Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: Jasny obiektyw szerokokątny do Olympusa OM-D E-M10 MII

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2017
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Jasny obiektyw szerokokątny do Olympusa OM-D E-M10 MII

    Cześć!

    Zakupiłem ostatnio OM-D E-M10 MII wraz z kitowym 14-42 mm f/3.5-5.6 II R oraz stałką 45mm f/1.8.
    O ile 45mm robi się zdjęcia bardzo przyjemnie, o tyle kitowca bym chętnie wymienił na jakąś szeroką stałkę.

    Nie mam dużego doświadczenia w fotografii, stąd pytanie do ekspertów - co kupić

    - najbardziej interesuje mnie fotografia miejska, architektury, czasem krajobrazy z wyjazdów (ale przeważnie będzie to fotografia miejska)
    - chciałbym obiektyw możliwie najjaśniejszy, bo czasem lubię wyjść na wieczorny spacer z aparatem

    Z tego co widziałem to polecaliście na forum Zuiko 17mm 1.8, Leica 15mm 1.7, Panasonic 20mm 1.7. Jeszcze tani jest Lumix 25mm 1.7, ale to już chyba zbyt duża ogniskowa do miasta, prawda?

    Dodatkowo : czy ten wyżej wspomniany obiektyw kitowy idzie w ogóle sprzedać, jest na to jakiś popyt? Jak dokupię szeroką stałkę to już mi pewnie nie będzie potrzebny.

  2. #2
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Szerokie obiektywy zaczynają się w mikro od 7mm, byłoby miło gdybyś zdefinował bliżej o jakie miejskie fotki Ci chodzi.

    Kit jak to kit, zapewne sprzedasz, tylko za pieniążek niewielki.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #3

    Dołączył
    Oct 2017
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    I tu właśnie wychodzi mój brak doświadczenia - ciężko mi określić jakby można te miejskie zdjęcia "podzielić" (na jakieś kategorie) .

    Najpewniej będą to zdjęcia budynków - obejmowanie szerzej dużych budowli, kościołów.
    Czasem wyodrębniony detal - np ładna okiennica w kamiennicy, płaskorzeźba, witraż.
    Czasem jakieś foto wewnątrz - chociażby ołtarz w kościele, rzeźba w muzeum.

    Jak używam tego obiektywu kitowego to przeważnie jest ustawiony na 14mm.
    Ostatnio edytowane przez Adam_ ; 20.10.17 o 08:19

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Z mojego doświadczenia tak do 3 - 4 pięter 15-17 mm wystarcza, w Nowym Yorku 7 mm to za wąsko...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    O ile nie zależy Ci na fotografowaniu ludzi w ruchu, to jasnością obiektywu się nie przejmuj. Budynki Ci nie uciekną, spokojnie możesz zastosować nieco dłuższy czas naświetlania i wykorzystać stabilizację. Powinieneś być zadowolony z m.ZD 9-18.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #6

    Dołączył
    Oct 2017
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    epicure - a to będzie duża różnica wobec tego kitowca? Podkreślam - dopiero stawiam pierwsze kroki w fotografii i nie znam się, jednakże wydaje mi się że będzie trochę za ciemny (tak jak pisałem, czasem zdjęcia nocne będą wchodziły w grę). Za to cholernie fajny zakres ogniskowej .

    apz - to chyba Zuiko 17mm/1.8 by się spisał.

    Macie inne propozycje, ewentualnie coś tańszego / lepszego ?
    Ostatnio edytowane przez Adam_ ; 20.10.17 o 09:28

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    zdjęcia budynków - obejmowanie szerzej dużych budowli, kościołów. - tutaj przydałoby się szeroko
    jakieś foto wewnątrz - chociażby ołtarz w kościele, rzeźba w muzeum - a tutaj szeroko i jasno
    wyodrębniony detal - np ładna okiennica w kamiennicy, płaskorzeźba, witraż - to ci załatwia 45/1.8

    W systemie masę szkieł o różnych ogniskowych. Niestety nie napisałeś, ile chciałbyś wydać. Z szerokich, jasnych stałek jest Zuiko 12/2, ale niestety drogi. Bardzo przyzwoity jest Samyang 12/2 - manualny, bez autofocusa.
    Trochę węższe to 15/1.7, 17/1.8 i 20/1.7. I tu bym się raczej zatrzymał, bo mimo że węższe to jednak znacznie bardziej uniwersalne. Z tych trzech wybrałbym 15/1.7 - bardzo fajny "miejski" obiektyw.

    Chyba, że to 14mm w kicie to dla ciebie ciągle za wąsko - no to 12mm albo szerzej.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Adam_ Zobacz posta
    epicure - a to będzie duża różnica wobec tego kitowca?
    Jeśli chodzi o kąt widzenia, to ogromna.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Adam_ Zobacz posta
    epicure - a to będzie duża różnica wobec tego kitowca? Podkreślam - dopiero stawiam pierwsze kroki w fotografii i nie znam się...
    Może to jeszcze nie ten etap, żeby wydawać pieniądze na nowy sprzęt? Z kita też można sporo wyciągnąć.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  10. #10
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Może to jeszcze nie ten etap, żeby wydawać pieniądze na nowy sprzęt? Z kita też można sporo wyciągnąć.
    I to właśnie chciałem powiedzieć. Ten kit wcale nie jest taki zły. Naczytałeś się internetu i piszesz banialuki.
    14 mm w mieście spokojnie wystarczy. Chcesz ciut szerzej, to 9-18. Chcesz jaśniej to 12/2.0
    Wszystko niestety kosztuje.
    Na nocne zdjęcia nie potrzebujesz jasnego. Kup nawet prosty statyw za 80 - 120 zł i rób na przysłonie f=8 - będą gwiazdki z latarni zamiast rozmytej plamy światła.
    Bardzo brakuje szerokości - złóż panoramę - będzie bardzo szeroko i prosto na dokładkę (bez krzywizn obiektywu)
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. [Fotografuj.pl] Jasny obiektyw dla bezlusterkowców
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 1.08.13, 10:40
  2. Jaki jasny obiektyw do E520
    By wroc777 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 3.10.12, 20:45
  3. Jasny obiektyw do zdjęć sportowych
    By kamil_andrzej in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 22.06.12, 10:53
  4. Jasny obiektyw do zdjęć w ruchu
    By Foxowa in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14.12.11, 18:53
  5. Jasny obiektyw tanim kosztem.
    By shurek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 25.07.09, 08:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.