Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 95

Wątek: Zmiana systemu Nikona na micro 4/3

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Zmiana systemu Nikona na micro 4/3

    Jako że jest to mój pierwszy post na forum wypadało by się przywitać.

    Więc do rzeczy mam nie mały dylemat od razu mówię fotografią zajmuję się całkowicie amatorsko raczej małe podróże po kraju z cyklu "jak daleko nogi poniosą" albo gdzie kolej się dotoczy
    A konkrety na chwilę obecną mam amatorskiego Nikona d3100 plus szkła Sigma AF 70-300/4-5.6 DG Macro, kitowca nikkor 18-55 AF-S f3.5/5.6 oraz manualnego nikkora 50mm f2,0 właściwie używam tylko tego ostatniego i czasem sigmy kitowiec dawno poszedł w zapomnienie.
    Generalnie zastanawiam się nad zmianą systemu na micro 4/3 (zastanawiam się nad puszką Olympus om-d e-m10)
    z kilku prozaicznych powodów,
    pierwszy to mniejsze gabaryty, elektroniczny wizjer (ja akurat uważam to za zaletę), wbudowana stabilizacja w puszkę,masa pomocnych bajerów, oraz stosunkowo dobra współpraca z manualnymi obiektywami co niestety o nikonie nie można powiedzieć przede wszystkim brak pomiaru światła strzelanie trochę na pałę po woli opanowałem to ale często przy ciekawym uciekającym kadrze jest problem.Generalnie bardzo zaprzyjaźniłem się z manualnymi obiektywami, fakt ze względu na koszty.
    I tu pytanie do was drodzy forumowicze czy jest sens według was zmiana systemu z nikona na olympusa sprzedanie tego co mam po kosztach fakt to bardzo słaby sprzęt ale zawsze jakiś grosz i kupienie OM-d -m10 myślę o zostawieniu sobie tego nikkora manualnego i dokupienie adaptera plus jakiś uniwersalny tani zoom ewentualnie jakąś szeroką stałkę?, później rozbudować system
    Czy zostać przy nikonie a tą kasę zainwestować w lepsze szkła?
    Głównie zależy mi na lepszym obrazku ale i gabaryty też mają znaczenie.

    Z góry dzięki za odpowiedź pozdrawiam

  2. #2

    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    201
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Obrazek będzie lepszy ale nie na KIT Matryca jest porównywalna jeżeli chodzi o jakość tej z Nikona. Możesz kupić jakieś 15 1.8, 17 1.8, 25 1.7 i ultra małego i mimo ciemnicy porządnego zooma 12-32. Do tego manuale przez przejściówkę i masz super sprzęt do podróży. Pod względem ergonomii Olympus niszczy tego Nikona- ja przesiadłem się z D80 i jestem mocno zadowolonym użytkownikiem. Też zastosowanie głównie podróżnicze.

    Wysłane z mojego XT1254 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Dlaczego najczęściej używasz 50mm f/2? Chodzi bardziej o bokeh czy ogniskową?

  4. #4

    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    50tki używam głównie dla ogniskowej jakoś mi przypadła ale coś szerokiego dodatkowo by się przydało.
    Czyli mówicie nie warto brnąć dalej w nikona?

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Myślę, że najkorzystniejsze rozwiązanie Twojego problemu, to 35/1,8 i 18-105 VR.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Myślę, że najkorzystniejsze rozwiązanie Twojego problemu, to 35/1,8 i 18-105 VR.
    To nie jest żadne rozwiązanie jego problemu.

    Cytat Zamieszczone przez Zaicev
    elektroniczny wizjer (ja akurat uważam to za zaletę), wbudowana stabilizacja w puszkę,masa pomocnych bajerów, oraz stosunkowo dobra współpraca z manualnymi obiektywami
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #7
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Zaicev Zobacz posta
    50tki używam głównie dla ogniskowej jakoś mi przypadła ale coś szerokiego dodatkowo by się przydało.
    Skoro używasz 50-tki dla copu 1.6 to masz (ogniskowa * crop matrycy) 80mm na swoim Nikonie 3100. W u4/3 będziesz miał 100 mm. Im większy crop tym trudniej znaleźć szerokokątny (10-14 mm) manual. Trudno go na pewno znaleźć w przystępnej cenie (do 500 zł). W przedziale 1000-2000 prędzej i to nowe. Najlepiej przejrzyj nasze kompendium, zorientuj się w szklarni u4/3. Zobacz co by ci odpowiadało, a później skonfrontuj to z cenami.

    Cytat Zamieszczone przez Zaicev Zobacz posta
    Czyli mówicie nie warto brnąć dalej w nikona?
    Ja tego nie napisałem . Ale rozważ to tak:

    Plusy Olympusa:
    + przystępne gabaryty na szlaku
    + elektroniczny wizjer
    + stabilizacja w aparacie
    + pomiar światła na szkłach pozasystemowych (to jednocześnie minus Nikona, o którym wspomniałeś)
    + dobre, małe kity 14-42 i 40-150

    Tu mała uwaga. mZD 14-42 mógłby z powodzeniem być wykorzystany jako szeroki kąt, ale chyba chciałbyś coś szerokiego i jasnego w okolicach f/2?

    Minusy Olympusa:
    - większy crop, trudniejszy wybór taniego manualnego szerokiego kąta

    Minusy ogólne:
    - trzeba pozbyć się jednego i kupić drugi aparat i od początku kompletować wszystko.

  8. #8

    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki wielkie za odpowiedzi raczej jestem przekonany już na zmianę systemu ale co do szkieł generalnie myślę że ogniskowa z zakresu 14-42 w zupełności by wystarczyła co do jasności to póki co jeszcze zostawił bym sobie tą moją manualną 50-kte jakoś objadę a na zooma tak myślę z 1500zł czy coś da radę wyhaczyć bo z tego co rozglądałem się to do tej ceny to same kitowce czy taki da radę
    Olympus M.Zuiko Digital 12-50 mm f/3.5-6.3 ED EZ
    fakt ciemny, jak się sprawi w panoramach, a jak w na długich czasach w ciemnościach

    Najbardziej to by mi spasował chyba
    Olympus M.Zuiko Digital 12-40 mm f/2.8 ED PRO
    tylko jest jedno ale? cena
    widziałem do 3000zł coś może się uda, być może jakaś używka, powiem tak ten obiektyw był by może moim celem ale na pewno nie teraz, za jakiś czas, dłuższy czas
    A tak nawiasem to już chyba zapomniałem co to jest autofocus ostatnimi czasy na manualach

    A tą 50tke zamienił bym na cośik jaśniejszego f1.4 ale to przyszłość.
    Co do większych ogniskowych to nie ma co się przejmować bo mało używam na dobrą sprawę jakiś pleśniak m42 135mm załatwi sprawę więc nie problem ale z tym się nie pali.
    I jeszcze mam jedną prośbę o wycenę mojego obecnego sprzętu bez tej 50tki manualnej.
    Szczerze powiedziawszy mam ofertę zostawić w rozliczeniu za 600zł i zabrać Olka z dopłatą czy warto? Wydaje mi się że trochę mało, z drugiej strony też nie chciał bym wieczność sprzętu sprzedawać sezon się zbliża matka natura się będzie budzić będzie trzeba ruszyć na szlaki a bez sprzętu lipa.

    Proszę o jakieś wypowiedzi i dzięki za poprzednie naprawdę rzeczowa ekipa na tym forum.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 1.02.17 o 17:51 Powód: ortografia - poprawka

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Ja kilka lat temu przesiadłem się z nikona D300 na E-M5 i do tej pory nie żałuję swojej decyzji . Na początku długo miałem obiektyw 12-50 mm f/3.5-6.3 ED EZ i z braku lepszego szkła ten zestaw dawał radę. Moje pierwsze zdjęcia z tego zestawu możesz obejrzeć tutaj.
    Teraz mam 12-40 2.8 i to jest trochę inna liga.
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  10. #10

    Dołączył
    Feb 2017
    Mieszka w
    Lublin :)
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzień Dobry Wszystkim

    Podobnie jak założyciel wątku - jestem nowo zarejestrowany i chciałbym się przywitać

    A dlaczego tu? A dlatego, że mam bardzo podobny dylemat do Kolegi Zaiceva. Jestem nikoniarzem od 2008 roku, aktualnie działającym amatorsko na D300 + pięć szkieł, nie będę ich tu wymieniał. Podobnie jak autor wątku jestem turystą, takim właśnie na zasadzie "jak daleko nogi poniosą", "jak daleko tory sięgają", do tego jeszcze czasem dochodzi rower i sakwy... Więcej o mnie na moim blogu: http://przewodnictwo.blogspot.com/ - tak abyście wiedzieli z kim rozmawiacie. Nic więc dziwnego, że priorytetem jest dla mnie zmniejszenie ilości foto-klocków wyrażonej w kilogramach. A z tego, co czytam na tym zacnym forum, mikro cztery trzecie jako system jest stworzony dla takich jak ja...
    A w czym problem? A w tym, że rozważam różne scenariusze i na żaden nie mogę się zdecydować. Jednym z nich jest 100% pozbycie się Nikona i wejście z "przytupem" w nowy system. Z obliczeń wychodzi mi, że za to co mam z Nikona dostałbym do łapy 6300 - 6500 złociszy. Dokładam tak z 500 i mogę trochę poszaleć Ale... zabawki z żółtej stajni kompletowałem przez prawie 10 lat i trochę żal mi się (przynajmniej z niektórymi) rozstawać. Dla przykładu - nie wiem, czym zastąpić N 85/1,8G - chyba tego szkła byłoby mi najbardziej szkoda. Zatem druga opcja - dwusystemowość, ale tu z kolei zaczynają się finansowe schody.

    Dodam jeszcze, że byłby to mój powrót do Olka. Przez krótki czas używałem starych analogów spod znaku OM i Zuiko. Na przełomie tysiącleci to było. Nic mi z tego nie zostało...
    Ktoś coś? Wiem, namieszałem...

Podobne wątki

  1. Zmiana systemu, co polecacie w 4/3?
    By esoX in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 9.02.15, 17:23
  2. E-30 czy zmiana systemu?
    By rojs1 in forum E-System
    Odpowiedzi: 97
    Ostatni post / autor: 5.04.12, 07:36
  3. Zmiana systemu jakie obiektywy.?
    By malyd77 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 16.02.11, 13:02
  4. Zmiana systemu. Czy warto???
    By M.U. in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 24.11.08, 00:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.