Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Problem z domykaniem przysłony przez OM-D E-M1.

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2016
    Mieszka w
    Polska Południowa
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Problem z domykaniem przysłony przez OM-D E-M1.

    Witam Wszystkich Forumowiczów!

    Od sierpnia zeszłego roku jestem w posiadaniu wspomnianego w temacie E-M1. Korpus kupiony był z obiektywem 12-40 f/2.8 PRO i do mniej więcej kwietnia tego roku kiedy to dokupiłem kolejne obiektywy wszystko było OK. Od pewnego czasu obserwuję takie oto zjawisko: przy podłączonym 25mm f/1.8 lub 75mm f/1.8 korpus domyka przysłonę do maksymalnej wartości i jest ona cały czas w takim samym położeniu, przy robieniu zdjęcia otwiera się skokowo do ustawionej przeze mnie wartości - sprawdzone w trybach M, A, P - innych nie używam. Dzieje się tak tuż po włączeniu aparatu, lub po jakimś bliżej nie określonym czasie np. po 1h fotografowania, uważam że nie jest to normalna sytuacja - czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem? Kontaktowałem się z Olympusem, ale póki co Pani poleciła aktualizację firmware-u do najnowszej wersji zarówno korpusu jak i obiektywów - moim zdaniem to nie pomoże w korpusie wersja 4.2 patrząc na release notes w 4.3 nie opisują rozwiązania poruszonego przeze mnie problemu.
    Wszystko zaczęło się dziać po dokupieniu stałek - wcześniej z 12-40PRO problem nie występował, w sumie nie wiem czy teraz z tym szkłem występuje bo rzadko go podpinam, natomiast przy obydwu stałkach problem występuje.
    Widziałem podobny wątek, ale on bardziej dotyczył migania ekranu.

    Pozdrawiam,
    piterpl

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    hmm, a nie jest tak, że przy dużej ilości światła aparat przysłoną reguluje ilość światła docierającego na matrycę, żeby EVF/LCD pokazywał prawidłowo obraz? Czy w ciemnym pomieszczeniu aparat też domyka przysłonę gdy kadrujesz?

  3. #3

    Dołączył
    Jul 2016
    Mieszka w
    Polska Południowa
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za odpowiedź.

    Nie sądzę żeby to miało jakikolwiek wpływ czy jest to ciemne pomieszczenie - wczoraj np. w tych samych warunkach oświetleniowych po 2 restartach aparatu w końcu było OK, tym bardziej logiczne jest że dla lepszego działania AF przysłona powinna być maksymalnie otwarta, aby na matrycę padło jak najwięcej światła, wtedy AF działa sprawniej - przynajmniej dokładnie tak to było w lustrzance którą wcześniej fotografowałem przez 6 lat. Stopień otwarcia przysłony nie ma wpływu na jasność obraz EVF/LCD bo gdy przysłona jest przymknięta i przykładam wizjer do oka to widzę obraz o tej samej jasności co gdy jest ona całkowicie otwarta, różnica polega na tym że jak jest przymknięta to widzę w wizjerze tak jakbym zrobił zdjęcie z domkniętą przysłoną czyli wszystko ostre, a mam ustawioną wartość f/1.8 w momencie robienia zdjęcia słyszę trzask skokowo otwieranej przysłony do wartości przeze mnie ustawionej i na ułamek sekundy przykładowo sylwetkę ostrą i tło rozmyte - potem zdjęcie wygląda OK, ale jest to baaaardzo denerwujące gdy wciskam spust migawki do połowy obraz jest przez ułamek sekundy OK potem robi się ostry robię zdjęcie i znowu trzask otwarcia przysłony.

    Pozdrawiam,
    piterpl

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    A może masz przypisany podgląd głębi ostrości pod jakiś przycisk funkcyjny, który się zaciął?
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #5

    Dołączył
    Jul 2016
    Mieszka w
    Polska Południowa
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    A może masz przypisany podgląd głębi ostrości pod jakiś przycisk funkcyjny, który się zaciął?
    Gdyby tak było to w wizjerze pojawiłaby się ikona że podgląd ostrości jest włączony, ponad to przycisk do którego domyślnie było to przypisane został przeze mnie zaanektowany pod reset punktu ostrości do domyślnego położenia więc to raczej też nie to.

    Pozdrawiam,
    piterpl

  6. #6

    Dołączył
    Mar 2016
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    40
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    https://forum.olympusclub.pl/threads...=1#post1265499

    Tutaj zacząłem swoją przygodę z 75mm gdzie zaskoczyła mnie głośna praca przysłony..

    przy okazji ciukacz napisał:
    tip: jak przestawisz w menu opcje flicker reduction na off to przyslona tak nie skacze

    nie sprawdzałem
    Coś o mnie
    OMD EM5mkII +60mm f2.8 macro + 75mm f1.8 + 12-40mm f2.8 + 40-150mm f2.8 + MC-14 +Nissin i40 + Peak Design the Everyday Messager Bag

  7. #7

    Dołączył
    Jul 2016
    Mieszka w
    Polska Południowa
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tu nie chodzi tylko o 75mm - z 25mm dzieje się dokładnie tak samo. Może jak będę miał czas to sprawdzę dzisiaj jak to się ma w przypadku 12-40mm PRO.

    Dzięki za podpowiedź, postaram się sprawdzić.

    Pozdrawiam,
    piterpl

  8. #8

    Dołączył
    Jul 2016
    Mieszka w
    Polska Południowa
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez denver47 Zobacz posta
    https://forum.olympusclub.pl/threads...=1#post1265499

    Tutaj zacząłem swoją przygodę z 75mm gdzie zaskoczyła mnie głośna praca przysłony..

    przy okazji ciukacz napisał:
    tip: jak przestawisz w menu opcje flicker reduction na off to przyslona tak nie skacze

    nie sprawdzałem
    Opcji o której piszesz również nie sprawdzałem, natomiast sprawdziłem zachowanie 12-40mm PRO - niestety tutaj problem również zaczął występować.

    Nie wiem czy to ma wpływ, problem pojawił się po dokupieniu dwóch obiektywów - w momencie gdy zacząłem zmieniać obiektywy 2-3 razy dziennie - może coś dzieje się na stykach? Od momentu zakupu 12-40 był cały czas podpięty pod body i nic takiego się nie działo.

    Pozdrawiam,
    piterpl

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    nie masz tam kogoś w okolicy, żeby podjechać i sprawdzić na innej puszce jak to wygląda? Od razu będziesz wiedział. Jak coś nie tak to ślij aparat do serwisu.

  10. #10

    Dołączył
    Jul 2016
    Mieszka w
    Polska Południowa
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    nie masz tam kogoś w okolicy, żeby podjechać i sprawdzić na innej puszce jak to wygląda? Od razu będziesz wiedział. Jak coś nie tak to ślij aparat do serwisu.
    No właśnie nie mam, nikt ze znajomych nie posiada systemu m4/3. Do serwisu przydałoby się wysłać też z innego powodu - tylne pokrętło działa 'leniwie' w sensie że nie zawsze reaguje od razu, gdzieś czytałem że to powszechny problem.

    Pozdrawiam,
    piterpl

Podobne wątki

  1. Problem z ładowaniem Olympus C-25 przez USB
    By Imitaga in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 2.01.14, 19:27
  2. Stan przedzawałowy przez OM, czy przez nieuctwo??
    By piksel in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28.05.13, 22:54
  3. Priorytet przysłony
    By gama in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17.11.09, 16:06
  4. helios - problem z "dzyndzlem" od przysłony
    By oczko in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24.08.09, 18:25
  5. D-490 i problem z podłączeniem przez RS232
    By Kabar in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25.04.05, 12:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.