Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Wątek: Zestaw dla początkującego

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2017
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Zestaw dla początkującego

    Witam, jestem nowy na tym forum i szukam kilku wskazówek odnośnie zakupu.

    Planuję w najbliższym czasie zakupić swój pierwszy aparat w systemie u4/3, wcześniej przez niedługi czas używałem lustrzanki Pentaxa z kitem + 35 2.4, niestety wypadek losowy zmusił mnie do sprzedania sprzętu celem odzyskania płynności finansowej.

    Wybrałem aparat Olympus OM-D E-M10 II

    Teraz pytanie o obiektywy, jaki zestaw mógłbym nabyć aby w rozsądnych pieniądzach mieć dobrą jakość zdjęć spacerowo-wycieczkowo-wakacyjno- domowych?

    Rozważałem:

    1. Olympus/Panasonic/Tamron 14-140 ( tak do focenia ogólnego spacerowo-wycieczkowego ) + Sigma 30 1.4 ( zdjęcia w domu i wszędzie tam gdzie ciemniej )

    2. Panasonic 20 1.7 ( do focenia ogólnego, domowego, architektury, krajobrazów a niepotrzebne elementy z kadrów przycinałbym w postprocesie na kompie ) + jakiś tele zoom najlepiej niedrogi a jasny żeby nadawał się do bardziej oddalonych obiektów, zwierząt np. w zoo lub dziko żyjących tylko nie mogę nic odpowiedniego znaleźć

    Zdjęcia będą robione tylko z ręki, żadnych statywów, proszę o porady
    Ostatnio edytowane przez Zulughulla ; 22.08.17 o 21:46

  2. #2
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Telezoom to niestety albo niedrogi, albo jasny - te jasne to nawet w przypadku używanego wydatek powyżej 2kzł (i to raczej sporo powyżej). Niezłe opinie ma tani długi kit 40-150 Olympusa - ponoć jest lepszy optycznie niż można by się spodziewać po jego cenie - ale jasnością niestety nie grzeszy.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Z Sigmą 30/1.4 to w domu może być ci za ciasno. Matryca 4/3 ma mnożnik ogniskowej dla odpowiednika FF 2x więc ta Sigma da ci ekwiwalent ogniskowej 60mm. Wąsko.
    Podobnie 20mm, po przeliczeniu wychodzi 40mm - do krajobrazów, architektury jednak przydałoby się szerzej.
    Do zwierząt w ogrodzie zoologicznym wystarczy ci 40-150 ale do tych na wolności ekwiwalent 300 mm będzie za krótki, tu przydałoby się 75-300 od Olympusa albo 100-300 od Panasonica.

    Generalnie taki 14-150 + 20/1.7 to dobry i uniwersalny zestaw. Możesz jeszcze rozważyć Olympusa 17/1.8 albo PanaLeicę 15/1.7 - mają wyraźnie szybszy AF od 20/1.7.
    Obiektywów w systemie tyle, że głowa boli. Zoomy, stałki, jasne, ciemne, drogie, mniej drogie

    Skończył się caschback Olympusa z promocji Lato 2017 - rozsądnym byłoby poczekanie na kolejny, zawsze to kilkaset zł w kieszeni

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Z Sigmą 30/1.4 to w domu może być ci za ciasno. Matryca 4/3 ma mnożnik ogniskowej dla odpowiednika FF 2x więc ta Sigma da ci ekwiwalent ogniskowej 60mm. Wąsko.
    Podobnie 20mm, po przeliczeniu wychodzi 40mm - do krajobrazów, architektury jednak przydałoby się szerzej.
    Do zwierząt w ogrodzie zoologicznym wystarczy ci 40-150 ale do tych na wolności ekwiwalent 300 mm będzie za krótki, tu przydałoby się 75-300 od Olympusa albo 100-300 od Panasonica.

    Generalnie taki 14-150 + 20/1.7 to dobry i uniwersalny zestaw. Możesz jeszcze rozważyć Olympusa 17/1.8 albo PanaLeicę 15/1.7 - mają wyraźnie szybszy AF od 20/1.7.
    Obiektywów w systemie tyle, że głowa boli. Zoomy, stałki, jasne, ciemne, drogie, mniej drogie

    Skończył się caschback Olympusa z promocji Lato 2017 - rozsądnym byłoby poczekanie na kolejny, zawsze to kilkaset zł w kieszeni
    szafir51 bardzo dobrze Ci to wytłumaczył i tego się trzymaj, później możesz sobie coś doprecyzować.

  5. #5

    Dołączył
    Aug 2017
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No może faktycznie 17 1.8 będzie ok. Z tego co widzę używki są w akceptowalnej przeze mnie cenie. Za zooma ok. 2k trzeba by wyłożyć. A w ogóle to jak sądzicie czy ma to sens żeby chodzić tylko z 17 1.8 i potem obcinać co niepotrzebne w programie? Zdjęcia mocno ucierpią? Dodam, że będą oglądane głównie na monitorze a wydruki to max a4 a w większości 10/15cm

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Zulughulla Zobacz posta
    czy ma to sens żeby chodzić tylko z 17 1.8 i potem obcinać co niepotrzebne w programie? Zdjęcia mocno ucierpią? Dodam, że będą oglądane głównie na monitorze a wydruki to max a4 a w większości 10/15cm
    myśląc w ten sposób to można kupić Laowę 7.5mm i zamiast kupować 75-300 to wyciąć sobie środek z Laowy

    Oczywiście można obciąć kawałek kadru i dalej mieć wydruk dobry do A4. Pytanie jak dużo wycinasz? 80% zdjęcia? 60%? 10%? I jak zdjęcie wygląda. Inaczej będzie na ISO200 a inaczej na ISO3200, gdzie jeszcze musiałeś rozjaśnić cienie albo podnieść ekspozycje. Reasumując - generalnie to zły pomysł. Lepiej już kupić Panasonica LX100 albo jakiegoś Soniacza RX100.

    Kup na początek zestaw z najtańszym kitem 14-42R II i do tego 17/1.8. Zobaczysz co i jak, potem zdecydujesz czego Ci brakuje. W razie co 40-150 Olka dokupisz używanego za 400 zł.

  7. #7

    Dołączył
    Aug 2017
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Z tym, że wiem jak to jest z kitem. Mając już Pewne doświadczenia z Pentaxem, po zmianie z kita na 35 2.4 zdjęcia były dużo ostrzejsze, bardziej nasycone kolorami dlatego planowałem kupno czegoś lepszego, najlepiej stałki. A co do tego ewentualnego przycięcia to niby zdjęcie ma 16 Mp więc chyba jest z czego ciąć?

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Zulughulla Zobacz posta
    Z tym, że wiem jak to jest z kitem. Mając już Pewne doświadczenia z Pentaxem, po zmianie z kita na 35 2.4 zdjęcia były dużo ostrzejsze, bardziej nasycone kolorami dlatego planowałem kupno czegoś lepszego, najlepiej stałki. A co do tego ewentualnego przycięcia to niby zdjęcie ma 16 Mp więc chyba jest z czego ciąć?
    Oczywiście, że jest z czego ciąć, ale każdy tak kadruje aby jak najmniej odciąć, więc używa się po to różnych ogniskowych.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    panasonic 14-140/3,5-5,6 jest ok- są testy w necie, z podanej trójki wypada najlepiej, przez długi czas maiłem zestaw właśnie panas 14-140 + panas 20/1,7, teraz dorzuciłem do tego samyanga 7,5/3,5 -jest to mój podstawowy zestaw wycieczkowy
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  10. #10

    Dołączył
    Aug 2017
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Byłem w sklepie przymierzyć się do E-M10 II i pierwsze wrażenie jest niestety średnie głównie za sprawą bardzo małego gripu. Palce ześlizgują się bardzo łatwo w porównaniu do jakiejkolwiek lustrzanki. Widziałem, że jest do dokupienia specjalne poszerzenie gripu, co na pewno poprawiło by ergonomie ale wtedy zestaw z 14-140 zaczyna być niewiele mniejszy od lustrzanki a głównie to pociągnęło mnie w kierunku bezlusterkowców. Kolejną sprawą która zaczęła mnie nurtować po obejrzeniu tego filmu -- > https://www.youtube.com/watch?v=f5zN6NVx-hY jest właśnie Crop Factor w m4/3 który z tego co rozumiem nie tylko "wydłuża ekwiwalent ogniskowej" ale i zmniejsza światłosiłę. Nie ukrywam, że bardzo podobają mi się zdjęcia z małą GO. Trzecia sprawa to zdjęcia w słabym oświetleniu. Dom, kościoły wiem, że nie rzadko wartości ISO w tych miejscach sięgają 1600-3200 jak wygląda sprawa szumu? Teoretycznie jest większy niż w lustrzance ale jak to jest z praktycznego punktu widzenia? Czy jest on mocno odczuwalny ?

Podobne wątki

  1. Kurs dla początkującego
    By zamija in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26.09.13, 14:43
  2. Tablet dla początkującego
    By wulf in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 19.03.13, 21:39
  3. E-510 dla początkującego?
    By viscaelbarsa in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 6.05.09, 23:56
  4. Zdjęcie początkującego
    By herman in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12.06.06, 12:22
  5. Zdjęcie początkującego...
    By Noterek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28.09.05, 23:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.