Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27

Wątek: Barwa słońca na fotografii

  1. #11
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Białe jest dlatego, bo jest przepalone.
    ...
    Też tak myślę. Ogólnie jest to kwestia przepaleń. Biały - przepalone wszystkie kanały, żółty - przepalony czerwony i zielony. Naświetl tak, żeby nie przepalić zielonego i zobaczysz wtedy czerwień na słońcu Nie wiem, czy będziesz zadowolony z efektu, bo reszta zdjęcia wyjdzie wtedy, delikatnie mówiąc, ciemna. Za duży kontrast między słońcem, a resztą świata
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  2. #12
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jakbym miał doradzić to spróbowałbym, zamiast korygować ekspozycję, ustawić w aparacie pomiar światła punktowy (nie centralny ważony jak na tych zdjęciach) z pomiarem wycelowanym w słońce. Trzeba się tylko liczyć, że wszystko poza słońcem będzie niedoświetloną czarną plamą. Czy wówczas słońce będzie miało barwę taką jaką widzieliśmy, trudno mi powiedzieć, nie próbowałem, ale szanse spore
    Pytanie, czy obszar pomiaru punktowego (wbrew nazwie - mierzymy w tym trybie światło nie punktowo, a jednak z pewnego niewielkiego obszaru kadru) będzie na tyle mały, by objąć tylko tarczę słoneczną - w sumie zależy to od konstrukcji aparatu oraz ogniskowej założonego obiektywu. Nawet jeśli słońce wypełni cały obszar pomiarowy, to i tak pewnie korekcji się nie uniknie - mało prawdopodobne, byśmy chcieli, aby na naszym zdjęciu tarcza słońca miała jaskrawość odpowiadającą 18% szarości. Natomiast sam pomysł złożenia dwóch klatek jest zdecydowanie słuszny. Zastanawiałbym się też nad użyciem funkcji HDR - o ile aparat ją posiada.
    Jeszcze jedno - przy zdjęciach ze słońcem w kadrze z aparatem bezlusterkowym trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić sobie matrycy - o ile wiem były takie przypadki. Sądzę jednak, ze słońce było wtedy znacznie wyżej nad horyzontem niż na zdjęciach prezentowanych w tym wątku.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #13
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Pytanie, czy obszar pomiaru punktowego (wbrew nazwie - mierzymy w tym trybie światło nie punktowo, a jednak z pewnego niewielkiego obszaru kadru) będzie na tyle mały, by objąć tylko tarczę słoneczną - w sumie zależy to od konstrukcji aparatu oraz ogniskowej założonego obiektywu.
    Tu raczej byłbym spokojny. Z reguły taki pomiar nie przekracza kilku procent całości kadru (bodajże do 3%). U mnie w G5 po przejściu na pomiar punktowy w wizjerze (i ekraniku LCD) pojawia się "celownik", znak "+" do pomiaru światła.
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    ...Jeszcze jedno - przy zdjęciach ze słońcem w kadrze z aparatem bezlusterkowym trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić sobie matrycy - o ile wiem były takie przypadki. Sądzę jednak, ze słońce było wtedy znacznie wyżej nad horyzontem niż na zdjęciach prezentowanych w tym wątku.
    Też bym tu uważał, ale przy takich zdjęciach zachodzącego (czerwonego) słońca, ryzyko raczej minimalne.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #14
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Tu raczej byłbym spokojny. Z reguły taki pomiar nie przekracza kilku procent całości kadru (bodajże do 3%).
    3% powierzchni kadru to wcale nie tak mało - w przypadku matrycy m4/3 oznacza to krążek o średnicy nieco ponad 3mm - czyli ponad 20% wysokości kadru. Przy krótszych ogniskowych pole pomiarowe może przekraczać rozmiar rzutu tarczy słońca na matrycę.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #15
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Też tak myślę. Ogólnie jest to kwestia przepaleń. Biały - przepalone wszystkie kanały, żółty - przepalony czerwony i zielony. Naświetl tak, żeby nie przepalić zielonego i zobaczysz wtedy czerwień na słońcu Nie wiem, czy będziesz zadowolony z efektu, bo reszta zdjęcia wyjdzie wtedy, delikatnie mówiąc, ciemna. Za duży kontrast między słońcem, a resztą świata

    Co tam reszta świata, co tam zadowolenie ; prawdy szukam.
    Ale dziekuję za ostrzeżenie.

    A przy okazji, bardzo lubię kiedy niepotrzebne obiekty i detale giną w głębokim cieniu lub pełnej czerni.
    Czasem lepiej, kiedy jest ładne rozmycie, a czasem kiedy jest mocno ciemno (http://naturephotocloseup.eu/main.php?g2_itemId=7500).
    Moim ulubionym fotografem jest Vincent Munier, niedościgniony arcymistrz śladowego światła. Tylko, że tak fotografować to trzeba umieć.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez yamada Zobacz posta
    Nie do końca to co widzimy jest prawdziwe. Dużą część w naszym postrzeganiu ma nasz mózg, który przetwarza obraz jaki widzimy w taki sposób "jak powinniśmy go postrzegać"
    Tak zgoda, i mimo że dziala tu długa ewolucja naszego wzroku, to każdy z nas ma trochę inaczej.
    Zastanawiam się tylko jaka jest różnica między oczami naszego mózgu a rzeczywistością.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez tropic Zobacz posta
    Zacznijmy od tego że nie powinieneś porównywać technicznie oka do matrycy !! Mamy tu przepaść nie do pokonania (jeszcze bardzo długo) Poza tym na kolor który Ty odbierasz, ma wpływ pierdylion czynników które będą zmieniały obraz zarejestrowany przez matrycę...masz dwie możliwości, albo zaakceptujesz niedoskonałości matrycy i zmienne biorące w tym udział , albo będziesz odkrywcą nowego rodzaju matrycy/programu do obróbki zdjęć Na chwilę obecną możemy tylko dywagować, co by było gdyby...
    A dlaczego nie dywagować, jezeli tylko idzie za tym próba znalezienia odpowiedzi w realu. Zresztą najciekawiej jest na granicy znanego i nieznanego.

    Dlaczego też nie porównywać oka do matrycy. Kiedyś zrobiłem to "dla siebie" w oparciu o dostępne dane dot. tonalności:

    "Ludzkie oko może jednocześnie odbierać kontrastową scenę o rozpiętości tonalnej powyżej 20 EV, matryca dobrego aparatu fotograficznego może zarejestrować tonalność mniej więcej dwa razy mniejszą. Najlepsze matryce Nikona, Sony i Pentaksa wg oceny serwisu DxO rejestrują różnice jasności ponad 14 EV. Rekordzistą wśród korpusów pełnoklatkowych, jak dotąd, jest Nikon 810 z wynikiem 14,8 EV. Najlepsze matryce w systemie m4/3 umożliwiają zapis różnicy przejść tonalnych ponad 12 EV, co uwzględniając wielkość matrycy (ok. 4x mniejsza powierzchnia) i zawarte w niej piksele należy uznać za wynik bardzo dobry. Niestety, wysoką jakość obrazu można uzyskać jednak tylko w przedziale znacznie mniejszym. " (http://naturephotocloseup.eu/main.php?g2_itemId=6420).

    20:12 = prawie 2 - to bardzo mało , ale niestety też to bardzo dużo: 20-12 = 8 .

    Obecnie produkowane matryce akceptuję, żeby tylko nie miały za dużo pikseli; zdecydowanie wolę te z większymi.
    Ostatnio edytowane przez Aleksandr ; 11.04.17 o 17:18

  6. #16
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Sam zatem piszesz, że pora na HDR....
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #17
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Aleksandr Zobacz posta
    Co tam reszta świata, co tam zadowolenie ; prawdy szukam.
    ...
    Prawda tkwi w histogramie RGB. Histogram luminancji bywa oszustem
    http://www.cambridgeincolour.com/tut...istograms2.htm
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #18
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Sam zatem piszesz, że pora na HDR....
    A no właśnie.
    Nie wiem dlaczego HDR tak nie lubię. Kilka razy zrobiłem i znielubiłem.
    Zdjęcie staje sie zbyt doskonałe tonalnie. Jak już pisałem, lubię dużo ciemności w kadrze.
    Ale czasem trzeba, a przy słońcu o tym nawet nie pomyslałem.
    Teraz jednak chyba chwilowo nawrócę sie.
    Dziękuję.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Prawda tkwi w histogramie RGB. Histogram luminancji bywa oszustem
    http://www.cambridgeincolour.com/tut...istograms2.htm
    Podobno są nawet korpusy, które pokazują histogram RGB.
    W programie graficznym jest już za późno - tak na szybko:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Słońce 3_PSE.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	245,9 KB
ID:	189684

    To dopiero efekt. Wiem, trzeba to zrobić selektywnie na słońcu - tak na szybko:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Słońce 3_PSE2.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	372,5 KB
ID:	189686

    Też ciekawie. To jest już chyba dobry dowód na wypalenia. Teraz wystemplować czerwienią. Tylko, że potem trzeba jeszcze zmienić tę czerwień na taką jaką oczy widziały, a tego dokładnie już nie pamietam.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Aleksandr Zobacz posta
    To jest już chyba dobry dowód na wypalenia.
    Oj nie, usunąłem przecież pozostałe dwie składowe. No to wypalenia raczej nie ma. Trzeba by z wyjściowego obrazka usunć R i zobaczyć efekt w białych fragmentach.
    Ostatnio edytowane przez Aleksandr ; 11.04.17 o 22:12

  9. #19
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Aleksandr Zobacz posta
    ...

    Podobno są nawet korpusy, które pokazują histogram RGB.
    ...
    Myślałem, że nie ma takich, które nie pokazują. W sumie to bardziej przydatne niż dramatyczna tonacja. Canony pokazują, jeśli pamięć mnie nie myli, to chyba już w 350D były oba histogramy.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  10. #20
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Myślałem, że nie ma takich, które nie pokazują. W sumie to bardziej przydatne niż dramatyczna tonacja. Canony pokazują, jeśli pamięć mnie nie myli, to chyba już w 350D były oba histogramy.
    Ooo! A miałem go w rękach, rozważałem czy ten Canon czy konkurencyjny Nikon, potem może Sony. To był czas, kiedy pojawiły się przystępne cenowo amatorskie lustrzanki cyfrowe. Ale kiedy tak się zastanawiałem, pojawił się pierwszy lustrznkopodobny korpus Panasonika G1. Dla mne to był strzał w 10! I tak już pozostałem przy Panasonikach, bo dla mnie ich ergonomia przeważyła nad korpusami Olympusa. Teraz pewnie byłyby największe korpusy z tej firmy. Duży lekki korpus bez lustra i pryzmatu oraz z ruchomym wyświetlaczem to jest to co mi pasuje najbardziej.

    Produkty pozostałych firm przestałem właściwie śledzić. Wyjatkiem są pełnoklatkowe bezlusterkowce od Sony. Można przecież trochę pomarzyć.
    Ostatnio edytowane przez Aleksandr ; 12.04.17 o 08:04

Podobne wątki

  1. Filtr do fotografii słońca.
    By pongo in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 7.03.15, 17:55
  2. [Wrocław] darmowe warsztaty 28 września - obróbka i barwa
    By Wieprz in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27.09.10, 17:51
  3. Zachód słońca
    By Tuudi in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18.08.06, 00:45
  4. wschód słońca
    By xtomi in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29.07.06, 00:25
  5. Zaćmienie słońca
    By briesen in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29.03.06, 14:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.