Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Gimp 2.9.5 Portable i nUFraw 0.38

  1. #1
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Gimp 2.9.5 Portable i nUFraw 0.38

    @zbyma72age , nawiązując do Gimpa 2.9.5 Portable i nUFraw 0.38 (z tego wątku) takie moje spostrzeżenie. Plik RAW po wstępnej obróbce w nUFraw i otwarciu w Gimpie ma głębie koloru 8-bitów, a powinien mieć moim zdaniem 16 bit. Tak jest przykładowo w Photoshop Elements i Camera Raw.

    RAW jak wiadomo sam w sobie ma 12-bitową (z niektórych puszek 14bit) głębie koloru. Obróbka na takim pliku jest mniej destrukcyjna dla obrazka. Zwłaszcza chodzi tu o przejścia tonalne kolorów. W 8-bitach obróbka (zależy jeszcze powiedzmy od jej rodzaju/intensywności) może spowodować, przykładowo na niebie, powstanie wyraźnych przejść tonalnych (gradientów). Teraz powstaje pytanie czy nUFraw już na wstępie konwertuje RAW-a do 8-bitowej głębi i taki plik jest w nim obrabiany (to by było bardzo źle), czy nie potrafi z siebie wyeksportować do Gimpa obrazka 16-bitowego.
    Podobnie UFraw jako samodzielna aplikacja nie potrafił zapisać obrabianego RAW-a do np. 16-bitowego TIF-a, o czym pisałem tu.

    Rozumiem, że to darmowa alternatywa i nie ma co za bardzo wymagać, jednak podstawowe zasady co do obróbki (w odniesieniu do plików RAW) powinna spełniać. Tym bardziej, że Gimp 2.9 obsługuje już pliki 16-bitowe (ba, nawet 32-bitowe, choć tu nie wiem po co).

    Inny taki "mankamencik". Podczas pierwszego uruchomienia Gimpa 2.9.5, program automatycznie znalazł i dodał wtyczki od Nik Collection. Nawet ładnie to w programie wygląda:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wtyczki Nik.jpg
Wyświetleń:	643
Rozmiar:	79,8 KB
ID:	187978

    niestety gorzej przy próbie uruchomienia, którejkolwiek wtyczki od Nik. Tu już tylko błędy wyskakują:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	błąd1.jpg
Wyświetleń:	645
Rozmiar:	165,7 KB
ID:	187979

    ale powiedzmy to mniej istotne.
    Działa natomiast od ON1=>Effects Free 10.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 17.02.17 o 20:40
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #2

    Dołączył
    Feb 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    51
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    W ustawieniach nUraw Wyjście/głebia koloru 8 lub 16 bitów.

  3. #3
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez JoteM Zobacz posta
    W ustawieniach nUraw Wyjście/głebia koloru 8 lub 16 bitów.
    Na to nie wpadłem, że trzeba to ustawić. Rzeczywiście tak jest w nUFraw. Nie było tematu, dzięki za podpowiedź.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #4
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    696
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Dodatkowe wyjaśnienia wątpliwości GIMP 2.9.5

    Partha zastosował indywidualne wywoływanie Shellout poszczególnych aplikacji np. Google\Nik Collection (które trzeba jak poprzednio mieć zainstalowane w:
    "C:\\Program Files\\Google\\Nik Collection\\...
    W filtrach spotkamy się też z możliwością indywidualnego wywołania Shellout aplikacji Topaz. Które po pierwsze trzeba sobie zainstalować także w:
    "C:\\Program Files\\Topaz Labs\\..., ale tu uwaga każdy z filtrów wymaga wybulenia przeciętnie ok. 100$.
    W Filtry => Odwzorowania, znajdziemy => Resynthesize… to jest już wersja zabytkowa!
    Swego czasu opisałem i stosuję nowsze wersje:
    plugin-heal-selection.py
    resynthesizer
    resynthesizer-gui
    (Pojawi się w Filtry => Uwydatnianie => Heal selection…
    (http://zbyma.gimpuj.info/Resynthesiz...ie_tekstur.pdf )

    Kompilacja Partha umożliwia nam również skorzystanie z:
    ON1 Effects Free 10 (Free presets for your favorite apps) można pobrać ze strony: https://www.on1.com/dl/22/
    Po podaniu danych osobowych, natychmiast pojawi się instalator.
    Po instalacji korzystamy z Filtry => ON1 (oczywiście wykorzystany znowu ShellOut)
    Do dyspozycji fotomaniacy (tacy jak ja) maja dziesiatki gotowych presetów.
    Dla osłody otwiera się jeszcze możliwość ogladnięcia gotowych poradników wideo.

    PS
    można sobie również ściagnać onOne Perfect Effect 9 Free i dodać ścieżkę w ShellOut i znowu
    multum gotowych presetów.

    http://zbyma.gimpuj.info/onOnePerfectEff.py

    Szczegóły np.:
    http://www.fotopolis.pl/newsy-sprzet...ymulacje-klisz

    "C:\\Program Files\\ON1\\ON1 Effects Free 10\\ON1 Effects Free 10.exe\


    http://www.spidersweb.pl/2015/02/per...-za-darmo.html
    http://www.komputerswiat.pl/nowosci/...-za-darmo.aspx

    Kiedy instalowałem NIC Collection Standalone (11-04-2016r) oprogramowanie pobierałem z: https://www.google.com/nikcollection.../hdr-efex-pro/ nikcollection-full-1.2.11
    Do dzisiaj hyba nic się nie zmieniło w aktualności tej wersji.
    Co mamy w pakiecie?
    • Analog Efex Pro 2 - nadawanie fotografiom wygląd charakterystyczny dla starodawnych aparatów, klisz i soczewek.
    • Color Efex Pro 4 - cała masa filtrów do korekcji kolorów, retuszu i uzyskiwania niezwykłych efektów i to z możliwością ustawiania parametrów. (w plugin trzeba wprowadzić drobne poprawki aby wyświetlał się m.in. jako "<Image>/Filters/Nik Collection/Color Efex Pro 4" Ścieżka do pluginu podana przez Partha jest poprawna!)
    • HDR Efex Pro 2 - świetny zestaw presetów do HDR. Naprawdę jest w czym wybierać. I oczywiście dostęp do ustawień. Ważne, żeby nie przegiąć, bo niektóre dają bardzo abstrakcyjny i nieładny efekt.
    • Sharpener Pro 3 - mimo niewielu ustawień, ten filtr działa wyśmienicie, wyostrzy wszystko jak trzeba i zostawi w spokoju to czego nie powinien ruszać. Mamy tutaj w zasadzie dwa niezależne filtry, które działają nieco inaczej.
    • Dfine 2 - usuwa szumy ze zdjęcia. Trzeba uważać na portretach, bo mogą wyjść plastikowe. Umiejętne połączenie tego filtra z Sharpener daje wspaniały efekt.
    • Silver Efex Pro 2 - tworzenie zdjęć czarnobiałych. Nie tylko desaturacja czy mieszanie kanałów, możliwości jest dużo więcej. Dochodzą efekty starych klisz i zarysowań, dzięki czemu możemy otrzymać fotografie z początku XX wieku.
    • Viveza 2 - ustawienia koloru i tonacji fragmentu zdjęcia bez konieczności stosowania skomplikowanych masek i zaznaczeń.

    Konieczna jest znajomość czym jest technologia U Point ™ i jak to działa.
    Co to jest U Point ™?
    Mówiąc w skrócie, Technologia U Point ™ opracowana przez Nik Software, jest selektywnym narzędziem do edycji obrazów. Zostało ono zaprojektowane, aby umożliwić fotografom i edytorom graficznym zidentyfikować obszar problemu i zmienić go za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką. Wystarczy wskazać na obiekt lub obszar, a następnie poprawić lub naprawić.
    Narzędzie to zostało zaprojektowane tak, aby było intuicyjne i wszechstronne. Aby kontrolować tonalność i kolor określonego obiektu, należy umieścić punkt kontrolny w celu zidentyfikowania go, a następnie można dodać dodatkowe punkty kontrolne, aby wykonać odpowiednie dalsze korekty.
    Rys. U Point

    Poprzez umieszczenie punktu kontrolnego w określonym miejscu w obrazie pozwala wybrać różne ulepszenia, które chcemy wykonać na obrazie. Wartości oznaczone każdym punktem kontrolnym są pod wpływem suwaka rozmiaru, która dyktuje, ile efektu chcemy wprowadzić na swoim obrazie.
    Oprogramowanie jest w stanie odczytać wartości pikseli RGB (czerwony, zielony i niebieski) i obszar lokalizacji poprzez umieszczenie punktów kontrolnych. wylicza również konkretne wartości nasycenia, odcienia i jasności w połączeniu z innymi szczegółami obrazu, aby wygenerować unikalny raport Charakterystyki pikseli. Dane są następnie umieszczane w inteligentnej funkcji mieszania, w której użytkownik jest w stanie kontrolować różne aspekty, które zawierają nasycenie, barwę i nasycenie i ton kolorów. Korekty te są wykonane odpowiednimi suwakami przymocowanymi do punktu kontrolnego.
    Główną ideą jest to, że punkt kontrolny tworzy niejawną maskę, która ogranicza efekt zmiany kolorów w innych obszarach obrazu.
    Głównym wyzwaniem, dla większość fotografów podczas edycji jest to, że większość kontroli ma globalny wpływ na obraz technologia U Point™ umożliwia nam selektywną edycję, która jest podstawowym wymogiem specjalnie do produkcji dobrej jakości zdjęć HDR.
    Na przykład, w Dfine 2, punkty kontrolne pozwalają wybiórczo stosować redukcję szumów podczas gdy w Viveza 2, punkty kontrolne zapewniają selektywny kolor i kontrolę światła.
    Każdy punkt kontrolny tworzy swoją selekcję opierając się na charakterystykach koloru obiektu, na który został umieszczony punkt kontrolny. Cechy te obejmują (red, green, blue, hue, saturation, Brightness), czerwony, zielony, niebieski, odcień, nasycenie, jasność oraz lokalizację wybranego obiektu. Technologia U Point następnie tworzy automatycznie selekcję, opierając się na podobieństwie innych obiektów i obszarów w obrazie do wybranego obiektu. Następnie można kontrolować jak dużą selekcję (zaznaczenie) stworzyć używając wbudowany w każdym punkcie kontrolnym suwak Rozmiar (Size). Dodając kilka punktów kontrolnych do tego samego obrazu, można utworzyć więcej i bardziej precyzyjne selekcje i wpływ jednocześnie na wiele części obrazu.
    Narzędzie, które daje nam największe możliwości to Color Efex Pro 4. Znajdziemy w nim 55 różnych, gotowych filtrów, możemy modyfikować je tak by znaleźć swój ulubiony styl edycyjny, nadadzą one zdjęciom ciekawego wyglądu, możemy zmienić kolorystykę zdjęcia, nadać mu ciepłej lub zimnej barwy. Bardzo przydatne jest narzędzie pozwalające poprawić balans bieli – wystarczy tylko wskazać biały punkt, a narzędzie dopasuje resztę obrazka do niego. Równie ciekawym narzędziem jest “Detail Extractor”, który wydobywa szczegóły z naszego zdjęcia. Nie sposób opisać wszystkich efektów, ale właściwie każde zdjęcie obrobione w Color Efex Pro 4 może wyglądać jak profesjonalne.

    Co mam do powiedzenia w zakresie Panorama Stitcher
    Oprogramowanie ściągamy z: http://research.microsoft.com/en-us/.../projects/ice/
    Jaką wersję ściągnąć oraz jak zainstalować wszystko jest na stronie, wersja 2.0.3.0. 64 bit i 32bit.
    Po zainstalowaniu pojawia się w:
    C:\Program files\Microsoft Research\Image Composite Editor\ICE.exe
    Sposób postępowania jest bardzo prosty:
    1. Otwieramy pierwszy plik z zapisanej panoramy
    2. Teraz Plik => Otwórz jako warstwy… otwieramy po kolei pozostałe pliki wchodzące w skład panoramy
    3. Dalej Filtry => klikamy Panorama Stitcher, kolejno otwierane są pliki i po chwili otworzy się Image Composite Editor a w nim w kroku, => 1, Import widzimy nasze wszystkie pliki panoramy.
    4. Klikamy 2. Stitch i dalej można skorzystać z: http://zbyma.gimpuj.info/Poradnik%20...20panoramy.pdf 2009r
    Teraz jest nowsza wersja programu, ale jest to wprowadzenie do zagadnienia panoram.

    HDR Efex Pro lepiej otwierać jako autonomiczny (standalone) program.
    Powód jest prosty, standardowa technika HDR łączy dwa lub więcej obrazów razem, ShellOut przechodzi tylko z bieżącej warstwy do wywołania zewnętrznego programu. Tak więc moim zdaniem, nie ma sensu, aby dodać HDR Efex Pro 2.
    To co uzyskamy jeśli wtyczkę zastosujemy, to pseudo HDR.

    Muszę powiedzieć że osobiście korzystam do tworzenia HDR tylko z programu SNS-HDR - tworzy NATURALNE HDR.

    W trybie autonomicznym mogą pracować również:
    Analog Efex Pro, Color Efex Pro, Silver Efex Pro.
    [Wersja standalone jest to osobna aplikacja niewymagająca do poprawnego działania innego programu np. GIMP-a.]

    Kończąc to wprowadzenie do tematu
    Muszę zwrócić uwagę na różnice w kompilacjach umieszczanych na stronie Partha, np. wersje Portable:
    GIMP 2.9.5 64-bit Experimental portable
    oraz
    GIMP 2.9.5 64-bit Color Corrected Experimental portable - ta wersja jest oparta na łatce (patch) opracowanej przez Panią Elle Stone, (Aktualizacja z lipca 2016r) będzie ona zaspakajać potrzeby cyfrowych artystów i fotografów, którzy pracują w przestrzeniach kolorów innych niż sRGB.
    http://ninedegreesbelow.com/photogra...r-artists.html

    Obydwie wersje mają więc zasadnicze różnice

    Pozdrawiam
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	UPoint.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	21,8 KB
ID:	187983  
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    W filtrach spotkamy się też z możliwością indywidualnego wywołania Shellout aplikacji Topaz. Które po pierwsze trzeba sobie zainstalować także w:
    "C:\\Program Files\\Topaz Labs\\..., ale tu uwaga każdy z filtrów wymaga wybulenia przeciętnie ok. 100$.
    Miałem kiedyś jakieś tam filtry Topaz na próbę (trial) zainstalowane w Photoshop Elements. Już dawno usunięte/nie działają, ale zakładka też w filtrach mi pozostała.
    Nawet czyszczenie rejestru nie chce jej usunąć. Trzeba kiedyś dokładniej poszukać, gdzie siedzą te pozostałości. Tu Gimp, jak widać w pierwszym obrazku, też coś znalazł z Topaz.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #6
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    696
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Zmiana: wontku na wątku

    [QUOTE=andtor2 Tu Gimp, jak widać w pierwszym obrazku, też coś znalazł z Topaz.[/QUOTE]

    GIMP nic nie zalazł, to jest oferowana możliwość wywoływanie przy pomocy plugin Shellout poszczególnych aplikacji np. zainstalowanego Oprogramowania Topaz. Te pozycje w filtrach będą niezależnie czy zainstalujemy takie oprogramowanie, przy próbie otwarcia gdy go nie zainstalowano pojawi się okno z komunikatem o błędzie.
    Gdy nie mamy zamiaru takiego oprogramowania instalować, a ta pozycja w filtrach Nas denerwuje, przechodzimy do
    Gimp-2.9.5-std\gimp\lib\gimp\2.0\plug-ins\ i usuawamy TopazDeNoise6; TopazImpression; TopazphotoFXLab; TopazReMask5; TopazTextureEffects.

    Wtedy jak widać na zrzucie TOPAZ znika z Filtry.

    Pozdrawiam

    Na marginesie:
    Stworzył kolega dodatkowy wątek w którym otwierający nie wie o czym tutaj mowa, dlatego pozwalam sobie podać link do pierwotnego wątku:
    https://forum.olympusclub.pl/threads...P-i-Foto/page3
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2017-02-18_134049.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	21,7 KB
ID:	188077  
    Ostatnio edytowane przez jck ; 18.02.17 o 21:47 Powód: Zmiana: wontku na wątku - ort.
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  7. #7
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cóż, byłem przekonany, że to Gimp znalazł. Wtyczki od Nik Collection mam, ON1 Effects Free 10 mam, Topaz też widnieje u mnie w filtrach w programie PSE (kiedyś miałem).
    Z tego co piszesz wygląda, że nawet jakbym nie miał Nik Collection, ON1, to one też by się pojawiły... . Dzięki za info jak usunąć z Gimpa ten filtr Topaz.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15.09.14, 20:30
  2. Program do RAWów w wersji "portable"
    By herbie_mp in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20.10.11, 17:03
  3. Gimp
    By BIKER in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16.01.11, 12:40
  4. Gimp 2.6.0
    By lcf in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 2.10.08, 08:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.