Zobacz wyniki ankiety: Głosowanie PopRAWka 9/2017 wybieramy max. 2 prace

Głosujących
24. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • 1. Dziadek

    1 4,17%
  • 2. andtor2

    7 29,17%
  • 3. Ceat

    4 16,67%
  • 4. A56

    11 45,83%
  • 5. tropic

    2 8,33%
  • 6. easy_rider

    9 37,50%
  • 7. Bodzip

    2 8,33%
  • 8. west73

    0 0%
  • 9. dudidu

    0 0%
  • 10. Ola_Olga

    0 0%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 33

Wątek: popRAWka 9/2017 Głosowanie i Wyniki

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    Nie jestem zwolennikiem uzupełniania rzeczywistości (np. o brakujące szczyty drzew), ...
    Też przyznam nie jestem zwolennikiem aż takiej ingerencji w rzeczywistość. Z drugiej strony nie chce być aż nadto restrykcyjny i nie przyjmować takich prac, choć tu miałem pewne wątpliwości. Osobiście jestem bardziej za usuwaniem i raczej drobnych rzeczy nie wpływających zasadniczo na kadr. To też ingerencja, ale chyba jednak mniejsza.
    Co do głosowań, jest tak jak A56 napisał. Nie zawsze wygrywa najlepsze zdjęcie od strony technicznej (usunięty szum, skorygowany dobrze WB, usunięte aberracje chromatyczne, skorygowane zniekształcenia obiektywu, itp.), ale w tej zabawie tak jest, każdy ocenia według swego gustu. Nie wszyscy zwracają uwagę na technikalia.
    Z tym że w tej zabawie jury stanowi ogół forumowiczów chyba się zgadzamy i werdykt (taki sposób głosowania) przyjmujemy. Nie planuję tu niczego zmieniać. Jedynie wolałbym aby w trakcie głosowania wyniki ankiety nie były widoczne, ale to już ode mnie mało zależy.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #12
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Po zakończonym głosowaniu mile widziane kilka słów komentarza od autora RAW-a do prac, zwłaszcza tej zwycięskiej.
    Inni oczywiście także mogą . Chodzi o wszelakie uwagi na temat obróbki (pozytywne jak i negatywne), oraz dzielenie się wiedzą.


    Moje uwagi są wyłącznie odpowiedzią na Twoją, zacytowaną wyżej, prośbę. Nie kwestionuję sposobu obróbki wybranego przez autora ani decyzji Forumowiczów, wyrażam jedynie _subiektywną_ opinię. A autorowi gratuluję trafienia w gust Publiczności!

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    ... Raczej o tym by stworzyć dla nie wiedzących jak serię miniporadników ilustrowanych w najczęściej uzywanych programach do obróbki fotografii pod wspólnym tytułem np. "Jak się to robi..."
    Chętnie pomogę.

  3. #13
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    Moje uwagi są wyłącznie odpowiedzią na Twoją, zacytowaną wyżej, prośbę. Nie kwestionuję sposobu obróbki wybranego przez autora ani decyzji Forumowiczów, wyrażam jedynie _subiektywną_ opinię. ...
    Jasne. Cieszy mnie, że ktoś zabiera głos bo trochę mało dyskusji po zakończonych głosowaniach.

    Odnośnie samej panoramy to w tej edycji nie starałem się aby było jak najszerzej. Skupiłem się na głównym temacie czyli tej budowli. Przyznam, wykorzystałem tylko dwa pierwsze kadry. Przykładowo, w wersji autora zdjęć (praca7), chyba niepotrzebnie tak rozciągnięta przy prawej krawędzi. Wygląda tam jakby fragment był sklonowany (skopiowany) i doklejony. Jest to dość mocno widoczne. Te drzewa z prawej za wiele nie wnoszą i można było ciąć ciaśniej. Moim zdaniem rzecz jasna.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #14
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Raczej o tym by stworzyć dla nie wiedzących jak serię miniporadników ilustrowanych w najczęściej uzywanych programach do obróbki fotografii pod wspólnym tytułem np. "Jak się to robi..."
    Kompletnie się z Tobą nie zgadzam.
    Było już na tym forum mnóstwo tutków, szczególnie Saboora, były wątki "Jak zrobiłem to zdjęcie" i "Co poprawić w tym zdjęciu" i wszystko "jak krew w piach"!
    Nie problem w tym, że ludzie nie wiedzą jak obrobić ale w tym, że nie wiedzą jak patrzeć, żeby zobaczyć co należy obrobić.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  5. #15
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    ...Nie problem w tym, że ludzie nie wiedzą jak obrobić ale w tym, że nie wiedzą jak patrzeć, żeby zobaczyć co należy obrobić.
    Na tą kwestię też można patrzeć w różny sposób. Dla jednej osoby np. szum może bardzo przeszkadzać, ktoś inny może celowo dodać szum do obrabianego zdjęcia. Podobnie z balansem bieli. Ktoś będzie na to zwracał większą uwagę, inny mniejszą, lub nawet celowo wprowadzi kolorystykę według swojej wizji. Czasem może być "problem" w samym programie, na przykład przy usuwaniu aberracji chromatycznych (jeśli są na zdjęciu oczywiście). Jeden program może to zrobić lepiej, drugi gorzej, a trzeci nie mieć wcale takiej opcji.
    Może też być tak jak piszesz i bardzo możliwe, że częściej. Po to ma być, czy powinna być, dyskusja po głosowaniu, aby zwracać uwagę na ewentualne błędy (bo może i coś być celowo zrobione) by ich nie powtarzać.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 23.05.17 o 15:47
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #16
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Dla jednej osoby np. szum może bardzo przeszkadzać, ktoś inny może celowo dodać szum do obrabianego zdjęcia. Podobnie z balansem bieli. Ktoś będzie na to zwracał większą uwagę, inny mniejszą, lub nawet celowo wprowadzi kolorystykę według swojej wizji.
    To jest "popRAWka"!
    W OR można na to nie zwracać uwagi, tam rzeczywiście to nie jest najistotniejsze. Tu nie chodzi o nasze wizje ale o to, by najlepiej wywołać rawa, "wyciągnąć" z niego jak najwięcej a to wymaga umiejętności patrzenia i szukania błędów, niedoskonałości i poprawienia tego w obróbce.
    A może ja się mylę
    Ostatnio edytowane przez helmuth ; 23.05.17 o 16:12 Powód: literówka
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  7. #17
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    To jest "popRAWka"!
    W OR można na to nie zwracać uwagi, tam rzeczywiście to nie jest najistotniejsze. Tu nie chodzi o nasze wizje ale o to, by najlepiej wywołać rawa, "wyciągnąć" z niego jaj najwięcej a to wymaga umiejętności patrzenia i szukania błędów, niedoskonałości i poprawienia tego w obróbce.
    A może ja się mylę
    Edycja klasyka-> z regulaminu zacytuję: "to najbardziej popRAWkowa edycja, tu należy wywołać plik RAW opierając się głównie na wywoływarce pokazać fajną wersję fotki. Zachowanie zawartości kadru min. 50%. W tej edycji dopuszcza się konwersję do B&W, sepii, czy innego monokoloru."

    Regulamin nieco się zmienił i dopuszcza się jak najbardziej swoją wizję, ale bez przesady. B&W, czy sepia, to też swego rodzaju wizja zdjęcia. Niedopuszczalne są wklejki z innych zdjęć jak w typowej edycji nasze wizje, gdzie w zasadzie wszystko jest dozwolone.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #18
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Dwie sprawy:
    1
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Zachowanie zawartości kadru min. 50%.
    Co to znaczy?
    Czy jeżeli w kadrze jest dwóch ludzi, to mogę jednego "usunąć" przy pomocy stempla czy tak ciąć aby w kadrze został tylko jeden?
    2
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    W tej edycji dopuszcza się konwersję do B&W, sepii, czy innego monokoloru."
    (...)
    B&W, czy sepia, to też swego rodzaju wizja zdjęcia.
    Rozjaśnienie cieni i przyciemnienie świateł to też swego rodzaju wizja zdjęcia. Pozostawienie zniekształceń obiektywu czy aberracji chromatycznej to też pewna wizja, choć ja uważam, że jest to błąd, obrabiającego.
    Ingerencja w kadr (w jego rzeczywistość), zła konwersja, niewłaściwa korekcja naświetlenia czy pozostawienie efektów wad obiektywu powinny mieć wpływ na ocenę w poprawce (poza edycją "nasze wizje"). Oglądający i oceniający, powinni umieć to zauważyć.
    Niestety, odnoszę wrażenie, że tak nie jest.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  9. #19
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Dwie sprawy:
    1. Zachowanie zawartości kadru min. 50%.
    Co to znaczy?
    Czy jeżeli w kadrze jest dwóch ludzi, to mogę jednego "usunąć" przy pomocy stempla czy tak ciąć aby w kadrze został tylko jeden?
    Zdaje sobie sprawę, że regulamin nie jest doskonały i są powiedzmy nieścisłości. Pewne zmiany wprowadziłem i jeszcze pewnie wprowadzę.
    Odpowiadając na pytanie, tak ciąć aby w kadrze został jeden, a Twoja decyzja zostanie oceniona w Głosowaniu.

    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    2.
    Rozjaśnienie cieni i przyciemnienie świateł to też swego rodzaju wizja zdjęcia. Pozostawienie zniekształceń obiektywu czy aberracji chromatycznej to też pewna wizja, choć ja uważam, że jest to błąd, obrabiającego.
    Ingerencja w kadr (w jego rzeczywistość), zła konwersja, niewłaściwa korekcja naświetlenia czy pozostawienie efektów wad obiektywu powinny mieć wpływ na ocenę w poprawce (poza edycją "nasze wizje"). Oglądający i oceniający, powinni umieć to zauważyć.
    Niestety, odnoszę wrażenie, że tak nie jest.
    Tu mogę tylko zacytować swoją poprzednią wypowiedź:
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    ... Nie zawsze wygrywa najlepsze zdjęcie od strony technicznej (usunięty szum, skorygowany dobrze WB, usunięte aberracje chromatyczne, skorygowane zniekształcenia obiektywu, itp.), ale w tej zabawie tak jest, każdy ocenia według swego gustu. Nie wszyscy zwracają uwagę na technikalia.
    Z tym że w tej zabawie jury stanowi ogół forumowiczów chyba się zgadzamy i werdykt (taki sposób głosowania) przyjmujemy. Nie planuję tu niczego zmieniać. Jedynie wolałbym aby w trakcie głosowania wyniki ankiety nie były widoczne, ale to już ode mnie mało zależy.
    Odnośnie tych wizji, przyznam nie wyobrażam sobie aby skupić się tylko i wyłącznie , jak piszesz, na błędach w RAW-ie bo zabawa nazywa się popRAWka.
    Edit.
    @helmuth , choćby taka prosta czynność jak kadrowanie, to tez jest "wizja" indywidualna. Według tego co piszesz powinno być również niedopuszczalne i zawsze 100% kadru bo tylko poprawiamy.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 23.05.17 o 17:28
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #20
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    I to mimo tego, że andtor_2 podaje link do przygotowanej paczki z poprawkami... Jest wszystko - wystarczy ściągnąć, przejrzeć na czymś większym od telefonu przed zagłosowaniem.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 23.05.17 o 17:35
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. popRAWka 8/2017 - Głosowanie i Wyniki
    By And.N in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 2.05.17, 00:06
  2. popRAWka 7/2017 - Głosowanie i Wyniki
    By And.N in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19.04.17, 22:20
  3. popRAWka 4/2017 - Głosowanie
    By And.N in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 8.03.17, 23:18
  4. popRAWka 3/2017 - Głosowanie
    By And.N in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25.02.17, 12:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.