Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Obiektywy OM-D E-M10 - dla amatora

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Obiektywy OM-D E-M10 - dla amatora

    Witam wszystkich!
    Dostałem w spadku korpus OLYMPUS E-M10, samo body bez obiektywów.
    Na wstępie zaznaczę, że jestem zdecydowanie amatorem w kwestii bezlusterkowców i chciałbym to zmienić
    Dużo naczytałem się o wszelakich obiektywach ale też nie posiadam wystarczających środków by inwestować masę pieniędzy w obiektywy a zalezy mi na tym aby z mojego E-M10 zrobić jak największy użytek. Na początek zastanawiam się nad kupnem kitowego obiektywu, zależy mi na uniwersalności, a podejrzewam, że dla takiego amatora jak ja KIT-owe obiektywy będą na początek w sam raz i nie zrujnują mojej kieszeni. Zastanawiam się nad:

    - m.zuiko 12-50 1:3,5-6,3 ED EZ - droższa wersja (pytanie czy warto dokładać do kitu poniżej)
    - m.zuiko 14-42 II R 3,5-5,6 - klasyczny KIT z jakim ten aparat przychodzi

    Oprócz tego w dalszej przyszłości myślę kupić:
    - m.zuiko l ED 40-150 mm F4-5.6 - jako uzupełnienie - również do portretów i fotografowania dzieciaka.
    - stałoogniskowy - również uniwersany, do fotografowania ludzi, jaśniejszy od kitowego - nie mam pomysłu jaki



    Do czego potrzebny mi aparat? Jak już wspomniałem - uniwersalność.
    Nie jestem maniakiem ale zależy mi na dobrze wykonanych zdjęciach.
    Oprócz tego pierwsze dziecko w drodze, więc szukam czegoś co pozwoli mi uchwycić pierwsze lata na tym świecie
    Z góry dziękuję za uwagi jak również porady, jeśli ktoś uważa, że marnuje pieniądze na wyżej wymienione obiektywy to chętnie poczytam słowa konstruktywnej krytyki

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    Ja ostatnio kupiłem dla Żony EM-10. Dokupiłem Panasa 14-45 i Panasa 45-150 ( lepsze optycznie m.z. od Olków. Zdaniem Photozone również) Najważniejsze, że komplet ten daje pełne zadowolenie Żonie.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.152
    Siła reputacji
    311
    Moja galeria
    Pierwsza porada: Nim kupisz staraj się popróbować pracy z danym szkłem. Nie wpisałeś w profilu gdzie mieszkasz, ale olymaniaków znajdziesz prawie wszędzie i są to z zasady ludzie życzliwi i pomocni.
    Inną możliwość stwarzają markety, jak masz swoją kartę pamięci ( no a Ty masz jeszcze i swój korpus ), to bez większych ceregieli pozwolą Ci na kilka zdjęć z danym szkłem.

    Polecam na początek mZD 12-50. Jest bardziej uniwersalne. Te dwa milimetry na krótkim końcu to w ciasnych pomieszczeniach i plenerze całkiem sporo w stosunku do 14 mm standardowego kita. No i na długim końcu masz nieco więcej Do tego w gratisie tryb makro dostajesz
    Trafiają się takie okazje : https://forum.olympusclub.pl/threads...wany-gwarancja
    Tylko trzeba poszukać.
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  4. #4

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    96
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    A ja z kolei polecam Panasonica 12-32. Szerszy, choć krótszy niż m.zuiko 14-42, ale malusieńki i dobry optycznie.

  5. #5
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Za Ryśkiem- na początek polecam 12-50 olka. Używam go już kilka lat (tzn od początku wejścia w m43 i zakupu EM-5) i jakoś nie odczuwam potrzeby inwestycji w lepsze zoomy. Do fotografii codziennej (pamiątkowej i turystycznej) - bardzo wygodny i wszechstronny. Dobry też do filmowania bo ma opcje zmotoryzowanego zooma. Świetnie się sprawdza jako jedyny zabrany obiektyw. Pewnie że 12-40/2,8 lepszy, ale nie 5-krotnie (jak jego cena ). Za to jest mniejszy i lżejszy, a tego oczekuję po mikrusach. Duże i ciężkie aparaty już miałem.

    Do sytuacji gdzie jest mało światła (wnętrza i o zmierzchu) dokupiłem lekko używaną Leica 25/1,4 i to jest dopiero różnica w jasności. Do portretów tez dobry Tak naprawdę 2,8 to niewiele jaśniejszy obiektyw od minimalnego światełka 3,5 na 12 mm standardu. Używam też telezooma 40-150 Olka i jest w porządku. Tani i lekki.

    Jako dłuższej portretówki spokojnie można używać dowolnej manualnej 50-tki z odp. adapterem - nawet pentacon od praktyki-całość wyjdzie za 200-300 zet.
    Ostatnio edytowane przez Makromaniak ; 6.03.17 o 19:41

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Dla mnie 12-50 był za duży. Wolałem 14-42.

    40-150 do portretów pewnie się nada, choć trochę ciemny jest.

    Mnie nie zachwycił. Dość szybko sprzedałem. Jest mały, tani, lekki i przyzwoicie ostry, ale jakoś nie mogłem się przekonać do obrazka z niego.

    Tak jak wcześniej koledzy pisali warto pobawić się jakimś jasnym manualnym obiektywem w okolicach 50mm. E-M10 na całkiem sprawne wspomaganie ręcznego ostrzenia. Szybko opanujesz tę sztukę.

    Fajne są szkła Canon FD. Minolta MD też niczego sobie.

    Jak nie masz przekonania to spróbuj z wersją 1.8, zawsze potem możesz zmienić na 1.4, czy nawet 1.2
    Zapraszam do albumu i galerii

  7. #7

    Dołączył
    Jan 2017
    Mieszka w
    W-wa
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Jako posiadacz E-M10 stałem przed podobnym dylematem. Na placu boju pozostały 2:

    - Panasonic 14-42 mm f/3.5-5.6 II ASPH. MEGA O.I.S (wersja nowsza z filtrem 46mm)
    - Panasonic 12-32 mm

    W końcu kupiłem ze względu na okazyjną cenę ten pierwszy.

    Oba mają "manualną" zmianę ogniskowej, co osobiście bardziej mi odpowiada. Do wersji z elektronicznym zoomem w naleśnikach Panasonica i Olka nie mogłem się przekonać.

    Jeśli ma być coś z lepszym światłem - idealnie sprawdza się Panasonic 14mm f/2.5. Malutki, dobry optycznie - używałem kiedyś jako jedynego szkła z Panasonicem Gx1 - idealny komplet na codzień.

    W kwestii szkieł manualnych - podobnie jak Makromaniak polecam np. manulanego Pentacona 50mm. Używam go z adapterem M42-> m43 i nie ma w zasadzie problemu z ustawianiem ostrości - o ile nie focisz szybko przemieszczających się obiektów jak dzieci

  8. #8
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.091
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Panas 12-32 nie ma elektronicznej zmiany ogniskowej tylko manualna. I ten obiektyw bym wybrał jako podstawowy do puszki micro. Mały, co jest ogromną zaletą, szeroki kąt, dobry optycznie, niedrogi.

    Wysłane z mojego LG-H960 przy użyciu Tapatalka

  9. #9
    | OlyJedi Awatar psl
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    589
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Wilku988 Zobacz posta
    - m.zuiko 12-50 1:3,5-6,3 ED EZ - droższa wersja (pytanie czy warto dokładać do kitu poniżej)
    - m.zuiko 14-42 II R 3,5-5,6 - klasyczny KIT z jakim ten aparat przychodzi
    12-50 bardzo fajny zoom. Trochę ciemniejszy, ale większy zakres, dobry do filmowania, funkcja macro, uszczel niony. Wg mnie warto go mieć.


    Cytat Zamieszczone przez Wilku988 Zobacz posta
    Oprócz tego w dalszej przyszłości myślę kupić:

    - stałoogniskowy - również uniwersany, do fotografowania ludzi, jaśniejszy od kitowego - nie mam pomysłu jaki

    Może warto się zastanowić nad Panasonic G 1.7/25? Fajny, jasny obiektyw, uniwersalna ogniskowa i NISKA cena. Mam i uważam,że to fajne szkiełko.

  10. #10

    Dołączył
    Mar 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję wszystkim za porady
    Jestem już szczęśliwym posiadaczem zuiko 12-50 oraz stałki zuiko 45 1.8 - obiektywy kupiłem w bardzo fajnej cenie od naszego forumowicza
    Oba obiektywy bardzo mi podeszły, czuję że do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze tylko stałki 25mm (45 świetna do portretów ale wąska w ciaśniejszych pomieszczeniach) i myślę że w przyszłości właśnie panasa 25 mm 1.7 dokupię
    O tele póki co jednak nie myślę, zdecydowanie bardziej odpowiada mi focenie ulicy, ludzi, portretów lub eventów, do przyrody/widoków jednak nie mam za dużej cierpliwości, a macro w 12-50 na moje amatorskie potrzeby zdecydowanie wystarczające

Podobne wątki

  1. kompakt dla amatora :)
    By gulasz in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 5.03.19, 01:00
  2. kompakt dla amatora :)
    By gulasz in forum Porady audio/video
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 8.07.15, 00:34
  3. m43-obiektywy - mapa drogowa - obiektywy 2023
    By apz in forum [K] Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21.06.15, 10:23
  4. laptop dla amatora fot...
    By macieknr1 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 192
    Ostatni post / autor: 10.02.12, 11:51
  5. Dla amatora fotoreportera
    By makintosz in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 30.05.07, 23:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.