Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: Barwa słońca na fotografii

  1. #1
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria

    Barwa słońca na fotografii

    Nie wiem czy ktoś taki temat poruszał.

    Wiemy, że słońce samo w sobie (widziane np. z kosmosu) jest białe, a raczej dla ludzkiego oka zimnobiałe. Po przejściu przez atmosferę ulega mniejszemu lub większemu rozproszeniu i wydaje się naszym oczom, że jest żółte, a o wschodzie i zachodzie czerwone (największe ugięcie i rozproszenie promieniowania niebieskiego). No dobrze, gołym okiem jest czerwone. W wizjerze czy na wyświetlaczu widzę nadal czerwone. Matryca rejestruje jednak zazwyczaj żółte, a czasem białe (załącznik 1), zgodnie zresztą z prawdą (nad morzem atmosfera bywa bardzo czysta).

    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Słońce 1.jpg
Wyświetleń:	384
Rozmiar:	255,8 KB
ID:	189653

    Ale w głębi kraju najczęściej dostaję żółte słońce. Przed kilku dniami na godzinę przed wschodem słońca poszedłem fotografować żurawie w miejscu gdzie je często widywałem. Żurawi nie było; najpewniej gdzieś gniazduja. Czas mijał, słońce już wzeszło, zatem fotografowałem jego wschód. Dwa kolejne załączniki to wykadrowane dla poprawienia kompozycji zdjęcie prosto z aparatu (2) i obrobione w PSE (3) dla wzmocnienia czerwieni. Chmury poczerwieniały mocniej, ale nie słońce.

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Słońce 2.jpg
Wyświetleń:	378
Rozmiar:	303,2 KB
ID:	189654

    3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Słońce 3.jpg
Wyświetleń:	385
Rozmiar:	353,6 KB
ID:	189655

    Dzisiaj poszedłem przed wschodem specjalnie, żeby pobawić się właśnie słońcem. Zrobiłem kilkadziesiąt wariantów. Dwa załączm; pierwsze (4) z automatycznym balansem bieli, drugie (5) z ręcznie ustawionym na najwyższą możliwą w korpusie wartość temperatury barwowej 10000 st.K, i jeszcze skorygowałem na czystą czerwień, eliminując pozostałe barwy. I co? A no, zdjęcie jest czerwone, ale słońce biało-żółte, a przecież widziałem je całkowicie czerwone.

    4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Słońce 4.jpg
Wyświetleń:	361
Rozmiar:	301,9 KB
ID:	189656

    5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Słońce 5.jpg
Wyświetleń:	373
Rozmiar:	229,7 KB
ID:	189657

    Oczy kłamią czy matryca rejestruje inaczej€?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Wydaje mi się, ze winowajcą jest matryca, której piksele odpowiadające za kolor czerwony słońca weszły w nasycenie. Spróbuj zrobić test z ekspozycja silnie skorygowaną w dół - jest szansa, że wówczas kolor słońca będzie bardziej naturalny.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #3
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Wydaje mi się, ze winowajcą jest matryca, której piksele odpowiadające za kolor czerwony słońca weszły w nasycenie. Spróbuj zrobić test z ekspozycja silnie skorygowaną w dół - jest szansa, że wówczas kolor słońca będzie bardziej naturalny.
    Marku, wszystkie zdjęcia ze słońcem czy księżycem oczywiście niedoświetlam. Na zdjęciach z ubiegłego tygodnia skorygowałem ekspozycję tylko -0,7, ale na ostatnich aż -4. Nic to nie dało.
    Temat będę drążył dalej. Mam "Fotografię przyrodniczą i krajobrazową" kilku autorów z The Mountain Trail Photo Teem. Wszystkie zdjęcia pokazane tam ze słońcem są żółte: str. 106, 124, 174.
    Ja chociaż pokazałem trochę białe.

    Ale dobrze, kolejne zdjęcia niedoświetlę tak mocno jak się tylko da.
    Ostatnio edytowane przez Aleksandr ; 10.04.17 o 22:21

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Białe jest dlatego, bo jest przepalone.
    Słońce po wschodzie które widuję w śląsko-małopolskim smogu jest w odcieniach różu, potem żółci, już wyżej nad horyzontem by następnie stawało się białe gdy nabierze mocy.

    Nie wiem czy pomogłem...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Myślę, że to tak może być, chociaż zawsze zmieniałem ekspozycję do zaniku migotek, uznająć to za wystarczające.
    No ale jeszcze trochę zapasu do skorygowania ekspozycji in minus zostało. Następnym razem zejdę do końca na -5.

    Dziękuję Wam obu i pozdrawiam,
    Aleksander Chmiel

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar tropic
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Centrum wszechświata - Chorzów - Silesia
    Posty
    5.679
    Siła reputacji
    277
    Moja galeria
    Zacznijmy od tego że nie powinieneś porównywać technicznie oka do matrycy !! Mamy tu przepaść nie do pokonania (jeszcze bardzo długo) Poza tym na kolor który Ty odbierasz, ma wpływ pierdylion czynników które będą zmieniały obraz zarejestrowany przez matrycę...masz dwie możliwości, albo zaakceptujesz niedoskonałości matrycy i zmienne biorące w tym udział , albo będziesz odkrywcą nowego rodzaju matrycy/programu do obróbki zdjęć Na chwilę obecną możemy tylko dywagować, co by było gdyby...
    AF out-of-order...(nie dotyczy sprzętu)


  7. #7
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Aleksandr Zobacz posta
    Marku, wszystkie zdjęcia ze słońcem czy księżycem oczywiście niedoświetlam. Na zdjęciach z ubiegłego tygodnia skorygowałem ekspozycję tylko -0,7, ale na ostatnich aż -4. Nic to nie dało.
    Zdjęcia niedoświetlasz, ale... jak masz ustawiony pomiar światła w aparacie? Jeżeli nie jest to pomiar punktowy na słońce, to mimo niedoświetlenia zdjęcia słońce w kadrze, którego kontrast w porównaniu z resztą kadru jest gigantyczny, będzie nadal prześwietlone. Otwórz swoje zdjęcia w Irfan View i obejrzyj histogramy dla poszczególnych kolorów - w kanale czerwonym masz na prawej krawędzi wysoki pik który świadczy właśnie o wejściu części pikseli w nasycenie. Mniejszy pik masz też na kanale zielonym - zatem również trochę zielonych pikseli matrycy się nasyciło.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Aleksandr Zobacz posta
    Myślę, że to tak może być, chociaż zawsze zmieniałem ekspozycję do zaniku migotek, uznająć to za wystarczające.
    Nie wiem, jak to działa w Twoim aparacie, ale obstawiam, że migotki się zapalają tylko wtedy, gdy na jakimś obszarze sygnały z wszystkich kolorów matrycy przekroczą określony poziom (często jest możliwość ustawienia w funkcjach użytkownika aparatu poziomu po przekroczeniu którego zaczyna się migotanie, ale nie spotkałem aparatu w którym robiło by się to dla poszczególnych kolorów). Zatem wystarczy, by niebieski kanał nie był nasycony (tak jak na Twoich zdjęciach ze słońcem) i już ostrzegawcze migotanie nie występuje.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Mogę tylko potwierdzić Twoje spostrzeżenia, co do tej barwy słońca (żółto-białej).
    To moje foto z przed 6 lat już, także nie pamiętam jaki kolor był w rzeczywistości, ale raczej nie żółto biały

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1210551.jpg
Wyświetleń:	311
Rozmiar:	312,5 KB
ID:	189660

    Jeżeli bardzo Ci to przeszkadza w obróbce zawsze można nieco wpłynąć na ten kolor.
    Twoje foto

    przed:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Słońce 2.jpg
Wyświetleń:	318
Rozmiar:	277,6 KB
ID:	189661 po:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Słońce 2a.jpg
Wyświetleń:	316
Rozmiar:	276,3 KB
ID:	189662

    Nie jest na pewno idealnie, ale już nie tak żółto

    Jakbym miał doradzić to spróbowałbym, zamiast korygować ekspozycję, ustawić w aparacie pomiar światła punktowy (nie centralny ważony jak na tych zdjęciach) z pomiarem wycelowanym w słońce. Trzeba się tylko liczyć, że wszystko poza słońcem będzie niedoświetloną czarną plamą. Czy wówczas słońce będzie miało barwę taką jaką widzieliśmy, trudno mi powiedzieć, nie próbowałem, ale szanse spore Przydałoby się wówczas zrobić 2 zdjęcia (statyw) z pomiarem punktowym i zwykłe z pomiarem centralnym ważonym (lub matrycowym) i na warstwach je połączyć.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #9
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Bardzo dziękuję Wam za zajrzenie do tego wątku, a jeszcze bardziej za rady i podpowiedzi.
    Wróciłem dzisiaj z pleneru bez wyników (chmury), ale będę drążył temat do oporu korzystając z Waszych rad.
    Zdjęc "z dzisiaj" nie mam, zatem pokażę "z wczoraj".

    Kadr pod słońce, ale było ono poza kadrem. Dostaje się też "ładne" przebarwienie, którego moje oczy nie widziały.
    6a.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6a.jpg
Wyświetleń:	341
Rozmiar:	512,8 KB
ID:	189666

    Widziałem coś takiego:
    6b.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6b.jpg
Wyświetleń:	310
Rozmiar:	576,8 KB
ID:	189667

    Mgła ma swoje prawa i swoją urodę.
    Ostatnio edytowane przez Aleksandr ; 11.04.17 o 09:27

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria
    Nie do końca to co widzimy jest prawdziwe. Dużą część w naszym postrzeganiu ma nasz mózg, który przetwarza obraz jaki widzimy w taki sposób "jak powinniśmy go postrzegać" Trochę o tym jest w internetach. Np: https://twitter.com/AkiyoshiKitaoka

    https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=338919



Podobne wątki

  1. Filtr do fotografii słońca.
    By pongo in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 7.03.15, 17:55
  2. [Wrocław] darmowe warsztaty 28 września - obróbka i barwa
    By Wieprz in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27.09.10, 17:51
  3. Zachód słońca
    By Tuudi in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18.08.06, 00:45
  4. wschód słońca
    By xtomi in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29.07.06, 00:25
  5. Zaćmienie słońca
    By briesen in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29.03.06, 14:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.