Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 42

Wątek: Obiektyw m42 do omd em10

  1. #31

    Dołączył
    Nov 2016
    Posty
    24
    Siła reputacji
    8
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez sepi19 Zobacz posta
    https://forum.olympusclub.pl/threads...go-oczka/page3
    Zaglądnij tutaj, poczytaj, pooglądaj zdjęcia. Powinno pomóc
    fajne a mieliście okazję pobawić się obiektywami meike?

  2. #32
    Awatar mr_laska
    Dołączył
    Jun 2020
    Mieszka w
    dw
    Posty
    24
    Siła reputacji
    4
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez DzejPi Zobacz posta
    Jeżeli chodzi o "przejściówkę" to kup taką (a są bo mam), która daje mozliwośc odwrotnego mocowania obiektywu poprzez gwint filtra. Tu masz załatwioną sprawe macro. A obiektywy jest ich całe mnóstwo. Ja polecam Takumara 50-kę lub Heliosa 44-2. Tanie i dobre

    drodzy forumowicze
    jestem bliski zakupu omd em10 mkIII na początek tylko z pancakiem. Jednak jako, że posiadam jeszcze zadbanego Zenita z Heliosem 44-2 z chęcią bym go również wykorzystał jako stałkę do nowego body.

    nie jestem tylko pewien co do przejściówki. Naczytałem się o ryzyku różnych uszkodzeń jeśli dobierze się złą przejściówkę, a teraz jeszcze (patrz cytat) dowiaduję się, że są takie adaptery, które pozwalają na odwrotny montaż obiektywu M42.

    a więc w skrócie..
    jaki adapter polecacie, żeby było i bezpiecznie, i mieć opcję odwrotnego montażu?

    znalazłem poniższe oferty, ale sam nie wiem..

    https://www.fotoplus.pl/obiektywy/Ad...-M42-MICRO-4-3
    https://afe.pl/adapter-bagnetowy-can...x-m1-x-a1.html

  3. #33
    Awatar Hiszpan63
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    634
    Siła reputacji
    127
    Moja galeria
    Pierwszy ładny , a drugi zdecydowanie tańszy. Oba robią dobrą robotę jak i każdy inny byle metalowy. A adapter odwrotnego montażu , to musisz dokupić osobno . W przypadku Heliosa m4/3 na gwint 52mm.

  4. #34
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  5. #35
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Hiszpan63 Zobacz posta
    Pierwszy ładny , a drugi zdecydowanie tańszy. Oba robią dobrą robotę jak i każdy inny byle metalowy. A adapter odwrotnego montażu , to musisz dokupić osobno . W przypadku Heliosa m4/3 na gwint 52mm.
    Co do rozmiaru gwintu pod filtr - miałem kiedyś kupionego w latach 70-tych ubiegłego stulecia Zenita E z Heliosem 44-II i o ile mnie pamięć nie myli miał gwint pod filtr 49mm. Sprawdzałem w sieci i dane są w tej kwestii rozbieżne - niektóre strony podają 49, inne 52mm. Przypuszczam, że różne serie produkcyjne mogły mieć mimo tego samego oznaczenia modelu obiektywu różne rozmiary gwintu pod filtr - starsze 49, a nowsze - 52mm.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #36
    Awatar Hiszpan63
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    634
    Siła reputacji
    127
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    ..... dane są w tej kwestii rozbieżne - niektóre strony podają 49, inne 52mm. Przypuszczam, że różne serie produkcyjne mogły mieć mimo tego samego oznaczenia modelu obiektywu różne rozmiary gwintu pod filtr - starsze 49, a nowsze - 52mm.
    ... możesz mieć 100% racji w tej kwesti . Decydując się na kombinatorykę z przejściówkami , warto zawsze dopasowywać wszystko pod posiadane akcesoria . A zmierzyć można samemu . A i z heliosem jest jeszcze ten problem , że przy adapterze odwrotnego mocowania trzeba plasterkiem lub wykałaczką blokować bolec przesłony .

    ... wydaje mi się , że najprostsze pierścienie pośrednie m42 dają lepszy efekt.
    Ostatnio edytowane przez Hiszpan63 ; 24.06.20 o 08:12

  7. #37
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Hiszpan63 Zobacz posta
    [...] A i z heliosem jest jeszcze ten problem , że przy adapterze odwrotnego mocowania trzeba plasterkiem lub wykałaczką blokować bolec przesłony .
    Akurat z wersją 44-2 nie ma tego problemu - ona miała przysłonę preselekcyjną - jednym pierścieniem (ruch skokowy) ustawiało się żądaną liczbę przysłony, a następnie drugim pierścieniem (ruch płynny) przymykało się ją do zadanej wartości. Bolec do sterowania przysłoną miały wersje z literą 'M' po liczbie '44' w nazwie.

    Znalazłem stronę, którą chyba można uznać za źródłową - http://www.zenitcamera.com/archive/l...helios-44.html - podają na niej następujące wersje gwintów pod filtr:


    • Гелиос-44 (Старт) — СпM40,5×0,5 (wersja z bagnetem do aparatu 'Start')
    • Гелиос-44 — M49×0,5
    • Гелиос-44-2 — M49×0,75
    • Гелиос-44-7 — M49×0,5
    • Гелиос-44X-x — M52×0,75 (wszystkie wersje z literą po liczbie '44' w nazwie - zarówno z gwintem M42 - litera M jak i z bagnetem K Pentaxa - litera K)


    Ciekawostką jest to, że gwint pod filtr występował zarówno z typowym skokiem 0.75 jak i 0.5mm.
    Inna ciekawostka - w/g katalogów produkowany jest też Helios 44 z mocowaniem Canon EOS - oznaczenie Helios 44C-4 (praca tylko w trybie MF z preselekcją przyslony sterowanej pierścieniem na obiektywie) ale mało kto go na oczy widział - śladowa wielkość produkcji, albo nawet na prototypach się skończyło. Wersja z bagnetem K Pentaxa była bardziej popularna - Rosjanie pod koniec lat 80-tych zaczęli produkować Zenity z takim mocowaniem - nawet sam kiedyś takiego Zenita (z automatyką ekspozycji z preselekcją przysłony) miałem.

    Cytat Zamieszczone przez Hiszpan63 Zobacz posta
    ... wydaje mi się , że najprostsze pierścienie pośrednie m42 dają lepszy efekt.
    Optycznie nie koniecznie - odwrotne mocowanie obiektywu 'nie-makro' jest nawet zalecane w przypadku mocowania takiego obiektywu n dużej liczbie pierścieni lub mieszku - zapewnia wtedy przy małych odległościach przedmiotowych a dużych obrazowych bieg promieni światła przez soczewki w sposób zbliżony do takiego, na jaki był projektowany obiektyw (czyli dla dużych odległości przedmiotowych przy normalnym mocowaniu). Natomiast poważnym ograniczeniem odwrotnego mocowania jest brak możliwości zmiany skali odwzorowania - kręcenie pierścieniem odległości obiektywu nie spowoduje zmiany położenia soczewek, a jedynie wysuwanie gwintu mocującego obiektywu dalej przed obiektyw.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 24.06.20 o 09:32
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #38
    Awatar mr_laska
    Dołączył
    Jun 2020
    Mieszka w
    dw
    Posty
    24
    Siła reputacji
    4
    Moja galeria
    nie spodziewałem się, że po moim wpisie rozgorzeje taka dyskusja dzięki za podpowiedzi! sprawdzę jaki mam gwint pod filtr i kupię obie przejściówki

    btw. dzisiaj jeszcze naczytałem się o pierścieniach z programowalnym dandelionem pod m42, które znacznie ułatwiają łapanie ostrości manualnym obiektywem - warto? co ciekawe ponoć trzeba przeprogramować, bo nie działa to idealnie by default..

    a teraz jeszcze pytanie turbo laika - bolec przysłony.. po co go blokować i czy będę musiał to robić chcąc podpiąć H44-M4 do tego Olka? czy poprostu nakręcam obiektyw na adapter i heja?

  9. #39
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Obiektywy M42 z automatyką sterowania przysłoną działały w ten sposób, że kręcenie pierścieniem przysłon nie powodowało przymykania przysłony. W momencie wciśnięcia do polowy spustu migawki dźwignia w korpusie aparatu wciskała bolec w mocowaniu obiektywu i dopiero wtedy przysłona przymykała się do wartości nastawionej pierścieniem. Aby po zamocowaniu takiego obiektywu do korpusu nie posiadającego odpowiedniej dźwigni dało się przymykać przysłonę trzeba ustawić ten bolec w pozycji wciśniętej. Niektóre obiektywy (ale nie Heliosy) miały na obudowie przełącznik umożliwiający zablokowanie bolca. Gdy obiektyw nie ma przełącznika wciśnięcie bolca może powodować albo odpowiednia konstrukcja przejściówki, albo trzeba ten bolec samodzielnie zablokować (wtedy przysłona przymyka się od razu podczas kręcenia pierścieniem przysłony).
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  10. #40
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    @mr_laska
    Jak chcesz bawić się starymi pleśniakami proponuję poszukać Heliosa 77M-4 Bardzo ciekawa konstrukcja ze światłem 1,8 i gwintem M52 x 0,75
    Załączam zdjęcie obiektywu, przejściówki jaką stosuję i zdjęcia zrobionego tym szkłem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P6241648.jpg
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	822,0 KB
ID:	223824 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P6241646.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	718,6 KB
ID:	223825

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P6241642.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	814,1 KB
ID:	223826
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. Lampa do OMD EM10 lub EM1
    By jacekzaw in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 6.08.17, 07:56
  2. Pierwszy olympus -em10 mk2
    By Badtorro in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 18.02.17, 21:41
  3. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13.07.16, 00:38
  4. motoluka - początki z EM10
    By motoluka in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 2.02.16, 12:20
  5. OMD-EM10 i coś lata w środku
    By jacekzaw in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14.07.14, 08:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.