Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: O dodawaniu prac słów kilka - poradniki

  1. #1
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    O dodawaniu prac słów kilka - poradniki

    Szanowni popRAWkowicze, proszę o przeczytanie poniższego tekstu.
    Parę słów (no może więcej niż parę słów ) odnośnie spraw technicznych dotyczących wysyłanych prac.
    Jak pewnie zauważyliście postuluję o wysyłanie prac bez danych EXIF. W pracach, które EXIF zawierają, usuwam go sam, przed zamieszczeniem prac pod głosowanie.
    Czasem może coś tam przeoczę.
    Zamieszczę tu mały poradnik odnośnie tej kwestii dla kilku znanych programów.

    Zacznę od Lightroom, programu, który sam używam. Jeżeli z tego programu eksportujemy plik .jpg do popRAWki to warto sobie zrobić preset. Wpisujemy poniższe dane według obrazka poniżej, następnie klikamy na przycisk Add (lewy doly róg) i zapisujemy te ustawienia z swoją nazwą, np. popRAWka. Jeśli w międzyczasie będziemy eksportować pliki z LR z całkiem innymi ustawieniami, wystarczy tylko kliknąć na nasz utworzony preset, aby przywrócić te zapisane dla popRAWki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Export z Lightroom.jpg
Wyświetleń:	586
Rozmiar:	237,8 KB
ID:	189838


    1. Wybieramy lokalizację eksportowanego pliku.
    2. Format pliku. Tu wiadomo do popRAWki - JPEG.
    3. Profil koloru. Najbezpieczniej wybrać sRGB, choć z Adobe RGB przegladarki już dobrze sobie radzą, to jednak jeszcze mało użytkowników posiada szerokogamutowe monitory aby wyświetlić taką przestrzeń kolorów. Ja nie posiadam, jeszcze
    4. Ograniczenie wagi eksportowanego pliku. Uważam, można spokojnie wpisać tu 1000KB (1MB). W LR nie jest to tak bardzo dokładne i plik może ważyć w przedziale od 700 do 1000KB. Taka waga w zupełności wystarcza dla dobrej jakości. Bywają w popRAWce prace znacznie przekraczające 1 MB. To już przesadnie dużo i niepotrzebnie aż taka waga. Zdarzają się też prace o wadze poniżej 100 KB. To z kolei zdecydowanie za mało dla zdjecia o boku 1200 czy nawet 1080 pix dłuższy bok. Widoczna już wówczas utrata jakości (pikseloza) wskutek za dużej kompresji.
    Także przy okazji uczulam, aby zwracać uwagę na tą wagę
    5. Zaznaczając wymiary jak na obrazku można być spokojnym jeśli chodzi o regulaminowy rozmiar pracy do popRAWki.
    Nie znaczy to oczywiście, że zdjęcie będzie miało na "sztywno" rozmiar 1200 x 1080 pix. Jeśli dłuższy bok będzie w poziomie, to będzie miał wymagane 1200 pix. , a w pionie odpowiednio mniej, tak aby były zachowane proporcje zdjęcia.
    6. Wyostrzanie przy przeskalowaniu zdjęcia. Wybieramy dla screen, czyli ekran. Amount (Siła wyostrzenia) - tu kwestia indywidualna co do poziomu (są 3 - niski, standard, wysoki). Zazwyczaj standard jest odpowiedni, jeśli nie, to po obejrzeniu wyeksportowanego zdjęcia, zmniejszamy lub zwiększamy ten poziom i eksportujemy ponownie.
    7. Metadata. Wybieramy jak na obrazku (Copyright Only), czyli w eksportowanym zdjęciu nie będzie danych EXIF, a o to nam w popRAWce chodzi.

    W Photoshop i Photoshop Elements podczas zapisu wybieramy opcję Zapisz do Internetu wówczas plik nie będzie zawierał danych EXIF. Do stopnia kompresji/jakości jest suwak z skalą do 100. Na bieżąco jest podgląd ile orientacyjnie będzie ważył zapisywany plik w zależności od ustawienia suwaka. Tu również staramy się, aby waga nie przekraczała 1MB, choć to raczej bardzo rzadko się zdarza, nawet jak ustawimy wartość 100 dla jakości.

    W programie DxO Optics Pro 9 jest podobnie jak w Lightroom jeśli chodzi o eksport zdjęcia. Tak wygląda okno eksportu :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Export z DxO9.jpg
Wyświetleń:	588
Rozmiar:	121,2 KB
ID:	189839


    Nie będę opisywał już szczegółowo poszczególnych ustawień, tak pokrótce
    Quality (jakość jpg) ustawiamy 98/99 , przy wartości 100 bywa, że plik przekracza 1MB (czasem nawet znacznie).
    Zaznaczamy jak na obrazku : Remove EXIF data.
    Tu także możemy sobie zapisać preset z ustawieniami eksportu dla popRAWki (przycisk - Add new option), podobnie jak na załączonym obrazku. Różnica tylko taka względem Lightroom, że czasem trzeba by pewnie zmieniać (w zależności od wymogów) rozmiar dłuższego boku z 1200 pix. na 1080 pix. , ewentualnie zapisać dwa presety.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 18.04.17 o 19:39
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Dziadek
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.192
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    Dzięki za instrukcję
    Nie wiedziałem tego.

    Serdecznie pozdrawiam
    Jasiu/Dziadek
    pozdrawiam

    Jasiu z Rybnika

  3. #3
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar gulasz
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    7.301
    Siła reputacji
    364
    Moja galeria
    Ja tez nie, ale nie wiem po co ktos mialby wchodzic w bebechy foty by sprawdzac autora
    Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś SAM...
    Życie jest zbyt krótkie by przejmować się porażkami..

    gulasz się szlaja - za królikami, po górach, Kambodża'17, Kolumbia'18, Islandia'22



  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gulasz Zobacz posta
    Ja tez nie, ale nie wiem po co ktos mialby wchodzic w bebechy foty by sprawdzac autora
    Powiedzmy, że to moje widzi mi się jako prowadzącego.
    Tu nawet nie chodzi o sprawdzenie autora, bo nawet jak będzie autor to pokaże się autor RAW-a, a nie osoby obrabiającej. Raczej nikt nie będzie zmieniał danych EXIF, aby podmieniać autora (nawet nie wiem czy jest taka możliwość). Z tym autorem ma bardziej zastosowanie w konkursie OlyRulez gdzie są jak wiadomo zdjęcia różnych autorów.

    Jednak usunięcie EXIF ma służyć pełnej anonimowości w popRAWce także. Powiedzmy jest dogrywka, 2 prace z danymi EXIF. W jednej użyty program Gimp 2.9, w drugiej LR 5.6. Te dane co do użytego programu są zazwyczaj zawsze. Stawiałbym, że z Gimpa to praca Bodzipa, a LR 5.6 praca gulasz. Dobra, ja i tak wiem z racji, że prowadzę tą zabawę. ( Osobiście używam LR 4.4 )

    Tu nie trzeba jakoś w bebechy foty wchodzić, wystarczy z poziomu przeglądarki podejrzeć EXIF, a to 2 sekundy zajmuje. Pewnie mało kto zagląda w EXIF (może nikt) i zwraca na to uwagę.

    Potraktujmy to jako moją przezorność i fanaberię. Dane EXIF w pracach popRAWkowych usuwamy.

    Praca z danymi EXIF oczywiście będzie dopuszczona, a EXIF usunę sam, jak do tej pory.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 29.10.17 o 11:37
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.004
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Powiedzmy, że to moje widzi mi się jako prowadzącego.
    Tu nawet nie chodzi o sprawdzenie autora, bo nawet jak będzie autor to pokaże się autor RAW-a, a nie osoby obrabiającej. Raczej nikt nie będzie zmieniał danych EXIF, aby podmieniać autora (nawet nie wiem czy jest taka możliwość). Z tym autorem ma bardziej zastosowanie w konkursie OlyRulez gdzie są jak wiadomo zdjęcia różnych autorów.

    Jednak usunięcie EXIF ma służyć pełnej anonimowości w popRAWce także. Powiedzmy jest dogrywka, 2 prace z danymi EXIF. W jednej użyty program Gimp 2.9, w drugiej LR 5.6. Te dane co do użytego programu są zazwyczaj zawsze. Stawiałbym, że z Gimpa to praca Bodzipa, a LR 5.6 praca gulasz. Dobra, ja i tak wiem z racji, że prowadzę tą zabawę. ( Osobiście używam LR 4.4 )

    Tu nie trzeba jakoś w bebechy foty wchodzić, wystarczy z poziomu przeglądarki podejrzeć EXIF, a to 2 sekundy zajmuje. Pewnie mało kto zagląda w EXIF (może nikt) i zwraca na to uwagę.

    Potraktujmy to jako moją przezorność i fanaberię. Dane EXIF w pracach popRAWowych usuwamy.

    Praca z danymi EXIF oczywiście będzie dopuszczona, a EXIF usunę sam, jak do tej pory.
    Nie podałeś wspomnianego Gimpa
    Kiedy mamy już obrazek obrobiony, przeskalowany i przygotowany - klikamy na: Plik -> eksportuj jako.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	exif2.jpg
Wyświetleń:	547
Rozmiar:	127,5 KB
ID:	189860

    Wybieramy rozszerzenie, miejsce zapisu pliku i klikamy: Wyeksportuj:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	exif3.jpg
Wyświetleń:	555
Rozmiar:	146,5 KB
ID:	189861

    Pokazuje się okno gdzie możemy wybrać jakość, wagę zdjęcia. Klikamy na "zaawansowane".

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	exif4.jpg
Wyświetleń:	596
Rozmiar:	171,5 KB
ID:	189862

    i zdejmujemy zaznaczenie przy "zapisanie danych exif"

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	exif5.jpg
Wyświetleń:	548
Rozmiar:	170,7 KB
ID:	189863

    Tak jak wspomniałeś - dane autora RAW-a zostają. Wszystkie inne zostają usunięte. Jednak jak poczytasz manual exiftool - można zmienić wszystko, także autora raw-a, można wstawić aparat jako Smiena lub DRUCH
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Nie podałeś wspomnianego Gimpa
    Dzięki za uzupełnienie. Na ostatnim obrazku widać także ładnie, że można sobie suwakiem jakości ustawić odpowiednią kompresję zdjęcia. Na bieżąco jest podgląd (Rozmiar pliku) ile zdjęcie będzie ważyło kB w zależności od ustawienia suwaka. Staramy się (co pisałem wcześniej) aby nie przekraczało wagi 1 MB. W zakresie powiedzmy od 500 kB do 1MB będzie bardzo dobra jakość pliku przy rozmiarze 1200 pix. dłuższy bok.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 19.04.17 o 11:31
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    W Zonerze, w zależności od wersji (ZPS17 czy ZPS18 ) zapisuje się różnie ale na końcu, po wybraniu docelowego katalogu, jest ten sam ekran. Można wybrać kompresję, głębię koloru i informacje o obrazie, które mają zostać zapisane.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zapis.jpg
Wyświetleń:	484
Rozmiar:	363,3 KB
ID:	189954

    Z listy rozwijanej "Image information" należy wybrać "Image data only (sRGB)".
    Zapisane zostanie nazwa, data wykonania, rozmiar i waga zdjęcia. Exifa nie będzie.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Nie podałeś wspomnianego Gimpa
    /........................../
    i zdejmujemy zaznaczenie przy "zapisanie danych exif"

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	exif5.jpg
Wyświetleń:	548
Rozmiar:	170,7 KB
ID:	189863

    Tak jak wspomniałeś - dane autora RAW-a zostają. Wszystkie inne zostają usunięte.
    Uzupełniając powyższe, odznaczamy także : Zapisanie danych XMP oraz Zapisanie danych IPTC.
    Jeśli tego nie zrobimy pojawi nam się taka informacja (wtyczka FxIF w Firefox) :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	info exif_a.jpg
Wyświetleń:	415
Rozmiar:	53,0 KB
ID:	190386
    a tego w popRAWce nie chcemy. Autora (jeśli jest taka informacja) dokładnie nie sprawdzałem, ale i w OlyRulez lepiej też odznaczyć te opcje.

    Po odznaczeniu XMP i IPTC mamy tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	info exif_b.jpg
Wyświetleń:	426
Rozmiar:	21,6 KB
ID:	190387
    PS.
    W polu Komentarz nic nie wpisujemy.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. o GM-1 słów kilka
    By pebe in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27.01.14, 18:21
  2. Sceptyka słów kilka o OMD
    By Jan_S in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 260
    Ostatni post / autor: 31.01.13, 19:11
  3. Witam wszystkich :) kilka prac do oceny
    By Ra_V in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 92
    Ostatni post / autor: 18.12.11, 09:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.