Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Panasonic GX80 vs Olympus Olympus OM-D E-M10 Mark II

  1. #1
    | OlyJedi Awatar luzaczek82
    Dołączył
    Sep 2013
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    641
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria

    Panasonic GX80 vs Olympus Olympus OM-D E-M10 Mark II

    Witam.Powoli przymierzam się do zmiany puszki.Potrzebuje do makro funkcji focus bracketing.Czy w panasie gx80 działa ona na zasadzie takiej jak w olku em10 II? .Nie miałem nigdy panasonica ale chyba czas na opuszczenie olympusa No i ciekawe czy af daje radę w gx80,myśłe że 25 i 60 olka powinny się dogadać z panasem.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Mam Panasonica FZ-300 i przypuszczam, że w Panasonicu GX-80 działa podobnie jak w nim. A w FZ-300 funkcja Post Focus działa tak, ze aparat wykuje w trybie zdjęć 4K szybką serię zdjęć w taki sposób, aby wszystkie punkty AF złapały na którymś z nich ostrość. Robi to całkiem automatycznie, w/g jakiegoś sobie tylko znanego algorytmu. Zdjęcia te zapisuje w postaci filmiku w formacie mp4 i możesz albo bezpośrednio w aparacie przeglądać ten filmik wskazując który punkt ma być ostry i aparat zrobi Ci zrzut odpowiedniej klatki na kartę albo też już w komputerze zrobić zrzuty poszczególnych klatek w celu złożenia później z nich stacka. Nie masz bezpośredniego wpływu na punkt początkowy, końcowy i skok stackowania - aparat robi to całkowicie automatycznie, możesz na skok wpływać jedynie pośrednio poprzez zmianę przysłony. Nie udało mi się rozszyfrować w jaki sposób aparat ustawia kolejność klatek - zazwyczaj w środkowej części sekwencji klatki są uporządkowane w kierunku wzrostu odległości ostrzenia, na początku i na końcu kolejność jest dziwnie pomieszana. Tryb 4kPhoto w którym wykonywane są klatki powoduje że rozdzielczość zdjęć jest ograniczona do ok. 8Mpix (Olympusy robią zdjęcia do stacka z pełną rozdzielczością matrycy) za to Panasonic góruje szybkością - zdjęcia robione są z prędkością 30 klatek/s co zwiększa szanse na wykonanie dobrej sekwencji w przypadku obiektów które mogą się poruszyć wskutek ruchów własnych lub wiatru. Tryb Post Focus wymaga dobrych warunków oświetleniowych - szybkość 30kl/s narzuca ograniczenie czasu ekspozycji i przy kiepskim świetle zdjęcia wychodzą niedoświetlone.
    Reasumując - jeśli planujesz stackować nieruchome motywy w studio - trzymałbym się Olympusa, jeśli stacki w plenerze - to bym się zastanawiał który system będzie lepszy.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #3
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    @wyszomir , oprócz tej funkcji nagrywania video 4K w trybie Post Focus

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01a.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	411,9 KB
ID:	192736

    wygląda, że gx 80 ma także funkcję focus bracketing. Z instrukcji zwaną Nawiasem Ostrości:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.jpg
Wyświetleń:	2263
Rozmiar:	246,2 KB
ID:	192737

    Co prawda na temat tej funkcji zbyt dużo nie pisze:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02.jpg
Wyświetleń:	2252
Rozmiar:	135,7 KB
ID:	192738

    ale podejrzewam, że zdjęcia będą w pełnej rozdzielczości (pewnie też RAW). Można ustalić ile zdjęć ma być wykonanych.
    Posiadacz gx 80 mógłby tu więcej napisać. W każdym razie wszystko wskazuje, że to dwie odrębne funkcje:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03.jpg
Wyświetleń:	2232
Rozmiar:	57,9 KB
ID:	192739
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #4
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Dzięki za sprostowanie i uzupełnienie informacji. Nie miałem nigdy GX-80 i nie znam tego aparatu, opisałem jedynie działanie funkcji Post Focus w moim FZ-300 wierząc, że w GX-80 działa ona podobnie (i chyba faktycznie tak jest). O funkcji Bracket Recording w GX-80 nie wiedziałem, co ciekawe - wyższy model GX-8 jest tej funkcji pozbawiony (wiem, bo niedawno czytałem instrukcję od niego pod kątem ewentualnego zakupu).
    Poczytałem trochę na temat Focus Bracketing w Panasonicach i znalazłem ciekawą informację na forum DPReview:

    'The GX80/85 also has this feature included, but is the first Panasonic to add true focus bracketing as well, and this is accessed differently, from the bracketing menu. It produces full 16 MP shots if desired, and is somewhat like the Olympus version - you can specify the amount of focus difference between each shot in the sequence on a sliding scale, and you can select up to 999 shots to be taken automatically. You pick the starting focus point and then the camera takes the sequence, adjusting the focus point as it goes, ready for stacking in separate software. A couple of differences from the Olympus version, though: you can opt to use the mechanical shutter if you wish, and you set off from the middle distance point (on Olympus, you pick the nearest), and then the camera sequences the refocusing in a (slightly odd!) way - it goes: shot 1, middle distance; shot 2, nearer; shot 3, same amount further from the middle distance; shot 4, nearer than shot 2; shot 5, further than shot 3, and so on. The Olympus method instead proceeds in a more straightforward sequence - shot 1 closest, shot 2 further, shot 3 further still, and so on. So far, my stacking programs seem to like the Olympus system better.'

    W nowszym firmware dodano możliwość zmiany kolejności stackowania:

    'Interestingly, with the introduction of the G80/85 and also via a firmware update for the GX80/85, an Olympus-style near-to-far focus sequence for focus bracketing has been added as an alternative method.'
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #5
    | OlyJedi Awatar luzaczek82
    Dołączył
    Sep 2013
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    641
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Marku czytałem na forum o tym co wkleiłeś...i myślę że działa to podobnie do olka em 10 II.Dzięki wielkie za odzew.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar luzaczek82
    Dołączył
    Sep 2013
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    641
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Byłem dzisiaj w Media Markt i testowałem chwilkę gx80 jest w nim funkcja bracketing focus.Ustawiamy liczbę zdjęć i krok,da się też robić w raw Jedyne co to photoshop elements 14 nie obsłuży mi raw ponieważ wtyczka camera raw 9,5 nie obsługuję gx80, trzeba albo uaktualnić do photoshopa elements 15 lub bezpłatny wariant adobe DNG converter.Ogólnie całkiem fajny aparacik.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    A rozdzielczość nie jest ograniczona do 4K?
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    A rozdzielczość nie jest ograniczona do 4K?
    Nie sądzę aby w RAW była ograniczana rozdzielczość do 4K, mało prawdopodobne ...
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #9
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    A rozdzielczość nie jest ograniczona do 4K?
    Post Focus bazuje na filmie 4K, Focus Bracketing to inna funkcja.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar luzaczek82
    Dołączył
    Sep 2013
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    641
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Tak jak pisał cube007 jest to zupełnie inna funkcja.Ustawiłem normalnie raw i nie było żadnego ograniczenia do 4k.Po testuję dokładnie jak przyjedzie gx80

Podobne wątki

  1. Panasonic gx80
    By szamaniec in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 30.11.17, 12:29
  2. Panasonic GX80(?) i jaki obiektyw
    By amberek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 11.12.16, 15:05
  3. Olympus AC-3 Zasilacz do E-M5 mark I i II, E-M1 Mark 1
    By apz in forum [K] Akcesoria micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22.10.16, 16:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.