Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 95

Wątek: Zmiana systemu Nikona na micro 4/3

  1. #21
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Niekoniecznie trzeba udawać. Przejściówka OM-u4/3 oraz manualne Zuiko są do kupienia. 50 f/1.8 czy f/1.4 przeżywają renesans i warto z nich korzystać. Wyżej już pisałem, że pomiar światła bez dodatków przy szkłach manualnych to zaleta Olka. Do tego dochodzi jeszcze działanie stabilizacji dla tych szkieł. Wystarczy tylko wpisać ogniskową.
    A wszystko po to, żeby uzyskać efekt, który nie ma absolutnie nic wspólnego z efektem, jaki kolega uzyskiwał fotografując analogiem Nie oszukujmy się, z tamtych czasów pozostał już tylko napis Olympus i imitacja wyglądu. Wszystko inne bardziej przypomina cyfrowego Nikona, niż analogowego OM-D.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  2. #22

    Dołączył
    Feb 2017
    Mieszka w
    Lublin :)
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    A wszystko po to, żeby uzyskać efekt, który nie ma absolutnie nic wspólnego z efektem, jaki kolega uzyskiwał fotografując analogiem Nie oszukujmy się, z tamtych czasów pozostał już tylko napis Olympus i imitacja wyglądu. Wszystko inne bardziej przypomina cyfrowego Nikona, niż analogowego OM-D.
    Jeśli zdecyduję wpakować się w Olympusa (a wiele wskazuje na to, że tak), to na złamany guzik przyrzekam, że znajdę jakiegoś niezajeżdżonego OM na film, choćby tylko z Zuikiem 50/1.8. Jak ja lubiłem tę staroć i obrazek jaki dawała (w połączeniu z taką Astią na przykład). Nawet radziecka soczewka makro nie była w stanie go popsuć...

  3. #23
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    A wszystko po to, żeby uzyskać efekt, który nie ma absolutnie nic wspólnego z efektem, jaki kolega uzyskiwał fotografując analogiem
    Czasami jest to sentyment, a czasami powrót do bardziej naturalnego korzystania z aparatów. Jest wybór, a nie tylko jedna stała ścieżka. "Efekt analoga" można uzyskać teraz jako jedną z opcji, a nie jedyny efekt końcowy.

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Nie oszukujmy się, z tamtych czasów pozostał już tylko napis Olympus i imitacja wyglądu. Wszystko inne bardziej przypomina cyfrowego Nikona, niż analogowego OM-D.
    Nikt się chyba nie oszukuje. Świat idzie do przodu. Przecież wiadomo co jest w obecnej puszce. Jednocześnie nie ma powodu by odcinać się od przeszłości? Można w przyjemny sposób korzystać z dobrych, starych obiektywów. "Analog" czy "cyfra" to tylko technika. Rzemieślniczo podchodząc do tematu i tak trzeba wiedzieć ile ustawić na podziałkach i czy wcisnąć guzik teraz czy za sekundę.


    Nie wiem czy to jest dobre miejsce na rozwijanie tego wątku. Ale wspomnę o tym. Nawiązywanie do analoga i miękkie połączenie go z "cyfrą" daje przede wszystkim bardziej naturalny UI (user interface - interfejs użytkownika). Obiektyw jest z przysłoną, ostrością i zoomem w formie pierścieni w obiektywie, a nie zbiorem kółek czy przycisków w puszce aparatu. Z kolei aparat cyfrowy dostając "analogowe" pokrętła czy przełączniki może dać lepszy dostęp do zbioru dużo większej ilości funkcji niż miały klasyczne małoobrazkowe analogi. Mamy kilka pokręteł i więcej guzików, a na dodatek różne funkcje powiększeń, podglądu w słabszym świetle, dodatkowych parametrów, które nie trzeba odrazu organizować na fizycznych guzikach. Prócz wymiaru estetycznego, takie rzeczy mają sens, bo człowiek nie steruje aparatem myślą. Korzysta z całej gamy fizycznych regulatorów z jedną standardową konkretną funkcją lub przypisując im inne funkcje pod własne preferencje. To jednak temat bardziej na zimowe wieczory niż rozważania co kupić.

  4. #24
    | OlyJedi Awatar POLM
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Okolice Wrocławia
    Posty
    911
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Dzień Dobry Wszystkim

    Dla przykładu - nie wiem, czym zastąpić N 85/1,8G - chyba tego szkła byłoby mi najbardziej szkoda. .
    Tutaj mamy genialny odpowiednik - Olympus 75/1,8 (fakt 85 przy D300 to ekw. 135mm a 75 u Olka to 150mm ale to przy takim krótkim tele nie duża różnica) . Dwu-systemowość trochę bez sensu przy braku dużych funduszy. Sam przesiadłem się z Nikona (swego czasu D90) i nigdy nie żałowałem decyzji.
    OM-D E-M5 (Black) + parę stałek

  5. #25
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    W ostatnią niedzielę każdego miesiąca odbywa się w Lublinie jeden z największych w Polsce targ staroci. Na tym targu jakieś 2 lata temu zakupiłem OM-1 z obiektywem Zuiko 50/1.4 za jedyne 100 zł A taki z tego Zuiko obrazek na OMD E-M5 mk II, oczywiście w szkiełku maska wg świętej pamięci irka50 i mojej delikatnej modyfikacji tego pomysłu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB070462.JPG
Wyświetleń:	180
Rozmiar:	668,0 KB
ID:	187326
    Ostatnio edytowane przez dzemski ; 2.02.17 o 16:40

  6. #26

    Dołączył
    Feb 2017
    Mieszka w
    Lublin :)
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    O targach staroci oczywiście wiem, jestem fanem lubelskiego Starego Miasta

    Koledzy, dzięki za naprowadzenie mnie. Nie należę do osób zdecydowanych (zwłaszcza jeśli chodzi o tak delikatną naturę jak finanse), ale już pewien zarys mam. Nie wyskoczę z N z dnia na dzień, niech to będzie dłuższy proces. Ale na niektórych wyjazdach (zwłaszcza tych z żoną i córką) lekki, nieprzeszkadzający sprzęt jest mi po prostu niezbędny. Mógłbym pójść w kierunku jakiegoś kompakta premium, ale - co tu kryć - ciągnie mnie do Oly. A skoro ciągnie - niech przyciągnie. Nie będę zanudzał pytaniami "co kupić". Jestem przekonany, że na początek przygody z systemem e-pl 6 (trafia się w dobrej cenie) z kitem będzie OK. Z czasem dojdą inne szkła. Ceny szklarni w m4/3 niby wysokie, ale... są przecież te Sigmy ze światłem 2.8, jest trochę Panasoników... nie muszę mieć wszystkiego od razy, zwłaszcza że - jak pisałem - mam czym pluć pliki

    Pytanie trochę OT - do galerii wstawiamy zdjęcia tylko z Olków? Czy jest jakaś dowolność? Nie widzę tej informacji w regulaminie. Może źle patrzę...

  7. #27
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    dowolność, nie muszą być to zdjęcia z Olków.

    A co do pierwszego aparatu MFT radziłbym się zastanowić nad aparatem z wizjerem.

  8. #28
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Jej. To hobby. Jak Cię korci, a widsc,że tak to kup, zmień. Nowy gadżet zawsze jest fajny

    Zdjęć gorszych nie da. A satysfakcja że zmiany będzie. Chyba, że hobby mocno skręca w kierunku nie foto a rozważania i posiadania najlepsiejszego sprzętu (w danej kwocie)

  9. #29

    Dołączył
    Feb 2017
    Mieszka w
    Lublin :)
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    A co do pierwszego aparatu MFT radziłbym się zastanowić nad aparatem z wizjerem.
    Ale raczej nie dorwę body z kitem w cenie <1300 zł. A za tyle widziałem niedawno e-pl6, może jeszcze jest. Chyba, że pomyśleć o jakiejś używce, no ale jako świeży w systemie mam obawy. Z drugiej strony... nie pamiętam, kiedy kupiłem nowy aparat/obiektyw. Wszystko co mam z N jest z drugiej ręki i jeszcze się nie naciąłem...

    Chyba, że hobby mocno skręca w kierunku nie foto a rozważania i posiadania najlepsiejszego sprzętu (w danej kwocie)
    Raczej w kierunku "ratuj swój kręgosłup... "

    Bo wiecie... jeszcze 10 lat temu nie było dla mnie problemem załadować lustro, trzy-cztery szkła, namiot, śpiwór, kuchenkę, gary i... ruszać z tym wszystkim pociągiem/pieszo przez kraj. Ale człowiek się niestety starzeje, wiek inżyniera Karwowskiego dawno przekroczony. A chęć do takich eskapad pozostała. M.in. dlatego takim łaskawym okiem patrzę na Olki...
    Ostatnio edytowane przez hades ; 3.02.17 o 13:00 Powód: Ustawienie standardowego koloru tekstu.

  10. #30
    Moderator - opiekun giełdy Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Iwo
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.473
    Siła reputacji
    48
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Nic więc dziwnego, że priorytetem jest dla mnie zmniejszenie ilości foto-klocków wyrażonej w kilogramach. A z tego, co czytam na tym zacnym forum, mikro cztery trzecie jako system jest stworzony dla takich jak ja... A w czym problem? A w tym, że rozważam różne scenariusze i na żaden nie mogę się zdecydować. Jednym z nich jest 100% pozbycie się Nikona i wejście z "przytupem" w nowy system. Z obliczeń wychodzi mi, że za to co mam z Nikona dostałbym do łapy 6300 - 6500 złociszy.
    cześć @Prosto_z_Lublina i @Zaicev. Czy potrzebujecie uszczelnienia?
    Jeśli tak to proponuję korpus OM-D E-M5, jeśli nie to nowszy em10 - koszt 1xxx zł za używane.
    Wolicie zooma czy jaśniejsze stałki?
    Jak zoom (i to uszczelniany) to proponuję mZD 12-40mm f/2,8 używany za około 3000 zł
    Jak stałki, to wg uznania/priorytetów ogniskowych:
    1. 14mm 2,5 - za około 600 zł używane do dostania. fajne szybkie malutkie szkiełko.
    2. 15mm 1,7 Panasonic
    3. 17mm 1,8 mZD Olympus - za 1x00 zł. Polecam - najbardziej uniwersalna ogniskowa dla mnie.
    4. 20mm 1,7 Panasonic - wolny i świetny optycznie za ok. 1000zł
    5. 25mm 1,7 Panasonic - nowy za 800zł
    6. 30mm 2,8 Sigma - nowa za ok 700zł
    7. 45mm 1,8 Olympus nowy 1200 zł, używany <1000zł. Polecam.
    8. 60mm 2,8 Sigma
    9. 75mm 1,8 Olympus - dla koneserów.

    Gdybym ja kupował system od zera zastanawiałbym się nad em10 II czy gx80 w kombinacjach z:

    1. 12-40mm - używany duet z em10 za 4500 zł
    2. 14-42mm EZ + 45mm
    3. 14-42mm EZ + 25mm
    4. 17mm 1,8 + 45mm 1,8 (mam obecnie)
    5. 12-32mm i 45mm 1,8 - nowy zestaw za około 4000 zł
    6. 12-32mm i 25mm 1,7 i 45mm 1,8 - nowy zestaw za <5000 zł

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Dla przykładu - nie wiem, czym zastąpić N 85/1,8G - chyba tego szkła byłoby mi najbardziej szkoda.
    ekwiwalent FF 90mm masz tasze i ostrzejsze 45mm. później schody bo albo kompromis czyli 60mm 2,8
    albo drogie 75mm 1,8 (czyli 150mm), ale ostreee i 85/1,8G może mu buty czyścić.
    Sprzedam: Samyang 7,5mm f/3,5,

Podobne wątki

  1. Zmiana systemu, co polecacie w 4/3?
    By esoX in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 9.02.15, 17:23
  2. E-30 czy zmiana systemu?
    By rojs1 in forum E-System
    Odpowiedzi: 97
    Ostatni post / autor: 5.04.12, 07:36
  3. Zmiana systemu jakie obiektywy.?
    By malyd77 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 16.02.11, 13:02
  4. Zmiana systemu. Czy warto???
    By M.U. in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 24.11.08, 00:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.