Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Olympus OM-D funkcja wykrywania twarzy i pomiar światła

  1. #1
    Awatar StefanX
    Dołączył
    Mar 2017
    Mieszka w
    Bory Tucholskie
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Olympus OM-D funkcja wykrywania twarzy i pomiar światła

    Czy tylko mi sie wydaje, czy przy włączonej funkcji wykrywania twarzy pomiar światła działa w dwojaki sposób:

    1. jeśli tryb pomiaru światła jest ustawiony na matrycowy (ESP), to gdy jest wykryta twarz, to pomiar działa podobnie jak centralnie ważony, z tym, że obszar z którego mierzy pokrywa się z ramką na wykrytej twarzy.
    2. jeśli jest używany którykolwiek z pozostałych trybów pomiaru światła, to funkcja wykrywania twarzy ustawia na twarzy jedynie ostrość. Światło mierzone jest zgodnie z ustawieniami trybu.

    Wg mnie jest to dosyć niefunkcjonalny sposób. A w ogóle nielogiczne jest to, że pomiar światła działa w różny sposób (tj. też uwzględnia obszar twarzy, lub nie) w zależności od metody pomiaru.

    Podzielacie moje spostrzeżenia? Jak sobie z tym radzicie?

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Nie podzielam, detekcja twarzy wpływa tylko na punkt ostrości AF.

  3. #3
    Awatar StefanX
    Dołączył
    Mar 2017
    Mieszka w
    Bory Tucholskie
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Aż przeszukałem instrukcję w tym celu. I moje spostrzeżenia są zgodne z tym co w instrukcji:

    cytat z instrukcji (s.49): "W przypadku wybrania opcji (Digital ESP metering)] pomiar jest wykonywany z uwzględnieniem priorytetu twarzy."

    I to wg mnie jest bez sensu. Tylko gdy wybrany pomiar matrycowy to ramka wykrytej twarzy jest też polem pomiaru światła - ale tu już nie wiem, czy metoda punktową, czy centralnie ważoną.

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez StefanX Zobacz posta
    ...A w ogóle nielogiczne jest to, że pomiar światła działa w różny sposób (tj. też uwzględnia obszar twarzy, lub nie) w zależności od metody pomiaru. ...
    Jakaś logika w tym musi być...
    W bezlustrkowcu Panasonika G5 działa to w taki sam sposób. Z instrukcji:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykrywanie twarzy.jpg
Wyświetleń:	428
Rozmiar:	74,8 KB
ID:	189735

    Cytat Zamieszczone przez StefanX Zobacz posta
    ... Tylko gdy wybrany pomiar matrycowy to ramka wykrytej twarzy jest też polem pomiaru światła - ale tu już nie wiem, czy metoda punktową, czy centralnie ważoną.
    Stawiałbym, że nie jest to metoda punktowa pomiaru.

    Edit.
    Jakbym miał się doszukiwać logiki w takim pomiarze światła, przy wykrywaniu twarzy, to podejrzewam, że programisci tak to rozwiązując, kierowali się iż przy ustawieniu punktowym, użytkownik robi to świadomie i bardziej zależy mu na prawidłowej ekspozycji w danym punkcie, sam wybierając czy ma to być twarz czy też gdzie indziej. Z kolei przy pomiarze centralnym ważonym można przypuszczać, że twarz będzie dobrze naświetlona. Raczej nie umieszczamy twarzy fotografowanej osoby (osób) przy brzegu kadru.
    Najmniej przewidywalny jest pomiar światła matrycowy i tu mogłoby się zdarzyć, że twarz mogłaby być mocno niedoświetlona. Przy takim pomiarze decydującym jest pomiar światła w ramce gdzie wykryto twarz. To takie moje przypuszczenia, niekoniecznie trafione
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 14.04.17 o 17:08
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Xz-1 pomiar światła
    By gploski in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10.05.15, 00:44
  2. OMD pomiar światła
    By Wesley in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10.12.12, 21:57
  3. Olympus OM-1MD pomiar światła
    By KarolCooL_3D in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11.05.12, 10:52
  4. OM-2n-pomiar światła
    By woytzek in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28.12.11, 22:27
  5. pomiar światła e-620 oli
    By jacek285 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 29.03.11, 08:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.