Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Wątek: EPL-7: ostry szeroki kąt, który z tych dwóch zamiast 14-42 Kit?

  1. #1

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    22
    Siła reputacji
    8
    Moja galeria

    EPL-7: ostry szeroki kąt, który z tych dwóch zamiast 14-42 Kit?

    Cześć,

    nadszedł ten moment, chcę kupić pierwsze szkło do mojego EPL-7 i chciałem Was prosić o opinię.

    Dlaczego nowe szkło (co mi przeszkadza w kitowym):
    - chcę wyjść poziom wyżej jeśli chodzi o jakość (ostrość). Przez ostatni rok nauczyłem się wyciskać z Kita maximum, ale więcej już nie potrafię
    - 85% czasu używam ogniskowej 14mm, głównie fotografia uliczna, niestety bardzo często to 14 to odrobinę za dużo, myślę że 12 zrobiłoby różnicę
    - To trudna decyzja, ale rozważam kupno szerokiej stałki, wiadomo zoom bezpieczniejsze ale też jakość jest priorytetem.

    Co fotografuję:
    - architektura
    - fotografia uliczna (szeroki kąt)
    - 100% używany w podróży, stąd celuję w jeden obiektyw (+ ew. kit jako backup)

    Co rozważam:

    Olympus M. Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8
    Tak naprawdę nie wiem czy potrzebuję zooma, ale wiadomo zawsze się przydaje w podróży no i wtedy mógłbym opędzić wszystko bez dodatkowego 14-42 Kit.
    Wątpliwość? Jakość zdjęć, czy różnica w jakości będzie zauważalna? Martwi mnie max f/2.8, rozumiem że coś jaśniejszego zwiększa szansę na lepsze jakościowe zdjęcie (generalnie).

    Voigtlander Nokton 17.5mm f/0.95 Manual Focus
    Światło robi wrażenie! Podobno bardzo dobra jakość zdjęć, a to dla mnie najważniejsze. Nigdy nie fotografowałem obiektywem bez AF, trochę się tego obawiam. Jeśli jednak jakość jest tak świetna to jestem w stanie poświęcić nawet nieco za wąski kąt...

    Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1.7
    15 mm wydaje się dość nietypowym zakresem, ale światło mnie 1.7 brzmi obiecująco, poza tym niewiele więcej o nim wiem

    OLYMPUS 12MM F/2.0 (faworyt 1)
    bardzo mocna pozycja, fany szeroki kąt, ok światło, nie wiem tylko jak realnie z ostrością...

    Panasonic LUMIX G X VARIO 12-35mm f/2.8 ASPH./Power O.I.S. (faworyt 2)
    bardzo ciekawy zoom z przyzwoitym światłem (wolałbym jednak 2.0 lub mniej)



    Budżet
    Idealnie chciałbym się zmieścić w przedziale 3000-4500 PLN

    Idealnie by było, gdyby szkło było relatywnie jak najmniejsze (podróż), ale też nie mam zamiaru poświęcać jakości jeśli coś cięższego i nieco większego mi ją zagwarantuje.

    Dzięki za wszelkie sugestie!
    Eryk[/SIZE]
    Ostatnio edytowane przez apz ; 4.06.17 o 21:40 Powód: usunięcie znaczników koloru czerwonego zastrzeżonego w regulaminie dla modetacji.

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    9-18

    Wiem że ciemny, ale dużo szerszy i malutki.

    Ewentualnie 7-14 tyle że to już drogi i wielki kloc.
    Zapraszam do albumu i galerii

  3. #3
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.093
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    dobrze obstawiasz na oly 12mm 2.0 lub panasa 12-35 2.8 . Co do ostrości to nie masz się czego obawiać, z porównaniem z kitem jest zasadnicza poprawa. Ja bym wybrał jednak zooma niż stałkę , ale to są już osobiste wybory.

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Nie doczytałem że ma być jeden obiektyw.

    W takim razie zdecydowanie 12-40 2.8 lub 12-35 2.8
    Zapraszam do albumu i galerii

  5. #5
    Awatar zimoch
    Dołączył
    Dec 2013
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Posty
    223
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Jak masz taki budżet to zdecydowanie 7-14 f/2.8 znajdziesz. 7mm robi różnicę, a na drugim końcu masz to co chcesz. Ewentualnie poczekaj na 8-17 panasa bo będzie bardziej uniwersalny, tylko jak cenowo to nie wiem
    EM-1 II + Oly 7-14, Pan 20mm, Oly 60,75, Pan 100-300, Helios 58mm, Konica 40mm

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zimoch Zobacz posta
    Jak masz taki budżet to zdecydowanie 7-14 f/2.8 znajdziesz. 7mm robi różnicę, a na drugim końcu masz to co chcesz. Ewentualnie poczekaj na 8-17 panasa bo będzie bardziej uniwersalny, tylko jak cenowo to nie wiem
    Jesteś pewny że 7-14 jako uniwersalny obiektyw się sprawdzi?
    Zapraszam do albumu i galerii

  7. #7

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    22
    Siła reputacji
    8
    Moja galeria
    Dziękuję za odpowiedzi, ech jak zwykle wybór sprowadza się do konsensusu między rozmiarem a jakością.

    Zrobiłem takie podsumowanie: http://camerasize.com/compact/#565.4...12,565.96,ha,t

    Najbardziej skłaniam się chyba ku: Panasonic 12-35 ale gdyby jeszcze był w rozmiarze tego Olympusa 9-18mm f/4-5.6 bajka - gdy nie to światło to pewnie byłby idealny rozmiar, ale obawiam się czy zyskam cokolwiek na jakości w stosunku do KIT-a, trochę szkoda ryzykować pieniędzy choć poczytam jeszcze jakieś testy.

    Druga sprawa:
    Olympus 12-40 vs Panasonic 12-35
    Skłaniam się ku temu drugiemu, choćby ze względu na rozmiar, w testach widzę że jakościowo są porównywalne również ze wskazaniem na Panasonica. Pytanie jednak, czy tracę coś montując obiektyw Panasonica do aparatu Oly względem siostrzanego Olympus - Olympus?

    Gdybyście mieli jeszcze jakąś sugestię będę wdzięczny za podpowiedź.

    Dziękuję
    Ostatnio edytowane przez ErykS ; 5.06.17 o 08:03

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.666
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    1. Przypinając Panasonica do Olympusa tracisz korekcję wad obiektywu dokonywaną przez puszkę. Zdaje się że nawet RAW jest "tykany".
    2. mZD 9-18 to obiektyw klasy podstawowej- zyskasz przede wszystkim kąt ( 14 vs 9 mm). To jest naprawde przyzwoity obiektyw, a w warunkach niezłego oświetlenia- wręcz świetny w tym rozmiarze i cenie.
    3. Stałka 12/f2 czy zoom 12-35 (40)/f.2.8 ? Ta 12ka jest super ale stałka ma swoje ograniczenia- nie zawsze możesz zastosować zoom nożny. Podbicie ISO o działkę nie jest już takie straszne.

    Powodzenia.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  9. #9

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    22
    Siła reputacji
    8
    Moja galeria
    Ok zdecydowalem się pójść w Panasonica, skłaniam się ku 12-35 f/2.8.
    Zauważyłem jednak jeszcze jeden ciekawy model Panasonic 12-60mm f/2.8-4, biorąc pod uwagę większy zasięg może warto go rozważyć? Znowu interesuje mnie głównie ostrość zdjęć w okolicach 12-14mm. Będę wdzięczny za opinię, jutro zamierzam kupić jeden z nich

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    12-60/2.8-4 to owoc współpracy Panasonica i Leica. Jak dotąd szkła Panasa sygnowane jako Leica są bardzo dobre i tego samego można się spodziewać po tym zoomie. Testów na razie mało, w OlyClubie też chyba nikt jeszcze go nie posiada. Uniwersalny zakres, dobre światło, bliska odległość ostrzenia, niezłe powiększenie, rozsądne wymiary i waga. Cena tylko nieco wysoka. Zdecydowanie warto rozważyć.

Podobne wątki

  1. Ostry Telezoom
    By Wesley in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26.11.12, 12:51
  2. jeden obiektyw zamiast dwóch
    By Grzegorz_n in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10.06.12, 19:36
  3. Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 22.07.09, 17:02
  4. Odpowiedzi: 113
    Ostatni post / autor: 24.07.08, 22:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.