Strona 2 z 10 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 95

Wątek: Zmiana systemu Nikona na micro 4/3

  1. #11
    | OlyJedi Awatar bogdi
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    dolny śląsk - Kiełczów
    Posty
    620
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    wielosystemowy

  2. #12
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Zaicev Zobacz posta
    I jeszcze mam jedną prośbę o wycenę mojego obecnego sprzętu bez tej 50tki manualnej.
    To chyba prędzej na konkurencyjnym forum.

    Ale wystarczy rzut oka na portal aukcyjny. Aparat, 550-600 zł, szkiełka drugi tyle. To moje pobieżne sprawdzenie. Dopasuj ceny pod siebie.

    Cytat Zamieszczone przez Zaicev Zobacz posta
    Szczerze powiedziawszy mam ofertę zostawić w rozliczeniu za 600zł i zabrać Olka z dopłatą czy warto?
    Odkupujący musi na czymś zyskać, więc dla niego warto. Dla Ciebie nieszczególnie. Z drugiej strony jeśli zależy Ci na czasie to nie wyrzucaj tej oferty, ale decyduj się na nią kiedy zawiedzie próba puszczenia sprzętu na giełdzie.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Dzień Dobry Wszystkim
    Dzień dobry

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    A w czym problem? A w tym, że rozważam różne scenariusze i na żaden nie mogę się zdecydować.
    Rzut kostką?

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Jednym z nich jest 100% pozbycie się Nikona i wejście z "przytupem" w nowy system. Z obliczeń wychodzi mi, że za to co mam z Nikona dostałbym do łapy 6300 - 6500 złociszy. Dokładam tak z 500 i mogę trochę poszaleć
    Szaleć, ale nie do końca. To takie ostrożne szaleństwo, jeśli weźmie się pod uwagę mZD 75/1.8.

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Ale... zabawki z żółtej stajni kompletowałem przez prawie 10 lat i trochę żal mi się (przynajmniej z niektórymi) rozstawać. Dla przykładu - nie wiem, czym zastąpić N 85/1,8G
    Tego zawsze jest żal. Polecałbym jak poprzdnio, przegląd kompendium tutaj na forum. Sprawdzenie odpowiedników szkieł z nikona i podpytanie lub sprawdzenie od razu we wpisach jak wyglądają przykładowe zdjęcia. Niektóre wpisy tam mają uzupełnione przykłady. Później porównanie cen i/lub znalezienie alternatyw lub pokrywających się zakresów ogniskowych. W ogniskowych trzeba tylko pamiętać o cropie x2.

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Zatem druga opcja - dwusystemowość, ale tu z kolei zaczynają się finansowe schody.
    Nie tylko finansowe schody. Chcesz się odciążyć, więc naraz do plecaka trafią dwa systemy?

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Dodam jeszcze, że byłby to mój powrót do Olka. Przez krótki czas używałem starych analogów spod znaku OM i Zuiko. Na przełomie tysiącleci to było. Nic mi z tego nie zostało...
    Szkła analogowe Zuiko są całkiem dobre, a ze wspomaganiem jakie jest np. w OM-D robi się zdjęcia bardzo przyjemnie. Więc trochę szkoda tej szklarni.

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Wiem, namieszałem...
    Ostrożna, chłodna kalkulacja może naprowadzić Cię na rozwiązanie startowe dla "nie do końca zdecydowanego". Zostawić sobie jeszcze Nikona i zacząć przygodę od jakiegoś PEN-a, np. E-PL 5 z kitem 14-42, tak dla oswojenia systemu. Jeśli dotychczasowe obiektywy to jakieś unikaty można powoli je zamieniać w dobrej cenie na mikro ZD w odpowienich zakresach. Jak posiedzisz na forum może załapiesz się na jakiś zlot czy spotkanie i przetestujesz sobie większość popularniejszych szkieł systemu. Zbliża się wiosna więc może coś będzie organizowane. Na końcu, kiedy wyzbędziesz się szkieł Nikona, zrobisz ostateczny przekok na puszkę OM-D 5 lub 10, a może nawet 1.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 2.02.17 o 02:32

  3. #13

    Dołączył
    Feb 2017
    Mieszka w
    Lublin :)
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    bogdi i hades - dzięki za cenne przemyślenia!

    Rzut kostką? Ta ostatnio ucieka ode mnie z okropnym krzykiem...
    mZD 75/1.8 w tych moich "szaleństwach" nie był brany pod uwagę, raczej coś w klimatach Panas 20/1.7, mZD 45/1.8, coś dłuższego czyli np. Panas 100-300 (w miejsce N70-300 VR które uwielbiam), przydałoby się też coś od dołu...

    Kompendium przeglądam regularnie od 2013 roku. Po czym zapominam o sprawie, po czym znowu przeglądam, po czym zapominam...

    Ostrożna, chłodna kalkulacja może naprowadzić Cię na rozwiązanie startowe dla "nie do końca zdecydowanego". Zostawić sobie jeszcze Nikona i zacząć przygodę od jakiegoś PEN-a, np. E-PL 5 z kitem 14-42, tak dla oswojenia systemu.
    Mam wrażenie, że to co wyżej napisałem spowoduje, że zaraz ktoś zakrzyknie "czy jest na sali lekarz" Niemniej - po włożeniu rozgrzanej łepetyny pod kran i odkręceniu zimnej wody - zaczynam dochodzić do czegoś podobnego. Tzn - sprzedać coś z nikona, co w największym stopniu łapie kurz i "oswoić system" takim e-pl6 z kitem (ostatnio widziałem zestaw za jakieś 1200 złociszy). Podejdzie - następny kurzołap pod młotek i następny krok w stronę m4/3. Nie podejdzie - wciąż mam sprawdzonego Nikona. Co będzie na końcu tej drogi? Nie wiem. Grunt, żeby po drodze przywieźć jakieś obrazki z terenu, bo w tej zabawie docelowo chyba o to chodzi. O czym - niestety w tej głupawce sprzętowej - czasem zapominam.

    Nie ma opcji noszenia w plecaku klocków z dwóch systemów. Podejrzewam, że jak już mikro Oly wskoczy do plecaka - to już tam zostanie. A czy N zostanie do zadań specjalnych czy też nie będzie go w ogóle - czas pokaże.

    Dobrze myślę?

    Dzięki za pomoc i naprowadzenie!
    Ostatnio edytowane przez Prosto_z_Lublina ; 2.02.17 o 11:11

  4. #14
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    ... Z obliczeń wychodzi mi, że za to co mam z Nikona dostałbym do łapy 6300 - 6500 złociszy. Dokładam tak z 500 i mogę trochę poszaleć ... Dla przykładu - nie wiem, czym zastąpić N 85/1,8G - chyba tego szkła byłoby mi najbardziej szkoda. ...
    To proste, zastępujesz go 75/1.8. No i do 500 zł dokładasz jeszcze jedno zero... Zastąpienie zestawu Nikona Olkami w podobnej cenie jest nierealne. Pomnóż sobie kasę za Nikona x2. Chyba, że jesteś gotowy na daleko idące kompromisy, ale wtedy rozważałbym na wycieczki wszystkomający RX10 i zostawienie sobie D300 i 85/1.8 do zabawy.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #15

    Dołączył
    Feb 2017
    Mieszka w
    Lublin :)
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To proste, zastępujesz go 75/1.8. No i do 500 zł dokładasz jeszcze jedno zero...
    Tego się właśnie obawiam...
    Ale raczej obiorę drogę jak pisałem wyżej.
    Na szczęście nie muszę śpieszyć się z decyzją...

  6. #16
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Tego się właśnie obawiam...
    Ale raczej obiorę drogę jak pisałem wyżej.
    Na szczęście nie muszę śpieszyć się z decyzją...
    W razie czego zapraszam na spotkanie w Lublinie. Mogę udzielić osobiście odpowiedzi, pokazać sprzęt olka. We wtorki prowadzę w kościele na Poczekajce koło fotograficzne. Zapraszam

  7. #17
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Mam wrażenie, że to co wyżej napisałem spowoduje, że zaraz ktoś zakrzyknie "czy jest na sali lekarz"
    Lekarz powinien dyżurować stale .

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Niemniej - po włożeniu rozgrzanej łepetyny pod kran i odkręceniu zimnej wody - zaczynam dochodzić do czegoś podobnego.
    Hobbysta-entuzjasta jest gotów zutylizować dowolną ilość środków płatniczych. Gdyby nie ograniczenia, to zawartość kompendium była by listą zakupów, a nie informacją pomagającą w podjęciu dobrej decyzji .

    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Grunt, żeby po drodze przywieźć jakieś obrazki z terenu, bo w tej zabawie docelowo chyba o to chodzi. O czym - niestety w tej głupawce sprzętowej - czasem zapominam.
    Nie chciałem od razu tego pisać, ale w głównej mierze o to chodzi. Zawartość plecaka ma drugorzędne znaczenie. Przede wszystkim ma być wygodnie. Obecna technika daje doskonały obraz. Tylko swoimi brakiem wprawy możemy go zepsuć.

  8. #18
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Tego się właśnie obawiam...
    Ale raczej obiorę drogę jak pisałem wyżej.
    Na szczęście nie muszę śpieszyć się z decyzją...
    I dlatego pisałem o kompromisach. Jest też Sigma 60/2.8. Będziesz miał zdjęcia jak z Nikkora przymkniętego do f/4. Jeśli dasz radę z tym żyć, to sporo zaoszczędzisz
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #19

    Dołączył
    Feb 2017
    Mieszka w
    Lublin :)
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Przede wszystkim ma być wygodnie.

    Otóż to, do tego cały czas zmierzam. Tyle, że dziwnie okrężną drogą... Na szczęście lektura forum uzmysłowiła mi, że podobne dylematy hobbiści - entuzjaści mieli, mają i będą mieli.

    Gdyby nie ograniczenia natury wiadomej - to do pięciu szkieł Nikona dołożyłbym drugie pięć od Olka. Bez mrugnięcia okiem. Niestety - tak dobrze nie ma

    Z łezką w oku wspominam mój stary OM 30 i manuale (Zuiko i nawet kundle pod OM). Do dziś micha mi się cieszy jak patrzę na slajdy z tamtego okresu. Nie mogę się pochwalić, nie mam nic zdigitalizowanego, wszystko na błonie/papierze. A był to zdecydowanie najlepszy okres mojej foto-amatorki. Cóż - było minęło...

    I co, mam teraz udawać, że przesiadka/dokupienie Olka nie ma w sobie nic z sentymentalizmu? Nic a nic?

  10. #20
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Prosto_z_Lublina Zobacz posta
    Z łezką w oku wspominam mój stary OM 30 i manuale (Zuiko i nawet kundle pod OM). Do dziś micha mi się cieszy jak patrzę na slajdy z tamtego okresu. Nie mogę się pochwalić, nie mam nic zdigitalizowanego, wszystko na błonie/papierze. A był to zdecydowanie najlepszy okres mojej foto-amatorki. Cóż - było minęło...

    I co, mam teraz udawać, że przesiadka/dokupienie Olka nie ma w sobie nic z sentymentalizmu? Nic a nic?
    Niekoniecznie trzeba udawać. Przejściówka OM-u4/3 oraz manualne Zuiko są do kupienia po przystępnej cenie. Zuiko 50 f/1.8 czy f/1.4 czy inne manuale przeżywają niekończący się renesans i warto z nich korzystać. Wyżej już pisałem, że pomiar światła bez dodatków przy szkłach manualnych to zaleta Olka. Do tego dochodzi jeszcze działanie stabilizacji dla tych szkieł. Wystarczy tylko wpisać ogniskową. W OM-D można też uruchomić focus peaking z guzika funkcyjnego i też zadziała ze szkłem manualnym. Na drugim guziku funkcyjnym można dodać powiększenie kadru do ostrzenia ręcznego.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 2.02.17 o 12:01

Podobne wątki

  1. Zmiana systemu, co polecacie w 4/3?
    By esoX in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 9.02.15, 17:23
  2. E-30 czy zmiana systemu?
    By rojs1 in forum E-System
    Odpowiedzi: 97
    Ostatni post / autor: 5.04.12, 07:36
  3. Zmiana systemu jakie obiektywy.?
    By malyd77 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 16.02.11, 13:02
  4. Zmiana systemu. Czy warto???
    By M.U. in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 24.11.08, 00:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.