Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Utopiłem obiektyw...

  1. #1
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria

    Utopiłem obiektyw...

    Utopiłem obiektyw - dosłownie...

    W czasie rowerowej wycieczki, podczas krótkiej przerwy w pedałowaniu siedziałem sobie na betonowym mostku.
    Wyciągnąłem aparat z torby, bo fajne miejsce do fotografowania było - w tym momencie obiektyw Panasonic 12-32 korzystając z okazji wyskoczył z torby na wolność
    Lądując na betonie zgubił dekielek, ale nie przejął się tym zbytnio, potoczył się do krawędzi i... plum.

    Chwilę zastanawiałem się czy w ogóle warto go wyciągać, potem zastanawiałem się jak tego dokonać
    W końcu, narażając swoje zdrowie (a może i życie) udało mi się go wydobyć.

    Obiektyw leżał w wodzie blisko minutę, na głębokości ok. 70 cm - kto docielkiwy to sobie policzy jakie ciśnienie tam było
    Po wyciągnięciu o dziwo woda w nim nie chlupotała - wytarłam dokładnie i zawinąłem w szybkoschnący ręcznik, żeby resztki wody wyciągnął.
    W domu dałem mu wyschnąć w przewiewnym miejscu.
    Rano dnia następnego zobaczyłem zaparowane soczewkę - więc wystawiłem drania na słońce
    Dałem mu jeszcze kilka dni na wyschnięcie - po czym podpiąłem do aparatu...

    Zdziwienie moje było ogromne - bo zwykły, tani, kitowy, nieuszczelniony obiektyw po dość długiej przecież kąpieli pracuje jak nowy
    Przysłona działa, autofokus działa, nic nie chrobocze - duży plus dla Panasonic'a

    Będę sledzić zachowanie obiektywu - jak w przyszłości nie zacznie coś szwankować, to napiszę.

    ================================================== ========
    Jeśli ktoś miał podobne przygody z zamoczeniem sprzętu - to może się podzielić w tym wątku.

  2. #2
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    182
    Moja galeria
    Niezła przygoda.
    Warto by go wykąpać w myjce ultradźwiękowej, albo specjalnym płynie jak np. Reviveaphone.

    Mam nadzieję, że obiektyw nadal będzie działał
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nightelf Zobacz posta
    Niezła przygoda.
    Warto by go wykąpać w myjce ultradźwiękowej, albo specjalnym płynie jak np. Reviveaphone.

    Mam nadzieję, że obiektyw nadal będzie działał
    Nie tylko nie myjka - dopiero go zmoczy. Szczelny nie był ale bombel powietrza wewnątrz utrzymał nadmiar wody przez chwile i dobrze się stało. Para niczego nie uszkodzi jak szybko odparuje, pozostaje mieć nadzieję, że mechanizm nie skoroduje i nie pojawi się pleśń.

    U mnie ze dwa trzy razy zaparowywały obiektywy przez deszcz ale działają nadal. Zawsze je wkładam po mokrej wycieczce do szafy bo tam mam solne osuszacze które chronią ubrania i dochodzą do siebie.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Jakieś 2-3 lata temu pisałem o topieniu lampki YN460II w Wiśle. Lampka była pod napięciem, nawet lekko mnie kopnęła w czasie akcji ratunkowej Po opłukaniu pod kranem i wysuszeniu wszystko było ok. Myślałem, że długo nie pociągnie, więc zacząłem ją używać w sytuacjach, w których bezwypadkowej lampki byłoby mi szkoda. Od tamtej pory zaliczyła kilka groźnie wyglądających upadków, urwała się płytka rozpraszająca oraz klapka do baterii (przyklejona i wzmocniona śrubką), ale cała reszta do dziś działa jak nowa. Pływanie jej nie zaszkodziło
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Ja ostatnio utopiłem w potoku najbardziej swoją dumę, bo wpadłem prosto do błota - aparat też trochę zamókł i przez kilka minut odmawiał działania, ale po wysuszeniu jest dobrze (i wysuszeniu przejściówki SD na microSD, pewnie ona była powodem, że aparat odmawiał uruchomienia się, bo reszta była sucha). Przy okazji lekko zamoczyłem też obiektywy, ale tylko powierzchownie. Nauka na przyszłość: lepiej zamoczyć buty i zaryzykować, że się zniszczą niż próbować iść boso przez potok.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar MaciekMG
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    842
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Magnesus Zobacz posta
    [...] lepiej zamoczyć buty i zaryzykować, że się zniszczą niż próbować iść boso przez potok.
    Gdyby nie podobała by mi się moja stopka, ten tekst stałby się moim motto! Cudzio! (y)
    pozdrawiam, Maciek (E-620+ E-PL6 + parę innych rzeczy)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    'Kochana Redakcjo, chcę grać jak Mozart. Jaki fortepian powinienem sobie kupić?'

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria
    Mój topielec ma się dobrze - od czasu nurkowania już parę "sesji" wykonał,
    co więcej - nadal go do wody ciągnie...
    Nazwa:  P8267351.jpg
Wyświetleń: 297
Rozmiar:  928,3 KB

    To chyba zlot jachtów pełnomorskich

  8. #8
    | OlyJedi Awatar rados
    Dołączył
    Jun 2015
    Mieszka w
    W-wa
    Posty
    941
    Siła reputacji
    101
    Moja galeria
    Tak, szykują się do America's Cup .

Podobne wątki

  1. Obiektyw z USA
    By jacekzaw in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23.06.14, 21:27
  2. Obiektyw OM
    By bartek2807 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 15.12.09, 00:03
  3. Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 6.05.09, 20:49
  4. Utopiłem C5050 i potrzebuje service manual
    By DIVER in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 27.09.06, 13:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.