Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: W jakim momencie wyostrzanie zdjęcia z pliku ORF (RAW)?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    W jakim momencie wyostrzanie zdjęcia z pliku ORF (RAW)?

    Korzystam z programu Darktable i mam pytanie co do momentu w którym powinno się wyostrzyć zdjęcie.
    Chodzi głównie o zdjęcia wywoływane z plików ORF (RAW).
    Do końca nie jestem pewien czy jeżeli eksportuje zdjęcie do pliku JPG o mniejszej rozdzielczości niż oryginał to powinienem już je wyostrzyć.
    Czy może plik powinienem wyeksportować do pliku JPG o takiej samej rozdzielczości jak ORF (RAW) a dopiero później po ponownym otwarciu wynikowego pliku JPG powinienem zmniejszyć i wyostrzyć.
    Przyznam szczerze, że najwygodniej byłoby dla mnie wyostrzenie z pliku ORF i bezpośredni eksport do pliku JPG o mniejszej rozdzielczości ale czy to jest prawidłowe?
    Mam nadzieje, że moje pytanie jest zrozumiałe i ktoś mi wyjaśni.
    Dziękuję
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Zazwyczaj lekko podostrzam już duży plik (RAW) w pełnej rozdzielczości. Po zmniejszeniu zdjęcia zazwyczaj także wyostrzenie jest wskazane. Przeskalowanie powoduje pewien spadek ostrości. W Lightroom można przy eksporcie RAW-a do JPG zaznaczyć (okno eksportu LR p.6 ) aby program wyostrzył zdjęcie po przeskalowaniu. Są trzy poziomy do wyboru wyostrzenia. Wadą takiego rozwiązania jest, że można zobaczyć jak ta ostrość wygląda, dopiero po wyeksportowaniu zdjęcia. Zdarza się, że eksportuję ponownie zmieniając poziom tego wyostrzenia. Częściej w sumie eksportuję plik pełnej rozdzielczości (w formacie TIF, jeśli jeszcze jakaś obróbka bedzie), otwieram w Photoshop Elements, tam zmniejszam rozmiar i dopiero podostrzam mając pełny wgląd jak będzie wyglądało zdjęcie.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Czyli jeżeli nawet po eksporcie do JPG w dużym formacie nie będę już modyfikował tego pliku to powinienem go ponownie otworzyć w jakimś programie (przykładowo Darktable) zmniejszyć, wyostrzyć i ponownie wyeksportować do JPG?
    Zmniejszenie bezpośrednio z pliku ORF do pożądanego rozmiaru i wyostrzenie to gorsze rozwiązanie?
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

  4. #4
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Do JPG powinna trafiać finalna wersja. Wyostrzać powinieneś przed eksportem, jeżeli to konieczne. Jeżeli wyostrzenie po eksporcie daje Wedle Ciebie lepsze rezultaty, to tak rób,

    Zmniejszać lepiej z orfa, bo masz tam wiecej danych.

    Powyższe w teorii.
    W praktyce w 99% nie zauważysz różnicy

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Generalnie staraj się wyostrzać obrazek na końcu, po wszelakiej obróbce. Choćby z tego względu, że wcześniej trudno przewidzieć efekt wyostrzania. Poza tym, rób tak, żeby Tobie się podobało
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pi0trazy Zobacz posta
    Czyli jeżeli nawet po eksporcie do JPG w dużym formacie nie będę już modyfikował tego pliku to powinienem go ponownie otworzyć w jakimś programie (przykładowo Darktable) zmniejszyć, wyostrzyć i ponownie wyeksportować do JPG?
    Zmniejszenie bezpośrednio z pliku ORF do pożądanego rozmiaru i wyostrzenie to gorsze rozwiązanie?
    Najmniej prawidłowo będzie wówczas gdy w wywoływarce RAW wyeksportujesz zmniejszone zdjęcie do JPG, a później ponownie je otworzysz w Darktable (czy innym programie) w celu wyostrzenia. Po wyostrzeniu ponownie zapisujesz do JPG. Więc dwa razy zdjęcie zapisujesz do JPG, a to jak wiadomo format stratny.
    Lightroom robi tak, że przy eksporcie do JPG jednocześnie zmniejsza i wyostrza (te trzy poziomy do wyboru), wiec nie zachodzi dwukrotny zapis do JPG. Darktable chyba tak nie ma.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    ... Więc dwa razy zdjęcie zapisujesz do JPG, a to jak wiadomo format stratny.
    ...
    Niby tak, ale popadajmy w paranoję, po dwóch zapisach w najwyższej jakości jpg straty będą niewidoczne.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Każdy ma swoją "paranoję", ja jestem uczulony na kompresje JPG
    Gdzieś przeczytałem, ktoś robił testy kilkukrotnego (może i z 5 razy, nie pamiętam) zapisu tego samego pliku do JPG uwzględniając właśnie ten poziom jakości. Paradoksalnie obrazek wyglądał gorzej po kilkukrotnym zapisie wówczas gdy zapisywano go z możliwie małą kompresją (najwyższa jakością).
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #9
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.864
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Najmniej prawidłowo będzie wówczas gdy w wywoływarce RAW wyeksportujesz zmniejszone zdjęcie do JPG, a później ponownie je otworzysz w Darktable (czy innym programie) w celu wyostrzenia. Po wyostrzeniu ponownie zapisujesz do JPG. Więc dwa razy zdjęcie zapisujesz do JPG, a to jak wiadomo format stratny.
    Lightroom robi tak, że przy eksporcie do JPG jednocześnie zmniejsza i wyostrza (te trzy poziomy do wyboru), wiec nie zachodzi dwukrotny zapis do JPG. Darktable chyba tak nie ma.
    A po co eksportować do jpg? Nie można wyeksportować do tiff-a, podostrzyć (można zrobić kilka prób z różnymi parametrami wyostrzania) i dopiero finalną wersję po podostrzeniu zapisać w formacie jpg?
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  10. #10
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Napiszę Ci jak ja to robię.
    Wszystko zależy od tego jakim obiektywem zrobiłem zdjęcie. Mam takie obiektywy,że ostrość wychodzi jak "żyleta", i tu nie muszę nic w RAW wyostrzać. Gdy używam obiektywu gorszej jakości, to w RAW trochę podnoszę ostrość.
    Jeżeli po wywołaniu zdjęcia w jakimś programie do RAW, masz zamiar dalej pracować nad zdjęciem to nie zapisuj go do formatu jpeg (następuje kompresja pliku i tracisz wiele informacji o zdjęciu).
    Zapisz do formatu bezstratnego np. TIF
    Po obróbce takiego zdjęcia ostatnią czynnością powinno być wyostrzenie zdjęcia i kompresja do formatu jpeg.
    Zapisanie zdjęcia kilkakrotnie w formacie jpeg (nawet nic nie robiąc ze zdjęciem) powoduje duże pogorszenie jakości. Za każdym razem zdjęcie kompresujesz, a to nie sprzyja jakości.

Podobne wątki

  1. [TutkiSaboora] Wyostrzanie w trybie LAB
    By Saboor in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23.08.11, 15:28
  2. Wyostrzanie na potrzeby neta
    By Mirek54 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20.02.08, 13:19
  3. wyostrzanie w RawShooter
    By dinx6 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21.08.06, 21:58
  4. jakim filtrem wykonano te zdjecia:
    By czarna mamba in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21.04.06, 20:10
  5. objetosc pliku a jakosc zdjecia
    By tom soyer in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30.07.04, 23:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.