Strona 11 z 13 PierwszyPierwszy ... 910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 129

Wątek: Przesiadka z fuji x-T10 na Olympusa m5 markII lub Panasonica G80 - prośba o pomoc

  1. #101
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bb99 Zobacz posta
    Dzięki za wasze opinie trochę mi to objaśniło, teraz zaczynam się bić z myślami między olympem a fuji , na początku mojej przygody z wydrukiem wielkoformatowym nie chciałbym bardzo ingerować komputerowo w zdjęcie, dlatego uściślając, rozumiem że obowiązującym standardem jest 300dpi po podziale przez te wartość otrzymujemy jakość foto, taką jak w czasopismach ?
    Standard 300 dpi ma zastosowanie dla przykładowo zdjęć o rozmiarze 10x15 cm, czy 13x18 cm, czyli takie zdjęcia , które oglądamy z bliskiej odległości.

    Cytat Zamieszczone przez bb99 Zobacz posta
    Tzn. że np. max wielkość zdjęcia którą otrzymam z fuji x-t20 o liczbie pikseli 24.3 miliona oraz rozdzielczości 6000×4000 pikseli, będzie wynosić 50 na 35 cm czy tak ? to prawie a2 : )
    Tak, z tym zachowanym 300 dpi, ale dla większych formatów nie musi być aż 300 dpi.

    Cytat Zamieszczone przez bb99 Zobacz posta
    Jaka jest najniższa waszym zdaniem rozdzielczość w druku dzięki której bez sztucznej ingerencji i dobrej osoby która ten druk szykuje , można otrzymać dobrej jakości obrazek wielkoformatowy ( z detalami) ? 250 ppi ? 200ppi? Można niżej?
    Najlepiej samemu przekonać się w praktyce. Osobiście większych odbitek jak A4 nie robiłem. Im większy format tym bardziej można zejść niżej z tym dpi. bo zdjęcie oglądamy z większej odległości. Podejrzewam, że przy formacie A1 wystarczy w zupełności 200, a może i 150 dpi.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #102
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Polecam PosteRazor w którym można zobaczyć efekt końcowy lub fragment grafiki przygotowanej do druku. Ja co prawda używam go do map, ale do zdjęć też się nadaje.

  3. #103
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bb99 Zobacz posta
    Dzięki za wasze opinie trochę mi to objaśniło, teraz zaczynam się bić z myślami między olympem a fuji , na początku mojej przygody z wydrukiem wielkoformatowym nie chciałbym bardzo ingerować komputerowo w zdjęcie, dlatego uściślając, rozumiem że obowiązującym standardem jest 300dpi po podziale przez te wartość otrzymujemy jakość foto, taką jak w czasopismach ?

    Tzn. że np. max wielkość zdjęcia którą otrzymam z fuji x-t20 o liczbie pikseli 24.3 miliona oraz rozdzielczości 6000×4000 pikseli, będzie wynosić 50 na 35 cm czy tak ? to prawie a2 : )

    Jaka jest najniższa waszym zdaniem rozdzielczość w druku dzięki której bez sztucznej ingerencji i dobrej osoby która ten druk szykuje , można otrzymać dobrej jakości obrazek wielkoformatowy ( z detalami) ? 250 ppi ? 200ppi? Można niżej?
    300dpi dla czasopism pozostało z dawien dawna jeszcze. Generalnie przelicznik jest szybki, bo na kartkę A4 potrzeba około 8Mpix zdjęcia.

    Jednak poruszasz to samo, na co ci już wcześniej odpowiedzieliśmy: najwięcej w druku znaczy jakość samego wykonanego zdjęcia. Przy zdjęciu 100x70 wystarczy Ci dobre zdjęcie około 100-120dpi, bo oglądasz je z minimum 1-1.5m.
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  4. #104
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Po prostu przyjmij, że 300dpi ma sens jeśli oglądasz zdjęcie z odległości 20-25cm, czyli z odległości najlepszego widzenia Jeśli odległość oglądania jest większa, to proporcjonalnie zmniejszasz ilość dpi. Wynika to z faktu, że dla ludzkiego oka liczy się rozdzielczość kątowa. Stosujesz twierdzenie Talesa i np. dla 0,8-1m dostajesz 75dpi Więcej detali typowy ludzki wzrok nie ogarnie . Ważne jest, żeby to były piksele wysokiej jakości, a nie jakieś mydlane, czy interpolowane.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #105

    Dołączył
    May 2017
    Posty
    26
    Siła reputacji
    7
    Moja galeria
    Dzięki za wasze opinie dużo mi to wyjaśniło , chciałbym sobie jeszcze porównać zdjęcia.

    Czy moglibyście mi dać linka do zdjęć portretowych z fajnym bokeh tuż za portretowaną osobą (osobami lub przedmiotami), wykonanych z OLYMPUS OM-DE-M5 Mark II ?

  6. #106
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bb99 Zobacz posta
    Dzięki za wasze opinie dużo mi to wyjaśniło , chciałbym sobie jeszcze porównać zdjęcia.

    Czy moglibyście mi dać linka do zdjęć portretowych z fajnym bokeh tuż za portretowaną osobą (osobami lub przedmiotami), wykonanych z OLYMPUS OM-DE-M5 Mark II ?
    Z kita 12-50 czy Voitglaendera 50mm Noctona? A może jakieś innego? Bokeh zalezy w większym stopniu od szkła niż od długości przekątnej matrycy (w zakresie m4/3 czy APS-C).

    Wójek Google pomoże Ci w tej sprawie niezawodnie, ale musisz wiedzieć jakim obiektywem ma byc zrobione to zdjęcie, także pod testami na Optyczne.pl są liczne sample w tym portretowe.
    Jest wreszcie forumowa galeria, wątki testowe, trzeba ściągnąc sprawdzić exify i kontemplować.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #107
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bb99 Zobacz posta
    jeżeli zostanę w systemie fuji to pójdę na całość i w przyszłym roku po 2 latach używania systemu mam zamiar w końcu kupić używany Fujinon XF 56 mm f/1.2 IF
    To nie pójście na całość tylko rozsądny początek

    Jak czytam bokeh to od razu odwracam wzrok od M43.

    Jak cię stać to bierz A7 a jak nie to zostań Fuji i dokup 56/1.2.

  8. #108
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Jak cię stać to bierz A7 a jak nie to zostań Fuji i dokup 56/1.2.
    Sam zakup A7 nie jest problemem, ewentualnie może nim być atrapa AF w jaki jest wyposażony ten korpus.
    Dobry AF ma dopiero A7R2, a to już zupełnie inne koszty.

    Pojawiają się powoli szkła "budżetowe" do FE, tyle że nawet te konstrukcje są dość drogie i jest ich bodajże 4 modele w tej chwili (28-70, 28mm 2.0, 50mm 1.8, 85mm 1.

    Może jak Sigma w końcu wypuści dedykowane FE szkła to się coś zmieni, bo na razie to z niezależnymi konstrukcjami z AF jest kłopot - chyba tylko Samyang ma w ofercie 50mm 1.4.

    Fajne jest że można przez przejściówkę podpiąć praktycznie każdy obiektyw ze starych, manualnych systemów.

    Są przejściówki różnych producentów do szkieł Canona przenoszące sterowanie przysłoną i AF, ale znowu żeby ten AF działał do sensu to potrzeba jednak A7R2.

    Przy ograniczonym budżecie chyba pozostałbym jednak przy Fuji - też nie jest tanio, ale można skompletować zestaw szkieł za dużo mniejszą kwotę niż w Sony.
    Zapraszam do albumu i galerii

  9. #109
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    MAF
    dlatego właśnie napisałem: jak cię stać. Nie miałem na myśli body

  10. #110
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    MAF
    dlatego właśnie napisałem: jak cię stać. Nie miałem na myśli body
    Tak podejrzewałem, ale wolałem uściślić

    Chociaż...

    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Jak cię stać to bierz A7 a jak nie to zostań Fuji i dokup 56/1.2.
    Choć akurat 56mm 1.2 to jedyny chyba obiektyw którego z grubsza odpowiednik (85mm 1.8 ) jest w Sony FE tańszy

    EDIT: A jednak są jeszcze inne. 28mm 2.0 i 50mm 1.8 też są tańsze, 28-70 3.5-5.6 też pewnie da się taniej dostać niż 18-55 Fuji...

    Czyli jeśli się pogodzić z AF i ograniczyć do szkieł 28mm, 50mm, 85mm i kita 28-70 to Sony A7 wychodzi taniej niż Fuji X
    Ostatnio edytowane przez MAF ; 29.05.17 o 11:57
    Zapraszam do albumu i galerii

Podobne wątki

  1. Szkła Olympusa z korpusami Panasonica
    By lisu84 in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 4.02.16, 00:02
  2. Zamiana Olympusa OMD na Panasonica GH3?
    By tomtomek in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 12.09.13, 11:57
  3. Prośba o opinię o FUJI FinePix F31fd
    By Rafał Czarny in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17.06.07, 23:49
  4. Z prośbą o pomoc
    By Tomek18 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25.01.07, 23:09
  5. olympus c-750 czy fuji 5000 - prosze o pomoc
    By maland in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25.03.04, 11:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.