtrow. Wtedy ewentualnie dokupisz tez polara do takiego holdera (i tu beda rozne pozycje tego polara w roznych systemach, moze to byc kryterium wyboru systemu). Praktyczniejsze sa kwadratowe niz nakrecane ale wtedy wlasnie jest potrzebny system do trzymania lub wolna reka

    UV jest dyskusyjny. Dodatkowe szklo, optycznie nic nie wnosi w cyfrze a popsuc moze. Masz tulipana i psy dalej wsadzaja tam jezor?


    Obiektywy-75 1,8 Olka jest bajeczny ale drozszy, 45 / 1,8 jest tez bardzo dobry i tanszy-oba portretowe. Z kazdego z nich bedziesz zadowolony, choc 45 to blisko tego co masz.
    Dobry tele zoom tez by Ci sie przydal do tych psow ale mysle, ze wybor jest spory i warto poczekac. Kazdy ma jakies wady i zalety (ogniskowe, swiatlo, waga ktora zaakceptujesz, predkosc AF z Twoim aparatem, stabilizacja jesli Twoje body jej nie ma) . Minimum wiedzy jakiej potrzebujesz to sprawdzenie na jakich ogniskowych najczesciej robisz. Choc fakt-ciezko sprawdzic jak masz gora 40.
    Rzeczywiscie ten jasny zoom Panasa bylby chyba fajnym uzupelnieniem. Jest lzejszy od Olka pro jesli to dla Ciebie wazne. Tylko AF moze byc ciut wolniejszy na Olku. Tele zoom bym brala systemowy od M4/3, jest duzy wybor. Na dluzszych ogniskowych AF sie przyda a przez adaptery roznie moze byc, szczegolnie do ruchomych celow.


    Wniosek: z kupowaniem systemu filtrow poczekaj i poczytaj zarowno o tym do czego sie je wykorzystuje jak i o technicznych wadach i zaletach poszczegolnych systemow.
    Jak masz parcie na obiektyw portretowy to kup jeden z wyzej wymienionych, w razie czego odsprzedasz bez wielkiej straty. Ja kupowalam 75 uzywke i jest OK. Np. od forumowicza, a jak inaczej to mus z wyprobowaniem. Ewentualnie kup polara poczytawszy co on robi i jesli naprawde potrzebrzebujesz to UV.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 15.11.17 o 14:39

  9. #9
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Jak są obawy co do uszkodzenia , zachlapania przedniej soczewki drogiego obiektywu, to faktycznie na początek możesz kupić sobie taki filtr UV ,inaczej zwał ochronny. Tylko wtedy nie oszczędzaj , kup wersję slim , i cos raczej powyżej 100zł . Moga być Hoya HD , Pro1 digital , droższe marumi.

Podobne wątki

  1. c-960 i uszkodzona osłona obiektywu
    By mr_klaus in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14.01.05, 10:21
  2. Olympus 8080 - jakie filtry i tuleje , gdzie mozna nabyć ?
    By laserek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 31.05.04, 14:20
  3. Czyszczenie obiektywu !!!
    By jlesien in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 5.08.03, 10:46
  4. Czystość soczewki obiektywu
    By Yennefer in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 2.07.03, 16:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.