Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 54

Wątek: Co do portretu ??

  1. #21
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    To nie jest obiektyw do portretu. Typowa portretówka to ekw. 135mm. W Olku 60-70mm. Mit portretówki ekw. 85 pochodzi z czasów wczesnej cyfry. Na cropie zaczęto używać do portretów szkieł 50/1,8. Nie dlatego, że były optymalne, ale dlatego, że były jasne, tanie i powszechnie dostępne. 50x1,6 = 80. 1,6 bo na początku był Canon. Marketingowcy podtrzymują ten mit bo szkła ekw. 85 są proste i tanie w produkcji, a "portretowość" pozwala podbić cenę. W czasach analogowego FF szkła 85mm były szkłami niszowymi. Za szerokimi do portretu, za wąskimi jako uniwersalne. Mam 85mm i jest to dla mnie szkło awaryjne, kiedy brakuje miejsca do użycia dłuższej ogniskowej. W warunkach domowych tego miejsca zwykle brakuje i trzeba się pogodzić z takim kompromisem, ale w plenerze sprawy wyglądają trochę inaczej. Jedyna prawdziwa portretówka w systemie, to 75/1,8. Reszta to kompromis między lepszym światłem, a lepszą ogniskową. Stosunek jakości/możliwości do ceny jest chyba po stronie Sigmy 60/2,8. Oczywiście to tylko moje baaaardzo subiektywne widzenie portretowości.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  2. #22
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.320
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To nie jest obiektyw do portretu. Typowa portretówka to ekw. 135mm. W Olku 60-70mm. Mit portretówki ekw. 85 pochodzi z czasów wczesnej cyfry. Na cropie zaczęto używać do portretów szkieł 50/1,8. Nie dlatego, że były optymalne, ale dlatego, że były jasne, tanie i powszechnie dostępne. 50x1,6 = 80. 1,6 bo na początku był Canon. Marketingowcy podtrzymują ten mit bo szkła ekw. 85 są proste i tanie w produkcji, a "portretowość" pozwala podbić cenę. W czasach analogowego FF szkła 85mm były szkłami niszowymi. Za szerokimi do portretu, za wąskimi jako uniwersalne. Mam 85mm i jest to dla mnie szkło awaryjne, kiedy brakuje miejsca do użycia dłuższej ogniskowej. W warunkach domowych tego miejsca zwykle brakuje i trzeba się pogodzić z takim kompromisem, ale w plenerze sprawy wyglądają trochę inaczej. Jedyna prawdziwa portretówka w systemie, to 75/1,8. Reszta to kompromis między lepszym światłem, a lepszą ogniskową. Stosunek jakości/możliwości do ceny jest chyba po stronie Sigmy 60/2,8. Oczywiście to tylko moje baaaardzo subiektywne widzenie portretowości.
    bardzo ciekawe jest to co napisałeś, ale....., 2 pierwsze linki po wpisaniu frazy "obiektyw do portretu" :
    http://fotoblogia.pl/10355,redaktorz...h-portretowych
    http://fotografiadlaciekawych.pl/ind...w-do-portretu/
    więc coś musi być z ogniskową 85 ( po przeliczeniu)
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  3. #23
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    To są linki z czasów wciskania kitu o portretowości 85mm. Popatrz na ogniskową legendarnej Minolty stf. Podobnie u Canona. Chyba Nikoś się wyłamał i dodał 100mm.
    85mm to fajna portretówka, ale w połączeniu z matrycą APS-c. 85mm na FF zaczęło być portretówką w chwili, kiedy użytkownicy 50/1,8 na APS-c zaczęli się przesiadać na pełną klatkę 85 to tylko "popiersiówka", robienie portretów typu głowa i ramiona w kadrze pionowym nieuchronnie prowadzi do przerysowań. Nawet przy popiersiach dłuższe ogniskowe mają spora przewagę. Dla mnie 85, to popiersiówka używana tylko w sytuacjach kiedy brakuje odejścia.

    Rzuciłem okiem na linki. Pierwszy, to reklama Batisa, a w drugim typowy portret pochodzi z ogniskowej 85mm na APS-c. Pełne potwierdzenie mojego pisania
    Ostatnio edytowane przez fret ; 28.05.17 o 19:03
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  4. #24
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.320
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To są linki z czasów wciskania kitu o portretowości 85mm. Popatrz na ogniskową legendarnej Minolty stf. Podobnie u Canona. Chyba Nikoś się wyłamał i dodał 100mm.
    85mm to fajna portretówka, ale w połączeniu z matrycą APS-c. 85mm na FF zaczęło być portretówką w chwili, kiedy użytkownicy 50/1,8 na APS-c zaczęli się przesiadać na pełną klatkę 85 to tylko "popiersiówka", robienie portretów typu głowa i ramiona w kadrze pionowym nieuchronnie prowadzi do przerysowań. Nawet przy popiersiach dłuższe ogniskowe mają spora przewagę. Dla mnie 85, to popiersiówka używana tylko w sytuacjach kiedy brakuje odejścia.

    Rzuciłem okiem na linki. Pierwszy, to reklama Batisa, a w drugim typowy portret pochodzi z ogniskowej 85mm na APS-c. Pełne potwierdzenie mojego pisania
    no tak, grunt to "ze zrozumieniem"
    w linkach jest tekst gdzie opisują co i jak, "Natomiast do typowego portretu używa się już dłuższych ogniskowych i przy pełnej klatce zaczynają się one od około 80mm, a przy matrycy APS-C od około 50mm"(50*1,5/1,6)- o tym juz nie wspomniałeś ?, w 2 linku są 3 zdjecia- ostatnie to to o którym wspomniałeś i się nim podpierasz, może i reklama, nie wiem, to nie ja pisałem jest teoria, że jak dodasz długości boków którejś tam piramidy i pomnożysz przez jakąś liczbę( niestety nie pamiętam) to wychodzi odległość do gwiazdozbioru oriona, moim zdaniem podobnie jest z Twoja teorią podałem 2 pierwsze linki z wyszukiwarki na obronę 42,5 jako obiektywu "portretowego" , Ty natomiast snujesz wywód z cyklu "tak mi się wydaje" i dorabiasz do tego teorię " czasy wciskania kitu... " ok, mogę zrozumieć, że Tobie lepiej się robi portrety dłuzszymi ogniskowymi, ale pamietaj, że są też ludzie którzy preferują krótsze ogniskowe coś koło 85 mm i mniej z "czesania" netu wynika, że jest ich dosyć dużo
    dorzucam trzeci link :https://kameralna.com.pl/fotografia-...ogolne-zasady/ , "pierwszy z brzegu"
    Ostatnio edytowane przez viruuss ; 28.05.17 o 19:48
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  5. #25
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    To i ja dorzucam: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dystans_indywidualny

    Wystarczy przeczytać, zrozumieć i policzyć pole widzenia dla ogniskowej 85mm

    Problem z linkami polega na tym, że jest w nich mnóstwo "wiedzy internetowej", znacznie mniej jest rzetelnej wiedzy, w tym wiedzy z czasów przedinternetowych. Jak ktoś chce łykać w ciemno internetową papkę, to jego sprawa.
    Ostatnio edytowane przez fret ; 28.05.17 o 19:59
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  6. #26
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To i ja dorzucam: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dystans_indywidualny

    Wystarczy przeczytać, zrozumieć i policzyć pole widzenia dla ogniskowej 85mm ...
    Emotka na właściwym miejscu, mnie też rozbawiłeś, a poważniej, jakieś śmiałe tezy wysuwasz. Łączyć dystans indywidualny (z psychologii termin ? ) z ogniskową obiektywu. I w tym linku nie podają jaki ma być to obiektyw obejmujący (na ile ma obejmować ?) dystans indywidualny człowieka (45 cm do 120 cm). Chyba wolałbym zwykłą "papkę internetową", jak to określiłeś, na tematy portretowania od takich teorii
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 28.05.17 o 20:27
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #27
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.320
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To i ja dorzucam: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dystans_indywidualny

    Wystarczy przeczytać, zrozumieć i policzyć pole widzenia dla ogniskowej 85mm

    Problem z linkami polega na tym, że jest w nich mnóstwo "wiedzy internetowej", znacznie mniej jest rzetelnej wiedzy, w tym wiedzy z czasów przedinternetowych. Jak ktoś chce łykać w ciemno internetową papkę, to jego sprawa.
    jest jakaś "złota zasada" że portret powinien być robiony w tej strefie albo poza nią ? bo nie bardzo rozumiem ?
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  8. #28
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez viruuss Zobacz posta
    ... bo nie bardzo rozumiem ?
    i o to chodzi kombinuj
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #29
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.320
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    i o to chodzi kombinuj
    ale co mam kombinować ? patrz teoria z piramidami portret nie jedno ma imię więc "oświeć" mnie !!
    https://www.google.pl/search?q=przyk...1920&bih=1046- szukana fraza "przykłady zdjęć portretowych"
    Ostatnio edytowane przez viruuss ; 28.05.17 o 20:41
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  10. #30
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    A może pokażecie te swole portrety, a fret Wam zilustruje gdzie są te zniekształcenia?
    Bo na razie wyglada to to trochę jak "internetowa" pyskówka.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. Obiektyw do portretu
    By mads in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 182
    Ostatni post / autor: 28.05.11, 13:36
  2. nikas77 - próba portretu
    By nikas77 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 17.07.09, 21:22
  3. Ciekawa kolorystyka portretu
    By 2em in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23.03.09, 23:52
  4. Próba portretu
    By fotomic in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31.12.07, 09:38
  5. proba portretu
    By OKO in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31.12.05, 13:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.