Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: E-M5 II - paski na zdjęciach

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    23
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria

    E-M5 II - paski na zdjęciach

    Witajcie,

    Nie wiem, czy ten typ tak ma, ale podczas obróbki rawów zauważyłem przykrą sprawę - na jednolitym tle, jakim jest niebo, wychodzą brzydkie poziome paski.
    Uwidaczniają się bardziej, kiedy to niebo przyciemniam. Widoczne są nawet na jpgach, choć w mniejszym stopniu.
    Wygląda to fatalnie i jestem bliski rozpaczy (( Załączam poglądową fotkę (w pełnym rozmiarze wygląda to jeszcze gorzej).
    Ps. A już mi się spodobał ten olek...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P6031379m.jpg
Wyświetleń:	263
Rozmiar:	203,3 KB
ID:	191697

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Załącz może plik RAW tego zdjęcia. Można wstawić jako załącznik.
    Migawkę miałeś mechaniczną czy elektroniczną? Nie jestem pewny czy to akurat ma tu znaczenie, ale przy elektronicznej mogą pojawić się pewne "defekty" na zdjęciu. Cyt. z tego linku :
    "Kolejnym problemem dającym się we znaki podczas używania migawki elektronicznej jest rolling-shutter zwany także jello. Jak on się objawia? Najczęściej jest on widoczny podczas fotografowania w sztucznym świetle, jako poziome pasy na zdjęciu..."
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    23
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria
    Mam na stałe włączoną elektroniczną migawkę z przednią kurtyną (w sumie nawet zalecane do zdjęć z teleobiektywu).
    W załączniku raw. Przerabiałem już rożne lustra sony, ale takich cyrków nie miałem.
    Załączone pliki Załączone pliki

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Sądzę, że to nie cyrk, ale złe ustawienia aparatu i "nowość" puszki dla użytkownika.
    Olek nie ma tu wiele dla całości.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    23
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria
    Czyli to wina ustawienia elektronicznej migawki z przednią kurtyną?
    Zacząłem przeglądać zdjęcia bardziej szczegółowo i wydaje mi się, że na tą przypadłość cierpi najwięcej zdjęć z czasami 1/320s. Przy krótszych czasach na razie nie zauważyłem problemu.
    Hmm, to kiedy używać tego trybu, a kiedy się wystrzegać?

  6. #6
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Sądzę, że to bardziej będzie jakaś kompozycja automatycznych ustawień odszumiania i wyostrzania, niż migawki, ale i nie wykluczam.

    Olki miewają problemy z pokazniem jednorodnego niebieskiego tła i niebem z gradientami.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #7
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kulbit Zobacz posta
    Mam na stałe włączoną elektroniczną migawkę z przednią kurtyną (w sumie nawet zalecane do zdjęć z teleobiektywu).
    Tak gwoli ścisłości to masz chyba włączoną funkcję Anti-Shock. Czy wówczas dane z matrycy odczytywane i zapisywane są w ten sam sposób jak w "pełnej" migawce elektronicznej (tryb cichy) tego nie wiem. Jeżeli tak, to może być przyczyną powstawania tych pasków. Najlepiej zrób próbę np. 5 zdjęć nieba z wyłączonym Anti-Shock i następnie 5 zdjęć z włączonym Anti-Shock i porównaj RAW-y w LR.

    Cytat Zamieszczone przez kulbit Zobacz posta
    W załączniku raw.
    Rzeczywiście jest to widoczne już w pliku RAW, więc obróbka nie jest tego przyczyną, co najwyżej może zostać uwydatnione np. przez podniesienie w LR clarity. Tak być nie powinno.

    Cytat Zamieszczone przez kulbit Zobacz posta
    Przerabiałem już rożne lustra sony, ale takich cyrków nie miałem.
    Nie wiem czy to tak w pełni można porównywać. W lustrach odpowiednikiem tego Anti-Shock, jest wstępne podnoszenie lustra.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 18.06.17 o 09:46
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #8

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    23
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria
    Ok, zrobię testy w wolnej chwili. Chociaż w sony a77 miałem też elektroniczną migawkę pierwszej kurtyny i nie zaobserwowałem problemów.
    Ostatnio edytowane przez kulbit ; 18.06.17 o 20:42

  9. #9

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    23
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria
    Pstryknąłem kilka fotek z 1/320s i już na ekraniku oceniłem, że winny jest Anti-Shock. Z AS paski są, bez AS pasków brak
    Kurcze, myślałem, że taki banding, to tylko w jakichś specyficznych warunkach się objawia, np. przy sztucznym oświetleniu.
    Tak, czy siak problem wydaję się zdiagnozowany, tylko szkoda mi tych zdjęć z Mińska..

Podobne wątki

  1. Kolorowe paski na niektórych zdjęciach [problem ze sprzętem]
    By MichalPrz in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17.01.14, 01:07
  2. Paski do przenoszenia statywu
    By Nemo5576 in forum Akcesoria systemu 4/3
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 9.11.11, 23:01
  3. Poziome paski na zdjęciach z c-5050
    By kasandra in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 7.10.06, 10:37
  4. Problem z C-500 różowe paski na wyświetlaczu
    By pietrekzmc in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 7.08.06, 21:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.